korisnik

Koji antibiotik nakon ugriza psa?

7 poruka u ovoj temi

evo imam jedno pitanje.
na praksi sam i došao je čovjek kojeg je ugrizao pas prije par dana, nije bjesnoća u pitanju i pije sumamed.
ono što me zanima je koji se antibiotik prvi daje,neposredno nakon ugriza? dr je nešto spominjao neki antibiotik koji se prvi daje,a nisam zapamtio o kojem se radilo .
malo bi čitao o tome i bjesnoći.

odvojeno iz "postavi pitanje"

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Da nije možda amoksiklav? Kombinacija amoksicilina i klavulonske kiseline. Mislim da je to first choice u slučaju ugriza psa i mačke.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

da kod takvih ugriza, prvi lijek je amoksiklav ili klavocin...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

da kod takvih ugriza, prvi lijek je amoksiklav ili klavocin...

@senti
@daso

zahvaljujem. mislim da je o tome bilo riječi.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

nema na čemu...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Malo sam išla kopati, pa sam našla na Medscape-u prave podatke... Znam da je odgovoreno na pitanje, no ako nekoga zanima..

Pravilno zbrinjavanje rane (inspekcija, irigacija, itd.) reducira infekciju više nego antibiotici. Opčenito, niskorizične rane ne zahtijevaju profilaksu antibioticima. Ipak, Terapija je preporučena za visokorizične rane (eg, cat bites that are a true puncture, bites to the hand, massive crush injury, late presentation, poor general health).

Cilj inicijalne terapije je pokriti stafilokoke, streptokoke, anaerobe i Pasteurella vrste. Profilaktički antibiotici mogu se davati kroz 3-5 dana. Oralna terapija prve crte je amoksicilin-klavulanat. Za infekcije višeg rizika, može biti dana prva doza intravenskog antibiotika (ampicilin-sulbaktam, cefuroksim, tikarcilin-klavulanat, piperacilin-tazobaktam, ili karbapenem). Druge kombinacije oralne terapije uključuju amoksicilin plus cefaleksin, klindamicin plus fluorokvinolon, klindamicin plus sulfametoksazol i trimetoprim, i manje užinkovit azitromicin ili doksiciklin. Ako je rana inficirana pri pregledu, preporuča se dužina liječenja od 10 dana ili više.

Doze amoksiklava:

Adult
500/125 mg PO tid or 875/125 mg PO bid

Pediatric
10-15 mg/kg PO tid (based on amoxicillin component)

Opčenito, za menadžment ugriza postoji Oehler algoritam, prema ovome:

http://www.mdconsult.com/das/citation/body/158886559-2/jorg=journal&source=&sp=22272435&sid=0/N/22272435/1.html?issn=1473-3099&issue_id=23541

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ako osoba nije alergična, prvo dajem klavocin 1g. Ako ne pomaže dajem Zinnat 500 mg.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu