Guest optimus

Postavi pitanje

378 posts in this topic

Ima li netko tko je pisao case report, da ima nekakve materijale o formatu, naputke, koristan savjet?

Ima li netko tko je pisao case report, da ima nekakve materijale o formatu, naputke, koristan savjet?

Neovisno o vrsti rada, uvijek pročitati upute autorima časopisa kojem se šalje.

Majka mi ima iziritiranu nosnicu. Samo jednu, i samo kad je doma. Sad, prije par dana sam doveo napuštenu kujicu doma, ali još nisam čuo za alergiju samo u jednoj nosnici...

Dakle alergija ili?

Jednom u Houseu, kad je neki imali imao iziritiranu jednu nosnicu, House je izvukao metalnog vatrogasca iz nosnice, provjeri to prvo :D

Šalim se, teško je reći... To ti je empirijski, ako ne prođe za tjedan dana, vjerojatno jest alergijski.

Ne znam gdje drugo postaviti molbu pa oprostite ako sam pogrijesila. Moze li netko uploadati Vodic za Anatomiju na splitskom mef-u ? Unaprijed hvala

Ne znam gdje drugo postaviti molbu pa oprostite ako sam pogrijesila. Moze li netko uploadati Vodic za Anatomiju na splitskom mef-u ? Unaprijed hvala

Bila su napisana bar dva vodiča, prošlogodišnji je tu '?do=embed' frameborder='0' data-embedContent>>

Drugi, u pdf-u, malo stariji je tu '?do=embed' frameborder='0' data-embedContent>>

Misliš da se napiše nešto novije?

Što se ispričavaš, nisu babaroge na forumu :D

Hvala :) Pa moze i nesto novije ako je netko u mogucnosti :)
Hahaha babaroge :P

Ne znam gdje bih ovo pitala, pa valjda ce ovdje biti ok.

http://www.visiblebody.com/index.html
Je li netko slucajno cuo za ovo? If so, jeste probali skinuti i je li vrijedi trositi vrijeme na to?
I ako ste skidali, imate li jos spremljen link od torrenta?

Ispricavam se ako vec postoji tema za ovo :)

Ja iskreno nisam, ali iz iskustva ti mogu reći, ako ti je stalo do ispita - nikakve aplikacije mi nisu pomogle, deri po knjizi, tamo jedino ima dovoljno detalja da prođeš naše često bizarne ispite. I onda slobodno nakon toga anatomiju možeš zaboraviti.

Cisto pitam jer mi je lakse zapamtiti strukture kada ih vidim u 3D obliku. Naravno da su primarni atlas i knjiga, ali svaka pripomoc sa strane dobro dode. :)

Zna li netko što točno uzrokuje zatvaranje inaktivacijskih vrata Na kanala tokom repolarizacije?

Prva teorija jest da ista konformacijska promjena koja otvara aktivacijska vrata zatvara i inaktivacijska vrata, ali s malom odgodom. Druga teorija jest da su inaktivacijska vrata mala proteinska grupica povezana lancem s ostatkom kanala koja ima veliki afinitet za sam kanal u kanalu. To znači da kada se aktivacijska vrata otvore, kako je se loptica vrti i skače i pleše u blizini, čim naleti na kanal "zaštopava" ga. Onda otvaranje aktivacijskih vrata uzrokuje izbacivanje kuglice iz kanala.

Prva teorija je iz Guytona (v12), a druga je from the Internetz.

Meni se iskreno druga čini vjerojatnijom (samo zato što Guyton ne objašnjava točan mehanizam, i što ne vjerujem u segmentirane odgođene konformacijske promjene).

I tako, sortiram te eponime za wiki, idem izdefinirati Fleishnerov znak naveden u indeksu knjige iz radiologije i fino tamo definiran kao "zračni bronhogram (Fleishnerov znak)", međutim, na internetzu je taj Fleishnerov znak sve samo ne zračni bronhogram. Zna netko raspetljati je li to greška u knjizi ili što? Imal' ovdje radiologa?

Novo pitanje (sorry, Senti, nemam pojma kaj je Fleishnerov znak):

Kako se zove ona traka za doziranje (hitnih) lijekova u djece? Ono kad izmjeriš dijete od glave do pete i znaš okvirnu kilažu i na istoj traci ili na dodatnoj knjižici uz nju pišu doze svih važnijih lijekova za tu veličinu djeteta?

Uređivanje: Našla sam. Broselow tape traka. Ima i Mercy tape traka, možda je i bolja, ali mislila sam na ovu prvu.

Uredio Ida
pronašla odgovor sama

Pitanjce :wub:
Mene zanima postoji li nekakvo događanje ili nekakva stranica na kojoj su opisana iskustva rada u europskim državama? Pod ''opisana iskustva'' mislim na to da ima neka forma gdje su stavljeni uvjeti rada, plaće, specke, opremljenost i sl. Moja malenkost, kad gugla, pronalazi samo ponude poslova, ali ništa izričito što bi mi reklo kakvo je zdravstvo u toj državi. Nadam se da shvaćate što tražim i da ću nać odgovor :D 

Pitanjce :wub:
Mene zanima postoji li nekakvo događanje ili nekakva stranica na kojoj su opisana iskustva rada u europskim državama? Pod ''opisana iskustva'' mislim na to da ima neka forma gdje su stavljeni uvjeti rada, plaće, specke, opremljenost i sl. Moja malenkost, kad gugla, pronalazi samo ponude poslova, ali ništa izričito što bi mi reklo kakvo je zdravstvo u toj državi. Nadam se da shvaćate što tražim i da ću nać odgovor :D 

​Ne postoji u tom smislu u kojem pitas, tako da mozes izpraviti tu nepravdu jednom kada diplomiras ;)

Ono sto mozes iskopati su pojedinacni opisi na forumima, mislim da sam na forumu.hr bio vidio neka jednom prije nekoliko godina (dakle, toliko se dobro sjecam da sam mozda bio i sanjao :rotfl:) ili u nekim grupama na FB-u.

Nadalje, pitanje je i dalje sto ti to tocno zelis uzporediti, zdravstvo kao sustav kroz oci bolesnika, krozoci liecnika ili oboje. Ja ti mogu donekle odgovoriti na to neka pitanja koja se ticu SR Njemacke kada je u pitanju zdravstvo kroz oci bolesnika, ali i upit mora onda biti tako oblikovan da znam sto te tocno zanima, sto tocno zelis usporediti. Tako naime moram jako malo trositi svoju dragocjenu tipkovnicu :D

​Ne postoji u tom smislu u kojem pitas, tako da mozes izpraviti tu nepravdu jednom kada diplomiras ;)

Ono sto mozes iskopati su pojedinacni opisi na forumima, mislim da sam na forumu.hr bio vidio neka jednom prije nekoliko godina (dakle, toliko se dobro sjecam da sam mozda bio i sanjao :rotfl:) ili u nekim grupama na FB-u.

Vidis, meni je takav opis trebao jer imam u planu 2-3 zemlje u koje bi otisla kao student preko ljeta na razmjenu i napisat reviewove. A forum.hr i FB grupe nazalost nisu od pomoci. :( 

Zanima me zdravstvo kroz oci lijecnika, mane i vrline sustava. Koliko je bolje/losije nego u predivnoj nasoj, je li se isplati tu raditi ili ipak treba ici negdje drugdje. Njemacka me ne zanima pa te ne zelim zamarat s glupim pitanjima, ali hvala ti puno sto si se potrudio odgovoriti :D 

Bok, studiram na Medicinskom fakultetu u Rijeci, htjela bi ponoviti za praktični dio kolokvija iz anatomije nogu kosti, zglobove, mišiće, žile, živce, da li netko zna gdje bi mogla nabaviti slike, videe ili nešto što bi mi moglo pomoći da se lakše snađem na praktičnom djelu?

Evo ja imam jedno pitanje :D 

Kakve medicinske teme su vam zanimljve ili točnije o čemu biste voljeli više saznati? Neke aktualne teme sada primjerice? :) Pišem članak ali nemam baš neke inspiracije :( pa me jako, jako zanima vaše mišljenje! Možete i više tema napisati, svakako ćete mi puno pomoći. :lol::bok:

Mene baš zanima, ako je netko gledao seriju Lost Ship, pa na kraju te serije ženska smisli cjepivo koje se kao od cijepljenog širi na druge ljude aerosolom iz pluća, je li to moguće stvarno? Što recimo sprečava živi atenuirani virus koji se i tako umnožava u plućima ili gornjem respiratornom traktu da pređe na nekoga necijepljenog i njega pocijepi? Tj. ako se možeš zaraziti normalnim virusom, zašto se ne možeš cijepiti od drugoga atenuiranim? VZV npr.

jer onda to ne bi bio atenuirani nego patogeni virus, da bi se virus širio potrebno je umnožavanje jedinki virusa u organizmu koje zahtijeva određeni patogeni potencijal.....

Vjerojatno je moguće ukoliko bi se recimo razvile inhalacijske vakcine da dođe i do infekcije drugih u okolini, ali da bi ta imunizacija bila dugoročnija velik broj virusa mora perzistirati dulje vrijeme u organizmu što zahtijeva značajan patogeni potencijal 

Ali živi atenuirani se isto može umnožavati u stanicama, inaktivirani ne može? Možda je atenuirani manje virulentan, ali svejedno bi trebao biti bar donekle virulentan? I kako objasniti činjenicu da za neke bolesti za koje se cijepimo postoji viša rezistencija u populaciji nego je postotak ljudi cijepljeno, ako ne ovim mehanizmom? 

Pozdrav ;) prije nekoliko dana sam vidjela da postoji predmet uvod u znanstveni rad i sad me zanima kako stvari inace stoje na fakultetima i sa studentima i njihovim objavama znanstvenih radova? mislim inace i na samu  proceduru znanstvenog rada (dakle ideje, teme itd itd)... Hvala i ispricavam se ako je tema postavljena na krivom mjestu :D

Bila sam kod doktorice obiteljske medicine, pa smo nekako krenule u priču oko knjiga i literature,pa je rekla da bi si htjela nabaviti nekakav virtualni anatomski atlas, nešto tako na cd-u, pa da može imati to na kompjuteru....ima tko kakvih preporuka? Ja sam koristila uglavnom Nettera u fizičkom obliku, tako da pojma nemam šta bih joj takvo preporučila :)

Pozdrav, zanima me gdje bih mogla pronaći udžbenik Dubin - Osnove EKG-a? Tražila sam na net-u međutim nema prevedene knjige na hrvatski/srpski. Ima li je u knjižnicama ili ako netko ima u pdf-u pa da pomogne :D

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu