Chatterbox

MEF u Sloveniji - Ljubljana ili Maribor?

24 poruka u ovoj temi

Koji od slovenskih medicinskih fakulteta je jači, onaj u Ljubljani ili u Mariboru?
Razmišljam o studiju u Sloveniji, pa bih bila zahvalna na savjetu ako je netko bolje upoznat s tom temom:)
Isplati li se to uopće? Ne mislim da naša zagrebačka medicina nije dobra, ali sam razmišljala i o susjedstvu, s obzirom na EU i sve to..
Hvala!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

postoji na netu nešto što se zove university ranking pa si možeš pogledati.
http://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=si

inače, i ja isto razmišljam o prebacivanju... s obzirom na to kad ćemo ući u EU. :S

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

mislim da su podjednako dobri i ljubljana i maribor..imam par prijatelja u mariboru na medicini, i uglavnom imaju pohvalne komentare..a i šta se posla tiče vjerujem da su u puno većoj prednosti nego mi (lakši izbor specijalizacije,veća plaća itd.)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Webometrics rangira sveučilišta na temelju jačine njihova weba, tj. broju i ranku stranica te volumenu dostupnih pdf dokumenata, powerpoint prezentacija i rtf fajlova.

To je recimo rang "iz druge ruke", pošto je raširenost na webu indikacija jačine sveučilišta. I nije toliko fer, jer manja sveučilišta logično imaju manji volumen sadržaja jer ga manje ljudi radi. Ipak su ispred nas daleko, iako je naše sveučilište brojem alumnija i studenata puno veče.

Anyway, ne znam Maribor ili Ljubljana, ali izmeðu Hrvatske i Slovenije, veča kvaliteta Slovenije je neupitna.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Maribor tradicionalno puno bolje surađuje sa Zagrebom i HR po pitanju medicine.
znam konkretno za hematologiju da čak organiziraju zajedničke seminare/kongrese.Ljubljana im se nikada nije htjela priključiti,kao da je više izražen neki antagonizam.
U Mariboru na klinici radi i dosta naših ljudi,tako da bih ja osobno def izabrao Maribor.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zavisi što želiš. Ja sam upisivala pomalo ko muha bez glave, ali sad, vjerojatnije Slovenija ili još bolje UK... Zbog kvalitete i organizacije nastave, zaposlenja, mentaliteta, noćnog života cool1.gif

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Napravi korak i odi van studirat... kvaliteta i organizacija studija su ti bezpredmetno bolji vani ;) gdje god da odeš nećeš pogriješiti. Za Ljubljanu znam da je surađivala dosta s riječkom medicinom (i dan danas je određeni dio literature isti), za Maribor ne znam ništa... imam dvije frendice u Ljubljani na društvenim znanostima i prezadovoljne su Slovenijom ;), a i govori ti jedan tršćanski primjer koji stalno prati kako je u domovini :DD:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

A kakav je sustav upisa u Slo, prijemni, matura...?

Oni imaju neku svoju maturu i čini se da uz to imaju i prijemne. Barem prema ovoj stranici:

Enrolment

The general admission criteria for access to higher education are defined by law, while the specific access requirements are defined in a study programme. The admission requirements are: a general 'matura' certificate (an external examination taken at the end of a 4-year secondary school programme) or a vocational 'matura' examination plus an additional exam for university first-cycle study programmes; a vocational 'matura' or a general 'matura' certificate for professional first cycle programmes; a first-cycle degree from corresponding field of studies (and additional exams in other cases) for Peterters' studies; a second-cycle degree for doctoral studies; the results of additional tests, if special abilities (e.g. artistic talents, physical skills) are required for certain study programmes.

Student status is acquired by enrolment. The number of places available is fixed for all study programmes. The places available for new applicants are announced each year by higher education institutions in a pre-enrolment announcement separately for undergraduate and postgraduate study programmes (usually for undergraduate studies in January and for postgraduate studies in May).

For students from EU Member States, the enrolment procedures are the same as for Slovenian students. Places available for these students are included in the quota for
Slovenian students.

For foreigners from non-EU countries the number of study places available is set additionally and must not exceed 5% of full-time or 50% of part-time study places in individual study programmes. Places offered by public universities must be approved by the Government. If the number of applicants exceeds the available number of places, numerus clausus applies and Slovenian applicants as well as applicants from EU member states are selected according to the same criteria and procedure. If places available for citizens of the Republic of Slovenia and EU member states remain vacant, foreigners from non-EU states can also register for those places.

http://www.ukom.gov....em_in_slovenia/

Ako sam dobro shvatila. Nije mi iz teksta jasno jel' misle "(opća matura ili strukovna matura) i dodatni/prijemni ispit" ili "opća matura ili (strukovna matura i dodatni/prijemni ispit)". Zagrade ovdje koristim kao logičku formulaciju. Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ima li kakvih novosti?zna li itko kako se upisati na mef u ljubljani?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ima li kakvih novosti?zna li itko kako se upisati na mef u ljubljani?

Na prvi upisni/prijavni rok si zakasnila jer je on trajao od 10.02.-08.03.11., ukoliko ostane mjesta (a ne ostane baš, nažalost jer se za medicinu u Ljubljani raspiše jedno mjesto za strance, a prijava je bilo 19 kako mi se čini, a u Mariboru je raspisano 5 mjesta, a 22 prijave su stigle), drugi upisni rok ti je 22.-29.08.11.
Službena stranica upisa na Univerzu u Ljubljani
Službena stranica upisa na Univerzu u Mariboru

Javni natječaj za upis na sveučilišta u Sloveniji za akad.god. 2011/12

Medicina Ljubljana je na stranici 44. i 45., a Medicina Maribor je na stranici 85.

Uvjeti upisa za strance, procedure, rang liste prijavljenih su ovdje (za LJ) odnosno tu (za MB) - gledati kao Hrvati, Državljani držav nečlanic Evropske unije in Slovenci brez slovenskega državljanstva

Ako imaš još pitanja, slobodno pitaj ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

jao,hvala ti puno.
doduše,saznala sam već danas da sam zakasnila na upisni rok za Ljubljanu. :/
baš mi je žao zbog toga,ali sama sam si kriva,trebala sam se ranije interesirati za to.
a dobro,ako ništa,godina u Mostaru/Tuzli i nagodinu opet.

sve u svemu,hvala na trudu! :hug:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ako znaš talijanski doði kod nas u Trst...imamo 13 mjesta za strance :DD:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

nažalost,talijanski i ja se nismo još imali prilike upoznati...ali tko zna,možda dogodine,ako ne upišem faks pa budem imala puno slobodnog vremena... :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zna li možda netko od vas išta o prebacivanju u maribor usred studija(poslije 2. godine u mom slučaju)?
Je li itko to napravio i kako je sve to uređeno?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

zna li itko do kada su rokovi za upis u sloveniji i beču i što se sve mora predat?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

koji su ove godine uvjeti za upis na medicinu u slo.?

da li se što promijenilo našim ulaskom u eu?

unaprijed hvala :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

koji su ove godine uvjeti za upis na medicinu u slo.?

da li se što promijenilo našim ulaskom u eu?

unaprijed hvala :)

Odgovor na prvo pitanje ne znam.

Ulaskom Republike Hrvatske u EU - Republika Hrvatska je postala zemlja članica Europske Unije i to je vrhunska stvar jer sada će - barem u pravnom smislu - jednako vrijediti i diploma stečena na nekom medicinskom fakultetu u RH, neovisno kojem. Jer su ionako svi u zemlji članici EU.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

htjela bih poslati prijavu i za slovenske mef-ove. imate li kakve informacije ili linkove?

hvala :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav, zanima me ako imate koju informaciju o upisima na medicinu u sloveniji, kako se boduje? Postoji li neka prednost kod strqnog drzavljana? hvala :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav,

da li netko zna koja je procedura prilikom prebacivanja s hrvatskog MEFa na slovenski? Odnosno da li netko ima slucajno iskustva s prebacivanjem?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu