Rale

Državna Matura & Mef

662 poruka u ovoj temi

post-4-1218543114_thumb.jpg

Državna Matura & MEF

Iako još prošle godine nisu postojale informacije o tome kakav će biti stav MEF-a u Zagreba u vezi državne mature (o čemu smo već pisali), kako se sad čini stvari su jasne. Razredbenog ispita na MEF-u na Sveučilištu u Zagrebu nakon što se državna matura krene primjenjivati neće biti.

Prema starom prijedlogu, tražila se viša razina znanja iz hrvatskog jezika na državnoj maturi. Po novome, stvari izgledaju ovako.
Sva četiri medicinska fakulteta u Republici Hrvatskoj prilikom upisa na fakultet priznavati će postignute rezultate na državnoj maturi iz slijedećih predmeta: Hrvatski jezik, matematika i strani jezik- osnovna razina, te od navedan tri izborna predmeta (biologija, kemija, fizika) pristupnik je dužan položiti jedan od tri navedena izborna predmeta. Polaganjem jednog ili dvaju preostalih izbornih predmeta, stječu se dodatni bodovi.

Podsjetimo, državna matura se počinje primjenjivati od 2010. godine.

http://perpetuum-lab.com.hr/bette/fakultet...-mef-vol.2.html

http://www.perpetuum-lab.com.hr/bette/sveuciliste/kriterij-za-sastavljanje-rang-lista-pri-upisu-na-studijske-programe-za-akad.god.-2010.-2011.html

17. ožujka - esej iz hrvatskog
18. ožujka - test iz engleskog (čitanje s razumijevanjem i pisanje)

14. travnja - fizika
21. travnja - biologija
22. travnja - kemija

27. svibnja - matematika (osnovna i viša razina)
28. svibnja - hrvatski (osnovna i viša razina)

31. svibnja - engeski - slušanje

[EDIT by Ćaća]: Dodan link na kojem je objašnjeno kako funkcionira bodovanje i razjašnjen onaj famozni koeficijent 1,6. Tko ne uspije shvatiti kako cijela stvar funkcionira, neka prvo ponovi osnovnoškolsko gradivo iz matematike "Proširivanje razlomaka", a ako mu ni nakon toga nije jasno, tek onda neka pita ovdje.

https://www.postani-student.hr/Bodovanje.htm

Dokument sa kritrijima upisa na svim studijskim programima na Sveučilištu u Zagrebu: [EDIT by Ćaća]: Dodana prezentaija o upisima.

http://panarea.carnet.hr/NISpVUDocs/Zagreb091109.pdf

Kriteriji_za_upis2010.pdf

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Hmm... gdje je tu logika?

Zar ne bi trebala biti biologija viša razina, kemija isto, a ovo ostalo osnovna?

Btw., ako če odustati od prijemnog, onda bi trebali uvesti intervjue, kad se baš želimo približiti engleskom sustavu. Jer to je to što jest, engleski sustav upisa.

Kod njih te obično u trečem razredu srednje škole zovu na intervju, i ako zadovoljiš, kažu ti koje točno koje ocjene moraš imati ako želiš na taj fakultet.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Rasulo našeg školstva! Matematika osnovna razina???!!! Kakva matematika zaboga? A hrvatski ne želim ni komentirat...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Uz ove predmete bi prijemni bio više nego dodatno opterečenje. Na četiri postoječa još kemiju i fiziku brusiti, ne znam kako bi to izgledalo. Opao bi interes za Zagreb masno.

Hrvatski na maturi če dovesti do toga da se izbjegne nastava iz toga na fakultetu, jer samom činjenicom da mora biti na visokoj razini, ljudi če se oko njega morati pomučiti i onda ne če morati biti opeterečeni time na fakultetu. Uzalud je spominjati da Peter nakon toga ne če imati koga ispravljati :lol: :lol:

Strani jezik, hm, danas valjda svatko nabada engleski pa ne če biti toliki problem, a prolaznost na med. eng. bi se trebala povečati na 100% :)

Mianmar, osnovna matematika je toliko bezbolna i bezopasna da njezino mjesto u svemu tomu uopče ne smatram lošim. Ako ništa drugo, kroz odreðene predmete na faksu se provlače zadatci koji na kolokviju/ispitu mogu donijeti dragocijeni bod, tako da znati logaritmirati i snalaziti se sa exponencijama, i polinomima u tim osnovnim okvirima uopče nije loša stvar. Sve dok nema vjerojatnosti i odvratnih derivacija i integrala :sick::bljuv:, matematika je dobrodošla.

Izborni je trebala biti kemija. Iz tog razloga što se MKBK I dobrim dijelom nastavlja na srednjoškolsku kemiju i može uvelike olakšati polaganje tog isputa na predroku. Ali, uzevši u obzir da bi MKBK I odsad na MEF ZG-u mogla trajati osam tjedana, onda i onaj tko do dolaska na faks nije znao da je glukoza polihidroksialdehid, a fruktoza polihidroksiketon, te nije razlikovao amid od amina, ima priliku to naučiti. Plus, MKBK I obuhvača i računske zadatke, dakle, plus za matematiku ide zbog nje.

Sad, prijemni obuhvača predmete prve godine faksa, ali isto tako, ti predmeti nisu ništa pretjerano bitniji za daljnje školovanje od ovih koji se trenutačno polažu na prijemnom ispitu. A svrha državne mature upravo i jest to da se izbjegnu prijemni. I opet, jedini predmet s prijemnog i iz srednje koji može koliko-toliko olakšati samo prvu godinu je kemija.

@srednjoškolac: googlaj brate, googlaj. Objavit če jutarnji.hr i to bit če. A ako išta drugo, zgrabi telefon i zovi referadu PMF-a, oni če ti najprije dati točan odgovor na tvoj upit.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ali, uzevši u obzir da bi MKBK I odsad na MEF ZG-u mogla trajati osam tjedana

Ispravak netočnog navoda. MKBK 1 već traje osam tjedana :P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ispravak netočnog navoda. MKBK 1 več traje osam tjedana :P

Odsad pa na dalje, odnosilo se na ovu godinu :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ma glavno je da buduči medicinar zna karakterizaciju Ane Karenjine ili elemente naturalizma u Zločinu i kazni... Jebeš kemiju, ona je ionako nepotrebna...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Problem je što ti vrli dekani ni sami ne znaju što znači viša razina jer su u školu išli prije pola stoljeća...

Meni je čak i biologija sumnjiva jer interno znam da će biti uvelike zastupljene biljke. Znači li to da će ubuduće medicina ići na kartu opće kulture? Ili je pred fakultete stavljen ultimatum da moraju odabrati samo 1 "izborni" i ove ostale u paketu? :o

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovo veze s vezom nema. Da, istina je da se može ispisati barem 5 stranica uvjerljivog objašnjenja zašto je važno polagati ova tri predmeta kao obavezna, ali - get real! Postoji nešto što se može i nešto što veze s realnošću nema. Uzmi primjer jednog maturanta koji želi upisati neki biomedicinski fakultet. Što će njemu na prvoj godini trebati - predznanje iz 1.kemije, 2.fizike i 3.biologije. On može znati sve o hrvatskoj modernoj i to je sjajno za njegovu opću kulturu, ali hoće li mu Krleža pomoći da položi MKBK kad mu krene turnus, a on pojma nema što je to kovalentna veza jer je to učio prije 4 godine i nije više ponavljao. Hoće li mu analitička geometrija pomoći da skuži magnetna polja iz fizike, ili Gibbsovu energiju? Naravno da neće. I na fizici i na kemiji prvo predavanje bilo je popraćeno riječima - "Što znate iz srednje, znate. Za ponavljanje NEMA vremena." I uistinu ga nema. Prijemni ispit ima svoju korisnu ulogu - između ostalog da obnovi znanje ljudi iz srednje škole vezano uz gradivo koje će im trebati za uspješno savsentyvanje turnusa. Sve to krasno zvuči na papiru, ali realnost je drugačija i nju će najbolje na svojoj koži osjetiti studenti, kao i uvijek.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja sam trebao biti dio 1. generacije koja to polaže ...

Ali provukli smo se i to jedva jedvice ...

Joj, kako sam hepi :D :D :D :yu:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

mah..nebuloze.. osnovna razina matke..ajd dobro.. strani jezik..može proć..
al čemu hrvatski?? i kad bi bila sama gramatika..našla bi i za njega opravdanje.. ali pobogu..učiti književnost koja ti više nikad neće trebati..to je stvarno glupost...
hvala mami što me rodila na vrijeme :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kad se sve skupa uzme,nije uopće stvar u tome hoće li nekom trebati hrvatski i matematika, ako zbog ničeg drugog, onda zbog opće kulture. Ali, problem je čisto praktične naravi, vrijeme je ograničeno i treba ga iskoristiti što je moguće ekonomičnije, jer se sve u životu odigrava po zakonima ekonomičnosti,a ne zakonima idealizma. Ako imaš mjesec dana da nešto spremiš, isplati li ti se više učiti ono što će ti dati širu opću kulturu ili ono što će ti za koji mjesec trebati da uopće možeš početi čitati ono što moraš položiti? Ova je ideja čisti idealizam nekog nadobudnika, a život je kilometrima daleko od toga.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hrvatski:
Ljudi moraju biti pismeni, morali su ga uvrstiti među maturalne predmete. Onda ga i fakulteti moraju gledati kod upisa. Ali ZAŠTO viša razina??? To mi izgleda kao elitizam: medicina je previše fancy da bi primala ljude koji se nisu udostojali bar jednom u životu naučiti hrvatski kak spada.
Uostalom mislim da niti jedan jezik nije tako bitan kao kemija, fizika ili biologija za budućeg medicinara. Pardon na mom fach-idiotizmu :P

Strani jezik:
Shvaćam da ga fakultet mora priznati ako je jedan od obaveznih maturalnih predmeta, a i vidim zašto bi extra jezik bio bitan... pa ajde. Iako mislim da svaka moderna osoba koja drži do sebe ionako zna pričati bar 1 strani jezik.
Ceterum censeo... (Vidi gore napomenu za jezike.)

Matematika:
Uuu, čak bih prije rekla da je viša matematika važnija od višeg hrvatskog... ali to je stvar mog miočanskog svjetonazora, mi uzdižemo matematiku do neba... Ćaća, derivacije i integrali su zabavni :angry:
Btw, znate onaj vic o zbrajanju?

Pitaju ljude koliko je 2+2.

Fizičar razmišlja i veli: To je negdje između 3.98 i 4.02

Filozof postavlja protupitanje: Koji je smisao tog zbrajanja?

Logičar kaže: Možete li mi to malo preciznije formulirati?

Psiholog kaže da je odgovor na pitanje vrlo osjetljiva i subjektivna tema.

Odvjetnik kaže 5 i uvjeri vas u to.

Dođe student medicine i veli: 4. Svi se začude: Vauu, kako si to znao?

Naučio sam napamet, odgovara on.

Toliko o matematici na medicini... ali ipak mislim da je bitna.
Izborni:
Mislim da je bezveze ograničiti izbor samo na biologiju. Bolje bi bilo dopustiti biologiju ili fiziku ili kemiju (bilo koje od ta tri) pa prepustiti učenicima da si sami biraju koje od toga žele. Jer svo troje će im, valjda, trebati... Nisu to slučajno predmeti na sadašnjem prijemnom.

Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Btw, znate onaj vic o zbrajanju?

Pitaju ljude koliko je 2+2.

Fizičar razmišlja i veli: To je negdje između 3.98 i 4.02

Filozof postavlja protupitanje: Koji je smisao tog zbrajanja?

Logičar kaže: Možete li mi to malo preciznije formulirati?

Psiholog kaže da je odgovor na pitanje vrlo osjetljiva i subjektivna tema.

Odvjetnik kaže 5 i uvjeri vas u to.

Dođe student medicine i veli: 4. Svi se začude: Vauu, kako si to znao?

Naučio sam napamet, odgovara on.

Toliko o matematici na medicini... ali ipak mislim da je bitna.
Izborni:

hahahahaha, jooooj to je onaj s panoa u hodniku... najbolji mi je filozofov odgovor :lol:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Meni se drzavna matura svidja. Iako bi polagao maturu - jer nisam prolazio s 5, niti imat namjeru radit ko idiot za prokletu peticu - za maturu bi morao uciti matematiku i hrvatski i engleski, i uz to bi polagao i prijemni - za koji bi morao ucit biologiju i kemiju i fiziku. Ovako, moram samo rijesit vise od 60 % mat, hr i eng (sto nije problem jer sam jezicna :D) i biologiju sto bolje mogu.
Zakljucak: S manje rada do vise toga :D

A za kemiju cu se brinuti kad bude vrijeme, na prvog godini. Ionako necu imat sto pametnijeg za raditi.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

koje gluposti ajme. VIŠI hrvatski a niža matematika??
i nema uopće kemije i fizike! :blink: nema logike.

mislim da je uredu da se te ljude nagradi što su prošli sve to upadom na fax, ali opet, šta je s onima koji npr ne uspiju ovu godinu upisat? nisu imali državnu, nema prijemnog i sve kvote će popuniti oni sa državnom. loše veoma.

uostalom što je na kraju bilo s tom maturom? nakon štrajka? jeli otkazana il kaj?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
i nema uopće kemije i fizike! :blink: nema logike.

ovo ne mirise na dobro. :unsure:

meni tu vise nista nije jasnio. najvise me zacudilo sto ce izgleda svi medicinski fakulteti (osim zg) izbaciti razredbeni. :huh: ja sam zivjela u uvjerenju da ce svi ostaviti razredbeni.

no, dobro, sva sreca da se ne upisujem sad na faks. :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Meni se drzavna matura svidja. Iako bi polagao maturu - jer nisam prolazio s 5, niti imat namjeru radit ko idiot za prokletu peticu - za maturu bi morao uciti matematiku i hrvatski i engleski, i uz to bi polagao i prijemni - za koji bi morao ucit biologiju i kemiju i fiziku. Ovako, moram samo rijesit vise od 60 % mat, hr i eng (sto nije problem jer sam jezicna :D) i biologiju sto bolje mogu.

A za kemiju cu se brinuti kad bude vrijeme, na prvog godini. Ionako necu imat sto pametnijeg za raditi.

Vidjet ćeš kad ti krene turnus prvo iz fizike, a onda iz MKBK...Prijemni je koristan jer prisiljava ljude da ponove gradivo koje MORAJU znati da bi uopće mogli POÈETI čitati literaturu iz tih predmeta - koja je, by the way toliko ogromna da NEMA vremena za ponavljanje (jedino ako ćeš učiti 14 sati dnevno, a i onda ti neće biti lako). To ti kažu prvi dan na faksu i istina je. Kao netko tko je sve to prošao mogu reći da će ova državna matura stvoriti puno problema budućim medicinarima. Fakultet će maturu prihvatiti jer mora, ali nitko neće zato studente više tetošiti. Tako je to na fakultetu - oni očekuju da ti gradivo iz srednje znaš kao pjesmicu kad im dođeš na turnus, a kako i kada sve to ponoviti, njih se ne tiče.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Hrvatski:Ljudi moraju biti pismeni

slazem se i ja da trebaju biti pismeni, i zaista je grozno sto je dosta studenata polupismeno (da ne kazem nepismeno :( ), ali po meni se osnove jezika trebaju svsentyti jos u osnovnoj skoli. ako je netko dogurao do 4. razreda srednje skole, a ne razlikuje č/ć ili ije/je... to je onda problem. to bi trebalo vec na maloj maturi uociti.

mi smo cijelu srednju derali uglavnom po knjizevnosti. nije bas bilo puno gramatike ni pravopisa.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Tako je to na fakultetu - oni očekuju da ti gradivo iz srednje znaš kao pjesmicu kad im dođeš na turnus, a kako i kada sve to ponoviti, njih se ne tiče.

istina.

a dogodi se npr. i to da se u 4. srednje kroz gradivo iz organske kemije samo proleti jer nema dovoljno vremena [tako je barem kod mene bilo], a kad dodjes na faks, racuna se da to iPeter u malom prstu.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Vidjet ćeš kad ti krene turnus prvo iz fizike, a onda iz MKBK...Prijemni je koristan jer prisiljava ljude da ponove gradivo koje MORAJU znati da bi uopće mogli POÈETI čitati literaturu iz tih predmeta - koja je, by the way toliko ogromna da NEMA vremena za ponavljanje (jedino ako ćeš učiti 14 sati dnevno, a i onda ti neće biti lako). To ti kažu prvi dan na faksu i istina je. Kao netko tko je sve to prošao mogu reći da će ova državna matura stvoriti puno problema budućim medicinarima. Fakultet će maturu prihvatiti jer mora, ali nitko neće zato studente više tetošiti. Tako je to na fakultetu - oni očekuju da ti gradivo iz srednje znaš kao pjesmicu kad im dođeš na turnus, a kako i kada sve to ponoviti, njih se ne tiče.

Svjestan sam toga, i fala bogu, moje je kemija solidna - ne moze se mjerit s nekim tko ide na drzavno, ali ni ne mora. Morat cemo se prilagodit tome, al morat ce se i fakultet - i sama vidis da je ovo neka luda generacija, kad ste vi kao ucenici izasli na ulice :D

A osim toga, cisto sumnjam da ce pobacat 90% generacije, vec su imali naviku davat ispite u opticaj da bi ispunili kvotu prolaza (anatomija, anyone?) :devil:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Meni smeta kod državne mature to što npr.:

- ako meni idu fizika, kemija i biologija, što mi je potrebno za faks, meni mjesto može zauzeti netko tko bolje zna hrvatski i engleski iako mu to uopće neće biti bitno na faksu.
- i sad ispada da će nekome pasti na pamet: "ah, mogao bih se upisati na medicinu", upiše bez problema, meni zauzme mjesto i onda odustane od faksa kad skuži da se ne može nositi s tolikom kemijom i fizikom

ne sviđa mi se matura :wacko:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne kužim tvoju logiku uopće ...

Dobro, ti riješiš sve to za 2 (dovoljan) i prođeš maturu ...

Dođeš na prijavu za MEF ili kako će to već bit i vidiš ti, ispod crvene crte ...

E sad, zašto ,pitaš se ti ... ??

Zato jer su ostali maturu položili sa višom ocjenom ;)

E da, kad misliš fiziku ponavljat ?

Uz dužno poštovanje prema autoritetu na ovom forumu, ali stari, zabrijao si da si presposoban za to, takav sam bio i ja pa me bome spuštiše na zemlju i sad sjedim i rješavam zadatke i učim, a isto savjetujem i tebi ... ;) Uredio pad nap0na

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
E da, kad misliš fiziku ponavljat ?

fizika koju će on naučiti za prijemni mu na faksu neće ništa pomoći...
za fiz na faksu..ti ne treba ništa.. osim nekih osnova koje valjda kao gimnazijalac zna..
od biologije isto nema baš neke koristi.. jer sve učiš ispočetka...
a kemija je poseban slučaj.. i zbog toga bi ja nju stavila kao izborni umjesto biologije..

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu