Guest optimus

Postavi pitanje

381 poruka u ovoj temi

<medicinari smo, koji ne razumeju izraze, neka objašnjenja potraže od kolega i/ili u riječniku>

Pa baš i nisu nešto posebno velike. A ni ne uzimaju mnogo prostora. :D

A, ovak... malo ti je pitanje disonantno.
Lateralne komore se ne razvijaju u gastrulaciji nego ohoho kasnije. U biti, kod ljudi uoće ne postoji neka krštena gastrulacija, bar ne onakva kakva se uči na biologiji. To što se tamo uči je gastrulacija vodozemaca, ne sisara.
Nešto slično (po mehanizmu - invaginacija) kod ljudi je neurulacija, a zatvaranje endoderma je posebna i dosta zanimljiva priča.

A lateralne komore se razvijaju u posebnom paru rukava.
Sad sam bacio oko na svoje bilješke iz patologije ali nisam naišao na slučaj kongenitalne ne-traumatske cistizacije lateralne komore. Kao niti njene agenezije. To je ili zato što je poremećaj toliko redak da ga svaka treća generacija profesora vidi ili zato što je razvoj lateralne komore neraskidivo vezan uz cjelokupni razvoj mozga i njena agenzija/cistizacija automatski vodu u nerazvijanje nadliježućeg... serem, to bi značilo da je telencefalički balon otišao u *musko spolovilo* ... Znaš zašto (sad sam se sjetio embriologije)?
Zato što se lateralne komore razvijaju "nabiranjem" prozencefaličkog mjehura i njegovim (djelomičnim) podvojavanjem u dva telencefalička balončića.
Ovo što ti tražiš - da dotična podjela bude asimetrična bi automatski značilo STRAŠNI poremećaj u bilateralnoj simetriji tijela. Ovo bi moglo nastati ili tako da je ona embrionalna ploča ima krivo postavljenu osovinu (ipso facto nespojivo sa životom) ili tako da se negdje usput ravije fokalno područje "oprano" od molekularnoj sjećanja gdje se nalazi. Drugim riječima - tumor. Mislim da ti ne moram objašnjavati koja je praktična implikacija tumora u toj ranoj dobi za protoembrij. Teoretski, postoji mogućnost da se informacija izgubi negdje usput, prije neurulacije, ali to automatski znači da se neurulacija ne odvija po planu i programu a to je oped nespojivo sa životom. Treća opcija je da lanac pukne posle neurulacije, ali crijeva mi govore da bi se tad razvila anencefalija.
Dakle, druga mogućnost da se objasni nepostojanje traženog poremećaja u mojim bilješkama sa patologije je da je poremećaj nespojiv sa životom. Treća je da je jednostavno nisam zapisao.

Sličan poremećaj (po lokalizaciji) je polimikrogirija, kad se na cijelom ili dijelu kore velikog mozga ne razviju vijuge već kora liči na tucanik. Nastao bi zbog poremećaja umnožavanja protoneurona u subependimu. No to nije striktno poremećaj komore

Ono što bi moglo da završi ogromnom (i asimetričnom) komorom je nekroza moždanog tkiva sa naknadnom likvefakcijom i fagocitozom likvefakta uz konačno "uvlačenje" ependima kako nekrotično područje kolabira.
Ili pak unutrašnji hidrocefalus koji proizvodi lijepu, simetrično povećanu lateralnu komoru sa stanjenjem nadliježućeg moždanog tkiva. ^_^

Trust that was enough. ^_^

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Hvala puno Humi, odlično si mi objasni, zanimljivo nadasve!!! :hug: :yay:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sad mi je palo nešto na pamet što mi je palo već prije na pamet, e, ali sad ću :tipkam:
Ako imamo neku mladu osobu (cca 10-ak godina stara) koja nije imala u obitelji slučaj raka, dakle možda ok, ako je bio sad tamo neki daljni rođak, ali u principu da rak baš nije bolest koju nalazimo u toj obitelji... i ako ta osoba iz nekog razloga, iz eksperimenta :lol: ide lomiti kost stalno na istom mjestu, recimo na koljenu, ili primati takve udarce da joj se na tom mjestu kost smrska... i čim se oporavi, malo pričekati pa opet... hoće li nakon nekih godina oboliti od raka kostiju?
Jer znam recimo da neka djeca u čijoj obitelji postoji sklonost raku, kad slome nogu kao mali, kasnije obole od osteosarkoma, a sve počne baš na tom mjestu gdje su slomili kost. Ali to je kad već postoji veća sklonost raku, možda bi dobili i ovako i onako, ne znam.
Zanima me, što ako kod osobe koja nema sklonost, nakon konstantnog "podraživanja" DNA struktuture lomovima kosti na tom mjestu, možda DNA postaje toliko oštećena da se ne može više popravljati i dođe do mutacije i eto raka :blink: Je li to funkcionira tako?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne. :D
Lom kosti i lom DNA nemaju nikakvih dodirnih točaka, počevši sa njihovom veličinom. :rofl: :rofl: (znam da znaš, ali jednostavno moram :homo_est: )

Ja se lično ne sjećam da lomovi uzrokuju povećanje incidencije tumora kosti u bilo kojem obliku. Dapače, tjelesno (mehaničko) oštećenje nema karcinogenog efekta.
Karcinogeni mogu biti fizički (jonizacijsko zračenje), kemijski i biološki (virusi et al.).

Ako je slučajno stanična proliferacija povezana sa karcinogenezom, to je samo zato što proliferacija tlači mehanizme replikacije i možebitna stara oštećenja replikacijskog sustava sada bivaju precipitirana i ispoljavaju se u vidu tumora. (Da prevedem: ako stanice imaju oštećenu replikaciju, proliferacija će to oštećenje izbaciti u prvi plan.) Inače tumori baš i nisu toliko povezani sa proliferacijom. Imaš GIT čija mukoza proliferira ko luda gljiva, ali oped ne i toliko tumora. Problem je u mehanizmima kontrole sustava replikacije. ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ne. :D
Lom kosti i lom DNA nemaju nikakvih dodirnih točaka, počevši sa njihovom veličinom. :rofl: :rofl: (znam da znaš, ali jednostavno moram :homo_est: )

Ma neeee valjda, sad su porušeni čitavi moji temelji shvaćanja molekularne biologije :o:rotfl:

A e, sad sam malo išla istraživat i našla nešto što mi je ubilo prijašnje mišljenje

http://www.cancer.org/docroot/CRI/content/CRI_2_4_2X_What_are_the_risk_factors_for_bone_cancer_2.asp

... kažu: "People have wondered whether injury to a bone can cause cancer, but this has never been proven. Many people with bone cancer remember having hurt that part of their bone. Most doctors believe that this did not cause the cancer, but that the cancer caused them to remember the incident, or that the injury drew their attention to that bone and caused them to notice a problem that had already been present for some time."

http://www.cancerhelp.org.uk/help/default.asp?page=4433

"People often think that a knock or injury to a bone can cause a cancer. But there is no evidence for this. It is more likely that an injury causes swelling, which shows up a cancer that is already there. Or a bone affected by cancer may be weakened and so is more likely to become damaged in an accident. The accident may then make your doctors aware of the tumour."

Yep, I was wrong.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

A gle, najbolji način da imaš dobre ideje je da imaš JAKO, jako puno ideja. ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ma neeee valjda, sad su porušeni čitavi moji temelji shvačanja molekularne biologije :o:rotfl:

A e, sad sam malo išla istraživat i našla nešto što mi je ubilo prijašnje mišljenje

http://www.cancer.org/docroot/CRI/content/CRI_2_4_2X_What_are_the_risk_factors_for_bone_cancer_2.asp

... kažu: "People have wondered whether injury to a bone can cause cancer, but this has never been proven. Many people with bone cancer remember having hurt that part of their bone. Most doctors believe that this did not cause the cancer, but that the cancer caused them to remember the incident, or that the injury drew their attention to that bone and caused them to notice a problem that had already been present for some time."

http://www.cancerhelp.org.uk/help/default.asp?page=4433

"People often think that a knock or injury to a bone can cause a cancer. But there is no evidence for this. It is more likely that an injury causes swelling, which shows up a cancer that is already there. Or a bone affected by cancer may be weakened and so is more likely to become damaged in an accident. The accident may then make your doctors aware of the tumour."

Yep, I was wrong.

Yeah, to se isto dogodilo jednoj curi koja je sa mnom trenirala košarku. Jedan dan je netko dobro lupio na treningu u bedro, nije ništa bilo slomljeno, ali taj hematom nije nestajao tri mjeseca, a i bol je stalno bila prisutna... Onda je napravila pretrage, rak, of course...

Ali što je uzročno-posljedični niz, ne znam.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne znam, ali smatram da ako netko ima predispoziciju za ca kostiju (genetika, ili mutacija unutar gena, nenasljedna), dobiti će ca i nakon beznačajnog prijeloma ili čak udarca.
Po meni, sami udarci, traume kostiju ne izazivaju mutacije koje bi dovele do ca. Prije bi došlo do osteomalacije, osteomijelitisa i sl. Kod poremečenog genoma, udarac ili prijelom je samo locus minoris za nastajanje karcinoma, tj. njegovo ispoljavanje.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Jel ima ovdje netko tko bi mi mogao lijepo objasniti kako da si napipam tuberculum caroticum jer ja ga nemrem nać, usprkos Marušićkinom objašnjenju u knjizi... ono me zbunilo jer ja ga nisam našla prema uputama iz njene kuharice. Da, eto, to me muči još od kad smo spomenuli taj nesretni spasonosni C6 :lol:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Prvo, priznanje kolegici MarCH jer me je uspjela natjerati da ponovim taj djetalj iz anatomije.

Drugo, mislim da ga nikad nećeš napipati, osobito ako imaš malo mesnatiji vrat. :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Prvo, priznanje kolegici MarCH jer me je uspjela natjerati da ponovim taj djetalj iz anatomije.

Drugo, mislim da ga nikad nećeš napipati, osobito ako imaš malo mesnatiji vrat. :D

Ne znam, mislim da nemam mesnatiji vrat :lol:
Ah well, saznat ću ja... Ne spominju zabadava oni to.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Upravo tako.
Temeljna svrha tog pasusa je da mogu napraviti jedno 50 pitanja na tu temu. :D Pa ti uči samo ono što je bitno... :lol:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Humi, vidi što je Lana našla :yay: :yay: tak sam ponosna na sebe...

http://books.google.hr/books?id=HYlUmxBaY9UC&pg=PA222&lpg=PA222&dq=%22tuberculum+caroticum%22&source=web&ots=M0T8vdRIdN&sig=QQCxKR9CD-FM27LtVP80W8UjEA4&hl=hr&sa=X&oi=book_result&resnum=3&ct=result

Ovo je najljepši prikaz i opis tuberculum caroticum do sad...Good bless ovakve slikice, evo nađoh i ja :yay:

Uredio The Marchioness

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Aha...

Dobro, probao sam, al osim što baš nije prijatno toliko zabiti prst u vrat, i dalje nisam siguran da sam ga napipao.
Tebi to ide?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Aha...

Dobro, probao sam, al osim što baš nije prijatno toliko zabiti prst u vrat, i dalje nisam siguran da sam ga napipao.
Tebi to ide?

Probaj pipat baš ovako kao što je na slici na tom njemačkom priručniku, tak je najlakše. I ak muvaš prst malo odozdola od tog mjesta prema gore, osjetit ćeš dio karotidne arterije taman nad tuberculumom. Da, problem je malo zariti prst između mišića. Damn sternocleidoPetertoideus, zašto moraš biti tako žilav, samo smetaš :lol:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Probaj začepit oba dva odjednom pa javi kak je prošlo :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Probaj začepit oba dva odjednom pa javi kak je prošlo :D

:rotfl: javit ću ti kad postanem suicidalna... the time hasn't come yet :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo oma! :rotfl:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koje je razlika između nuklearnog matriksa i nukleoplazme, tj. koje od toga obuhvaća i jezgricu i kromatin? :thinking:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Koje je razlika između nuklearnog matriksa i nukleoplazme, tj. koje od toga obuhvaća i jezgricu i kromatin? :thinking:

To je i mene svojedobno zbunjivalo jer skripta iz biologije to čudno tumači. Ovako: nukleoplazma ti je nešto slično kao citoplazma, samo što se tiče isključivo jezgre. U njoj pliva nuklearni matriks, tj. mreža raznih vlakna (slično kao citoskelet kod stanice).

Nukleoplazmu čine tekući dio (dakle voda i spojevi topljivi u njoj; prevedeno u poznatije termine, nešto analogno citosolu) i netekući dio (razni proteini koji okolo plivaju). Tu spada sve u jezgri osim nukleolusa i kromatina.
Nuklearni matriks su proteini koji pomažu u organizaciji strukture jezgre i olakšavaju baratanje s genetskim materijalom (replikacija, transkripcija).

Da odgovorim na drugi dio tvog pitanja - niti jedno od to dvoje, dakle, ne obuhvaća jezgricu ili kromatin.

(Ove informacije sam preko Googlea tražila, evo ti i par linkova ako hoćeš detaljnije čitati)

http://www.ebi.ac.uk/ego/GTerm?id=GO:0005654

http://en.wikipedia.org/wiki/Nucleoplasm

http://compbio.med.wayne.edu/matrix.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_matrix

Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Joooooooj zašto jedna skripta ne može biti normalno napisana... :angry:

Jel inicijacija transkripcije vezanje tRNA za malu ribosomsku podjedinicu (uz pomoć eIF-2) pa onda vezanje mRNA na podjedinicu ili tRNA dolazi naknadno na već povezane podjedinicu i mRNA!? :wacko:

Iiiiida!? :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pretpostavljam da si mislila na inicijaciju translacije s obzirom da spominješ eIF-2 ... ako se dobro sjećam, nemam skriptu više, proslijedih je dalje nadobudnom naraštaju :P

Ovo prvo što si rekla, da se mala ribosomska podjedinica veže s eIF-2 i tRNA ti je inicijacija... a sve ostalo ide nakon tog. Ovo je početak početaka, prapočetak...

Evo ti u koracima što se događa pa vidiš pod brojem 1 i 2 kak počinje. (valjda su dobro nacrtali :lol: )

post-62-1231331557_thumb.gif

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Doslovno SVI filmići translacije koje sam pogledala pokazuju da se prvo mala ribosomska podjedinica veže za mRNA, a tek onda tRNA. A jbga, vjerovat ću skripti i tvojoj slički :rolleyes: Tnx March :hug:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pa sad gle, ako ćemo terati mak na konac, upitno je što se prvo veže.

Prvo i osnovno, uopće nisam siguran da se to može istražiti. Kako to uopće uraditi? Kak da ti odrediš što se tebi dešava u epruveti?
Sve što vidiš je da naspeš 5-6 komponenti u epruvetu i iz nje na kraju izvučeš polipetid.

A na ove crvuljke se stvarno ne isplati trošiti vrijeme. Jeste da mogu postaviti 50 mogućih pitanja kad se sve preturbacije uračunaju, ali to će biti max jedno pitanje na testu, ako ga uopće i bude kao i nebitan detalj na usmenom ispitu.

Bitno je da ti znaš što su sastavne kompunente transkripcije jer se pola antibiotika zasniva na tome.
A ova crijevca ostavi...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu