~Sentinel~

Savjeti i iskustva

670 poruka u ovoj temi

Hočemo li napokon uspjeti riješiti vječno pitanje: što je na prvoj godini teže, anatomija ili biokemija? Kakva je knjiga koju je izdao Jaljšovec, je li sada Marušička za smeče? Jesu li ovi sa Štampara stvarno potrebni? Kad če Karmelički završiti pubertet? Zašto je biologija tako prokleto dobar predmet???

A za sve brucoše, evo im savjet, tj. prenosim priče kolega, uživo sa STUDMEFA:

Vic tjedna: Zapravo nije vic. Strašno je. Idu tri brucoša niz Schlosserove stube. Stariji studenti, koji su se poslije ovoga osječali glupo, iza njih. I na nesreču, prečuju razgovor.
-Joj, kava s amfetaminima... to bi baš dobro bilo uzeti za vrijeme turnusa iz kemije, ono, da se sve stigne, kažu da uopče ne moraš spavati, sve pamtiš...
-Stvarno? Tko ti je to rekao?
-Ma ovi stariji studenti, kažu da su to radili za vrijeme anatomije, položili bez problema.
-Super onda. Gdje to dobiješ?
Za boga miloga, ne znam gdje to dobiju, sigurno nije K+ marke, s derivatima kave na svakoj polici u Konzumu. Odakle im te ideje??? Tjera li stvarno ovaj bjesomučni tempo studiranja na takve korake, je li sustav stvarno kriv? Ili je stvar u tome da se upisuju sve lošiji studenti koji ne stignu sve pratiti, pa im je potrebna stimulacija, što je opet stvar sustava? Postajemo li pametniji u ovom varanju sustava (jer efekt je isti – položen ispit, zar ne?) ili je naš moto postizanje tog cilja na mnogo lakši način? Je li to opravdano? Je li to varanje? Možda dobivamo toliko izbora da više ne možemo odabrati pravi put? Još bolje pitanje, radi li to ekipa ovdje, majko moja???

RALE, HELP!!!

Uvjet za upis u II. godinu studija je ostvarenih 57 ects bodova .

1. Anatomija- 24 ects

2. Fizika i biofizika I – 6 ects

3. Medicinska kemija i biokemija I – 8 ects

4. Medicinska biologija – 8 ects

5. Socijalna medicina - 2 ects

6. Uvod u medicinu i povijest medicine – 2 ects

7. Psihološka medicina I (završni kolokvij) - 2 ects

8. Prva pomoč - 1 ects

9. Medicinski engleski (završni kolokvij) – 1 ects

10. Izborni predmeti – 6 ects

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama
Hoćemo li napokon uspjeti riješiti vječno pitanje: što je na prvoj godini teže, anatomija ili biokemija? Kakva je knjiga koju je izdao Jaljšovec, je li sada Marušićka za smeće? Jesu li ovi sa Štampara stvarno potrebni? Kad će Karmelićki završiti pubertet? Zašto je biologija tako prokleto dobar predmet???

Vic tjedna: Zapravo nije vic. Strašno je. Idu tri brucoša niz Schlosserove stube. Stariji studenti, koji su se poslije ovoga osjećali glupo, iza njih. I na nesreću, prečuju razgovor.
-Joj, kava s amfetaminima... to bi baš dobro bilo uzeti za vrijeme turnusa iz kemije, ono, da se sve stigne, kažu da uopće ne moraš spavati, sve pamtiš...
-Ma ovi stariji studenti, kažu da su to radili za vrijeme anatomije, položili bez problema.
Za boga miloga, ne znam gdje to dobiju, sigurno nije K+ marke, s derivatima kave na svakoj polici u Konzumu. Odakle im te ideje??? Tjera li stvarno ovaj bjesomučni tempo studiranja na takve korake, je li sustav stvarno kriv? Ili je stvar u tome da se upisuju sve lošiji studenti koji ne stignu sve pratiti, pa im je potrebna stimulacija, što je opet stvar sustava? Postajemo li pametniji u ovom varanju sustava (jer efekt je isti – položen ispit, zar ne?) ili je naš moto postizanje tog cilja na mnogo lakši način? Je li to opravdano? Je li to varanje? Možda dobivamo toliko izbora da više ne možemo odabrati pravi put? Još bolje pitanje, radi li to ekipa ovdje, majko moja???

RALE, HELP!!!

Vic je za deset. Ali nažalost to je istina! i To je prestrašno! Ja znam nekoliko kolega koji su sada na drugoj godinii koji su posegnuli za "DOPINGOM" kako bi mogli što bolje učiti za vrijeme anatomiji. Pa sad mogli bi otvoriti raspravu po tom pitanju!!! :angry:

Moje iskreno mišljenje- anatomija je što se kao cjeline tiče teža, ali biokemiju je zbog određenih ljudi teže položit ,pri tom mislim na prof Burger koja još nije u penziji i na prof. Mesarića koji izigrava šerifa na katedri i na komisijskoim ispitu u rujnu pita NASLOV zadnje vježbe :blink::blink::blink: , te na doc. Delaš kojoj je izgelda samo stalo da iam što više pokusnih kunića za tko zna kakvu dijetu. Cijeli faks , ma šta cijeli faks, čak je i u papayi i radiću bilo plakata DOĐITE; DOĐITE ništa vam se ne će dogositi ako sudjelujete u najnovijoj metodi mršavljenja- i naravno nekolicina studenata,l uglavnom, druge godine jer se brucoši još boje je potrčala u ured dotične misleći da će jednim udarcem ubiti dvije muhe- smršaviti i imati siguran prolaz na MKBK II ako dođu na usmeni kod dotične. Ajme majko mila, pa gdej sve ovo vodi!
Dok kod docentice J. Lo ako znaš nema tog čovjeka koji će je natjerat da te sruši!
Jedino što je svima žao što je otišla prof. Rukavina! No, valjda će se uskoro broj ispitivača na toj katedri povećati.
No, da dam zaključak: ANATOMIJA je teži medicinski predmet, a kemija je lakša, ali teža za položit zbog određenih ljudi!
;) Uredio Rale

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

svi bi se trebali ugledati na katedru za bilogiju! Ta katedra zrači toplinom i jednostavno dok sam slušao taj turnus kad god sam došao tamo osječao sam se kao kod kuće! Tamo su svi, ali baš svi dragi i susretljivi, od one čistaćice (kako li se zove Mara ili tako nekako, :D ) , pa preko asistenata , pa do pročelnice katedre.
Ali najviše pohvala zaslužuje docentica Vlahović zbog koje sam još više zavolio ovaj faks! Nadam se da su profesori na višim godinama bar 50% kao ona!
Štampar? hm??? zar su oni još živi? Joj, majko mila, ali ako je netko dosadan i ako netko kopa nogama i rukama za svoj predmet onda su to oni!
Ljudi sa Štampara! predmet na prvoj godini prošle godine se zvao- Soc.medicina s uvodom u medicinu!
Ove godine to su prepolovili iz meni još nepoznatog razloga (vjerovatno da zaposle još kojeg koji im je sličan), sada brucoši imaju posebno socijalnu, te posebno uvod s poviješću medicine!
Pa neka mi netko objasni šta jedan budući liječnik 21. stoljeća mora znati tko je otvorio prvu medicinsku školu u Adis abebi, te kako se zvala prva medicinska sestra na KajPeternkom otočju, te šta je Drago Perović rekao na otvaranju zavoda za anatomiju (pretpostavljam "ovo je mali korak za čovjeka , ali velik za čovječanstvo" :blink::huh::lol: )

Nepotrebne gluposti!
Bolje da su im povećali satnicu prve pomoći pa da što bolje nauče kako oživit čovjeka u slučaju neke nezgode i da budu sigurni u to svoje praktično znanje...

jooooj!!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
svi bi se trebali ugledati na katedru za bilogiju! Ta katedra zrači toplinom i jednostavno dok sam slušao taj turnus kad god sam došao tamo osječao sam se kao kod kuće! Tamo su svi, ali baš svi dragi i susretljivi, od one čistaćice (kako li se zove Mara ili tako nekako, :D ) , pa preko asistenata , pa do pročelnice katedre.
Ali najviše pohvala zaslužuje docentica Vlahović zbog koje sam još više zavolio ovaj faks! Nadam se da su profesori na višim godinama bar 50% kao ona!
Štampar? hm??? zar su oni još živi? Joj, majko mila, ali ako je netko dosadan i ako netko kopa nogama i rukama za svoj predmet onda su to oni!
Ljudi sa Štampara! predmet na prvoj godini prošle godine se zvao- Soc.medicina s uvodom u medicinu!
Ove godine to su prepolovili iz meni još nepoznatog razloga (vjerovatno da zaposle još kojeg koji im je sličan), sada brucoši imaju posebno socijalnu, te posebno uvod s poviješću medicine!
Pa neka mi netko objasni šta jedan budući liječnik 21. stoljeća mora znati tko je otvorio prvu medicinsku školu u Adis abebi, te kako se zvala prva medicinska sestra na KajPeternkom otočju, te šta je Drago Perović rekao na otvaranju zavoda za anatomiju (pretpostavljam "ovo je mali korak za čovjeka , ali velik za čovječanstvo" :blink::huh::lol: )

Nepotrebne gluposti!
Bolje da su im povećali satnicu prve pomoći pa da što bolje nauče kako oživit čovjeka u slučaju neke nezgode i da budu sigurni u to svoje praktično znanje...

jooooj!!

:eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

tako je!!!!!!!! potpuno si u pravu..... med. bio. je najbolja katedra....organizirani, dobri, pažljivi i susretljivi..... dr.sc. ( double d ) šerman i prof. bulić-jakuš najveće pohvale.....

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Kakva je knjiga koju je izdao Jalšovec, je li sada Marušićka za smeće?

Jalšovec, definitivno. Kupila sam ga za topografiju i od onda Marušićku nisam više otvorila. Tako je lijepo pisana da sam se u njega automatski zaljubila.

Oh, Dubravko :love: :love: :love:

;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Jalšovec = topografija
Marušić = sustavna
Kemija = PROŠEL SAM!!!!! AAA!!!!!!

Uvod/povijest - ???? Gjuro Baglivi WTF? :/
Psihološka - thumbs up
Socijalna - zZzzZZZzz

Anatomija - teža obujmom
Kemija - teža intelektualno i emocionalno (pri susretu s katedrom :) )
(osim J. LO)
Osobno, mislim da je anatomija puuuno teži predmet, i za položiti i za učiti.

E i da, ovi na štamparu tvrde da je taj štampar i još cijela salva ljudi za koje nitko nikad nije čuo, imala krucijalan utjecaj i kolosalan doprinos za razvoj medicine, kvragu, pa zašto su onda totalni anonimusi u hrvatskoj i nisu dobili neke nobele ili slično? Either that, ili štamparovci prenapuhavaju...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

recite jedni drugima kako vam je biti brucos!
stariji kolege ovdje imaju priliku reci kako se uci pojedini predmet, svoja iskustva i sto misle o profesorima koji ih drze.
pomozite brucosima!
narocito brucosicama!!!!!!! ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Nepotrebne gluposti!

jooooj!!

Hehehe, zvuči mi poznato. Do kraja faksa će te se naslušati toliko budalaština da ne znam tko samo izmišlja takve predmete. Uvode, USI-je, sociologije, epidemiologije, ekologije, školske, organizacije......
A kad budeš prehlađen , onda ćeš kao student medicine ići mamu pitat šta da uzmeš :rolleyes: jer će ona imati više prakse od tebe u tom području :rolleyes:

umjesto da nas dave tim glupostima, malo više prakse nikome od nas ne bi bilo na odmet B)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Hoćemo li napokon uspjeti riješiti vječno pitanje: što je na prvoj godini teže, anatomija ili biokemija? Kakva je knjiga koju je izdao Jaljšovec, je li sada Marušićka za smeće? Jesu li ovi sa Štampara stvarno potrebni? Kad će Karmelićki završiti pubertet? Zašto je biologija tako prokleto dobar predmet???

Vic tjedna: Zapravo nije vic. Strašno je. Idu tri brucoša niz Schlosserove stube. Stariji studenti, koji su se poslije ovoga osjećali glupo, iza njih. I na nesreću, prečuju razgovor.
-Joj, kava s amfetaminima... to bi baš dobro bilo uzeti za vrijeme turnusa iz kemije, ono, da se sve stigne, kažu da uopće ne moraš spavati, sve pamtiš...

RALE, HELP!!!

hej! evo mene,novog clana :D ,pa bih i ja nesto rekla na ovu temu.cula sam i ja svakakve price o uzimanju "svega i svacega".iskreno,mislim da je najbitnije ostati pribran (studij nam traje 6 godina,pa gdje cemo zavrsiti ako se drogiramo + kakvi cemo biti lijecnici?? :o ), dati sve od sebe,ali zaista sve od sebe i najvaznije na ispit (pogotovo na katedri iz kemije kad smo vec kod nje) doci s punom samopouzdanja i ne dat se da te ....zna se sto.govorim to jer sam imala problema s tom katedrom kao i vjerujem puno ljudi. :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Izgleda da je prof. B sa famozne kemije u stanju nepromjenjivosti.
Na forumu mefa jedna brucošica se žali puku kako ih je sve izvrjeđala, pušila i pila za vrijeme ispita (stara priča), no na što sam se nasmijao, onako slatko je slijedeće.

Izgleda da je prof. B otkrila nešto novo jer ovo je novo otkriće u nizu njenih.

voda je jako nepolarna! :D:D:D:D
pa se vi sad mislite.....

ljudi se otvoreno žale, čak je prošle godine skupina studenata išla kod dekanice. Odgovor je bio ja tu ne mogu ništa, još ima dvije godine do penzije, pustimo ju...

...
pa tko je tu lud...znači važnije su te njene hebene dvije godine, od psihičkog zdravlja budućeg liječnika.

Ili treba mijenjati dekanicu, ili pročelnika MKBK, ili čitavu katedru (što bi bilo najbolje) osim jedne osobe (koju ne ću spominjati da zbog inicijala dotične ne bih dobio očiglednu prijetnju baniranja)....

kud vodi ovaj faks majko mila :blink::(:huh: :blink:

Uredio Rale

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ima ko kakvih savjeta za pisanje dnevnika pretprakse?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Izmisli da si vidio nekakav slučaj gdje su se borili za ljudski život.
Da te je to ostavilo jak dojam na tebe i da ti je želja da završiš med postala još veća.
Napomeni da (tamo gdje si bio ili ćeš biti) svi funkcioniraju kao jedna obitelj i da su pravi tim.
Bla bla...nešto u tom stilu

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ima ko kakvih savjeta za pisanje dnevnika pretprakse?

Ja sam napravila dva ovakva dokumentića i dobila 5.... a nije da nije bilo četvorki. Uglavnom, prvi dokument sam nosila sa sobom u bolnicu da mi ga potpišu, a drugi sam predala profesoru. Pazi da ti ne bude taj sastav duži od 2 stranice, tj. 2000 riječi, zaista nema potrebe. Ne moraš se opterećivati stručnim terminima, ubaci neku svoji 'simpatično zbunjenu' dosjetku i primjedbu, a najvažnije je da pokušaš uočiti tijekom prakse što se može popraviti u sustavu, po tvom mišljenju. Ti Štamparovci ti na to odlamaju. Eto, to je to. Joj, tek sad vidim koje sam gluposti pričala. Ali nema veze. Ovaj prvi ti moram uploadat na rapidshare, ne da mi u post .xml format. Uredio Piratron

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hvala na savjetima. Sigurno će mi dobro poslužiti, a i primjer dnevnika dobro dođe :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Hvala na savjetima. Sigurno će mi dobro poslužiti, a i primjer dnevnika dobro dođe :)

nemojte se brinuti oko te gluposti. ja to napisala stoječki u tramvaju na dan kad trebala predat. tj. ispravka: ja to izmislila u tramvaju pa onda i napisala :eusa_clap:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
nemojte se brinuti oko te gluposti. ja to napisala stoječki u tramvaju na dan kad trebala predat. tj. ispravka: ja to izmislila u tramvaju pa onda i napisala :eusa_clap:

:icon_pray: :icon_pray:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

:blink:

!HELP!
Tek sam upisala prvu godinu,i sad polako nabavljam literaturu za svoja prva predavanja,
zanima me treba li kupovati onaj priručni anatomski atlas(Platzer)?

Ako ga uzmem, hoće li mi služiti poput atlasa pa ne moram uzimati one od Sobotte ili Nettera?

E, da , by the way oni od Sobotte ili Nettera mi se stvarno ne uzimaju(cijena),pa je li moguće koristiti neke
druge,pr. od Kerosa(Chudy), ili nešto drugo?

Još jedno pitanje,
kad se obično održavaju ispiti, čim završe predavanja nekog kolegija ili?

Pr. nakon ona prva dva tjedna anatomije ima li nekih testova već ili tek u drugom semestru?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
:blink:

!HELP!
Tek sam upisala prvu godinu,i sad polako nabavljam literaturu za svoja prva predavanja,
zanima me treba li kupovati onaj priručni anatomski atlas(Platzer)?
Ako ga uzmem, hoće li mi služiti poput atlasa pa ne moram uzimati one od Sobotte ili Nettera?

Moj savjet: smiri se! Sve će biti u redu ako knjige nabaviš s početkom predavanja! Ili iskopiraš!
Platzer je dobar ali ne nužan (dobar je za uvod u određeni dio i ponavljanje) i nije dovoljan kao atlas! Nije obavezan tako da ako budeš htjela, možeš ga kupiti kasnije ili posuditi u središnjoj med. knjižnici kad ti bude trebao. Isto tako, ako ti je atlas preskup (Netter je nešto jeftiniji). probaj ga posuditi ili učiti u knjižnici dok ne budeš pri novcima. Znam curu koja je posudila udžbenik iz knjižnice, učila u knjižnici iz njihovih atlasa i dobila 5 na predroku!

E, da , by the way oni od Sobotte ili Nettera mi se stvarno ne uzimaju(cijena),pa je li moguće koristiti neke
druge,pr. od Kerosa(Chudy), ili nešto drugo?

Od Kerosa nisam siguran da je dovoljno detaljan (nisam ga vidio). Budući da prof. Keros predaje na Višoj zdravstvenoj, a oni ne moraju znati toliko detaljno kao medicinari.

Još jedno pitanje,
kad se obično održavaju ispiti, čim završe predavanja nekog kolegija ili?

Pr. nakon ona prva dva tjedna anatomije ima li nekih testova već ili tek u drugom semestru?

Ispit ti je nakon turnusa (predavanja iz predmeta), znači anatomija ti je tek u drugom semestru negdje krajem 3 mjeseca- predrok.

Nakon prva tri (ne dva) tjedna anatomije ćeš vjerojatno imati kolokvij. Ove godine je bio sistem da imaš pet kolokvija. Ako položiš svih 5, riješen si pismmenog, ako položiš od 1-4 na pismenom dobiješ bodova toliko koliko si kolokvija položio (samo ako si prošao. Znači ako si bod do 2 i imaš 4 boda s kolokvija, ipak nisi prošao). Vama će vjerojatno opet biti malo drugačije.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Thanks a lot na svim savjetima, no s obzirom da me još puno toga zbunjuje :wacko:
imam još "par" pitanja.
Kada počinju na anatomiji "seciranja", da li se to podrazumijeva pod vježbe?
Èula sam negdje da to počine tek u drugom semestru , je li to istina?

Gdje se održava nastava anatomije, koje učionice i sl.?

Je li nastavni plan za anatomiju za god. 2005/2006. je isti kao za ovu?

Gdje se inače nabavljaju skripte, da li ih se negdje kupuje ili?

U kojim terminima se održava medicinski engleski?

Kada se predavač treba potpisivati u indeks, nakon svakog predavanja ili?

Znam da je pitanja bilo puno, no ako ništa drugo odgovarajući na njih pomoći ćete
i drugim brucošima za koje znam da imaju slična pitanja.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

A da ti ja ukratjo odgovorim-zamaraš se nepotrebnim detaljima prerano. Vjeruj mi kad ti počen neki od turnusa, to će ti biti dovoljan šok da se nećeš iamt vremena bavit organizacijom nečeg što sljedi za nekoliko mjeseci.

Ukoliko počinješ sa anatomijom, to su samo kosti , zglobovi i mišići...

Što se leševa tiče, sve NCIS, CSI i ostale ideje izbaci iz glave...to su u principu osušeni leševi, izvađeno je sve propadljivo i u principu nitko nema većih problema sa prilagodbom...leš u užem smislu te riječi vidiš tek na petoj godini...

Samo bez panike u akademske vode!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kad smo več kod skriptice za medicinski engleski, bi li je tko mogao uploadati? Rale, imaš li je ti? Ja svoje papire ne mogu nači (naravno :unsure: ), ali mogu ih otipkati ako mi ih doneseš... Ne znam bi li bilo pametno skenirati onaj 'workbook' pa ga staviti za download, da ne bi procurilo :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne znam za tebe, ali ove godine bila su tri nova leša (stara nekih 2 god) koja su po prvi puta otvorena u našoj prisutnosti, tako da se na njima vidio čak i n.bucalis (što ni u snu nisi mogao sanjati na onom leševima koji izgledaju kao ogrijev).

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ma daaaaaj.... zato su i dobri ti leševi bili, jer si mogao jednostavno otkinuti s njih ono što ne znaš...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu