MARIA87

Radiologija

43 posts in this topic

Da i mene bi ovo iznad zanimalo, na Merkuru ispit i to?
Brnić? jel netko bio? šta pitaju?

Da i mene bi ovo iznad zanimalo, na Merkuru ispit i to?
Brnić? jel netko bio? šta pitaju?

Evo da sama sebi odgovorim za sve kojima će trebati ubuduće :)
Dakle na Merkuru je za usmeni ono famozno izvlačenje ispitivača.
Ja sam bila kod Brnića. Pitao me kako nastaju RTG zrake, koja je razlika između volti i eV, imao je desetak slika (rtg, ct, mamografija) od kojih je pitao svakoga po dvije, tražio je da se opiše slika šta je na njoj i da se da dijagnoza točna šta je to (ja imala Ca želudca i atelektazu), opisati koja je to tehnika, dali je sa kontrastom ili ne, koji kontrast se koristio, kako će izgledati pacjent sa tom bolesti. Ugl pita tako svašta, čudno je šta pita te dijagnoze jer se od njega očekivalo da će bit blaži, al ok, nešto je onda i on pričao i dao ok ocjene.

da napisem za Sjekavicu jer sam bila na usmenom kod njega prosle godine..
iznimno ugodan i korektan covjek, ne pita detalje, pita slike ali samo ono očito i lagano tipa ileus, pneumotoraks i slično. nikakve dvosmislene slike ni ništa.
ne znam zašto kruže priče da je on ovakav ili onakav, meni je bio stvarno odličan..
onaj tko je kod njega na vježbama, neka obavezno radi bilješke jer pita SAMO TO što kaže na vj, a vi ostali kopirajte, ja nisam bila kod njega ali sam tako napravila i dobila 4 bez problema.
preporučam usmeni kod njega svakako. sretno svima! :D

Ej, molim vas, jel neko išta čuo kako pita doc.Vidjak na usmenom????? victory.gif

Unaprijed puno hvala! yes.gif

Viđak je car, barem u mom slučaju je bio car.

Da RTG sliku i pita što tu vidiš, što to je, što bi moglo biti... Ja sam imao abdomen i zdjelicu, bubrezi su se vidjeli, ureteri, mokraćni mjehur i nekakav kontrast u svima njima, urografska pretraga i kamenac u nekom ureteru je bio točan odgovor. I da, ima caka po kojoj znaš kada je RTG probavnog sustava, a kada urinarnog, nešto se mora odnosno ne mroa vidjeti, ali se više ne sjećam što.

Još je pitao UZV, kako pretražiti površnija tkiva - veća frekvencija treba biti. Ne sjećam se više što me pitao.

Uglavnom, bilo nas je četvoro, jedna ženska ja, još jedan lik i moja bivša - ona je izašla uplakana jer je kao bio nefer prema njoj.

HEBRANG- informacije s nekoliko usmenih ispita. Uzima petice i četvorke. Ima želju dići ocjenu, ali za to treba jako dobro znati. Inače ostavlja ocjenu s pismenog.

princip rada: dijaskopije, uzv, dopplera, CT, MR, tomografije
kad se koristi dijaskopija
elektroničko pojačalo
biološki učinak zračenja
MR angiografija, koja se KS koriste, nuspojave
nuspojave jodnih KS (može prijeći BBB kod povećane propusnosti i uzrokovati oštećenje CNSa)
slika: PA toraks, u apeksima sitne vapnene sjene- TBC + povećan desni ventrikul zbog plućne embolije
PA slika toraksa, miopatsko srce, izražen luk aorte, kranijalna redistribucija, asimptomatski pacijent
indikacije za UZV i doppler vena
što je DSA, kad se koristi i 2 slike karotida
slika: pleuralnog izljeva, diff. dijagnoza uzroka
ekskrecijska urografija
retrogradna urografija, indikacije i kontraindikacije (infekcija!)
dg. postupak kod bolesti vena, hodronefroze i bolesti žučnog sustava
doze zračenja (jedinice)
vrste zračenja- korpuskularno i nekorpuskularno
slika: mitralno srce, uzroci
radiološka prevencija embolije pluća + metoda izbora za dijagnozu embolije pluća
podjela srčanog zastoja po rtg karakteristikama
specifičnost i osjetljivost metode
irigografija
vrste angiografija i redoslijed u dijagnostičkom postupku (od manje invazivnih do najinvazivnijih)
zašto se kontrast u CTA daje intravenski, a kod DSA intraarterijski (zato što je DSA občno rtg snimanje koje puno manju prostornu rezoluciju i kontrasnost i potrebne su veće koncentracije kontrasta u arteriji da bi se dobila slična slika ko na CTA- i, odnosno CT može detektirati puno manju količinu KS koje dođe iz vene u arteriju)
slika: rtg slika koljena, angiografija, vide se multipli trombi u arteriji poplitei, kako se tu intervenira- iv. fibrinoliza i aspiriranje manjih tromba
seldingerova tehnika
ct abdomena- karcinom bubrega

Uredio Ginger

spominju neku ekstra knjigu: Seminari iz eadiologije koju je napisao Janković. Jel zna tko gdje se to može nabaviti?

knjigu od početka do kraja, nema preskakanja :P mi smo svi mislili da ne bude spolnog, lubanje i još nečeg, ne znam više čeg :P i ta-dah! većina pitanja je bila iz toga..

VIDJAK
Mislila sam da on pita onak jedno bezvrzno pitanje ali bome i nije tak, frajer fakat pita. Ali je ok, da ti sansu ak nes neznas, dopusti da tu i tamo nes zmuljas, opcenito mozes stvari objasnjavat svojim rijecima, opcenito jako ugodan onakav kakav je na svojim seminarima.
Bilo nas je troje, svakog pita 5 pitanja teorije i 1 sliku. Pita jedno pitanjr pa ti da drugo da si o njrmu razmislis dok kolega odgovara svoje pitanje.
Pitanja:
1. Rtg cijev
2. Pozitivna ks
3. Stohasticka ostecenja
4. MSCT
5. Dijagnostika kolorektalnog karcinoma
6. Slika: rtg toraksa, vidi se srp zraka pod ositom-ruptura supljeg organa

1. El.pojacalo
2. Negativna ks
3. Teratogena ostecenja zracenjem
4. Mamografija
5. Dijagnostika tuberkuloze
6. Slika: rtg toraksa apikalno prstenasta kalifikacija-tbc

1. Generatori
2. Alergije na ks i lijecenje istih
3. Zastita od zracenja
4. MR
5. Dijagnostika kracinoma bubrega
6. Rtg abdokena nativni aerolikvidni nivoi-ileus

PROF. BRKLJAČIĆ

-princip rada CT-a
-princip rada ultrazvuka
-plućna embolija - metoda izbora --> CTA
-kako se izvodi CTA
-koji kontrast se koristi kod CTA --> jodni
-toksičnost kontrastnih sredstava
-kontrastom inducirana nefropatija
-akutni abdomen - koje pretrage bi radio/la (1.nativna snimka --> dijalitrane vijuge crijeva i aerolikvidni nivoi, 2.MDCT)
-što je intervencijska radiologija i koji postupci u nju spadaju
-embolizacija
-perkutano liječenje arterijskoga krvarenja, transkateterska embolizacija i kemoembolizacija
-subduralni hematom
-epiduralni hematom
-intracerebralno krvarenje
-subarahnoidalno krvarenje
-najbolja metoda za prikaz CNS-a --> MR

slika nije bilo

ispit traje 10-ak minuta, ugodan ispitivač, podiže ocjene s pismenog :)

Usmeni Vidjak: naucite ovih njegovih 20ak pitanja (prvih 60 str. knjige) i sve ce biti u redu :) covjek je ugodan i ne gnjavi, slike samo treba logicno analizirati bez inzistiranja na tome da tocno postavite dijagnozu (prije samo da prepoznate leziju).

Oprez samo kod njegovih trik pitanja: gdje je rtg cijev u ultrazvuku?

Poredajte pretrage od najmanjeg zracenja do najveceg (ct, mr, uzv, rtg)! >>>> uzv i mr NE zrace. Naglasite to da vas ne kosta ocjene ;)

Evo i mog malog doprinosa, prof. Potočki mi je bila ispitivač.

Prvo baci par metoda, CT i MRI, isprintanih na obični papir, pita vas par rečenica o principu rada, ne pila na detaljima. Voli čuti o prednostima MRI-a (npr. ranije se vide promjene, edem). Sva ostala pitanja su standardna, irigografija, fraktura (s tim da nabrajate kosti šake/stopala), cisturetrografija, CT mozga, zna baciti par neuobičajenih stvari poput snimke glave i vrata novorođenčeta ili flebografiju što možda niste mogli vidjeti na svojim seminarima.

Sve u svemu, ugodan usmeni, navija za vas da dignete ocjenu. 

Pozdrav! 
Ima li netko kakvih novijih iskustva s usmenim kod prof. Brnića u Vinogradskoj? 

Bilo kakva informacija je dobrodošla, hvala :)

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu