Rale

Državna Matura & Mef

662 poruka u ovoj temi

A osim toga, cisto sumnjam da ce pobacat 90% generacije, vec su imali naviku davat ispite u opticaj da bi ispunili kvotu prolaza (anatomija, anyone?) :devil:

To je istina, tako je na anatomiji u zadnje dvije godine. Ali nemoj se puno uljuljkati - kako su te kvote uveli, isto ih tako mogu i ukinuti, to je inače ovdje običaj, pravila se svaki čas mijenjaju, a studenti ponekad zbog toga profitiraju, a puno češće nadrapaju. Ovo što ću ti sad reći ti govorim u najboljoj namjeri - stav tipa "sve će se riješiti samo od sebe" bi te mogao koštati na kraju. Fiziku možeš naštrebati i proći, ali MKBK je druga pjesma, kemiju je stvarno dobro prije ponoviti prije turnusa bez obzira na to koliko si je imao u srednjoj. Nemoj vjerovati da će vam itko izlaziti u susret što se tiče znanja iz srednje, oni su jako osjetljivi na to, i to je nešto što se na ispitu ne oprašta. Moj ti je savjet - nadaj se najboljem, al' se spremaj za najgore.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama
fizika koju če on naučiti za prijemni mu na faksu neče ništa pomoči...
za fiz na faksu..ti ne treba ništa.. osim nekih osnova koje valjda kao gimnazijalac zna..
od biologije isto nema baš neke koristi.. jer sve učiš ispočetka...
a kemija je poseban slučaj.. i zbog toga bi ja nju stavila kao izborni umjesto biologije..

I bi svjetlost! Amen!

Doduše, ovo ču ja nadopuniti, ali sada nemam elana to raditi.

Sad ču dodati samo jedno. Buduči da sam vidio popriličan broj novih usera koji su se dotakli ove teme - tko nije odgulio barem jedan od ta tri predmeta - fizike, kemije ili biologije - na prvoj godini faksa nema doslovce nikakvo pravo izvoditi zaključke oko toga je li matura loša zbog toga što je na njoj to što je. A i tko je, opet treba imati na umu da je to subjektivan dojam o fakultetu na kojem se studira. Sve što ja iznesem je moj subjektivni dojam o zagrebačkom MEF-u.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zna li netko gdje se može pročitati o tome da li će mef u Zagrebu prihvatiti maturu?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Zna li netko gdje se može pročitati o tome da li će mef u Zagrebu prihvatiti maturu?

Još nigdje. Ali znaj da će Plab biti među prvima koji će tu vijest objavit.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Još nigdje. Ali znaj da će Plab biti među prvima koji će tu vijest objavit.

Aaa... super! Tnx!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ne kužim tvoju logiku uopće ...

Dobro, ti riješiš sve to za 2 (dovoljan) i prođeš maturu ...

Dođeš na prijavu za MEF ili kako će to već bit i vidiš ti, ispod crvene crte ...

E sad, zašto ,pitaš se ti ... ??

Zato jer su ostali maturu položili sa višom ocjenom ;)

E da, kad misliš fiziku ponavljat ?

Uz dužno poštovanje prema autoritetu na ovom forumu, ali stari, zabrijao si da si presposoban za to, takav sam bio i ja pa me bome spuštiše na zemlju i sad sjedim i rješavam zadatke i učim, a isto savjetujem i tebi ... ;)

Kakav autoritet jebote, pa mladji sam od tebe, slobodno reci sto iPeter i sto mislis - ja sam veliki pobornik slobode pisanja i sto se mene tices, pisi sto hoces na moj racun, jos ako je konstruktivna kritika, nitko sretniji od mene. I ako ikad pocnem ogranicavati tebe ili bilo koga drugoga u raspravi, ocekujem da me prijavite Sullen pod hitno.

E sad ovako, ja se mozda varam, no nama je receno da se obavezni predmeti nece ocjenjivat - nego ce se ici po principu prosao / pao. Bilo bi idealno da, ako se stvarno varam, da mi to kazes sto prije :unsure: Upravo to i je razlog izlaska na ulice - pravila upisa trebala su biti formirana prvog ponedjeljka rujna prije 2 godine kad sam ja krenuo u skolu.

To je istina, tako je na anatomiji u zadnje dvije godine. Ali nemoj se puno uljuljkati - kako su te kvote uveli, isto ih tako mogu i ukinuti, to je inače ovdje običaj, pravila se svaki čas mijenjaju, a studenti ponekad zbog toga profitiraju, a puno češće nadrapaju. Ovo što ću ti sad reći ti govorim u najboljoj namjeri - stav tipa "sve će se riješiti samo od sebe" bi te mogao koštati na kraju. Fiziku možeš naštrebati i proći, ali MKBK je druga pjesma, kemiju je stvarno dobro prije ponoviti prije turnusa bez obzira na to koliko si je imao u srednjoj. Nemoj vjerovati da će vam itko izlaziti u susret što se tiče znanja iz srednje, oni su jako osjetljivi na to, i to je nešto što se na ispitu ne oprašta. Moj ti je savjet - nadaj se najboljem, al' se spremaj za najgore.

Ponoviti kemiju srednje skole su prije rijesavali tako sto su te tjerali da ponovis za prijemni. No, hebo mu ja mater, vise nije tako - sad ce se morat naviknut da ce ekipa ucit Goldonija za upis na medicinu i gotovo. I dalje tvrdim da ne moze nitko pobacat 90% studenata bez da izazove revolt (citaj: sad me puca pubertet). I ne, za kemiju se ne brijem, daleko me vise brine fizika. I dalje tvrdim da (barem za sada) kemiju znam. Barem osnove. Ili se bar nadam. :D. Problem je sto su sad podstavili uvjet da je baraka 5 be bitnija od entropije i entalpije, i onog trena kad gospodja Cikes udre svoj pecat / potpis na to - s tim ce se morat pomirit svi profesori. Ali ovo je Balkan, pa nece. Jedino sto me tjesi je sto imam jos 2 godine i par mjeseci.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Promijenio sam baterije tipkovnice. Sada kreče trošenje tipaka.

koje gluposti ajme. VIŠI hrvatski a niža matematika??
i nema uopče kemije i fizike! :blink: nema logike.

mislim da je uredu da se te ljude nagradi što su prošli sve to upadom na fax, ali opet, šta je s onima koji npr ne uspiju ovu godinu upisat? nisu imali državnu, nema prijemnog i sve kvote če popuniti oni sa državnom. loše veoma.

uostalom što je na kraju bilo s tom maturom? nakon štrajka? jeli otkazana il kaj?

Samo zato što su i fizika, i kemija na prvoj godini MEF-a, ne znači da imaju toliku važnost. Važni dijelovi i jednog, i drugog se uče TEK NA FAKSU tako da prethodno znanje nije toliko presudno. Ono može olakšati učenje, ali i taj olakšavajuči čimbenik nije toliko statistički značajan.

A ti se potrudi da ne budeš jedna od takvih koji če se nači u zrakopraznom prostoru. Mada, sada su valjda i u MZOS-u shvatili da sa cvijetom naroda nema zawebancije te se može očekivati da i taj problem adekvatno riješe. Najvjerojatnije na taj način da oni koji se naðu u tom zrakopraznom prostoru iduče godine pristupe polaganju državne mature.

Matura je samo pomaknuta za godinu dana koliko sam ja shvatio.

istina.

a dogodi se npr. i to da se u 4. srednje kroz gradivo iz organske kemije samo proleti jer nema dovoljno vremena [tako je barem kod mene bilo], a kad dodjes na faks, racuna se da to imas u malom prstu.

Opet kažem, ne baš. Skro pa ne uopče. Zašto bi se inače na faksu opet radila rezonancija, tvorenje pi i sigma veza, raspored orbitala u istima, nomenklatura ugljikovodika, podjela po strukturi, onda posljedično ugljikohidrati - alkohol, karboksilne kiseline, šečeri....

Nemaš sekiraciju Josephine, stigne se to ponoviti i na samom faksu. ;) I naučiti jednom za svagda.

Meni smeta kod državne mature to što npr.:

- ako meni idu fizika, kemija i biologija, što mi je potrebno za faks, meni mjesto može zauzeti netko tko bolje zna hrvatski i engleski iako mu to uopče neče biti bitno na faksu.
- i sad ispada da če nekome pasti na pamet: "ah, mogao bih se upisati na medicinu", upiše bez problema, meni zauzme mjesto i onda odustane od faksa kad skuži da se ne može nositi s tolikom kemijom i fizikom

ne sviða mi se matura :wacko:

Evo opet, dijelovi onoga što tebi iz ta tri predmeta treba se uče na faksu. Možeš doči sa savršenim znanjem istoga, znati gdje koje slovo stoji u svoj literaturi što je dosad bila za prijemni i opet krečeš skoro od nule. Fizika je tu posebna priča. Onaj dio što se meni zasad čini najbitnijim, reologija krvi, se uči na faksu. Je, ponavlja se protok iz srednje, ali to još uvijek nije tako opsežno gradivo da ga ne bi stigao naučiti na faksu.

Ta mogučnost postoji, ali sumnjam da če se velik broj ljudi kojima hrvatski i engleski idu bolje od tebe uopče prijaviti za to. Ima tu 6 godina studiranja i onda još 4 do 6 godina specijalizacije, otjerat če to one koji če predati papire na MEF "fore radi". Kemija i fizika su ionako manji problem za odvaliti.
I još jedna stvar, doðu na MEF i ljudi iz jezičnih gimnazija koji nemaju takvih problema, tako da niti takav "jezičar" ne bi morao imati muku sa kemijom i fizikom. ;)

Hrvatski i engleski ne če biti bitni na faksu? A kako misliš napredovati u struci bez radova, bio znanstvenik bio kliničar? Radove češ htio-ne htio morati pisati, a tu ti je jednostavnije naučiti jezik umjesto da plačaš lektore i prevoditelje. Književnost je malo potrebna u tomu, stoji.

Prijemni kao takav ima svoje mane, i bez da se upišeš možeš se dokopati knjige koja se koristi na predmetu "Uvod u medicinu i povijest medicine", Grmek MD je autor ako me sječanje ne vara, a knjiga ima vrlo sličan, ako ne i isti naslov, tamo češ ih nači i još češ nači druge oblike eliminacijskih postupaka.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ta mogućnost postoji, ali sumnjam da će se velik broj ljudi kojima hrvatski i engleski idu bolje od tebe uopće prijaviti za to. Ima tu 6 godina studiranja i onda još 4 do 6 godina specijalizacije, otjerat će to one koji će predati papire na MEF "fore radi". Kemija i fizika su ionako manji problem za odvaliti.
I još jedna stvar, dođu na MEF i ljudi iz jezičnih gimnazija koji nemaju takvih problema, tako da niti takav "jezičar" ne bi morao imati muku sa kemijom i fizikom. ;)

To me tješi :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Zašto bi se inače na faksu opet radila rezonancija, tvorenje pi i sigma veza, raspored orbitala u istima, nomenklatura ugljikovodika, podjela po strukturi, onda posljedično ugljikohidrati - alkohol, karboksilne kiseline, šećeri....

Da... Zato se prvih 70 stranica Organske obrađuje ČAK 1 dan.
Dobro, ipak će sljedećim generacijama biti lakše ako ostave sistem što su uveli ove školske godine - da cijela godina sluša 8 tjedana, umjesto kao do sada 4 tjedna po turnusu. To je onda sasvim druga pjesma. Uredio mickey

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo što o državnoj maturi vezano za MEF kaže predsjednica Povjerenstva za razredbene ispite i upise, prof.dr.sc. Jasminka Brnjas- Kraljević

prof.dr.sc J. Brnjas-Kraljević

Nema još odluke što i kako vrednovati uspjeh na državnoj maturi i da li , iz kojeg predmeta i kako vrednovati uspjeh na razredbenom ispitu. Učite i učite biologiju, fiziku i kemiju jer je to dobra podloga znanja za ono što treba naučiti na predkliničkim predmetima. Učite hrvatski, matematiku i engleski jer je to potrebno budućem intelektualcu. Učite povijest, zemljopis i umjetnost jer ćete tako steći i duhovnu kulturu. Pa onda bez obzira kako bude izgledala Vaša matura i/ili razredbeni ispit, bit ćete među prvih 100 i upisati studij koji želite.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sto je ona sad zapravo rekla? Da ce meni za buduce skolovanje bit potrebno objasnit Madonu na stijenama?
Jel ona to upravo potvrdila da ce bit razredbenog ispita?

Kako volim citati odgovore ljudi kad zapravo nemaju pojma, pa se izvlace. Gospodjo Brnjas - Kraljevic, vi ste prije 2 godine trebali to rijesit, tako da ja pri upisu u srednju skolu moram znati cemu posvecujem pozornost.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Kako volim citati odgovore ljudi kad zapravo nemaju pojma, pa se izvlace. Gospodjo Brnjas - Kraljevic, vi ste prije 2 godine trebali to rijesit, tako da ja pri upisu u srednju skolu moram znati cemu posvecujem pozornost.

:puf:
Niti ona, niti dekanica nisu ništa trebali riješiti. Već Primorac s vladom na čelu. :bicycle:

Htjeli mi to priznati ili ne, dobro je odgovorila. :mig:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
:puf:
Niti ona, niti dekanica nisu ništa trebali riješiti. Već Primorac s vladom na čelu. :bicycle:

Htjeli mi to priznati ili ne, dobro je odgovorila. :mig:

Primorac u suradnji s svim fakultetima. Ono sto je problem je uvodjenje drzavne mature u trenu kad nam je skolstvo u komi, pedagoske metode zastarjele, a novi zakoni tek na papiru. Ali, pretpostavljam da nikad nece biti pravi trenutak, s obzirom da su nam na vlasti redikuli od politicara (da BS, slobodno citaj ovo, znas kome je upuceno).

Ne kuzim sto je dobro odgovorila? Onda nije dala nijedan odgovor. Buduci bi intelektualac trebao znati sve ovo, a osoba ispunjenog duha i opce kulture bi trebala znati i povijest, i zemljopis, i biologiju, i fiziku i glazbeni. Ali problem je sto doticna nije povjerenik za intelektualce, ni voditelj drustva ljudi ispunjenog duha, vec je predstavnica povjerenstva za prijemne ispite i upise. A na tom je podrucju, zajedno s ministrom, ostalim dekanima i ostalim predstavnicima povjerenstava za prijemne ispite i upise, te profesorima i na kraju, cijelim sustavom, debelo zakazala. Nase skolstvo nije spremno za drzavnu maturu i nece biti iducih 5 godina. Ali sto je tu je, gospodja Brnjas - Kraljevic je dio tog sustava koji je zastranio, pa umjesto da lupa praznu slamu, neka odgovori na neka krucijalna pitanja, radi kojih su nedavno letjela jaja i uzvikivale se parole: "Primorac turcine, napusi se..." i ostale koje moze smislit srednjoskolski um, pun bunta i neargumentiranog bijesa. Samo, u ovom slucaju, bijes je razumna reakcija na cistu ignoranciju i neznanje koje vsentyjuci nisu smjeli pokazat.

Ali da, lijepo je napisala nesto sto ne sluzi nicemu, jer nijednu svrhu njenog dopisa ja ne vidim. Ni na jedno vazno pitanje nije odgovorila, nista sto prije nisam znao.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovime je ona na neki način rekla da ni oni sami nemaju pojma šta će tako da nam je bolje, za naše dobro da sve znamo. :wacko:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Ovime je ona na neki način rekla da ni oni sami nemaju pojma šta će tako da nam je bolje, za naše dobro da sve znamo. :wacko:

Tocno to!

Btw, Rale, ovo je jedna od poruka Primorcu, a ocito ju je pisao neki "intelektualac":

Sve je lako kad si mlad!

Konačno jedan hrabar čovjek u politici. Dragan Primorac. Èovjek sa mudima. Lako se Sanaderu postavljat na sindikalce, Mesića, penzionere. Ko da za to treba biti hrabar. Puhneš i svi su kuš. Daš im krafne za fašnik i sto kuna za Božić, pjevaju... i za prvi maj grah! Onda će i kolo zaigrati. I sve si riješio. Ni studenti više nisu snaga. I to se pretvorilo u Peteru flegmatičnih pojedinaca. Trojica se ne mogu skupiti za pivu! A kamoli da se nešto bune.

I tko je ostao? Ha ministre Primorac? Ostali su srednjoškolci. Nešto zreliji nego kada si ti bio srednjoškolac. To su, da te sjetim, oni kojima si danas tako lakonski putem medija poručio da te ni njihovi najavljeni prosvjedi neće spriječiti da im uvedeš državnu maturu unatoč tome što nisi ispoštovao zakon da pravilnik o istoj doneseš prije dvije godine. Pa im misliš pravila postavljati u zadnji tren. Impresivno nema što. Priznati da se zakon nije ispoštovao ali inzistirati da isti ipak bude proveden tamo gdje to tebi paše. Pa makar čitava generacija ili dvije zbog toga ispaštala. Genijalno hrabro. Njih se baš i ne može kupiti sa keksima i Coca Colom. A najmanje bahatošću. Oni su još jedini koji žive u grupi i koji osjećaju snagu koju nosi zajedništvo. Ukoliko to zanemariš uvjeren sam da će ti dokazati kako to nije za zanemarivanje. Kažeš nemaju pojma koliko će to biti dobro za njih. Naravno, dođi pa im objasni. Reci im da su glupi, cijela generacija i da ćeš ih ti prosvijetliti. Stani pred njih stotine u nekoj školi i pričaj im. Ja se ne bih usudio. Prepametni su ako misliš da im se može prodati magla. A ako računaš da ih možeš zaplašiti, onda fakat imaš čuku. I baš me zanima što ćeš ako izađu na ulice? Hoćeš na njih šmrkovima, vodenim topovima, suzavcem, policijom? Što ćeš ako odbiju pristati na polaganje tih tvojih državnih matura? Cijelu generaciju nećeš pustiti na fakultet? Neće dobiti svjedodžbe?

E pa koliko god ja tražio odgovor ne nalazim niti jedan argument za tvoju reakciju osim hrabrosti. Pameti tu svakako nema, logike još manje, dakle ostaje mi samo ustvrditi da si najhrabriji čovjek na ovim prostorima još od kako je izginulo sedam sekretara SKOJ-a.
Uredio ZMASTER

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Danas je predstavljen službeni prijedlog pravilnika o državnoj maturi.

Maturu će od 2010. obvezno polagati svi gimnazijalci. Svi koji polože državnu maturu za upis će se moći prijaviti na neograničen broj fakulteta, točnije na sve one visokoškolske ustanove koje će priznavati predmete koje su položili.

Obvezni predmeti na maturi:

- hrvatski jezik
- matematika
- strani jezik

- učenici klasičnih gimnazija umjesto stranog jezika moći će polagati ispit iz latinskog ili grčkog
- izborni predmeti: učenik će moći polagati proizvoljan broj ispita ovisno o fakultetima za se želi kandidirati

Ni riječi u uvjetima za pojedine fakultete, točnije MEF. :lose:

Pravilnik_drzavne_mature.zip

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne znam jel stvar u meni ili općenito, ali download link mi ne radi...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovo je ono najbitnije, po meni nisu rekli ništa pametno, al ajd ...

PRAVILNIK_O_POLAGANJU_DR_AVNE_MATURE_Glavne_znacajke.doc

A ovo je ono gdje ima svega i svačega, nisam se ni trudio čitati

Pravilnik_o_drzavnoj_maturi.doc

Nadam se da sam upsješno ovo uploadao :Plabovac:

EDIT: Neče mi meni da radi :neznam:

Uredio pad nap0na

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

problem riješen ;)
sorry na čekanju
radi i attach u prvom postu

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pisali su se nacionalni za višu matematiku i svi kažu da je bilo jako teško.
Ja sam gledala na

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/home

tu višu matematiku i iako sam 2. matematičke ne znam riješiti NIŠTA! :wacko: (imam solidnu trojku što je prilično dobro znanje matematike). Pokazala sam test i prijateljici koja ima 5 matematiku i niti ona ne zna ništa riješiti. Mislim znam da smo tek 2. razred, da nismo puno toga još učili ali barem bismo trebali znati riješiti ono što smo učili - a to ne znamo.
Ja ne znam kakvog to sve ima smisla. :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Pisali su se nacionalni za višu matematiku i svi kažu da je bilo jako teško.
Ja sam gledala na

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/home

tu višu matematiku i iako sam 2. matematičke ne znam riješiti NIŠTA! :wacko: (imam solidnu trojku što je prilično dobro znanje matematike). Pokazala sam test i prijateljici koja ima 5 matematiku i niti ona ne zna ništa riješiti. Mislim znam da smo tek 2. razred, da nismo puno toga još učili ali barem bismo trebali znati riješiti ono što smo učili - a to ne znamo.
Ja ne znam kakvog to sve ima smisla. :blink:

U potpunosti se slažem.

Ja sam opča gimnazija, pisao sam višu razinu, pol sata gledao u papire, a onda sam ostatak vremena igrao rata na stolu ...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja sam prvi zadatak odmah rješila... čekajte, idem sad viditi neki kasniji, ovo je vjerojatno bilo za uhodavanje...

edit: Pogledala sam neke zadatke, rješila sam čak jedan od onih za 4 boda i ne čine mi se strašni... Tu i tamo sam zapela, doduše. :D

Ali najbolja mi je situacija s onim zadnjim: Dubravka, Ivana i onaj walkie-talkie... E, točno se sjećam kad smo ga u školi radili (naša profa je uvijek volila pokazivati "zgodne zadačiće" koji se kuhaju za buduću državnu maturu, iako smo mi još ona generacija koja ide po starom). I tad u školi sam ga krenula rješavati na neki komplicirani način, a zapravo je vrlo jednostavan. Sad se dogodila ista stvar - opet mi pada na pamet samo kilometarsko rješenje, a TOÈNO se sjećam skice na ploči i znam da je bio neki ful kratki postupak. Još sam se smijala imenu Dubravka... Ali da me ubiješ ne mogu se sjetiti u čem je bila caka.

Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu