Zmaster

Kolega, Pomozi!

796 poruka u ovoj temi

Padu Napona i meni vec je davno pala na pamet jedna prilicno mudra ideja, a i s priblizavanjem primjenih mogla bi postati korisna vecini vas :D

Dakle, ucite i naletite na nesto sto vam i nije bas jasno, a mislite da bi to trebali znati, pa eto, pitajte.

Pravila:

1. Detaljno objasnite problem, kao i vase misljenje o njemu.
2. Nemojte puno spamat i ici u offtopic.
3. Ocekujem civiliziranu raspravu (ako do nje dodje), s cvrstim argumentima.
4. Kad je neko od pitanja rijeseno, moderator ce editirati to pitanje i naznaciti tko je odgovorio na isto.

questionhy9.jpg

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Evo, ovaj zadatak je iz kemije, područje elektrokemija.

Zadatak glasi:

Izračunaj masu bakra koji se izluči iz otopine bakrova (II) sulfata množinske koncentracije 2 mol/L, volumena 0,25L. Utrošena množina elektriciteta za elektrolizu jest 85 000 C. Koliko je iona bakra (Cu2+) ostalo u otopini?

E sad ovako, uspio sam dobiti masu izlučenog bakra, imam množine iona bakra i elementarnog bakra, no stvar zapne kad uvrštavam u formuli za brojnost iona bakra [N = n * Na]. Rezultat treba biti N = 3,6 * 1022, a meni ispada 3 * 1023.

Pa, ako bi tko bio voljan zadatak provrtiti opet i ako dobijete istu brojnost kao i ja onda je tiskarska greška, a nadam se da nije :unsure:

Problem riješen by Æača

Uredio pad nap0na

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

daklem:

Krvotok prije rođenja.
Knjiga kaže da jedan dio iz desne preklijetke odlazi u desnu klijetku.. jedan dio kroz foramen ovale odlazi u lijevu preklijetku... a dio ide kroz ductus arteriosis u arteriju..
e sad prvo dvoje kužim ali:
da bi dio te krvi išao kroz arteriosus u arteriju mora prvo otići u plućnu venu na vrhu koje se on nalazi zar ne? Kako to radi kada ta vena izlazi iz desne klijetke?? osim ako ne postoji još koji nespomenuti procjep??

I još jedno.. limfociti... gledah negdje 5 izvora i SVAKI kaže drugačije koliko vrsta ima i kako se označavaju!
help?

Uredio Ilay

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pade, nije tiskarska pogrješka, ti si pogriješio.

Masu bakra uopče ne trebaš računati CuSO4 disocira na Cu i SO4, ne ču sada pisati naboje. Množina Cu u otopini je jednaka množini CuSO4 i iznosi po n=V*c 0,5 mola.

Množina elektroliziranoga bakra po formuli n=Q/(Z*F), pri čemu je F=95000 C/mol (zaokruženo) iznosi (zaokruženo) 0,44.

Što znači da 0,06 mola bakra (zaokruženo) ostaje u otopini. Po formuli N=n*L (L=Loschmidtov broj, po čovjeku koji je zapravo izračunao koliko brojčano iznosi Avogadrova konstanta) dobiješ da N iznosi onoliko koliko tvoja rješenja kažu.

Z! Svega ti, mijenjaj ovo Druže u Kolega!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Pade, nije tiskarska pogrješka, ti si pogriješio.

Masu bakra uopče ne trebaš računati CuSO4 disocira na Cu i SO4, ne ču sada pisati naboje. Množina Cu u otopini je jednaka množini CuSO4 i iznosi po n=V*c 0,5 mola.

Množina elektroliziranoga bakra po formuli n=Q/(Z*F), pri čemu je F=95000 C/mol (zaokruženo) iznosi (zaokruženo) 0,44.

Što znači da 0,06 mola bakra (zaokruženo) ostaje u otopini. Po formuli N=n*L (L=Loschmidtov broj, po čovjeku koji je zapravo izračunao koliko brojčano iznosi Avogadrova konstanta) dobiješ da N iznosi onoliko koliko tvoja rješenja kažu.

Z! Svega ti, mijenjaj ovo Druže u Kolega!

Da vidimo jesam li skužio. Imamo ukupnu množinu Cu u spoju od 0.5 mola. 0,44 mola je reagiralo i otišlo u elementarni oblik. Onda 0,5 - 0,44 = 0,06 mola .

U jebote, al je ovo lagano :sramic:

Æača :hug:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ductus arteriosus spaja truncus pulmonalis (plucna art) (ne VENU) i aortu
slika

ao-aorta
pa-plucna arterija
dakle, vecina krvi iz desnog atrija ide kroz foramen ovale direkt u livi atrij, pa u livi ventrikul, pa aorta....itd po tijelu
samo mali dio krvi ide iz desnog atrija u desni ventrikul, a od tog dijela opet samo dio ide u pluca, a dio kroz ductus arteriosus u aortu....
treba još?
nemam langmana kod sebe, al imam to jos u glavi.... ipak mislim da nema potrebe da ti sada objasnjavam cili fetalni optok...al ako bas oces... :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
daklem:

Krvotok prije rođenja.
Knjiga kaže da jedan dio iz desne preklijetke odlazi u desnu klijetku.. jedan dio kroz foramen ovale odlazi u lijevu preklijetku... a dio ide kroz ductus arteriosis u arteriju..
e sad prvo dvoje kužim ali:
da bi dio te krvi išao kroz arteriosus u arteriju mora prvo otići u plućnu venu na vrhu koje se on nalazi zar ne? Kako to radi kada ta vena izlazi iz desne klijetke?? osim ako ne postoji još koji nespomenuti procjep??

I još jedno.. limfociti... gledah negdje 5 izvora i SVAKI kaže drugačije koliko vrsta ima i kako se označavaju!
help?

Treba se čovjek malo podsjetiti :)

'Vako, kod fetalnog optoka je caka da desno srce opskrbljuje donji dio tijela, od srca na niže, a lijevo srce gornji dio tijela - od srca na više, uključujući i gornje udove.

Ductus arteriosus (ilitiga Botallijev duktus) omogućuje da krv koja bi trebala otići u pluća i tamo izmijeniti plinove - do čega naravno ne dolazi - ode u onaj dio aorte koji se spušta prema donjem dijelu tijela, odnosno pars descendesa aortae thoracicae. Dakle, krv koju desna klijetka istisne u plućnu arteriju se preusmjeri u silazni dio aorte. Knjiga to malo krivo kaže, ili si se ti krivo izrazila. Postoji i nešto što se naziva Aranzijev duktus, on prolazi kroz jetru, a izravan je nastavak umbilikalne vene. Njime se olakšava prijenos još uvijek dovoljno oksigenirane krvi izravno u srce.

A lijeva klijetka onda normalno izbaci krv u aortu i ta krv odlazi tamo gdje je potrebnija više oksigenirana krv - u mozak. Bit foramena ovale je u tome da omogući dopremu te krvi u lijevu pretklijetku budući da ta krv mora otići na već spomenuto mjesto. ;)

Limfociti se grubo dijele na T i B limfocite, T sazrijevaju u prsnoj žlijezdi odnosno timusu, a B svoju diferencijaciju završe još u koštanoj srži. Detaljnija podjela (T killer, T helper) se valjda ne uči u srednjoj. Ili da?
Alternativa je da si mislila na leukocite, njih ima malo više.

@Blacky: Bojim se da sada više ne ćeš niti morati :P Uredio Æaæa

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@Caca, htio sam da zvuci nekako arhaicno, al naravno, bolje je kolega (zasto mi taj izraz nije pao na pamet :misli)

Ostali, vidim da vam se svidja topic :D
Drago mi je .

Takodjer, da ubuduce znaju i moderatori i ostali, kad se rijesi neko od postavljenih pitanja, pitanje treba editirat i nadopisat tko je tocno rijesio zadatak, da se ne stvara guzva.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

uglavnom, cila filozofija ductusa arteriosusa je indirektno ta da omoguci da ona krv sa najvise kisika ide u gornje dijelove tijela (ukljucujuci najvazniji dio-mozak). to je omoguceno time šta se on spaja na aortu NAKON izlazišta arterija sa aorte koje vode krv gore...
dakle fetalni "paradoks" jest da kisikom najbogatija krv dolazi iz donje šuplje vene, jer se pupčana arterija nakon jetre spaja na nju.... i ta krv (nakon ulaska u desni atrij) ide kroz foramen ovale u lijevi atrij, pa livi ventrikul, pa u aortu, pa onda se prvo odvaja za glavu.... onda se mješa sa onom iz ductusa arteriosusa te ide u donje dijelove tijela...
krv sa malo kisika (prava venska) dolazi jedino iz gornje šuplje vene, i TA krv nastavlja svoj "prirodni tijek", dakle livi atrij-->livi ventrikul-->plucna arterija (odakle dio ide u pluca, a vecina kroz famozni ductus arteriosus u aortu)

@Ćaća- ja sam namjerno pokušava laički govoriti (jedva sam uspija, nemogu se više sitit hrvatskih naziva a latinski samo lete iz mene :D ), jer Ilay je kako vidim maturant, pa da ga ne ubijem sa latinskim nazivima

e ako sad ne skužiš onda... :) samo pomno čitaj i SLIKE gledaj!

Uredio Black_Dog

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ja sam curica! :domina::D

Ma shvaćam ja opcenito taj fetalni, samo me to zbunjivalo jer onda očito u knjizi krivo piše, jer tamo piše i plucna vena a ne plucna arterija, što je još dodatno zbunjivalo.
A slika iz knjige je totalno glupa i kriva. :gun:

Ne, baš limfociti. dijele se na T i B, a tiem da ima t4, t8, natural killers, pa onda citotoksični, pa b ono b ovo .,. neki kažu da neki od ovih su i memorijske stanice, neki kažu da su memorijske st nešto posebno.. ugl uvijek drugačije.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
ja sam curica! :domina::D

Ma shvaćam ja opcenito taj fetalni, samo me to zbunjivalo jer onda očito u knjizi krivo piše, jer tamo piše i plucna vena a ne plucna arterija, što je još dodatno zbunjivalo.
A slika iz knjige je totalno glupa i kriva. :gun:

Ne, baš limfociti. dijele se na T i B, a tiem da ima t4, t8, natural killers, pa onda citotoksični, pa b ono b ovo .,. neki kažu da neki od ovih su i memorijske stanice, neki kažu da su memorijske st nešto posebno.. ugl uvijek drugačije.

Mislim da su ovo svi osnovni: T i B limfociti, prirodno ubilačke st. , predočne st. i dendritičke st.
Dalje se B-limfociti mogu diferencirat u plazma st. ili u memorijske B-stanice. T-limfociti su većinom pomagački,citotoksični i memorijski.
Ove druge vrste imaju svoje specijalizirane uloge.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Podrucje: kemija: kiseline, baze i soli
Moj je problem malo...drukciji :D
Dakle, ovako. Imam udzbenik Skolska knjiga, u kojem je kao model za kiseline koristen Bronsted, njegov donorsko - akceptorski model. Imam ispred sebe pomakovu skriptu i ona govori nesto o Arheniusu i Lewisu. Pa ako netko moze objasnit u "cem je tu fora"? Odnosno, sto bi tu trebao znati?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Moraš znati sve tri teorije...Koliko se sjećam među pitanjima za prijemni se pojavljuju.

Po Arheniusu kiseline su sve one tvari koje u vodenim otopinama povećavaju koncentraciju H+ iona . Dok su baze one koje povećavaju konc. OH- iona.

HA + H20 --> H+ + A-

BOH --> B+ + OH-

A Lewis kaže da su kiseline elektron akceptori, dok su baze elektron donori.

NH3: + BF3: --> NH3:BF3 ... : su prikaz slobodnog elektorosnkog para. I ovaj NH3 i BH3 bi trebali biti napisani pomoću Lewisove simbolike.

E sad..dotični Lewis veli da je NH3 baza jer ima jedan nevezani elektronski par, a BF3 nedostaju 2e- da bi postigao stabilnu oktansku konfiguraciju. Tako da je NH3 baza tj. elektron donor, a ovaj BF3 kiselina jer je elektron akceptor.

Neka me ćaća ispravi ak sam negdje fulao.Ali toliko se ja sjećam

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Nemam što ispravljati, dobro si mu odgovorio. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ok, ok, jasnije mi je.
Ipak cu ja nabavit Profilovu knjigu i proci to jos jednom.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

zanima me nešto... zadatak je glup (jednostavan), ali rješenje mislim da nie točno...
1) koliki bi morao biti period vrtnje svemirske stanice oblika kotača promjera 20m, pa da čovjek u stanici ima prividnu težinu kao na zemlji?

moje rješavanje ---- izjednačiti centripetalnu silu sa nekom običnom sa gravitacijskom...

Fcp=F

mv^2/r = ma ; gdje je a=g
...
v=2rpi/T ... to se kvadrira
daljnjim izvođenjem se dobije

a=4 pi^2 r/T^2
znači da je
T=2 pi (r/g)^1/2 (korjen od r/g)
dobijem rješenje 8,97

a kao točno je 6,34 s

i još jedan.... skalarni produkt dvije sile koje zatvaraju kut od 60° iznosi 12 N. Prva sila je 6N, kolika je druga?
odgovor je 4N,,,
nešto mi to nie jasno... pa ako netko ima volje i vremena...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne ču tu ništa pisati, skini attachement, u njemu je sve lijepo opisano. :)

Rje_enje_v1.doc

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

je... u pravu si... ja čitao polumjer = 20... O.o
a drugi sam riješio kasnie -.- tnx anywayz =)

Uredio lennywings

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

pitanje - nuklearna fizika)

imam pitanje...mislim da će vam biti vrlo jednostavno, no u školi nismo stigli obraditi sve iz fizike, pa smo ovaj dio preskočili...

Početni broj jezgara nekog radioaktivnog elementa je No. Koliko ih se raspadne tijelom tri vremena poluraspada??

hvala :wub: :wub:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

za 1 vrijeme poluraspada je 1/2No, za još jedno vrijeme 1/2*1/2=1/4No, a za još jedno vrijeme poluraspada 1/4*1/2=1/8No.
Ja mislim da je tako, a sada neka me netko ispravi ako sam u krivu!
Pozdrav!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
za 1 vrijeme poluraspada je 1/2No, za još jedno vrijeme 1/2*1/2=1/4No, a za još jedno vrijeme poluraspada 1/4*1/2=1/8No.
Ja mislim da je tako, a sada neka me netko ispravi ako sam u krivu!
Pozdrav!

e...ne 1/8No, nego 1No/8(našla u knjizi formulu(tj.u bilj.samo napisanu - N=No/2na n)...ali po rješenjima je to krivo i točni odgovor je 7No/8....meni to rješenje nikako ne štima...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Rješenje je dobro. Naime, oboje ste dobro krenuli, SAMO, 0,125*No, odnosno 1/8*No ili preciznije No/8 je broj jezgara koji se NIJE RASPAO. Da biste dobili broj jezgara koji se raspao trebate tu jednu osminu oduzeti od No, odnosno 1, i tada dobijete 7/8*No. Ili 7*No/8 ako radije hoćete.

Rješenja su vrlo rijetko neispravna. Pažljivije čitati zadatke. ;)

Uredio Æaæa

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Rješenje je dobro. Naime, oboje ste dobro krenuli, SAMO, 0,125*No, odnosno 1/8*No ili preciznije No/8 je broj jezgara koji se NIJE RASPAO. Da biste dobili broj jezgara koji se raspao trebate tu jednu osminu oduzeti od No, odnosno 1, i tada dobijete 7/8*No. Ili 7*No/8 ako radije hoćete.

Rješenja su vrlo rijetko neispravna. Pažljivije čitati zadatke. ;)

puno hvala na objašnjenju :sramic: :kiss3: Uredio anamarija-zg

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Joj ovi zadaci opasno zakukuljeni. Treba čitati vraški dobro. Danas naiđen na pitanje iz kemije: Koji je element najelektropozitivniji od navedenih...?
Mislim, čisto da navuku ljude na elektroNEGATIVNOST.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Joj ovi zadaci opasno zakukuljeni. Treba čitati vraški dobro. Danas naiðen na pitanje iz kemije: Koji je element najelektropozitivniji od navedenih...?
Mislim, čisto da navuku ljude na elektroNEGATIVNOST.

Pa to su ti standardni ometači ...

Zar to niste imali na ispitima u srednjoj ? :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu