~Sentinel~

Kredibilitet lijeènika

15 poruka u ovoj temi

Nedavno uočih jedan problemčič, liječnica s cca 100 kg objašnjava majci kako joj je dijete debelo za svoj uzrast, i kako se treba kretati više i jesti manje. Očita je jedna stvar: ne može sama slijediti savjete koje daje. Gubi kredibilitet. Ili pacijent misli, "ako je tako lako, zašto ti to ne napraviš", možda, "nije ništa tebi, neče ništa biti ni mom djetetu." Nije bitno koliko dobro argumentira posljedice, pacijent je ne uzima ozbiljno.

Pitanje je, gdje je granica? Ako ti nešto narušava profesionalni kredibilitet, treba li to sankcionirati?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

A dobro, a koliki liječnici puše? Mislim, znam da je klišej, ali je to upravo i najbanalnija situacija koju susretneš.

Meni osobno to je licemjerno, ali s druge strane, ljudi smo, ne možemo biti savršeni. Pa sad ako dr. ima neku manu (ne da mi se smišljati prikladniji izraz) i sam se ne pridržava svojih savjeta, velim, meni je licemjerje, ali opet njegov je posao da da ispravan savjet pacijentu, makar ga se sam ne pridržava. Pacijent nije tu da osuđuje liječnika, ako je došao njemu onda traži i očekuje pomoć. Isto kao što doktor ne smije osuđivati pacijenta nego mu pomoći na ispravan i najbolji način. To kaj si ja mislim o nekome (kao [potencijalni] liječnik ili kao pacijent) je stvar mene kao osobe, a ne profesije.

Takav je život, nažalost. Nekad situacija jednostavno ne može biti idealna, kako god okreneš. Samo manje ili više nesavršena, ali funkcionalna :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ma slažem se da nitko ne može biti savršen, i da ne treba osuđivati, ali ako neka mana smeta da obavljaš svoj posao kako treba, ako ti zbog nje pacijenti ne vjeruju, kako možeš biti kredibilan?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ja bih joj rekao ovako ...

gospođo, pogledajte mene, jel želite da vam dijete bude ružno ko ja ?

a što se tiče pušenja, tu ću se vjerojatno vadit na to kako ja stresno živim ... al dok se ja zaposlim kutija će koštat 40 kn pa više neću ni pušit :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja znam pulmologa koji puši 2 kutije dnevno, tako da...

Mislim da treba odvojiti profesionalni kredibilitet od nečijeg privatnog života, sigurno nije uvjerljivo kada ti pretili doktor govori da moraš smršaviti, ali svi imamo vlast nad sobom i svojim tijelom i pravo da sa njim činimo što god želimo. Sama pomisao na sankcioniranje takvog nečeg je izrazita diskriminacija, koja je, između ostalog, protuustavna i u opreci je sa Općom dekalaracijom o pravima čovjeka...

Ipak možda se postavlja pitanje kako dobro educirani zdravstveni radnik može sam sebi dopustiti da ugrožava svoje zdravlje na taj način, i čini li ga to idiotom?
I kako onda taj idiot može liječiti druge....

Ja osobno i puno pijen i puno pušim, imam povremene epizode tabletomanije, a inače sam farmaceutski tehničar, dakle, jako dobro educiran o posljedicama konzumacije lijekova, ali moj je glavni argument da me život poslije 50-60 godine i ne zanima baš, i da ću dok god mogu živjeti punim plućima, jer život u kojem sam si stalno nešto uskraćuješ u svrhu produljenja istog i nema baš puno smisla ( baš materijal za medicinu tongue.png )

Uredio boeing

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kredilibitet? najbitnije je objasniti bolesniku zašto je nešto bitno i zašto to spominjemo. Ono što rećemo nema učinka zbog toga što se ne objasni, danas se sve manje priča s bolesnikom.. ja sam neki dan u 2 i pol ujutro na hitnoj objašnjavao ženi što mora napraviti, kako živjeti i jesti jer ima visoki tlak - a već dvije godine jede tablete (povremeno, kada osjeti da ima tlak!!!).. onda se čudi da joj zuji u ušima i pucaju žilice u očima.. a to je sve posljedica ne razgovaranja s ljudima (i sama mi je rekla da joj nije nitko ništa objasnio nego samo hop tablete.. ).. skoro se rasplakala kad sam joj objasnio sve moguće posljedice..(+sve to još sam pisal pol sata preporuke ća mora dalje napraviti od pretraga, jer nefrologa i oftalmologa nikad vidjela, rdg pluća napravila prije par eona, a funkcija bubrega je žešća enigma)..
da se vratim ot: sam vanjski izgled - hmm.. da, jasno da je bitno, ali opet prije će pacijent poslušat nekog Peternog liječnika koji se potrudio i lijepo se odnosio prema njemu, nego nekog koji je lijep, zdrav, elegentan, a bezobrazan, odriješit ili mutav.. a uostalom dve su ga volje - o'š ili ne'š..
sad se sjetih - malo karikiram, ali zašto ne bi pročelavi /čelavi dermatolog mogao liječiti alopecije? to bi bila čista diskriminacija.. DD11.gif

Uredio EL__

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja osobno i puno pijen i puno pušim, imam povremene epizode tabletomanije, a inače sam farmaceutski tehničar, dakle, jako dobro educiran o posljedicama konzumacije lijekova, ali moj je glavni argument da me život poslije 50-60 godine i ne zanima baš, i da ću dok god mogu živjeti punim plućima, jer život u kojem sam si stalno nešto uskraćuješ u svrhu produljenja istog i nema baš puno smisla ( baš materijal za medicinu )

Tako treba, bolje uživat u životu do 60, nego živjet poslije ko stari prdonja koji svima samo smeta i parazitira :D A mirovisnki fondovi trljaju ruke...

Slažem se da takve stvari mogu rušiti kredibilitet, bože moj, nitko nije savršen. Al isto tako mislim da puno više faktora čini kredibilitet, npr. stručnost, predanost radu, komunikacija s pacijentima, uspjesi u liječenju i slično, davanje primjera vlastitim navikama je samo mali dio kredibiliteta liječnika.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koji mirovinski fondovi to je za pi***ce tongue.png

Ja oču sve svoje na ruke i onda dernek :kolo:

Uredio boeing

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Smatram da nije baš konstruktivno da liječnik daje savjete kojih se i sam ne drži.
Ja evo kažem bez pola frke da sam totalno zbunjena kad mi netko govori o nečemu toliko uvjerljivo, a ne drži se i sam toga. I nakon zbunjenosti dođe faza u kojoj me uopće ne potakne to isto da napravim nešto na određenu temu oko koje sam dobila savjete.
Jednostavno nije dovoljno snažno i uvjerljivo.
Pacijenti su ljudi, kao i mi studenti, kao i kolege liječnici. Neke stvari su ipak jednake za sve. Mi skupljamo znanje i uobličujemo ga u uzročno - posljedično povezane stavke za koje učimo i kako i na kojem nivou djelovati u svrhu postizanja jednog oblika zdravlja.

Konačno, ako se i sam ne držiš nečega o čemu propovijedaš, po meni bi bilo ok da ne propovijedaš. Preusmjeri nekom drugom liječniku koji to može na dodatni edukacijski razgovor.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

^^
iskreno, sve to o cemu pricamo je jedna velika utopija.. teorija je jedno, praksa je drugo.. bitan je razgovor, a i sama inteligencija pacijenta - hoce li se on drzati savjeta ili nece.. mora shvatiti da mu nesto govorimo za njegovo dobro; ispada da bi lijecnici morali biti estradne zvijezde po izgledu.. zdravstvo namje u rasulu, na odredjenim bolnickim odjelima fali lijecnika do te mejre da je stanje ne odrzivo, sto znaci hrpu dezurstva za one koji rade i na kraju sve se svodi na rad i spavanje, uz minimalno vremena za sebe.. lijecnici ob med su zaguseni papirologijom, nakon 20 godina rada ti je pun kufer svega, vecina nnjih nosi posao kuci.. zaboravljamo da je normalno da covjek nabaci koju kilu s vremenom, ostarimo, poruznimo se itd itd.. mislim da je bitnije da je lijecnik uredan, pocesljan( ako ima nesto za pocesljat), opran, i speglan. A pristup bolesniku je najbitniji. Sve ostalo nije ni najmanje bitno.. lako nama sad komentirat i pretakat vodu iz supljeg u prazno dok samo sad jos mladi i puni entuzijazma, idealisti i bla bla.. s vremenom postanes i brutalno sarkastican, ali to je vec jedan drugi problem..
I lijecnik je covjek. tocka.

Uredio EL__

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja osobno i puno pijen i puno pušim, imam povremene epizode tabletomanije, a inače sam farmaceutski tehničar, dakle, jako dobro educiran o posljedicama konzumacije lijekova, ali moj je glavni argument da me život poslije 50-60 godine i ne zanima baš, i da ću dok god mogu živjeti punim plućima, jer život u kojem sam si stalno nešto uskraćuješ u svrhu produljenja istog i nema baš puno smisla ( baš materijal za medicinu tongue.png )

Zašto većina ljudi koji žive "žešće" kaže da ionako ne želi živjeti dulje od 50-60 godina?
Kao da ćeš biti kompletno zdrav do tada, bez ikakve manifestirane bolesti, a onda dobiti Peterivnu plućnu emboliju ili Peterivni infarkt i nema te više. Što je s kroničnim bolestima koja su, ako se ne varam, puno češći, skuplji i bolniji scenarij u današnje vrijeme? Da ne pričam o teretu koji nosi cijela obitelj (iz vlastitog iskustva). Sorry, ali dobijem tik kad čujem takve izjave :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja mislim da se u cijeloj priči također vrti i činjenica da treba pobijediti svoj narcizam da bi mogao nešto kvalitetno napraviti.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zašto većina ljudi koji žive "žešće" kaže da ionako ne želi živjeti dulje od 50-60 godina?
Kao da ćeš biti kompletno zdrav do tada, bez ikakve manifestirane bolesti, a onda dobiti Peterivnu plućnu emboliju ili Peterivni infarkt i nema te više. Što je s kroničnim bolestima koja su, ako se ne varam, puno češći, skuplji i bolniji scenarij u današnje vrijeme? Da ne pričam o teretu koji nosi cijela obitelj (iz vlastitog iskustva). Sorry, ali dobijem tik kad čujem takve izjave smile.png

Mislim da si krivo protumačila moj post, osnovno pitanje je bilo može li liječnik koji nema odgovoran stav prema vlastitom zdravlju kvalitetno odrađivati svoj posao, jer sigurno da njegove riječi gube na težini, i da ih je pacijent manje sklon poslušati. I koliko je neodgovoran stav prema vlastitom zdravlju prihvatljiv kod studenata medicine, tj. budućih doktora. Pomalo je glupo da se ova tema pretvara u raspravu koliko i kako tko želi živjeti, i takvo vađenje iz konteksta i skretanje teme i nema baš puno smisla... Uredio boeing

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Nikada nisam željela biti debela pa ipak imam 98 kg, i zbog toga se ne smatram lošom osobom ili liječnicom. Kad liječiš ljude tvoje je da kažeš što treba napraviti, a da li će se pacijent toga pridržavati ili ne...? Kažnjavanje debelih ljudi doista nije rješenje. Vrlo teško je omršaviti, a vrlo lagano se udebljati, pogotovo zbog sjedalačkog načina života. Kad počneš stariti kile se gomilaju, posao-kuća, i niti se ne okreneš, a ono 30 kg više na tebi...ha ha:P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu