Guest optimus

Postavi pitanje

381 poruka u ovoj temi

Ako se dobro sjećam, radi kroničnu upalu jajovoda koja rezultira njegovom okluzijom.

Al možda se krivo sjećam.

upravo tako

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Kakva je to pretraga evokacija sluha (mislim da se tako zove) i čemu služi?

Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evokacija ÈEGA!?! :blink:
Evokacija ti je inače prizivanje.

Di si to čula, slike ti?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@ humi, ako ne znaš o čemu se radi, ne moraš se zgražavati "Evokacija ÈEGA!?! Evokacija ti je inače prizivanje. Di si to čula, slike ti?" Uostalom, ne tako davno si imao fiziologiju.

@ Iida! Ma dobro si napisala! :) Riječ je o evociranju slušnoga potencijala. Koristi se da bi se odredilo vrijeme putovanja zvuka (odnosno sada već živčanog impulsa) od uha do mozga.

Dakle, uzmeš pacjenta i maximalno ga izoliraš (mračna soba, ugodna temperatura...). Izoliraš ga jer će svaki podražaj biti registriran kao živčani impuls, a ti želiš što čišće rezultate.

Kada si ga izolirala, staviš mu slušalice na uši. One puštaju kratke i jasne tonove. Isto mu staviš elektrode na glavu: iza oba uha, na potiljak i na čelo. I sada bilježiš, kao na EKGu, električne impulse.

Bilježiš koliko treba da zvuk dode od kada je izašao iz slušalica do jezgre slušnoga živca. Ako uopće dođe. Svako kašnjenje upućuje na nešto.

Nadam se da sam ti barem malo pomogla. Znam, odgovor je dosta štur, lako ti postam još ako zatreba. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

E ajd sad još reci da se moram sjećati karpalnog kanala, ali onako - sve naizust.

Oke, onda postoji evokacija sluha, šta ćeš.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

o humi, humi, humi...

Ne smiješ odmah gubiti živce. Ja sam samo iritantna kolegica, ali jednog dana ćeš imati iritantnog pacijenta.

A ako ne znaš naizust karpalni kanal, koji je uostalom, jako lagan... Nauči ga. Važan je za karpalni sindrom.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ma nisam ti ja iživciran.

Nego, pitanje:
Kolika je realna vjerojatnost da se kobasica pokvari ako ostane jedno mjesec dana na sobnoj temperaturi?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ovisi kakva je kobasica. Ako je hrenovka, brzo. A ako je domača, ona prava, može se ev.osušiti. I onda ju konzumiraš bez beda. Ovisi dal su je muhe posjetile... Ma moraš biti decidiran. Ne znam. Probaj pa mi javi.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

:lol2:

Evo oma!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Tolika da vjerojatno sad u njoj crvi gmižu u kolonijama :devil:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Nadam se da sam ti barem malo pomogla. Znam, odgovor je dosta štur, lako ti postam još ako zatreba. :)

Ma ne treba više, hvala. Ovo mi je trebalo čisto informativno, zanimalo me jer sam čula za tu pretragu, a da nisam imala pojma čemu služi i kako izgleda. Sad si mi pomogla da to malo svrstam u glavi, hvala :)

A humi mi se još smijao :ras: Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ko radi, taj i griješi. :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Doktori si ne smiju priuštiti puno pogrešaka. A pogotovo se ne smijati drugima.
Da ti dođe pacijent koji nema pojma što mu je, ili se pogrešno izrazi... Bi li mu se smijao? Bi li mu na recept napisao "LoooL"?

:devil:

Uredio ana lesac

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne nego bi ga samo pogledao "onako". :devil:

Al sad kaj? Ne smijem se malo iščuđavat? Šta ja znam di je ona to našla. As far as I know, to može biti nešto legitimno, što bi trebalo daznam (što je na kraju ispalo da je slučaj), ali isto tako može biti glupost koju je neko izvalio.
Na kraju krajeva - pitanje je postavljeno u subotu poslepodne. Što se mene tiče, možda je Ida tad ustala i sjetila se nekog lika sa kojim je sinoć pila koji je bio ljubomoran na buduću liječnicu pa je okrenuo pričati svakave gluposti ne bi li ispao važan.

Tako da sam se ja samo okrenio ičuđavat. A sad, to što ste se vi našli čudit je druga stvar. :P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

E ne smiješ biti tako pun predrasuda.

Dosta tog offtopica. Postavi pitanje ili odgovori: vezano SAMO uz medicinu, kako piše u opisu podforuma.

Hm... To bi moderator trebao pisati, ne ja.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Dakle, imam jedan matematički problem s medicinskom podlogom.

U populaciji nekog područja 24% ljudi ima gen HLA-B27.
Na tom istom području, 1.8% ljudi oboli od ankiloznog spondilitisa (AS).
Od svih ljudi koji imaju AS, cca 90% ujedno je i pozitivno na HLA-B27.

Sad mene zanima, na temelju danih podataka, koja je statistička vjerojatnost da osoba s genom HLA-B27 oboli od AS-a.

Evo kako sam ja sama rješila taj problem, a vi mi recite jel točno razmišljam:

U ukupnoj populaciji, udio AS bolesnika koji imaju B27 gen je: 0.9*0.018=0.0162 , dakle 1.62%
Sad znam da 24% populacije ima gen B27, a 1.62% iste populacije, povrh toga što imaju taj gen, još dobiju i AS.
1.62/24=0.0675 ili šansa da osoba s genom B27 razvije AS je 6.75%
(Ok, kad bi striktno išla zaokruživati na broj pouzdanih znamenki morala bi reći 7%, ali to nije sad bitno.)

Podaci su dobiveni sa:

http://en.wikipedia.org/wiki/HLA-B27#Disease_associations

(See? Èak sam se udostojala koristiti code tags) Nije mi tako bitna točnost podataka u stvarnom životu, više me zanima jel dobar način razmišljanja. Iako ne bi škodilo ako netko zna pravi podatak o povezanosti HLA-B27 i AS.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Je, dobro razmišljaš. :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

E, nešto mi je palo na pamet... Neka me netko ispravi jer ne znam da li je to točno:

Neke žene kad dođu u menopauzu, razviju just around that time dobroćudnu izraslinu (ne čvor, ne cistu, nego tumor) na paratiroidnoj žlijezdi... Da li bi to moglo biti zato jer tim ženama možda u menopauzi naglo opadne produkcija vitamina D i Ca se ne doprema dovoljno iz crijeva pa organizam poseže za Ca iz kosti, što se kasnije može vidjeti na DXA da su im kosti osteopenične (ako ne i gore :lol:) i pošto traži Ca iz kosti, paratiroidna žlijezda mora raditi previše, kao da se prenaradi pa zato razvije tumor :lol:

Zapravo, zanima me, može li organ, evo recimo ta jadna paratiroidna žlijezda zbog workaholičarenja razviti tumor :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Èekaj malo...

Dobroćudni tumor ili hipertrofiju?

Iako u biti ne bi trebao ovo pitati, ako je samo jedna uvećana, to je po definiciji tumor.

Ja nisam baš čuo da organ razvije tumor zbog povećanog rada.. hipertrofiju da..
Možda hipertrofija ode u tumor. To bi teoretski bilo moguće.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Mišljah baš na tumor. Hipertrofija ode u tumor? Kako? :bounce:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Mišljah baš na tumor. Hipertrofija ode u tumor? Kako? :bounce:

kako tumor i nastane nego hipertrofijom maligno alterniranih stanica... :)
svaka pretjerana hiperplazija (hipertrofija je povecanje velicine stanica a h*plazija umnažanje) je tumor (ili preciznije - novotvorina...), a sada dali je to benigno ili maligno ovisi o dosta faktora...

šta se tiče osteoporoze u menopauzi, najvažniji uzročnik nje je nedostatak estrogena... a ne sad neki tumor s posljedičnim poremećajem lučenja PTH
neznam bas da bi doštitne tribale toliko gadno hormona lučiti da se gadno povećaju.... mislim, garant ima slučajeva, al...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Aha, ok, hvala ;) Ja sam imala svoju viziju male dobre stanice koju tjeraju na prekomjerni rad i mala dobra stanica odluči postati mali ružni tumor :shifty: i terorizirati tijelo...
A dobro, ovo s doštitnima mi pada u vodu :P , mašta se razvaljala... back to the witch lab :witchy:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kako bi trebala gastrulacija poći krivo da dođe do tog da jedna lateralna moždana komora bude znatno proširenija od druge :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ako bi več nekim čudom i pošla krivo, pošla bi krivo to te mjere da bi se pretvorila u tumor, ili iskrvarila kao neplanirana menstruacija. Razlog bi bio pogrješka u lučenju signalnih molekula - u čiji kemijski sastav nisam upučen, eto je izašao novi Langman, detaljnije to uči dogodine na embriologiji - koja bi bila tako fino lokalizirana da doðe do fine lokalizirane atrofije one strane mozga gdje če se nalaziti lateralna moždana komora.
Veča vjerojatnost je da če doči do pogrješke u organogenezi, koja se u pravilu odvija tijekom/tokom 4. tjedna intrauterinog razvoja, jer tada ista pogrješka u lučenju signalnih molekula može djelovati na lokaliziranije područje - konkretno prosencephalon koji se kasnije podijeli u telencephalon - čini veči dio "stijenke" lateralnih moždanih komora i diencephalon - taj čini dno. Ali i ovo je samo pretpostavka, naravno.

I, čemu tolika opsesija lateralnim moždanim komorama?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
I, čemu tolika opsesija lateralnim moždanim komorama?

Hvala na odgovoru ;):yay:

Ma mozak je moja opsesija, a svaki put kad mi padne na pamet nešto novo u njemu, to mi postane opsesija... eto tako, moždane komare, do njih sam nekako došla i onda mi je palo na pamet kako su velike i koliko prostora zauzimaju a koliko malo znam o njima :lol:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu