~Sentinel~

Alternativna Medicina

16 poruka u ovoj temi

"...set of practices which cannot be tested, refuse to be tested, or consistently fail tests. If a healing technique is demonstrated to have curative properties in properly controlled double-blind trials, it ceases to be alternative. It simply...becomes medicine."

Kažu da Britanci potroše 1.2 milijarde funti godišnje na alternativnu "medicinu". The Lancet je objavio studiju u kojoj kaže da ništa od stvari koje se vole nazivati alternativnom medicinom (od homeopatije, magnetskih ogrlica, raznih "iscjelitelja"...) - jednostavno ne rade.

Ipak, ljudi troše lovu na to.

prof. Marušič ima svoja 3P kao objašnjenje za sve - Prevara, Praznovjerje, Primitivizam.

Što vi mislite?

Ako za pacijenta nema lijeka, biste li ih poslali nekom "aternativcu," iako se kosi sa svakim načelom medicine i znanosti, dokazima?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Ljudi su neupučeni. K tomu, ako i u Ujedinjenom Kraljevstvu bakice i dedeki pričaju protiv doktora govoreči da oni ništa ne znaju, niti da imaju pojma i još ako javnost voli uzeti na zub svaki liječnički propust - jedan liječnik iz BiH je u nekoj GB bolnici zdrobio novoroðenčetu glavu jer ju je skroz krivo zahvatio kliještima - gdje ne če nastati dodatno nepovjerenje u liječnike.

S druge strane, mišljenja sam da je bez obzira na rezultate Lancetove studije, dovoljan samo jedan slučaj izlječenja do kojeg je došlo primjenom alternativne medicine da bi ti isti neupučeni ljudi dobili dovoljno snažan argument za potkrijepu alternativne medicine. Zanimljivo je što u slučaju alternativne medicine vrijedi obrnuto od 100 puta učini dobro, jednom zajebi i sve je zaboravljeno; ovdje je i jedan pozitivan ishod dovoljan da se alternativna medicina proglasi dobrom.

Bih li poslao pacijenta? Objasnit ču na primjeru. Pacijent ima uklještenje živca koje niti moji kolege, niti ja ne možemo ispraviti na znanstveno priznat način. Meðutim, u gradu djeluje kiropraktičar koji je uspio svim pacijentima koji su sa jednakim ili vrlo sličnim problemom došli k njemu otkloniti taj problem. U tom slučaju bih tog opacijenta uputio njemu jer držim da je bitniji oporavak pojedinca od poraza medicine utemeljene na dokazima od strane alternativne medicine - što bi se u tom slučaju moglo reči. Naravno, može taj isti kiropraktičar baš sad ne uspjeti ili u potpunosti sjebati stvar, ali i u medicini utemeljenoj na dokazima kod svakog zahvata postoji odreðeni rizik od neuspjeha, zar ne?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kao prvo treba se utvrditi što se smatra pod alternativom.

Kiropraktika, akupunktura, ako je provode gotovi liječnici, koji još k tome završe i tu izobrazbu, nije alternativa.

Suplementi u obliku čajeva, biljaka koje priznaje farmakopeja nisu alternativa.

Razne narukvice, bajanje, bioenergija...su alternativa. Protiv te alternative sam definitivno.
Npr. terminalnom pacijentu je ne bih preporucio, ali ga ne bih ni odgovarao, čisto da mu ne oduzmem nadu. Drugima bih svakako rekao: ne idite da vas pljačkaju, a možda i naštete, ako nisu liječnici.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ali poanta je u tome da je, u slučaju da je on uspio izliječiti 100 takvih slučajeva od, recimo, 105, dokazano da on zapravo radi nešto dobro, onda on više nije alternativa, nego se njegova medoda istražuje i dokazuje, i kada se dokaže (a ako je zaista izliječio 100 od 105 slučajeva), onda postaje dio medicine i znanosti.

Problem je u tome što svi ti "alternativci" imaju statistički zanemarivu učinkovitost, što se može pripisati ili slučajnosti ili placebu.

Uzmi primjer homeopatije. Homeopati "djeluju" na principu "slično se sličnim liječi", točnije, ako recimo imaš zarazu virusom influeze, teoretski bi te trebali liječiti vodom u kojoj je taj virus razrijeðen na bilijuntu (ili čak više) potenciju. Ako bi se toliko nešto razrijedilo (mislim da je to izračunato), onda za takvo razrijeðenje ne bi bilo dovoljno vode ni u bazenu veličine Sunčevog sustava. Drugim riječima, homeopati prodaju ljudima sranje. Svejedno, ljudi odlaze homeopatima, jer im oni posvete gotovo sat vremena pažnje, za razliku od prosječnog liječnika koji ima vremena za 8 minuta, i onda se pojavljuje osječaj da se nešto poboljšalo, iako im na kraju daju samo bočicu obične vode za koju kažu da če pomoči u njihovom problemu.

Nema niti jednog dokaza da to djeluje, svejedno, ljudi u očaju svugdje idu, a ovi im uzimaju lovu, i trebaju im uzimati lovu, kad je več ljudska glupost teško mjerljiva.

Eh, sad bi svatko upitao, a zašto onda mi ne prodajemo placebo? To je dobro pitanje...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Što se tiče homeopatije, u nju vjerujem jedino što se tiče cijepljenja. Vakcinacija je jedina priznata homeopatija.

Ostalo se slažem s hulkom.

@Senti, liječnici upotrebljavaju placebo samo u svrhu ispitivanja djelotvornosti lijeka :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zapravo ne...

Stariji kolege (20+ godina staža) svi odreda tvrde da su ampule vitamina C u hitnoj praksi jedan od najbitnijih lijekova koje možeš imati, uz adrenalin, atropin i sličnu bagru.
Kad ti dođe neki hipohondar, pa ga se ne možeš riješiti, samo mu daš vit. C u guzu i on ode doma srećan jer je dobio "lijek".

A, sad da se malo posvetim alternativi.
Prvo i osnovno, u ovoj je temi alternativna medicina DEFINIRANA kao nedokazana, odnosno kao nefunkcionalna.
Znači, mi tu ne pričamo o sukobu alternativa<-->oficinalna, već o sukobu učinkovita<-->neučinkovita. ;)

Narod to tako ne vidi. On vidi razliku ima belu kutu<-->nema belu kutu.
I, kad se to tako vidi, naravno da alternativci (nema belu kutu) imaju kakav-takav kredibilitet. "Na kraju krajeva, ako je ljudima bolje, što ne bi i ja otišao probat, pa neka malo i košta."

Osim toga, nije baš točno da alternativci imaju statistički zanemarivu učinkovitost, homeopatija je dobra metoda za liječenje alergija (štoviše, mogli bi je i mi uvrstiti u arsenal).

Dalje bi voleo vidjeti dozičnu studiju iz Lanceta. Može li se kakav link/PDF postat za raju? :flirt:

A, što se pak tiče preporuka za odlazak alternativcima, to ovisi. Ako pričamo o skupini alternativci (neučinkoviti), nema teorije da bi kome rekao da tamo ode. Samo će mu keš uzeti. Zapravo - njih bi trebalo pohvatati i strpati u zatvor. To je nadriliječništvo.
A ako pak pričamo o skupini alternativaca (nema belu kutu), to ovisi o njihovoj učinkovitosti. Kiropraktičar za diskus herniju? Pa može! Homeopat za alergiju na pelud? Može i to vala! Ako pacijent misli da će mu to bolje leći, super! Prvo što njemu ispunim želju, drugo što ga izlječim (preporuka da ode alternativcu pretpostavlja dokazanu učinkovitost), treće što rasteretim državni sustav, četvrto što štedim državne novce. Svi zadovoljni. ^_^

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovako. Injekcija vitamina C se hipohondru daje u guzu jer OPAKO P E È E.
Pa koliko je u redu da se lika vara? To je odvratna prevara, bolje da mu onda opališ šamar i objasniš kako si mu sada centrirao energetske centre i kako će od sada biti sve u redu. Ako je hipohondar, zna se koja se specijalizacija njime mora baviti!

Alternativa je "druga mogučnost". Tko voli, nek izvoli. Možemo li i smijemo ljudima braniti da se liječe kod koga žele? Nažalost, ne.

Ali ja nikada ne bih poslala svoga pacijenta alternativcu: da oko njega malo maše ručicama, šalje mu bioenergiju i pokupi pare? Ne dolazi u obzir.

Imala sam predavanja o homeopatiji u sklopu izbornoga predmeta. Ne ne i ne. Recepti za izradu pripravaka su maštovitiji od Hogvartsovih udžbenika. Vakcinacija i desenzitacija su druga stvar.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne možemo "alternativnu medicinu" gledati kao skroz homogenu cjelinu. Hulkovi primjeri, kao kiropraktika i akupunktura, ipak djeluju ali još nemamo puno znanstveno objašnjenje. (Bar sam čula da djeluju... ne znam iz prve ruke.) U narodnim medicinama isto se može naći mudrost. Možda te neće spasiti žrtvovanje pilića, ali pravo odabrana ljekovita biljka može biti korisna. Da sam doktor koji je već ispucao sva svoja poznata sredstva, možda ne bih sama preporučila pacijentu ovakvu pomoć, ali vjerojatno bih ga ohrabrila ako me on pita za savjet. Bolje da ide tamo gdje ga neće baš skroz varati, kad već ide.

S druge strane, postoje recimo ljudi koji su uvjereni da posjeduju neku vrstu bioenergije pa liječe druge for free. I obraćaju im se samo oni koji su već izgubili svaku racionalnu nadu pa cijeli taj sustav "funkcionira". Osim ovih luđaka (ne mogu smisliti bolji termin) postoje šarlatani koji znaju da nisu korisni, ali svjesno varaju ljude. To su obično su karizmatične osobe koje jako dobro znaju uvjeriti druge u svoju priču i zato oni koji im se obraćaju neće prepoznati biznis koji stoji iza svega. Ako nešto od toga imalo djeluje, mislim da se radi o placebo efektu.

Inače, kad smo već kod toga... Nije dobro skroz odbaciti placebo. On postoji čak i kad ne razmišljamo o njemu. Recimo, isti (pravi) lijek može imati veći utjecaj ako ga pacijentu osobno daje doktor, a ne medicinska sestra, zato jer ljudi obično misle da se doktori bave ozbiljnijim problemima pa njihovi postupci imaju veću težinu. Da bi se čovjeka izliječilo, ponekad ga treba prvo impresionirati. Injekcija vitamina C samo zato jer peče možda izgleda zločesto i bezobrazno, ali činjenica je da čovjek obično misli: jači podražaj, jači učinak. Dokazano je da placebo tablete imaju veću učinkovitost ako su odvratno gorkog okusa. Bilo bi super kad bi takve spoznaje naučili kombinirati s ostalom medicinom pa da iz nje izvučemo maksimum.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Svi smo mi placebo respondentni.

upravo tako. i nikad ne treba zanemariti moć i utjecaj placeba samog ili u sklopu cijele terapije. moć pozitivnog razmišljanja, općenito pozitivnog stava i optimizma svakako poboljšava ishod svakog liječenja, a i okolini pomaže da lakše daju podršku oboljelom.

NO, sve što se ne može kvantificirati, ponoviti, izmjeriti na objektivan način te iz toga izvući neke zaključke treba u medicini uzimati sa velikim oprezom. Da se mene pita, većinu "alternativaca" koji operiraju na području naše države , bi iste sekunde poslao u zatvor zbog svjesne i planirane prevare. Prosto je nevjerojatno da u 2008. godini dobivaju udarne termine na (doduše većinom lokalnim i manjim) tv i radio postajama, da se reklamiraju po novinama, da proklamiraju svoja "putovanja kroz vrijeme", skidanje uroka, liječenje kamenaca na daljinu, rješavanje apsolutno svih mogućih patologija sa, rijetko ne više od 5-6 preparata upitnog sadržaja i učinkovitosti. Sve do jednog bi poslao u zatvor, jer osim ako se ne radi o pravim lopužama koji vrlo dobro znaju što rade, tj. što NE rade, onda se svakako radi o mentalno bolesnim osobama koje nisu u stanju samokritički procjeniti svoje djelovanje i kao takvim im treba pomoći. A zato imamo psihijatriju i sl. grane.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

dr_geiger, slažem se u potpunosti sa svime!

Ja uopće ne bih davala tome tako fency naziv: alternativna *medicina*. To je nadrilječnoštvo i prijevara, i točka. Po meni bi alternativna medicina, kao *druga mogućnost* bila fitoterapija sa dokazanim djelovanjem. Npr, herba hyperici sadrži hypericin koji dokazano djeluje antidepresivno. Ali tko preporučuje herbu hyperici, taj mora znati da ju ne smije preporučiti pacjentima s oboljelom jetrom, kao ni onima na MAO inhibitorima. A to može dobro znati jedino liječnik. Po meni bi alternativna medicina bila i akupunktura koju također smije primjenjivati samo liječnik, a dokazano je (naročito francuskim istraživanjima) da ima izvrsnu djelotvornost kod npr.pareze facijalisa ili nekih neuroloških oboljenja.

Znači alternativna medicina kao takva da, ali samo u rukama liječnika. Osteopatija je također alternativa, ali ju smije primjenjivati liječnik tek nakon što je nakon studija medicine završio još i osteopatiju.
Doktori kiropraktike koji uostalom i nisu doktori uspoređujući naše škole, već u americi dobivaju titulu doktora nakon mislim tri godine nazovimo studiranja, bi smjeli raditi, po meni, samo uz stručni nadzor pravog doktora medicine. Zapravo kao naši fizioterapeuti.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

"...set of practices which cannot be tested, refuse to be tested, or consistently fail tests. If a healing technique is demonstrated to have curative properties in properly controlled double-blind trials, it ceases to be alternative. It simply...becomes medicine."

Kažu da Britanci potroše 1.2 milijarde funti godišnje na alternativnu "medicinu". The Lancet je objavio studiju u kojoj kaže da ništa od stvari koje se vole nazivati alternativnom medicinom (od homeopatije, magnetskih ogrlica, raznih "iscjelitelja"...) - jednostavno ne rade.

Ipak, ljudi troše lovu na to.

prof. Marušić ima svoja 3P kao objašnjenje za sve - Prevara, Praznovjerje, Primitivizam.

Što vi mislite?

Ako za pacijenta nema lijeka, biste li ih poslali nekom "aternativcu," iako se kosi sa svakim načelom medicine i znanosti, dokazima?

Kada bi morala odgovoriti vjerujem li u koji od ovih načina liječenja, rekla bi da ne znam. Djelomično i vjerujem, ali samo u neke, a u neke uopće ne vjerujem možda iz nekog straha ili stvarne nezainteresiranosti jer za mene je akademska medicina zakon, a kasnije možda mogu razmišljati o drugima, tj.pomoćnim metodama koje ponekad mogu stvarno pomoći pacijentu. Èinjenica je da klasična medicina zaboravlja stanje duha u bolesnika i liječi samo tijelo- tj zanemaruje holistički pristup. Bitni su i ljudi koji se time bave. Vjerujem da postoji jako malo stručnjaka i onih koji znaju svoj posao i stvarno se razumiju u svoje izabrano područje. Ali na kraju oni ipak postoje i ako su dobro izabrani vjerojatno mogu pomoći pacijentu makar to na njih djelovalo kao placebo-efekt, ali to ipak djeluje na kraju krajeva na njihov duh. Bit u svemu je da su ljudi individualni i da svatko traži pomoć, sigurnost i crpi energiju na različite načine i iz različitih sustava. Ako stvarno ljudi misle da im je drugačiji način liječenja ili savjet potrebniji ili se nalaze u nekom neobjašnjivom strahu odobravam im neke načine alternative i ostalih načina traženja pomoći, ali samo ako traže pomoć od osobe koja zna što radi. Te osobe po mom mišljenju stvarno moraju posjedovati dar uz znanje koje će steći,koje je neophodno i moraju voljeti svoj posao te imati iskustvo i veliko samopouzdanje. U suprotnim situacijama zbog laži ili negativnih odgovora, iako se ništa jako tragično ne bi smjelo ni pretkazivati ljudi mogu pasti još u veću depresij i teže stanje nego ranije, pa može imati čak i kontraefekt.

Ništa direktno ne može utjecati na budućnost pojedinca. Svaki dan je novi dan i svaki dan je na neki način borba i mi se učimo tako boriti se sa životom. Neke stvari će nam ostati možda vječne dileme. :unsure:

Bez obzira na sve načine pokušaja borbe sa svakodnevnicom. Medicina prema kojoj ja sada putujem kao još neiskusan i neznali brucoš nikada neće biti savsentyna i nikada neće pasti u sekundarni plan iza alternativnih i praznovjernih načina liječenja i prevencije iz glavnog razloga jer je medicina jedino utemeljena na dokazima.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

za neke od alternativnih metoda lijecenja postoje i znanstvena obrazlozenja,ali je u vecini slucajeva rijec o iznudi novca od onih kojima je to zadnja nada.po meni stvarno jadno.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ako se mene pita dokle god pomogne čovjeku da se osjeća bolje pa bio to placebo efekt je korisno... nisam za alt medicinu al znam covjeka i svi se nakon tretmana s njime vraćaju u puno bolje stanju

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Što god pomaže, ali zaista pomaže u izliječenju treba koristiti, ma kako da se zvalo.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu