~Sentinel~

Najdraži odlomci, citati, poslovice etc...

410 poruka u ovoj temi

Svatko ima nešto...

Kad se pojedinci usprotive svijetu sa mnogo hrabrosti, svijet ih ne može drugačije slomiti nego da ih ubije. I prirodno, svijet ih ubija.
Svijet lomi pojedince, i kod mnogih stvara se žulj na mjestu naprsline; ali one koji ne dozvoljavaju da budu slomljeni, svijet ubija. Svijet ubija bezobzirno i vrlo dobre i vrlo blage i vrlo hrabre.
Ako vi niste među njima, on će vas također ubiti, ali u tom slučaju uložit će malo više vremena

ernest hemingway

Oscar Wilde: "We are all standing in the gutter, but some of us are looking at the stars!"

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

"Are you such a dreamer?
To put the world to rights?
I'll stay home forever
Where two & two always
makes up five.."

ne baš poticajno ali JAKO ISTINITO............ :unsure:

uh, zaboravih navest autora -pjesma 2+2=5 ; radiohead

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bio je jedan trenutak kad me ova pjesma slomila... Thank u Alanis

Sometimes is never quite enough If you're flawless, then you'll win my love Don't forget to win first place Don't forget to keep that smile on your face Be a good boy Try a little harder You've got to measure up And make me prouder How long before you screw it up How many times do I have to tell you to hurry up With everything I do for you The least you can do is keep quiet I'll live through you I'll make you what I never was If you're the best, then maybe so am I Compared to him compared to her I'm doing this for your own damn good You'll make up for what I blew What's the problem...why are you crying Be a good boy Push a little farther now That wasn't fast enough To make us happy We'll love you just the way you are If you're perfect

"Perfect"

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

...život je kao darkroom, kaže Kristijan. Nikad ne znaš tko će te i kako pojebati, a ne znaš niti koga ćeš ti i kako. Ali previše je uzbudljiv da bi samo tako izašao... :sexe:

Rujana Jeger, Darkroom

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Žene su kao nove cipele.Ako ne popuste odmah s alkoholom će

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Kad se pojedinci usprotive svijetu sa mnogo hrabrosti, svijet ih ne može drugačije slomiti nego da ih ubije. I prirodno, svijet ih ubija.
Svijet lomi pojedince, i kod mnogih stvara se žulj na mjestu naprsline; ali one koji ne dozvoljavaju da budu slomljeni, svijet ubija. Svijet ubija bezobzirno i vrlo dobre i vrlo blage i vrlo hrabre.
Ako vi niste među njima, on će vas također ubiti, ali u tom slučaju uložit će malo više vremena

ernest hemingway

aj, karamba, i meni je ovo jedan od najdražih. mislim da je jedan od prvih koje sam stavila na herc-te-ka. uvijek iznova.

evo jedan iz "utopije":

>>u svijetu gdje se sve mjeri novcem ono što je najbolje dobivaju najgori<<

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

4 sentinel...

RAYMOND CARVER : Živjeli

Votka s kavom. Svakog jutra
izvjesim cedulju na vrata:
IZAŠAO NA RUČAK
ali nitko se ne obazire; moji prijatelji
zure u natpis,
ponekad zovu ili ostavljaju
male poruke: Izađi da se družimo
Ray-monde.
Jednom se onaj mulac od mog sina
provukao unutra i ostavio mi
obojano jaje i štap za šetnju.
Mislim da je otpio malo moje votke.
Prošlog tjedna svratila je i moja žena
i ostavila konzervu s goveđom juhom
i gajbu suza. I ona je
čini mi se, također maznula malo moje votke,
a onda odmaglila u čudnom autu
s tipom kojeg u životu nisam vidio.
Ali oni ne shvaćaju – meni je dobro!
Sasvim dobro tu gdje jesam, jer pitanje je samo dana
kad ću, kad ću, kad ću, kad ću…
Namjeravam uzeti sve vrijeme koje bog mi je dao,
i uzeti sve u obzir, čak i čuda, ali ipak
ostati priseban, pažljiviji
nego ikad, i oprezniji
zbog onih koji bi zgriješili protiv mene,
zbog onih koji bi krali moju votku,
zbog onih koji bi mi nanijeli bol.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hvala mercury, rekoh ti da kupiš knjigu.

I ja sam trebala kupiti Marušićevu...

Marušićeve dvije najbolje izreke:

''Sve se može svesti na dječju logiku i kršćansko poštenje.''

''I punica je resurs.'' :blink: :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

da, mislim da ću kupiti knjigu... al prvo dobijaš na čitanje Carverovu knjigu "Kratki rezovi". to je zbirka kratkih priča po kojoj je Altman snimio kultni istoimeni film. mljac! :love:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

I think that Dante was hip-hop culture because he wrote in vernacular Italian, and at the time that was unheard of; people wrote in Latin or Petrach wrote in high Italian, and so Dante was talking street stuff. :cigar:

Jim Jarmusch

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

A koliko si imala ljubavnika?

A koliko si imala ljubavnika? i gdje si sve s njima
spavala? i što su ti govorili? i kako, kako je bilo? Daj mi
mira.
čuješ, daj mi mira, fućkam ti na tvoje
fotografije spremljene u kutiju od cipela.
pisamca o vjernoj ljubavi sakrivena po manžetama i u
policama pod rubljem, prestani,
prestani, idi već, kao nesnosnu muhu
pratim očima tvoj lik po svim kutovima, idi,
izleti kroz prozor, nek te odnese propuh, idi, nemam vremena,
moram se ispavati, idi, rasplini se,
rastopi se negdje u toj narančastoj lokvi pod svjetiljkom,
izgubi se među slovima ove glupe knjige sto
je čitam.

idi, ne volim te, ništa neću, ništa te ne pitam,
to me ne zanima,

fućkam ti na tvoje adrese i telefonske brojeve, i sijed
i sijed ću te jos voljeti, nozaimeisusovo

koliko,

koliko si ih imala?

J. Šotola

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Uspavana ljepotica (proza u ispranim trapericama) ... zlatokosa jaje i zoltan smičiklas

Ona. Ona hoda šumom. Muha ce-ce leti. Šumom. Šumi potok. Ššššššš. Plavo. Muha zazuji. Ugrize Nju. U stopalo. Bila je. Bosa. Muha nije bila osa. Zzzz. Ona ju odalami rukom. Muha padne na lišće. Mrtva! Crkla je. Sad je leš. Ona pade na tle. I usnu. Sada spava. K'o zaklana. Ali ne sniva. Ona je u komi. Ali je lijepa. I ima dugu plavu kosu. Žutu kosu. Onda nije plava! Nije plava i nije mrtva. I nije u snu. Paradoks.

Dolazi sedam patuljaka. Opa! Digresija! Ali ona nije Snjeguljica. I ovo nisu patuljci. Oni su... Oni? Oni su upitnik. Princ protrlja oko. Lijevo rukom. Desnom hemisferom. Cerebralnom. Opa! Oko ispadne van. Ali ga uhvati. Opa! Dobri refleksi. To je lijeva hemisfera. To je princ. Na bijelom. Ali ne konju. Ali on nije princ. Opa! On je plebejac. A i Pigmejac. A nije podvojena ličnost. Priđe plavoj. Ne plavoj! Žutoj! Sunce! Budalo! Opa! Sunce govori. Kratko i odrješito: "Molim te, mrdni tu svoju guzicu i pomozi djevi u nevolji!". Princ pogleda plavu. Žutu! Jednim okom. Desno je žmirkalo. Disko. Ili semafor? Što vidi? Žutu. Spava. Pomisli - na Prozacu je. Ili Valijumu. Ili Persenu. Ili na prozoru. Ne, na tlu je. I spava. Slini. Jako. Ugušit će se. Neka - pomisli. To je neka princeza. Ili kremšnita. Ili banana. Ne zna. Ali, žuta je. I vesela. Slini. Ne samo iz usta. Ima mokre snove. Kakve? Bo. Ma bogati! Ali ne princ. Ne plebejac. Ne uopće. Hop! Uhvati ju za vrat. "Diži se!" - reče. Ništa. Opet. Opet ništa. Folira - pomisli. Glupa banana! Ili kremšnita. Bo. Uopće mu nije zabavno. Ne pleše, ne pjeva. Niš' ne radi. Samo leži. Ljenčina. Svi samo ljenčare - pomisli. Nije ni čudo da propada država. On je plebejac. Opa! Ona je kremšnita. Sa šlagom. On je gsentyn. Ali dijabetičar. Ili disleksičar. I ljevak. I na bijelom je. Ali ne na konju. Na govedini je. Ludoj. Nije vegetarijanac! Ne više. Voli vegetu. I povrće. I jedrenje. I sve što vole mladi. Sagnuo se. Gleda joj zube. Protezu! Bijelu! A ona je žuta i ima krive. Zube. I noge. I izgleda k'o konj!

Na Prozacu. Uspavani konj sa krivim zubima. Banana. Ili kremšnita. Da. Dotrči zec. Podmetnuo mu nogu. On pade na nju. Poljubi ju. U oko. Lijevo. Fuj! Slinav je. I on. I oko. I kremšnita. Fuj. Fudži! Džudo! Plava. Žuta mu opali šamar. Lijevom rukom. Ispadnu mu kutnjaci. Opa! Ulovi ih. Opet refleksi. Sad je krezub i bez oka. Krezubi gusar. I kremšnita. Ili banana. Pogleda ga. Gusari su joj fetiš. Opa! Poljubi ga. U očnu rupu. U rupu! Fuj. Euforija. Ekstaza. Djeca. Brak. Stan. Bračni krevet. TV. Puno kremšnita. Ili banana. Jer ona je žuta. A on je na bijelom. Đanki. Smrdi. I ružan je. Ali ona ga voli. Jer je glupa. Žuta. Banana. Ili kremšnita. I. To je to. Živjeli su dugo. Dugo za đankija. Skupa. Zakon.
Kraj.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

„..a ipak život ljudski i u svom najbanalnijem obliku pruža beskrajne mogućnosti užitaka i zanosa. Već sama činjenica: ŽIVJETI! – napunjava čovjeka gotovo neograničenim ushitom. Živjeti i moći gledati sunce, mjesec, svijetle površine voda, užurbane potočiće, udisati zrak i osjećati sve bezbrojne mirise koje čovjek može u se primiti. Pred tom činjenicom padaju sve pregrade i mrzovolja zbog neispunjenih ambicija, društvenih razlika, nedovoljnih sredstava za život dostojan sredine u koju je čovjek postavljen. Ostaje samo jednina težnja: živjeti, pa makar i kao prosjak, u dronjcima, ali moći motriti zrake koje sunce pušta kroz zelene listove, prisluškivati gibanje trave i cvjetova, motriti sve one čudesne procese koji se zbivaju s biljkom od časa njezina pupanja pa do jesenskih dana kad vjetrovi odnose posljednji list s grane i kad sa sivog, oblačnog neba na ogoljelu, žutu, smekšanu zemlju, padaju kroz dane i dane, jednolično i lagano, kapi jesenske kiše. Gledati bijelu, čistu površinu zemlje pod zimskim snijegom i užarene stijene pod južnim nebom ljeti – i osjećati da je sve to samo neznatan dio onoga što čovjek može primiti i uživati u svakom času, a bez napora, bez umora, zahvaljujući samo svojim očima, svojim ušima, svojim nosnicama, svojim osjetnim organima, koji kao da su stvoreni samo zato da bi čovjek upio u se što više od svega onog beskrajnog bogatstva što mu ga pruža život u svakom svom času i u svakom obliku..“

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sylvester
Schnell welkt das Vergängliche.
Schnell stieben die verblühten Jahre davon.
Spöttisch blicken die scheinbar ewigen
Sterne.
In uns innen der Geist allein
Mag unbewegt schauen das Spiel,
Ohne Spott, ohne Schmerz;
Ihm sind "vergänglich" und "ewig"
Gleich viel, gleich wenig…
Aber das Herz
Wehrt sich, glüht auf in Liebe,
Und ergibt sich, welkende Rose,
Dem unendlichen Todesruf,
Dem unendlichen Liebesruf.

Hermann Hesse,Jahreszeiten
Suhrkamp Verlag Franfurt/Main 1993.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

* Ako nekog mrzimo, onda u njegovom liku mrzimo nešto što je usađeno u nama samima. Ono što nije u nama samima, to nas ne uzbuđuje." (Demian)

* "Bog nam ne šalje očaj da bi nas ubio, već da bi nov život u nama probudio."

* "...imamo u duši i sve ono što je ikada živjelo u ljudskim dušama. Svi bogovi i đavoli koji su ikada postojali....svi se oni nalaze u nama, tu su kao mogućnosti, kao želje, kao izlazi."

* "I najnesrećniji život ima svojih sunčanih časova i, pod pjeskom i kamenjem, svoje sitne cvjetiće sreće." (Stepski vuk)

* "Ja sam odabrao put egoista ili vjernika, pa obaveze prema vani smatram sporednima u odnosu na one koje dugujemo vlastitoj duši."

* "Mi možemo razumjeti jedan drugog, ali svako od nas može da protumači sebe samog." (Demian)

* "Mržnja prema samome sebi dovodi do iste stravične osamljenosti i očaja kao i pretjerani egoizam."

* "Nije sreća biti voljen. Svako voli sebe, ali voljeti drugog, to je sreća!"

* "Nikada nisam živio bez vjere i ne bih niti dana bez nje mogao, ali sam cijeli svoj život mogao bez crkve."

* "Ništa na svijetu nije čovjeku odvratnije negoli da pođe putem koji ga vodi njemu samome!"

* "Patnja zadaje bol samo zato što je se bojiš. Ona te proganja zato što bježiš od nje. Ne moraš bježati, ne moraš je se bojati. Moraš voljeti... Dakle, voli patnju. Nemoj joj se odupirati, nemoj bježati od nje. Okusi kako je ona u dubini slatka, predaj joj se i nemoj je primati s mržnjom. Tvoja mržnja je to što ti nanosi bol i ništa drugo. Patnja nije patnja, smrt nije smrt, ako ih ti ne učiniš time..."

* "Postoji neko zlo među ljudima koje ih sprečava da se udružuju i nagoni ih da između sebe otvaraju ponor. Jedino ljubav može da ih natjera da taj jaz premoste."

* "Samoća je put kojim sudbina želi čovjeka dovesti sebi samome."

* "Silnik propada zbog sile, gramzivac zbog novca, pokorni propada služeći, a onaj koji traži nasladu propada zbog slasti." (Stepski vuk)

* "Sretni smo samo onda kada od sutrašnjeg dana ništa ne tražimo, a od današnjega sa zahvalnošću primamo ono što nam nosi."

* "Svaka inteligentnija vrsta humora započinje time da čovjek samoga sebe ne shvaća ozbiljno."

* "Većina ljudi ne želi plivati prije nego to i umije. Zar to nije duhovito? Naravno da ne žele plivati! Ta rođeni su za tlo, ne za vodu. I naravno da ne žele misliti; ta oni su stvoreni za život, ne za mišljenje! Tako, a ko misli, ko od mišljenja pravi glavnu stvar , taj u tome može doduše daleko dospjeti, ali takav je pak tlo zamijenio vodom, a u njoj će se jednom utopiti!" (Stepski vuk)

* "Zakon ljubavi nije zapovijed nego poziv na sreću."

By Hermann Hesse

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Sylvester
Schnell welkt das Vergängliche.
Schnell stieben die verblühten Jahre davon.
Spöttisch blicken die scheinbar ewigen
Sterne.
In uns innen der Geist allein
Mag unbewegt schauen das Spiel,
Ohne Spott, ohne Schmerz;
Ihm sind "vergänglich" und "ewig"
Gleich viel, gleich wenig…
Aber das Herz
Wehrt sich, glüht auf in Liebe,
Und ergibt sich, welkende Rose,
Dem unendlichen Todesruf,
Dem unendlichen Liebesruf.
Hermann Hesse,Jahreszeiten
Suhrkamp Verlag Franfurt/Main 1993.

i'm LOST IN TRANSLATION :huh: ... HELP! ! ! ! ! !

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ako složena tekućina teče, suspendirne čestice (eritrociti) dijelom se miješaju s otopinom (plazmom), na način koji ovisi o brzini protoka i dimenzijama cjevčice (krvne žile). To je jedan od razloga zašto je protok složene tekučine kompliciraniji od protoka jednostavne tekučine. Osim toga krvne žile nisu krute cjevčice, već na dva načina mogu mijenjati svoj kalibar: pasivno, elastičnom deformacijom, pod djelovanjem krvnog tlaka (sve krvne žile) i aktivnom kontrakcijom svog glatkog mišića (osobito manje krvne žile). Ali, to nije sve; srce nije kontinuirana pumpa, već izbacuje krv periodički, samo tijekom jednog dijela ciklusa. Tkiva ipak dobivaju krv neprekidno, na način da se dio krvi izbačen u jednoj srčanoj kontrakciji pohranjuje u elastičnim krvnim arterijama, čija naknadna relaksacija osigurava protok dok se srce puni i sprema na novu kontrakciju. U svemu tome protok se krvi neprekidno ubrzava i usporava, pa su prisutni inercijski učinci. Međutim, ni to nije sve (set noževa ipak nećete dobiti!); u uvjetima kada brzina protoka nadmaši kritičnu vrijednost, slojevito gibanje krvi dijelom prelazi u nepravilno, turbulentno (ta se pojava događa i kod jednostavnih tekućina).
Eterović Davor dr.med.
CitatZaImpactFactor :blink::P :boff0000:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Stalno zamišljam mnogo male djece kako se igraju u jednom velikom žitnom polju. Na tisuće male djece, a nikoga u blizini... nikog odraslog mislim... osim mene. A ja stojim na samom rubu jedne grozne provalije. Dužnost mi je da uhvatim svakoga tko se zaleti prema provaliji, hoću reći, ako netko trči ne gledajući kuda, ja trebam iskrsnuti odnekud i uhvatiti ga. To je sve što bih trebao raditi čitavog dana. Da budem takav neki hvatač u žitu. Znam da je to blesavo, ali to je jedino što bih zaista želio biti

j.d. salinger: catcher in the rye iliti lovac u žitu

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

I cvrči , cvrči cvrčak na čvoru crne smrče
Svoj trohej zaglušljivi , svoj zvučni, teški jamb
Podne je.-Kao voda tišinom razl`jeva se.
Sunčani ditiramb.

I pjeva: "Ja sam danas ispio sunce plamno.
I žilice su moje nabrekle ko potoci.
U utrobi se mojoj ljuljuška more tamno.
Na leđima mi šuma , što nagli trgnu srh.
Dv`je st`jene , dva obronka postaše moji boci,
A glava – gorski vrh."

V. Nazor - "Cvrčak"

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Neprestano otkrivam da nikako ne mogu da otkrijem ljude. Ono što kažu nije ono što misle.
Možda to ni oni sami ne znaju.

( Meša Selimović )

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

"The one thing we need to understand is that if you're going to French kiss another woman, it doesn't mean you're going to be an ingenue at 40. If you're 20, it doesn't mean you're going to get wisdom. You're going to get some cute lipgloss on and a yummy feeling inside, but there's a bit of a devouring going on. When someone French kisses another woman to try and get something, that isn't passion; it's very interesting to me, an intriguing study. If you're going to French kiss somebody, French kiss a woman that can say, 'Okay, honey; okay sister, come with me and I'll show you a tongue like you've never seen before'. If you're going to walk down that road, do it! A tongue does not touch the intelligence inside another person. you know, Madonna's stayed around for 20 years, but Britney is not going to get that, and Madonna isn't going to become 20 years younger. I did not see 'I honour you' in that kiss. But that's me; that's what I saw."

Tori Amos, speaking about Madonna's kiss with Britney Spears

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

It's like ten tousand spoons when all you need is knife.Isn't that ironic?

Genijalno

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
It's like ten tousand spoons when all you need is knife.Isn't that ironic?
Genijalno

Oh, Alanis :love: :wub:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Last night I dreamt that somebody loved me- The Smiths

Last night I dreamt
That somebody loved me
No hope, but no harm
Just another false alarm

Last night I felt
real arms around me