armi

Prijemni ispit - MF Sarajevo

40 poruka u ovoj temi

cao sarajevska raja
imam par pitanja vezana za upise na medicinski kod vas, nisam našla neki otvoreni forum vezano za tu temu pa eto da probam ovdje..
ja sam iz hrvatske te me zanima kakve su razlike kod upisa stranih i domaćih državljana jer imam dvojno državljanstvo pa dali je lakše upasti ako ste domaći ili strani smile.png , te koji su dokumenti potrebni, kada su prijave, te ukoliko znate kakav je sistem kod prijamnih što se tiče pitanja??
eto, znam da sam radoznala wink.png pa se nadam da ćete mi odgovoriti, unaprijed hvala biggrin.png

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

cao sarajevska raja
imam par pitanja vezana za upise na medicinski kod vas, nisam našla neki otvoreni forum vezano za tu temu pa eto da probam ovdje..
ja sam iz hrvatske te me zanima kakve su razlike kod upisa stranih i domaćih državljana jer imam dvojno državljanstvo pa dali je lakše upasti ako ste domaći ili strani smile.png , te koji su dokumenti potrebni, kada su prijave, te ukoliko znate kakav je sistem kod prijamnih što se tiče pitanja??
eto, znam da sam radoznala wink.png pa se nadam da ćete mi odgovoriti, unaprijed hvala biggrin.png

Nisam sigurna koji ljudi lakše upadaju na MF u Sa, jer i ja ove godine izlazim na prijemni, ali mogu ti pomoći ovim informacijama, nadam se. smile.png
11. juna počinje pripremna nastava, mogla si i na stranici fakulteta vidjeti da traje 60 časova, ja već imam sve što su radili prethodnih godina na pripremi - ukratko, pređu se sve oblasti, bolje reći lekcije, koje će biti na prijemnom iz sva tri predmeta i vježbaju se zadaci. Polaganje prijemnog ispita je 6. jula, trebalo bi da bude u 8 sati ujutro.
Sistem pitanja je: da bi se položio prijemni, potrebno je sakupiti 50% bodova iz svake oblasti. Hemija je, čini mi se, 14 bodova, biologija isto tako, fizika 15 (gore - dolje u bod nisam sigurna, ne zamjeri).
Hemija: Teorijska pitanja sa DOPUNI i A, B, C, D, jedna strukturna formula, tri reakcije i 3 zadatka s koncentracijama, uglavnom.
Biologija: Pitanja su uglavnom po 5 rečenica i da odrediš koje su tačne ili netačne. Bio je po jedan zadatak iz genetike i krvnih grupa te dva crteža: da ti nacrtaš neku fazu mitoze/ mejoze i crtež nečega da odrediš šta je - neki dio tijela, npr.
Fizika: Studenti prve godine se najviše žale na nju. Zadaci iz fizike su komplicirani poredeći ih s ostalim. Zapravo, zavisi koja je grupa u pitanju. smile.png Bilo je 10 teorijskih pitanja, četiri zadatka su sa ponuđenim rješenjima A, B, C, D i još tri zadatka koja sama moraš uraditi.

Generacije prije prošle godine su imale po 30 i nešto pitanja iz sva tri predmeta, ali prošle godine je to promijenjeno. Vidjet ću na pripremnoj nastavi kako će biti ove godine.
Nadam se da sam pomogla. Dokumente i to ne znam sigurno još šta treba, jer i ja sam tek uplatila pripremnu pa onda ide sve ostalo. smile.png Uredio Aurora4

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Nisam sigurna koji ljudi lakše upadaju na MF u Sa, jer i ja ove godine izlazim na prijemni, ali mogu ti pomoći ovim informacijama, nadam se. smile.png
11. juna počinje pripremna nastava, mogla si i na stranici fakulteta vidjeti da traje 60 časova, ja već imam sve što su radili prethodnih godina na pripremi - ukratko, pređu se sve oblasti, bolje reći lekcije, koje će biti na prijemnom iz sva tri predmeta i vježbaju se zadaci. Polaganje prijemnog ispita je 6. jula, trebalo bi da bude u 8 sati ujutro.
Sistem pitanja je: da bi se položio prijemni, potrebno je sakupiti 50% bodova iz svake oblasti. Hemija je, čini mi se, 14 bodova, biologija isto tako, fizika 15 (gore - dolje u bod nisam sigurna, ne zamjeri).
Hemija: Teorijska pitanja sa DOPUNI i A, B, C, D, jedna strukturna formula, tri reakcije i 3 zadatka s koncentracijama, uglavnom.
Biologija: Pitanja su uglavnom po 5 rečenica i da odrediš koje su tačne ili netačne. Bio je po jedan zadatak iz genetike i krvnih grupa te dva crteža: da ti nacrtaš neku fazu mitoze/ mejoze i crtež nečega da odrediš šta je - neki dio tijela, npr.
Fizika: Studenti prve godine se najviše žale na nju. Zadaci iz fizike su komplicirani poredeći ih s ostalim. Zapravo, zavisi koja je grupa u pitanju. smile.png Bilo je 10 teorijskih pitanja, četiri zadatka su sa ponuđenim rješenjima A, B, C, D i još tri zadatka koja sama moraš uraditi.

Generacije prije prošle godine su imale po 30 i nešto pitanja iz sva tri predmeta, ali prošle godine je to promijenjeno. Vidjet ću na pripremnoj nastavi kako će biti ove godine.
Nadam se da sam pomogla. Dokumente i to ne znam sigurno još šta treba, jer i ja sam tek uplatila pripremnu pa onda ide sve ostalo. smile.png

6. jula prijemni?? e j*** ga, kako da stignem i tamo i u ZG???

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Probaj u Mostar. prop.gif

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ma da? Zar je izašlo već kad je prijemni?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ma da? Zar je izašlo već kad je prijemni?

ovo je informacija "iz jednih usta u druga", nemam pojma koliko je točna.

a kada se otvara natječaj za prijemni u Sarajevu? I hoću li imati problema ako budem učila samo iz hrv udzbenika iz kojih sam se spremala za maturu?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav, Marix!
Ja ti studiram tamo, i mogu ti reći da je Aurora4 napisala sve što treba da znaš :) Ja nisam išla na tu pripremnu, tako da se prijavljuješ po završetku, što znači- od ovog ponedjeljka. Imam kolegicu koja ima dvojno državljanstvo, ali to u suštini ništa ne mijenja. Možeš se upisati da si bila najgori učenik u generaciji, samo je bitno položiti prijemni, nikada se ne popuni dovoljan broj, pa da neko ostane "ispod crte".
Ne znam da li se možeš spremati po tim knjigama, najbolje bi ti ipak bilo da dođeš do prijemnog od prošle godine.
Puno sreće :)

I da, na www.mf.unsa.ba imaš sve o pripremnoj i ostalim stvarima koje te zanimaju :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav, Marix!
Ja ti studiram tamo, i mogu ti reći da je Aurora4 napisala sve što treba da znaš smile.png Ja nisam išla na tu pripremnu, tako da se prijavljuješ po završetku, što znači- od ovog ponedjeljka. Imam kolegicu koja ima dvojno državljanstvo, ali to u suštini ništa ne mijenja. Možeš se upisati da si bila najgori učenik u generaciji, samo je bitno položiti prijemni, nikada se ne popuni dovoljan broj, pa da neko ostane "ispod crte".
Ne znam da li se možeš spremati po tim knjigama, najbolje bi ti ipak bilo da dođeš do prijemnog od prošle godine.
Puno sreće smile.png

I da, na www.mf.unsa.ba imaš sve o pripremnoj i ostalim stvarima koje te zanimaju biggrin.png

nabavila sam si informator i okej je, mogla bih ja to položiti, ali... onaj psihološki test mi je na isti dan kada i prijemni u Zg-u. :( ništa, ako ostane mjesta, idem na jesenski.. je li problem da mi javiš ovdje sve što budeš znala poslije prijemnog, mislim koliko je mjesta ostalo i tako to?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

nabavila sam si informator i okej je, mogla bih ja to položiti, ali... onaj psihološki test mi je na isti dan kada i prijemni u Zg-u. sad.png ništa, ako ostane mjesta, idem na jesenski.. je li problem da mi javiš ovdje sve što budeš znala poslije prijemnog, mislim koliko je mjesta ostalo i tako to?

Joj, informator ti je bezveze. Mi smo samo jedno pitanje našli sa prijemnog u informatoru. Ja nažalost nemam svog prijemnog, ali pokušaj da nabaviš, to će ti koristiti. Psihološki test- neka neko ode za tebe. Ne provjeravaju ko je ušao, nikad ne izlaze rezultati i općenito je bezveze. Još uvijek nismo skontali ni za šta služi :)
Mogu ti napisati sve, nije frka, rezultati će biti 9.7. sigurno. Ono što ti mogu reći je prošlogodišnja situacija: 80 slobodnih mjesta za redovne i 30 za samofinansirajuće, položilo 24 ljudi na prvom roku, da mi na drugom roku bilo ukupno 75 upisanih. Tako da, uči, i nemaš brige :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Joj, informator ti je bezveze. Mi smo samo jedno pitanje našli sa prijemnog u informatoru. Ja nažalost nemam svog prijemnog, ali pokušaj da nabaviš, to će ti koristiti. Psihološki test- neka neko ode za tebe. Ne provjeravaju ko je ušao, nikad ne izlaze rezultati i općenito je bezveze. Još uvijek nismo skontali ni za šta služi smile.png
Mogu ti napisati sve, nije frka, rezultati će biti 9.7. sigurno. Ono što ti mogu reći je prošlogodišnja situacija: 80 slobodnih mjesta za redovne i 30 za samofinansirajuće, položilo 24 ljudi na prvom roku, da mi na drugom roku bilo ukupno 75 upisanih. Tako da, uči, i nemaš brige smile.png

ja sam si uzela taj informator čisto da pokupim neke izraze iz bosanskog, npr jedro=jezgro i tako to. i biologija mi je najteža, hahaha xD
a meni je samo proći taj prijemni, imala bih 40 bodova na ocjene, 20 na one iz određenih predmeta i još plus 10 za učenika generacije.. ali datumi me zezaju. malo mi je riskantno s tim psihološkim :S a i prijemni je dan prije zagrebačkog, ne znam kako bih stigla, mislim da iz sarajeva bus za zagreb ima u pola jedan i onda tek u 9 navečer. znam jer prolaze kroz moj grad. xD
ali super mi je ta informacija za jesenski, tada bih sigurno upala. :D

i hvaaaaaala ti na svemu :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ja sam si uzela taj informator čisto da pokupim neke izraze iz bosanskog, npr jedro=jezgro i tako to. i biologija mi je najteža, hahaha xD

Moram tu ubaciti svoje iskustvo sa Sarajevom

Naime, završila sam gimnaziju u BiH po hrvatskom programu. I tako gledala opcije i uzmem u obzir i Sarajevo, ali samo do telefonskog poziva iz Sarajeva gdje su mi rekli da bih morala polagati bosanski jezik prije nego izađem na prijemni u Sarajevu

To su sad očito ukinuli

P.S. Kad bolje promislim, bez učenja tih nekih izraza bi se teže prošlo, true.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Moram tu ubaciti svoje iskustvo sa Sarajevom biggrin.png

Naime, završila sam gimnaziju u BiH po hrvatskom programu. I tako gledala opcije i uzmem u obzir i Sarajevo, ali samo do telefonskog poziva iz Sarajeva gdje su mi rekli da bih morala polagati bosanski jezik prije nego izađem na prijemni u Sarajevu cheesy.gif

To su sad očito ukinuli smile.png

P.S. Kad bolje promislim, bez učenja tih nekih izraza bi se teže prošlo, true.

nema tog više.. koliko znam! ali mi je ovaj psihološki test bezveze, zašto ne mogu kao u zagrebu donijeti potvrdu od doktora i eto. -.-
žao mi je samo što su mi uvijek u prvom planu bili Zagreb ili Sarajevo.. :(

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Neka tog psihološkog testa, to fali i Zagrebu kad vidim kakvih ima tu koji psihotest prošli ne bi

Ne znam kako je u Sarajevu, iako znam par ljudi s Humanijade iz Sarajeva, ali mislim da je Mostar ipak u financijski boljoj situaciji kao sveučilište, a i imaju novu bolnicu, kadar iz Zagreba, Splita i Rijeke, klima je savršena, pa mislim da isto nije loša opcija.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Neka tog psihološkog testa, to fali i Zagrebu kad vidim kakvih ima tu koji psihotest prošli ne bi biggrin.png

Vjerojatno, ali neki su se i mučili. Bila sam kod dr. Jureše saaaaaaaat vremena. biggrin.png Medicinska sestra mi je rekla da sam prva koja je do tad dobila potvrdu kod nje, haha biggrin.png

a Mostar... ne znam, dolje ako ostanem bez ikakvih mogućnosti, ali mi se baš baš baš ne ide.sad.png

klima dobra? meni nema gore klime od južne Hercegovine i dalm. Zagore. :D Uredio Marix

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Naravno, kad se čovjek ne može dičiti profesionalnim uspjesima, zajebaje studente na pizdarijama... Eh Jureša. :rolleyes:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Psihološki je 80 pitanja sa izjavama tipa "Ja nikad ne lažem" koje trebaš ocijeniti ocjenom od 1 do 5 :D Kažem ti, pošalji nekoga. Svakako ti jezik može biti mala zezancija, znam jer sada polažem Embriologiju po hrvatskom izdanju Langmana, čudno je :)
A što se tiče same finansijske situacije, vjerujte da su uslovi odlični. Već na prvoj godini imaš vježbe na Kliničkom centru koji je 70% obnovljen, doktori su jako otvoreni za saradnju ako se pokaže zainteresovanost (ja radim čitave smjene i dežure na gastroenterohepatologiji), a i ima sva potrebna oprema i na fakultetu. Ljudi misle drugačije zbog Humanijade, a vjeruj da se i za to ima novca, samo je rukovodstvo apsolutno nezainteresovano za te stvari. Ovdje ti vsenty "Arbait macht frei!" :D

Svakako razmisli šta ti je najbolje, a tu sam za sve što ti treba :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Psihološki je 80 pitanja sa izjavama tipa "Ja nikad ne lažem" koje trebaš ocijeniti ocjenom od 1 do 5 biggrin.png Kažem ti, pošalji nekoga. Svakako ti jezik može biti mala zezancija, znam jer sada polažem Embriologiju po hrvatskom izdanju Langmana, čudno je smile.png
A što se tiče same finansijske situacije, vjerujte da su uslovi odlični. Već na prvoj godini imaš vježbe na Kliničkom centru koji je 70% obnovljen, doktori su jako otvoreni za saradnju ako se pokaže zainteresovanost (ja radim čitave smjene i dežure na gastroenterohepatologiji), a i ima sva potrebna oprema i na fakultetu. Ljudi misle drugačije zbog Humanijade, a vjeruj da se i za to ima novca, samo je rukovodstvo apsolutno nezainteresovano za te stvari. Ovdje ti vsenty "Arbait macht frei!" biggrin.png

Svakako razmisli šta ti je najbolje, a tu sam za sve što ti treba smile.png

hvala, mislim da ću ipak čekati jesenski.. valjda će se nastaviti tradicija nepopunjenih mjesta. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

hvala, mislim da ću ipak čekati jesenski.. valjda će se nastaviti tradicija nepopunjenih mjesta. smile.png

Da, mislim da hoće, držim ti fige :D Sretno!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

DODATNI PRIJEMNI ISPIT NA MEDICINSKOM FAKULTETU UNIVERZITETA U SARAJEVU održat
će se u četvrtak, 30. avgusta/kolovoza 2012. godine sa početkom u 9.00 sati.

Prijave za ovaj termin mogu se podnijeti u Službi za nastavu i naučno-istraživački rad od 16. do 27. jula
2012. godine do 15,00 sati.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ejj..ja isto mislim ic na prijemni u Sarajevo al nigdle na netu ne mogu nac nikakve primjere prijemnog,a ni nikakvu zbirku zadataka ili naesto slicno pa bih vas molila ako netko zna da mi kaze autore il nest slicno.

hvala unaprijed..:)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hemija - Meliha Lekić, Fehim Korać: Repetitorij iz hemije sa testovima i zadacima za pripremanje kvalifikacionih ispita iz hemije na fakultetima, Sarajevo Publishing, Sarajevo, 2001. god.
Fizika - čekiraj ovo Ago Omerbašić - fizika.pdf

Èim dobijem natrag prijemne ispite od prošle godine i svoj ovogodišnji, skenirat ću da vidiš kako je izgledalo. smile.png

Pozdrav.

Uredio ~Sentinel~

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Peopleee... i ja bih se malo uključio... naime, bio sam sad na prijemnom u Sarajevu i, tnx God. položio ga... :)
Drugi rok je, kako kolegica iznad napisa, 30. kolovoza. Sve potrebne informacije o prijemnom ste prethodno dobili i moje je samo da potvrdim. Uglavnom, informator ne koristiti ni u kom slučaju. Vježbajući bazirajući se na prošlogodišnjim primjercima testova i ovogodišnjim probnim testovima (koji su rađeni tijekom pripremne nastave) moguće je položiti prijemni... ja sam očit primjer.
So, welcome na drugi rok, ostalo je 12 mjesta za redovne i 30 za samofinansirajuće. Nikakva razlika se ne pravi između naših i kandidata iz bivše 'juge' (s izuzetkom za Slovence i Makedonce - oni moraju nostrificirati dokumente). :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Stvorite korisnički račun ili se prijavite za komentiranje

Morate biti član foruma za komentiranje

Create an account

Registrirajte novi korisnički račun. Lako je!

Registriraj novi korisnički račun

Prijava

Veći imate korisnički račun? Prijavite se.

Prijavi se

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu