Zmaster

Kolega, Pomozi!

799 poruka u ovoj temi

Uh, kakve smo mi ometače u srednjoj iz biologije imali... Zaokruži netočan odgovor-onda u svakom ponuđenom imaš po još nekoliko negacija pa ti računaj...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Vertikalni hitac uvis:

A - predstavlja složeno gibanje sastavljeno od jednoliko usporenog gibanja uvis i jednolikog gibanja prema tlu.

B - je gibanje kod kojeg je maksimalna visina putanje tijela određena silom kojom izbacujemo tijelo.

C - je gibanje čija je brzina izražena funkcijom
v(t) = korijen iz (
v0^2 - g^2 * t^2
)

D - ima domet određen konačnom maksimalnom brzinom u najvišoj točki.

E - je gibanje kod kojeg srednja brzina ovisi o
Peter
i tijela.

Kažu rješenja da je točan odgovor C. Ja se slažem da A, B, D i E ne mogu biti točni, ali mi se čini da je i C isto krivi.

Znamo da je kod hica uvis trenutna brzina određena formulom v(t) = v0 – g*t .
Tu formulu možemo kvadrirati pa dobijemo v(t)^2 = ( v0 – g*t )^2 .
Iz toga opet možemo reći da je v(t) = korijen iz ( v0 – g*t )^2 .
Ovaj izraz nije sporan, kaj ne?

A kako onda može biti v(t) = korijen iz (v0^2 - g^2 * t^2) kad to nije isto kao i v(t) = korijen iz ( v0 – g*t )^2 ?
Idemo to reći ovako, na čisto matematičkoj osnovi: a^2 – b^2 nije isto kao i (a – b)^2 !!!

Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hm, po početnim postavkama tvoja pretpostavka jest točna, ali uzevši u obzir da su rješenja rijetko netočna; ne ide li formula kod hitaca v^2=v0^2 - (gt)^2? Tada odgovor jest C.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

mislim da se izvod te formule malo drugačije radi... te-- v^=v0^ - (gt)^2
sam, nemoj me držat za riječ ^^

Uredio lennywings

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovaj, moram priznati da smo nad ovim zadatkom zapravo mozgali na pripremama. Profa je prvo rekla da niti jedan odgovor nije točan, ali onda je nešto čarobirala s formulama, svako malo spominjala "načelo neovisnosti gibanja" i na kraju uspjela dobiti tu formulu koju nude u zadatku...

Ali ja nisam 100% pratila njezin izvod jer sam cijelo vrijeme paralelno pokušavala naći grešku u svojoj logici - tako da mi je taj zadatak ostao do dana današnjeg nejasan.

I bit će mi nejasan dok ne shvatim gdje sam ja krivo mislila ili dok ne vidim cijeli izvod ove njihove formule, ali hvala na pomoći.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Èini mi se da taj zadatak nije jedini u kojem traže neku svoju formulu... Ima "čudnih" stvarno...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ranojutarnji zadatak :morning:

Zadatak glasi:

Elastična opruga stisne se za 0.2 m pod djelovanjem sile 20 N. Koliki je rad koji je izvršen pri tom sabijanju?

W=k puta promjena x
pošto nemam k, izračunam ga po formuli k=F/deltax....kad uvrštavam u tu formulu da izračunam k, uvrstim da je F=10 N

Dalje sve ide svojim redoslijedom, samo me zanima zašto se uzme polovična sila,a ne sila od 20 N :upitnjak:

Nadam se da ste razumjeli!
Grazie :bok2:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ako se ne varam, za silu uzimas 20, al ti je promjena puta = 2x
al ne uzimaj to moje za najtocnije...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@Iida... načelo neovisnosti gibanja se koristi u horizontalnom hicu, pa je ta formula potpuno opravdana.. inače u svojim formulama imam tu formulu, i za horizontalni i za vertikalni hitac... misilm da je bolje prihvatiti to kao gotovu činjenicu ^^

@sanja zg
nacrtaj si F,x graf kod elastične sile... dobit ćeš pravac koji prolazi kroz ishodište... površina ispod krivulje je potencijalna energija, Ep, koju možeš izračunati kao površinu tog trokuta. dobiješ Ep=Fx/2, jel tako?
Ep se može izjednačiti sa radom, jer to nie ništa drugo, nego rad, tako da imaš formulu Ep=W=Fx/2

ne treba ti uopće sada k od opruge, jer imaš i silu i put zadan ^^ sila kad se raspiše je jednaka F=(-)kx što bi rezultiralo W=kx^2/2
ugl...
W=Fx/2=20*0,2/2=10*0,2=2

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
@sanja zg
nacrtaj si F,x graf kod elastične sile... dobit ćeš pravac koji prolazi kroz ishodište... površina ispod krivulje je potencijalna energija, Ep, koju možeš izračunati kao površinu tog trokuta. dobiješ Ep=Fx/2, jel tako?
Ep se može izjednačiti sa radom, jer to nie ništa drugo, nego rad, tako da imaš formulu Ep=W=Fx/2

ne treba ti uopće sada k od opruge, jer imaš i silu i put zadan ^^ sila kad se raspiše je jednaka F=(-)kx što bi rezultiralo W=kx^2/2
ugl...
W=Fx/2=20*0,2/2=10*0,2=2

da...i mislila sam si da je neš tak jednostavno...
hvala :hug:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

EVOGAC:

Raketa se kreće stalnom brzinom 900 km/h tako da u svakoj sekundi iz nje izađe 300 g izgorjelih plinova brzinom 1200 m/s. Kolika je Petera rakete?

A ) 1440 g
B ) 14 kg
C ) 2.8 kg
D ) 500 g
E ) 28 kg

:bounce:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

m1=300g, v1=1200 m/s, v2=900 km/h = 250 m/s...

m1v1=m2v2

m2=m1v1/v2= 300*1200/250 = 1440g

ako se ne varam O_o

Uredio lennywings

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
m1=300g, v1=1200 m/s, v2=900 km/h = 250 m/s...

m1v1=m2v2

m2=m1v1/v2= 300*1200/250 = 1440g

ako se ne varam O_o

je, točno je kolega ;) :wub:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
je, točno je kolega ;):wub:

kolegice, nemoj tako o kolegama kada radis fiziku, dekoncentriras ih :morning: :P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Jooooj, sjećam se kad sam i ja ovako bio nadobudan :) Slatko ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo jedan lagani u kojem mi, kako god okrenula, ispada krivi rezultat... :angry:

Petereni udio sumpora u modroj galici je!?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Imam jedno pitanje. Već polako ćelavim od rješavanja testova iz biologije na temu Mitoze i Mejoze,ubijaju me...samo mi objasni te,koja je razlika izmedu odgovora b) i c) ? nalaze se u plavoj zbirci i u maloj zbirci Biologije od Zaininovića.:

Uspoređujuči mitozu i mejozu u cijelosti te njihove pojedine faze, može se reći sljedeće:
a) profaza I. i profaza mitoze mehanizmom su vrlo slične

b) metafaza I. i metafaza mitoze mehanizmom su vrlo slične

c)da su metafaza I. i metafaza mitoze vrlo slicne po mehanizmu

d) 2.mejotička dioba mehanizmom je vrlo slicna mitozi

e) nijedan odgovor nije točan

Ja znam točan odgovor,samo me zanima što bi vi rekli i Zasto bi to rekli ? i samo bi objasnite razliku izmedu b) i c).... :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@luna, ovako:
Frmula modre galice je CuSO4*5H20, pa slijedi:
M(S) / ( M(Cu) + M(S) + M(O)*4 + M(H)*5 + M(O)*10 ) = 12.8% (još sam pomnožio sa 100)
Relativne atomske Petere možeš naći u svom periodnom sustavčeku...

@ Yellena: Mislim da je ovo b i c isto, možda je greška :blink:

Uredio Lord Dufus

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
@ Yellena: Mislim da je ovo b i c isto, možda je greška :blink:

Joj,ja se nadam,to je vec 3.put da sam nasla to pitanje u knjigama,a niko nije nista ispravio.A kaj mislis koji je tocan odgovor ?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

d)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

D je definitivno točan odgovor.

Mislim da je ovo sa B i C tu samo da zbuni (budući da su tvrdnje u svome značenju indentične).

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

pa onak... normalno da je isto O_o to ti je ko da kažeš moje ime je X, a prezime Y ili moje prezime je Y, a ime ... ništa nisi slago -.- samo sintaksa rečenice je drugačija. da, d je odgvor ^^

imam ja jedno pitanje... zadatak je jadan, onak, stvarno jednostavan. mislim da je u rješenju problem -.-

Sila od 3N, okomita je na silu od 7N, a sila od 9N paralelna je sili od 3N. koliki je iznos rezultantne sile...
a) 12,3N
b)10,8 N
c)15,0 N
d) 24,6N
e)8,3 N
ja dobijem 13,89 N

i još jedan na isu foru:

Sila od 3N, okomita je na silu od 7N, a sila od 9N antiparalelna je sili od 3N. koliki je iznos rezultantne sile...
a) 12,3N
b)10,8 N
c)15,0 N
d) 24,6N
e)8,3 N
a ja dobijem 9,2N

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
D je definitivno točan odgovor.

Mislim da je ovo sa B i C tu samo da zbuni (budući da su tvrdnje u svome značenju indentične).

:drama: not . D nije tocan odgovor,barem ne po plavoj zbirci i Zaininoviću. Točan odgovor prema Zaininovću i plavoj zbirci je C ) . Još ako mi neko objasni zasto je točan c) bit cu tak sretna. :wub:

_ja sam isto zaokružila D_ a onda sam vidla da je tocno c) pa mi nije jasno. Mislila sam da je greška u zbirci,al nebi valjda ljudi u 2 razlicite knjige prepisali isti odgovor. I guess.... Uredio Yellena

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
pa onak... normalno da je isto O_o to ti je ko da kažeš moje ime je X, a prezime Y ili moje prezime je Y, a ime ... ništa nisi slago -.- samo sintaksa rečenice je drugačija. da, d je odgvor ^^

imam ja jedno pitanje... zadatak je jadan, onak, stvarno jednostavan. mislim da je u rješenju problem -.-

Sila od 3N, okomita je na silu od 7N, a sila od 9N paralelna je sili od 3N. koliki je iznos rezultantne sile...
a) 12,3N
b)10,8 N
c)15,0 N
d) 24,6N
e)8,3 N
ja dobijem 13,89 N

i još jedan na isu foru:

Sila od 3N, okomita je na silu od 7N, a sila od 9N antiparalelna je sili od 3N. koliki je iznos rezultantne sile...
a) 12,3N
b)10,8 N
c)15,0 N
d) 24,6N
e)8,3 N
a ja dobijem 9,2N

A jesi probao da us možda paralelne ali suprotnog smjera ;)
A ne ne krivo sorry, vdim da piše antiparalelne pa bi valjda rekli u prvom a i ne ispadne dobro :(

Eeee ili je možda, da prvo izračunaš po Pitagori 3 i 7, a onda po Pitagori taj rezultat iz 3 i 7 sa onom silom od 9 ... Uredio Lord Dufus

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu