~Sentinel~

Guyton - Fiziologija čovjeka - 5. hrvatsko izdanje

17 poruka u ovoj temi

Hvalaaaa :Plabcheerleaders:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

hvala najljepša vrijednim kolegama na solidarnosti i trudu ! lijep pozdrav !

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

da li netko slučajno zna točno, ili barem otprilike  kojih dijelova iz 12. izdanja nema u 11-om? Npr. danas smo imali Žižka na seminaru te je spomenuo rijanodinske receptorske kanale i neke grafove kojih takoder nema 11o izd. Profe kažu kolege pogledajte dijelove kojih nema u starom Guytonu, ali nitko ne kaže točno koje.... Mislim što, da pročitam obe knjige paralelno? -.-

unaprijed zahvaljujem :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@Appaloosa - i ti ćeš stvarno to gledati? U potpunosti su ti nebitni ti receptori, u životu ćeš ih spomenuti, osim danas, vjerojatno još na farmakologiji jednom, mislim da se tamo još spominju kod nekakvih eksperimentalnih lijekova i to je to. Profe na pretklinici, da prostiš, govore gluposti. Neka vas nauče velike i bitne koncepte, ne da dođeš na četvrtu, znaš pjevati potencijal membrane a ne možeš shvatiti zašto nastaje plućni edem. It happens.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

haha, pa ne znam ja, nikad čula za te receptore, pa kako da znam da li mi trebaju ili ne :D a već sam se pomirila a ću na prve 3 godine jako malo za život korisnih stvari naučit :/

puno hvala!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Natjerala si me da pogledam u knjigu :D

Kaže u Katzungu, i to u dijelu koji ne ulazi u ispitno gradivo:

Mali porast slobodnog kalcija u citoplazmi, nastao zbog utoka kalcija u stanice tijekom akcijskog potencijala, potiče otvaranje kalcijem reguliranih rajanodinskih kanala osjetljivih na kalcij (RyR2) na membrani sarkoplazmatske mrežice uz brzo otpuštanje velikih količina kalcijevih iona u citoplazmu u blizinu aktin-troponin-tropomiozinskog kompleksa. Količina oslobođenog kalcija razmjerna je količini pohranjenoj u sarkoplazmatskom retikulumu i količini okidačkojg kalcija koji ulazi u stanicu kroz staničnu membranu. Rajanodin je potentni negativno ionotropni biljni alkaloid koji interferira s otpuštanjem kalcija kroz kanale na sarkoplazmatskoj mrežici.

Toliko su bitni ti receptori da nisu ni u indeksu knjige :D  Molim lijepo da se upita Žižka gdje to čisti negativni ionotrop ima primjenu, hvala :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

:lol: xD mislim da ću radje preskočiti bilo kakve razgovore s Žižkom koji nisu obavezni

ali hvala na informaciji! još jedan nebitan podatak, sad i to znam :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu