Pomet

Specijalizacija?!

37 poruka u ovoj temi

Evo pošto sam zamalo upisao Medicinu, ljudi me pitaju što specijalizirati...

A ja bubnem "Ortopedija" ili "Dermatologija", jer volim histologiju....

No, rado bih znao koliko sve specijalizacija ima ukupno i zamolio bih za jedan kratki opis svake specijalizacije...

Znam da se ne bih trebao zamarati specijalizacijom, ali mi je malo glupo kad kažem da želim nešta specijalizirati, a fakat neznam o čemu pričam...a i malo mi se mašta o budućnosti :lol2:

Uredio Pomet

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Ljudi koji studenta prve godine medicine pitaju što će speckati, uglavnom pokazuju da nemaju pojma o medicini. S druge strane teško je nekome i objasniti da mi prije svega želimo biti liječnici. Ono što bi mogli već sad znati je da li ćemo se baviti kirurškim ili konzervativnim granama medicine...mada ni to ne mora biti slučaj. I nemoj govoriti da ćeš dermatologiju, mislit će da si peder :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Najgluplje pitanje koje neko moze postaviti studentu medicine je upravo to. Ono na vaznosti dobija tek u zavrsnoj godini studija.
A od postavljaca pitanja jos su gori oni koji odgovore, jer iako mogu imati afinitet prema necemu ne mogu znati da li zaista to zele dok ne odslusaju taj predmet. A s obzirom da najveci broj ljudi zavrsi na klinickim predmetima, a njih iPeter tek od 4. godine ... sve je jasno.
Prvo zavrsiti fakultet, a onda razmisljati o spec., al u toku studiranja naravno zapazati prema cemu razvijas afinitet i skolnosti. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

I nemoj govoriti da ćeš dermatologiju, mislit će da si peder :D

zato pitam :lol2:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Na takva pitanja uvijek sam davala isti odgovor, ne znam i ne mogu reći dok ne prođem kliničke predmete i ne vidim kako neke stvari zaista funkcioniraju i izgledaju. Pametnije osobe bi u tom momentu shvatile da su me pitale glupost, a oni ne baš tako pametni bi nastavili čačkat s hrpom dodatnih pitanja.

Mene recimo zanima psihijatrija, turnus mi nije dao dovoljno dobru predodžbu o tom dijelu medicine i iz tog razloga planiram stručnu praksu odraditi u bolnici u Vrapču. Istu stvari bi preporučila svima koji se zanimaju za neki dio medicine. Kad već moramo odraditi stručnu praksu, onda odaberite nešto što vas zanima, provedite nekoliko cijelih radnih dana na tom odjelu, a ne 2 sata koliko morate biti na vježbama, steknite dojam kakva je dinamika posla pa onda razmislite da li je to zaista nešto u čemu se vidite i možete funkcionirati u takvoj radnoj atmoferi.

Uredio mirax

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sad kad sam odslušao većinu klinike tek ne znam što bih :D

evo ti pravilnik o specijalizacijama

pu, koliko ih ima...

1. obiteljska medicina

2. javno zdravstvo (uža spec.: zdravstvena ekologija)

3. epidemiologija (uža spec.: zdravstvena ekologija)

4. medicina rada i sporta

5. školska medicina

6. medicinska mikrobiologija s parasitologijom

7. transfuzijska medicina

8. interna medicina (uže spec.: kardiologija, pulmologija, gastroenterologija,

nefrologija, hematologija, reumatologija, alergologija

i klinička imunologija, endokrinologija i dijabetologija,

internistička onkologija, intenzivna medicina)

9. infektologija (uža spec.: intenzivna medicina)

10. pedijatrija (uže spec.: ped. kardiologija, ped. neurologija, ped. nefrologija, ped. gastroenterologija, ped. pulmologija, ped. endokrinologija,

dijabetes i bolesti metabolizma, ped. hematologija i onkologija, neonatologija, med. genetika, ped. alergologija

i klinička imunologija, intenzivna medicina)

11. neurologija (uža spec.: intenzivna medicina)

12. psihijatrija (uže spec.: psihoterapija, forenzička psihijatrija, socijalna psihijatrija, dječja i adolescentna psihijatrija, alkoholizam i druge ovisnosti, biologijska psihijatrija)

13. dermatologija i venerologija (uže spec.: pedijatrijska dermatologija, dermatološka onkologija)

14. fizikalna medicina i rehabilitacija (uža spec.: reumatologija)

15. radiologija (uže spec.: intervencijska radiologija, neuroradiologija, ultrazvuk)

16. radioterapija i onkologija

17. nuklearna medicina

18. anesteziologija, reanimatologija i intezivno liječenje (uža spec.: intenzivna medicina)

19. opća kirurgija (uže specijalizacije: traumatologija, torakalna kirurgija, digestivna (abdominalna) kirurgija, kardijalna kirurgija, plastična kirurgija, vaskularna kirurgija, kirurška onkologija,

intenzivna medicina)

20. dječja kirurgija

21. neurokirurgija

22. maksilofacijalna kirurgija (uža spec.: plastična kirurgija glave i vrata)

urolitijaza, urološka onkologija)

23. urologija (uže spec.: andrologija, transplantacija bubrega, urodinamika i neurourologija,

24. ortopedija (uže spec.: dječja ortopedija, traumatologija lokomotornog sustava)

25. ginekologija i opstetricija (uže spec.: fetalna medicina i opstetricija, humana reprodukcija, ginekološka onkologija, uroginekologija)

26. otorinolaringologija (uže spec.: plastična kirurgija glave i vrata,audiologija, fonijatrija)

27. oftalmologija (uže spec.: prednji segment oka, stražnji segment oka, kirurgija vjeđa i orbite, dječja oft almologija i strabologija, glaukomatologija, neurooftalmologija)

28. klinička farmakologija s toksikologijom

29. patološka anatomija

30. klinička citologija

31. sudska medicina

32. hitna medicina

Je li istina da se neke specijalizacije nemogu raditi u Hrvatskoj? Neki mi to govore, ali ja ne vjerujem...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne razumijem tvoje pitanje? Mislis, da li je istina da se za neke specijalizacije ne mozes usavrsit u hrvatskoj? to je istina...
a s ovog popisa sve mozes radit u RH :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne razumijem tvoje pitanje? Mislis, da li je istina da se za neke specijalizacije ne mozes usavrsit u hrvatskoj? to je istina...
a s ovog popisa sve mozes radit u RH :)

aha, sorry. Mislio sam da li ima još specijalizacija, kojih nema na ovom popisu, koje bi se trebale raditi u inozemstvu...Znači ima.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovaj popis je zastario. Interna se vise ne specijalizira kao takva nego se odmah upisuje subspecijalisticka grana (2 godine opce interne i 3 sub), znaci nije kao prije da tek nakon zavrsene spec iz interne (4 god) upisujes sub koju hoces (2 god). Ujedinili su ortopediju i traumatologiju (prije par dana se raspisao natjecaj na rijeckom kbc-u s takvom organizacijom). Za vrijeme studija ces promjenjit misljenje jos mali miljon puta, ja sam na prvoj mislio o sudskoj, pedijatriji, pa onda na 4. o internoj (hemato), pa na kraju na 5. o anesteziji, i to me drzi zadnje 2 godine i sad znam da je to moja buduca struka. Pomalo, najpametniji odgovor ti je:ima vremena.

Uredio EL__

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Imam ja jedno pitanje.

Naime, vidim da dosta specijalizacija ima kao užu specijalizaciju navedenu intenzivnu medicinu. Zanima me kakva je točno razlika između intenzivne medicine kod neurologije ili npr. kod infektologije (ako je uopće ima?)?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Imam ja jedno pitanje.

Naime, vidim da dosta specijalizacija ima kao užu specijalizaciju navedenu intenzivnu medicinu. Zanima me kakva je točno razlika izmeðu intenzivne medicine kod neurologije ili npr. kod infektologije (ako je uopče ima?)?

Načelno nema. Razlika može biti jedino to u kojoj češ intenzivnoj jedinici raditi - neurološkoj, infektološkoj, ginekološkoj... O tome.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Načelno nema. Razlika može biti jedino to u kojoj ćeš intenzivnoj jedinici raditi - neurološkoj, infektološkoj, ginekološkoj... O tome.

Razlike ima, jer navedene intezivne su usko vezane za navedenu specijalizaciju te subspecijalist vodi JIN (jedinicu intenzivne njege), ali sve kriticne slucajeve (napr. teski akutni pankreatitis, ARDS bilo koje etiologije, opekline..itd.) preuzima anesteziolog u JIL (jedinicu intenzivnog lijecenja). Uredio EL__

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Razlike ima, jer navedene intezivne su usko vezane za navedenu specijalizaciju te subspecijalist vodi JIN (jedinicu intenzivne njege), ali sve kriticne slucajeve (napr. teski akutni pankreatitis, ARDS bilo koje etiologije, opekline..itd.) preuzima anesteziolog u JIL (jedinicu intenzivnog lijecenja).

Aha. To nisam znao.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Još jedno pitanje - kad se kaže da se prosjek gleda za specijalizaciju, misli li se pri tome na aritmetički prosjek ili na ECTS prosjek (mislim da se takav naziva težinski) ?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

...ili na ECTS prosjek (mislim da se takav naziva težinski)?

Ponderirani prosjek je to :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ponderirani prosjek je to smile.png

Znači takav se uzima u obzir kod specijalizacije? Zanimljivo, dvoje ljudi koji su diplomirali ove godine kažu da se gleda aritmetički.
Ili samo kažeš da se to tako zove? :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Samo kažem ime, a mislim da po pravilniku o specijalizacije ide obicni aritmeticki...kao i za drzavnu stipendiju, nisam siguran, netko ce vec znati :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Na kraju faksa dobis prosjek ocjena i taj je aritmeticki. Taj prosjek se gleda za staz, kasnije i za specijalizaciju, za sad je tako. Ja sam prva generacija bolonje koja je finila, ali posto se smatra da je generacija koja je upisala 2008-e "prava" bolonja, mozda se nesto promjeni, ali tesko da ce..

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Maxilofacijalana....uf...to bi bilo lipo...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Na početku faksa sam imala jednu spec koju želim, a od kad imam kliničke predmete skoro sve ih želim specijalizirati... :(

Da bar imam nekoga tko će odlučiti za mene kao jedan moj ... poznanik...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@ broken angel: zelis nes "polagano", normalno radno vrijeme, bez pretjeranog stresa ili pak suprotno?moras imat na umu da neke specijalnosti puno vise traze od tebe kao covjeka, odredjenu zrtvu za posao, ali nude vise "sadisfakcije" u uzvrat.. sto te najvise veselilo, di si se najbolje osjecala, sto ti je najbolje islo?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@ broken angel: zelis nes "polagano", normalno radno vrijeme, bez pretjeranog stresa ili pak suprotno?moras imat na umu da neke specijalnosti puno vise traze od tebe kao covjeka, odredjenu zrtvu za posao, ali nude vise "sadisfakcije" u uzvrat.. sto te najvise veselilo, di si se najbolje osjecala, sto ti je najbolje islo?

Lijepo si ovo sve iznio.

Cijeli faks sam čekala pedijatriju,u međuvremenu, a i nakon su mi se jako svidjele i druge spec: interna, gina, orl, kirurgija... ( :) puno toga... )
Što se tiče vremena i truda ograničenja nemam, bitno mi je da radim posao koji volim.
Naravno sad ne mogu isključiti ni to da ću jednog dana možda htjeti više vremena za sebe...
Što mi je najbolje išlo? To baš i ne mogu po vježbama kakve imam procijeniti, a učenje... koliko uložim +,-sreća toliko se vratilo u indeks. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Cuj, veliki dijapazon zelja je u osnovni dobra stvar, sto znaci da postoji veelika sansa da dobis ono sto zelis! :) iPeter jos vremena, staz, pa drzavni pa onda ako ces i godina opce ili hitne pa onda odabir.. ima vremena, prozvakat ces jos neke specijalnosti za drzavni pa se mozda onda odlucis ca bis.. ja znam da je anestezija moj poziv, ali dok ju nisam odslusao sam brijao na internu (hemato).. ali evo ja sam se nasao, a i ti ces! ima vremena! ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Cuj, veliki dijapazon zelja je u osnovni dobra stvar, sto znaci da postoji veelika sansa da dobis ono sto zelis! smile.png iPeter jos vremena, staz, pa drzavni pa onda ako ces i godina opce ili hitne pa onda odabir.. ima vremena, prozvakat ces jos neke specijalnosti za drzavni pa se mozda onda odlucis ca bis.. ja znam da je anestezija moj poziv, ali dok ju nisam odslusao sam brijao na internu (hemato).. ali evo ja sam se nasao, a i ti ces! ima vremena! wink.png

Istina, ima vremena. Nadam se da će biti neka od ovih koje želim. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu