Karlovsky120

Predvidivost svijeta i sudbina

7 poruka u ovoj temi

Evo, vidim da je cijeli podforum malo zamro, pa sam odlučio napisati nešto s više ili manje smisla ne bih li ga oživio...

Kada se nekome nešto značajno dogodi, većina će ljudi reći da je to sudbina. Da je to tako trebalo biti, da je to predodređeno.

Pitanje jest, postoji li sudbina, jesu li stvari stvarno predoređene, jesu li se dogodile zato što je tako trebalo biti?
Pod pojmom sudbine obično se govori o nečemu neobjašnjivom, nadnaravnom, pa o tome neću mnogo teoretizirati jer jedina rasprava na tom području koja ima imalo smisla je debata o samoj egzistenciji iste, a načinu na koji funkcionira...

Ali mogu se složiti da je sve predodređeno i da je tok svijeta u teoriji predvidiv. To je u praksi nemoguće, ali doći ćemo do toga.
Prvo na treba par pretpostavki. Cijela ova priča temelji se na vjerovanju da je priča o velikom prasku uistinu ono što se na početku svijeta dogodilo. Počelo svijeta je bezvolumna singularnost beskonačne mase. Sada dolazimo do dijela koji provedbu ovoga čini nemogučim u praksi. Treba nam računalo. I to ne bilokakvo računalo, nego superračunalo, nešto daleko močnije od snage svih računala stvorenih do danas zajedno. To računalo mora se nalaziti van ovoga svijeta, u drugoj dimenziji, kako god vam drago, bitno da ne dolazi u kontakt sa našom singularnošću i svijetom koji je nastao iz nje. I sada, treba u recimo desetoj sekundi svijeta pauzirati vrijeme i opisati svaku do najsitnije čestice na sve moguće načine. Masa, volumen, brzina, sila kojom djeluje na druge čestice, etc. Ti se podaci unesu se u računalo, te ono u tom trenutku postaje sposobno izračunati masu, volumen, brzinu i milijun ostalih značajki bilokoje čestice u bilokojem trenutku, od desete sekunde i jednog momenta, pa sve do kraja svijeta, ako kraj uopće postoji. I sve to brzinom treptaja oka.

I ovo gore se moglo skratiti poprilično, ali bottom line je da je svaka naša akcija posljedica nekog prijašnjeg događaja, kao i što je taj događa posljedica nečega što se dogodilo prije toga, etc.. Butterfly effect, jelte. I mi, ako znamo na čemu su stvari u jednom trenutku do jedne luđačke preciznosti, teoretski bi se iz tih podataka mogao dobiti ishod svih događaja koji bi sljedili iz tog trenutka.

Da rezimiram probleme zbog koji je ovo neizvedivo u praksi: Temelji se na činjenici da znamo kako je nastao svijet, te da da je nastao na točno određni način, potrebno je izmjeriti SVE (najjednostavinije rečeno) u jednom trenutku, te je potrebni iz tih podataka dobiti nove podatke putem nebrojeno mnogo jednadžbi s isto toliko nepoznanica.

Činjenica da računalo (ili što god da izvodi kalkulacije) treba biti situirano van sustava možda je pogrešna. Ako bismo računalo smjestili na negdje, recimo, na Zemlji te mu zadali da izračuna ono što će se dogoditi za deset dana, ne vjerujem da bi došlo do ikakvih poteškoća. Zašto? Baš zbog te teorije, baš zato što se i sama činjenica da mi taj zadatak dajemo tom računalo može dobiti iz onih početnih podataka.

Eto, to je moja torije, iznesena u dvadesetak minuta, tako da se ispričavam zbog eventualnih nedosljednosti ili grešaka.

Komentirajte, opovrgnite, pišite i unesite dašak života u ovaj podforum...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Pa imaš rupu u razmišljanju, zato jer moje sinapse izgledaju isto ko i tvoje sinapse ali uopće ne nose isti sadržaj. Zapravo se petljaš u determinizam i raspravu o "free will", tj. slobodnoj volji, a o tome imaš na youtubeu neke velike i mudre glave koje razglabaju o tome. Meni je savršeno jasno da su ljudi međuostalom i empirijska bića, ali u principu svi se nalazimo u istih par milisekundi zaostatka za svijetom i zato zapravo i možemo svojevoljno kontrolirati svoje ponašanje, tj. zamisli lika kojem sekunda traje 5 minuta. Taj lik je Bog. Laie_48.gif

Ponekad se sam uhvatim u promjeni percepcije vremena i to uz pomoć glazbe. U autu imam jedan te isti CD i prva stvar je uvijek jedna te ista

, događa mi se da mi ova inače vrlo grooveasta i plesna stvar nakon nogometa zna zvučat poprilično sporo, tj. šta se desilo-tijekom igre u kojoj mozak mora brzo uskladit popriličan broj kretnji, zapravo si "uspori vrijeme" i time si pomogne da sve to izvede na što bolji i efikasniji način na zadovoljstvo likova poput Cristiana Ronalda i sl. koji poslije utakmice odu birat najatraktivnije ženke i odu se parit kod njega na ranč pun najslasnijeg kebaba i kinder country čokoladica. No pretpostavljam da mu to troši također poprilično glukoze i da još evolucijski nije stvorio tako moćnu podršku goriva za taj stroj da bi mogao tako funkcionirati ali tko zna šta se dešava u svemiru oko nas? Vjerojatno likovi sa Ruba znanosti imaju savršene teorije! laugh.png Uredio matijevic2

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hmmm, možda si u pravu, ali ja ne govorim o slobodnoj volji...
Slobodna volja kao takva postoji i mi ćemo učiniti ono što sami želimo učiniti, ali to što učinimo je teoretski predvidiva (re)akcija...

To bi se moglo usporediti s činjenicom da ako držimo loptu jedan metar iznad zemlje te je ispustimo, neizbježan je njen pad na zemlju. Ovo o čemu ja pričam je u neku ruku isto to, samo na daleko kompleksnijoj razini...

A to što kažeš da naše sinapse izgledaju isto... Istina, ali na kojoj razini? Staničnoj? Ja govorim o razini najmanje čestice, one koja možda još uvijek nije otkrivena.
Da su nam sinapse identične na toj razini, bili bismo klonovi, i to vrlo međusobno savršeni klonovi...

Uostalom, sam si rekao da ne nose isti sadržaj, dakle samim time nisu iste.

Da staviš sebe i mene u istu situaciju, zasigurno bismo reagirali različito i onako kako želimo postupiti. Naše reakcije bise temeljile na iskustvu i ostalim čimbenicima u našem mozgu koji utječu na donošenje te odluke. A ti čimbenici bi opet bili posljedica nečega drugoga, e.g. prijašnjeg iskustva, urođenog nagona, etc. Opet, sada možeš, recimo, prijašnje iskustvo pratiti do samog događaja. Taj događaj je posljedica nečega drugoga i tako u nedogled.

Ono što ja tvrdim jest da kada bismo uzeli jednu takoreći nit, neizbježno bismo došli do činjenice da je uzrok toga veliki prasak, pod uvjetom da se isti dogodio... Sukladno tome, istu tu nit bi bilo teoretski moguće pratiti u suprotnom smjeru, tj. od velikog praska pa do danas ili do kada bismo god već htijeli... Što ustvari dokazuje da je svaka naša (re)akcija teoretski predvidia. No to nipošto ne negira postojanje slobodne volje.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sam si sebi kontradiktoran već u prvoj rečenici, ne možeš reći slobodna volja postoji ali je teoretski predvidljiva. cards.gif

Šta se tiče sinapsi, ne znam šta ti tu nije jasno? Govorim ti o sjećanjima i emocijama koje će na molekularnoj razini bit sigurno iste kod nekih ljudi, ali će nositi drugačiji sadržaj. Dakle u taj svoj super kompjuter bi trebao uračunati i filmove o životima svakog bića sa razvijenim CNSom! viannen_09.gif

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Mogu i jest.
Vrlo jednostavno. Tvoja odluka da učiniš nešto se temelji na jednom određenom broju faktora. I taj je broj konačan. Pod uvjetom da netko zna svaki od tih faktora, mogao bi po tome predvidjeti tvoju reakciju.
zato je tvoja odluka donesena slobodnom voljom takorećeno, ali je također i predvidiva!
I ja sada pričam o teoriji da je faktor najsitnija čestica koja postoji. Da ti točno znaš gdje se koja nalazi i kakve su joj značajke, možeš znati gdje će se koja nalaziti u bilokojem vremenu i koje će joj tada biti značajke.

Naravno da bi trebao uračunati filmove o životima svakog živog bića s razvijenim CNSom!
Trebao bi uračunati apsolutno sve. Zato to u teoriji i funkcionira.

Stvar je krajnje banalna kada se sve zbroji, samo me zanima jeli itko ikada razmišljao na taj način i jeli mu to palo na pamet...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

mada picas o sudbini meni je slobodna volja zapela za oko..i sa MARSA se vidi da si pod utjecajem filozofije xDDD Sta ce tek bit nakon cijele godine xDDD
Dakle....
Ukoliko te neka osoba dobro poznaje, ZNA kako ce ti reagirati u određenoj situaciji, i zato JESI predvidljiv..ALI tu ne NE radi o slobodnoj volji, već o Karakteru!
Slobodna volja znači da ti možeš raditi što hoćeš, kada hoćeš, i kako hoćeš, a to hoćeš li ti puknut kad ti mama neda jest, ili ces si ic sam skuhat nesto, to ovisi o tebi i tvom KARAKTERU.
Karakter i slobodna volja nisu ista stvar, ali su usko povezne-, slobodna volja znaci da ti MOZES ic sam sebi skuhat rucak, isto kao sto mozes pocet urlat/durit se/ gladovat,
ALI to hoćeš li se ti durit i gladovat ili sam sebe nahranit, ovisi o tvom karakteru

Uredio Inevitable

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Istina, makar smo malo odlutali od početne teme... A ono o čemu raspravljamo što se tiče slobodne volje je pitanje odlučujemo li mi sami ono što činimo, ili je to već unaprijed odlučeno za nas. I da stvar bude još kompliciranija, ja tvrdim da obje tvrdnje vrijede. Vjeruejm da se to može izčitati iz početnog posta.

Ustvari, ono što želim reći može se sažeti u jednoj rečenici:

Uz dovoljnu količinu informacija, apsolutno je sve predvidivo.

P.S. Nisam pod utjecajem filozofije, to je nešto što mi je palo na pamet prije par godina pa sam se sad sjetio... :P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu