Karlovsky120

Maturanti generacije 2012./2013.

148 korisnika je glasovalo

1. 1. Koje od navedenih fakseva imate kao prioritet na listi?

• MefZg
      57
    • MefRi
      9
    • MefOs
      4
    • MefSt
      6
    • Nijedan, ali se nalaze na listi prioriteta
      2
  2. 2. Prijavljeni ispiti za D.M./prosijek ocijena svih (ili zadnja 3) razreda?

• Matematika (A)
      66
    • Matematika (B)
      7
    • Hrvatski (A)
      72
    • Hrvatski (B)
      2
    • Strani jezik (A)
      70
    • Strani jezik (B)
      3
    • Fizika
      63
    • Kemija
      64
    • Biologija
      64
    • 4.91-5.00
      13
    • 4.81-4.90
      6
    • 4.71-4.80
      12
    • 4.61-4.70
      12
    • 4.51-4.60
      9
    • 4.26-4.50
      10
    • 4.01-4.25
      7
    • 3.51-4.00
      7
    • <=3.50
      1
  3. 3. Kako se pripremate za prijemni/maturu i kada namjeravate poèeti?

• Specijalizirane instrukcije (Trinom, Pomak, etc...)
      22
    • Pripreme u organizaciji ?kole ili nastavnika
      29
    • Privatne instrukcije
      17
    • Samostalno
      71
    • Ne namjeravam se pripremati
      3
    • Prije poèetka ?kolske godine
      10
    • Poèetkom prvog polugodi?ta
      16
    • Poèetkom drugog polugodi?ta
      28
    • Zadnjih mjesec dana
      11
    • Nisam li vam maloprije rekao da se ne namjeravam pripremati?
      1
  4. 4. Kakvu srednju ?kolu pohaðate?

• Prirodoslovno-matematièka gimnazija
      15
    • Opæa gimnazija
      41
    • Jezièna/klasièna gimnazija
      12
    • Strukovna srednja ?kola vezana uz medicinu
      8
    • Strukovna srednja ?kola nevezana uz medicinu
      2
  5. 5. Koji æe vam predmet(i) zadati najvi?e muke?

• Matematika
      25
    • Hrvatski
      6
    • Strani jezik
      6
    • Fizika
      34
    • Kemija
      39
    • Biologija
      4

Molimo prijavite se ili registrirajte kako biste glasali u ovoj anketi.

1504 poruka u ovoj temi

Vidim da se po forumu počelo smucati nekoliko ambicioznih maturanata željnih upisa na medicinu, pa mi se učinilo primjerenim otvoriti jednu temo samo za njih... Dakle, ovdje možete razmjenjivati cijeli niz informacija i iskustava!

Takoðer bih htio naglasiti da postoji i sustav privatnih poruka koji prima i do 50 osoba odjenom, pa se i to može korisititi za neka dopisivanja kako se ovaj topic ne bi počeo gušiti kao prošlogodišnji...

I zadnje, pokušati ču se poprinuti da ovaj post uvijek ima najnovije informacije vezane uz same uvjete i postupke upis...

Zabavite se i nemojte očelaviti prije nego što se uopče upišete! =)

Uredio Karlovsky120
Ovo sam radio preko mobilnog interneta, post æu uèiniti atraktivniji kasnije ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Jaoo baš super što si stavio ovaj topic. :wub:

Valjda ćemo ostati ambiociozni i kad upišemo. :lolcina:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hvala za topic :)

Može li se i u ovaj topic dodati anketa kao za maturante prošle godine?

Također,ja mislim da bi bilo dobro da prilikom prvog posta u ovoj temi, maturanti naglase da su maturanti i napišu 2-3 rečenice o sebi,npr. koja su škola (opća/jezična/matematička/prirodoslovna/klasična gimnazija / strukovna škola) te na primjer koje su vam jače/slabije strane šta se predmeta tiče ili jeste li se počeli spremati i na koji ćete to način.

Ako netko hoće nešto više,samo dajte,ali mislim da bi ovo bilo dobro čisto za lakše razumijevanje razgovora.

Evo ja ću prvi.

Dakle, idem u opću gimnaziju. Što se predmeta tiče, ja osobno za svoje jače strane držim engleski i kemiju,dok bi problema moglo biti s matematikom i hrvatskim. Posebno ovim prvim.

Eto ga,nadam se lijepom tipkanju s vama :)

Jaoo baš super što si stavio ovaj topic. wub.png

Valjda ćemo ostati ambiociozni i kad upišemo. lolcina.gif

misliš AKO upišemo xD

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Također,ja mislim da bi bilo dobro da prilikom prvog posta u ovoj temi, maturanti naglase da su maturanti i napišu 2-3 rečenice o sebi,npr. koja su škola (opća/jezična/matematička/prirodoslovna/klasična gimnazija / strukovna škola) te na primjer koje su vam jače/slabije strane šta se predmeta tiče ili jeste li se počeli spremati i na koji ćete to način.

Ja sam prošle godine za to isto borio, ali uzalud rtfm.gifcoffee.gifenough!.gif

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ajmee kao da sad gledam fantastični trio na "forum.hr." od prošle godine..
slavko, ella i karlovsky <3 :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Prijedlog je stvarno dobar pa evo da i ja kažem nešto o sebi.
Prirodoslovno-matematička sam gimnazija. Što se jačih strana tiče tu ubrajam kemiju, matematiku i hrvatski. Fiziku volim, ali je ne znam dovoljno tako da ću to vjerojatno najviše spremati jer koliko sam se informirala, na prijemom se najviše to pada. Engleski mi nije nešto super, a za biologiju mislim da je svi mogu spemiti, samo treba na vrijeme krenuti i naučiti.
Nisam se još počela spremati jer čekam da mi stigne Fizika u 24 lekcije. :wub: Uz to ću se još služiti udžbenicima i zbirkama Paar - Šips, čula sam da oni imaju dobro objašnjeno za razliku od mojih Andreis - Plavčić - Simić (nekako su mi nezgrapni).
Matematiku ću najvjerojatnije vježbati po udžbenicima iz srednje (fantastični duo Dakić - Elezović :D ) i po Matematici u 24 lekcije (iako su mnogi rekli da je preteška, ipak ću pokušati).
Kemiju po udžbenicima i možda po Repetitoriju iz kemije od ŠK, to ću još vidjeti. :lol:
Hrvtaski po bilježnicama iz srednje.
A za engleski sam si nabavila onaj priručnik od Profila Gaudeamus jer sam čula mnogo pohvala. Eventualno još nabavim onaj Peterter your exams. Valjda će to biti dovoljno. :)

Uh, raspisah se ja. :vidiga:

misliš AKO upišemo xD

Nemojmo odmah na početku biti tako pesimistični. bicycle.gif :lol2:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Opa, zar već? Ja sam temu očekivao tek oko 1. 9.

Ja idem u opću gimnaziju. Eto, medicina mi je trenutno najveća želja, što i kako će biti vidjet ćemo kroz godinu dana.
Mislim da bi mi jača trebali biti: kemija, hrvatski i biologija. Najveća bolna točka ili ta najslabija strana je sigurno engleski.

Što se spremanja tiče, počeo sam malo s fizikom iz prvog razreda (za sada ugl. teorija da malo uđem u bit mehanike jer mi je malo glupo pogledati lekciju i odmah raditi zadatke bez da malo dublje zagrebem - ovo vrijedi za gradiva koja kao da sam ''preskočio'' u gimnaziji). Radim po Paarovim udžbenicima, a tu je i Fu24 za zadatke.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Brkovićka mi ima platit koliko joj (uspješno) reklamiram Fu24 fuckyeah.png

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Brkovićka mi ima platit koliko joj (uspješno) reklamiram Fu24 fuckyeah.png

Trebao bi sigurno dobiti neki honorar :lolcina:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Od tebe je ideja i preuzeta smile.png Možda ove godine bude više sreće.

Obrati se ti Brkovićki,prodao si barem 10-15 Fu24 xD

Btw. da ponovim pitanje,može li se i u ovu temu dodati anketa kao u prošlu? Uredio Baki

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Btw. da ponovim pitanje,može li se i u ovu temu dodati anketa kao u prošlu?

Naravno da može, ali to može samo onaj koji je osnovao temu,. u ovom slučaju karlovsky ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Onda ću mu poslat poruku,zamolit ga.

Inače,ja sam jučer 4 sata hodočastio po gradu,odnosno knjižarama i ostao djelomično razočaran. U Splitu ja mislim da nitko nikad nije ni čuo za nešto šta se zove Fizika u 24 lekcije xD

Ali dobro,našao sam onaj udžbenik iz kemije 2001. godinu (onaj stari,opširniji,ne novo izdanje) ,našao Paara,našao jednu zbirku iz kemije. Našao Springera,doduše ne znam je li to pravi narančasti,čekam da mi kažete u onoj drugoj temi xDDD

Vidim da je moj prijedlog dobro prihvaćen,pa da ja proširim malo one svoje 2-3 rečenice s početka.

Fizika: Od škole imam udžbenike Plavčić-Simić-Andreis koji nisu neka sreća pa ih neću ni koristiti. Koristit ću već provjereni tandem Paar+Fu24,a tu će još bit i žuta zbirka. Fizika mi ide relativno dobro,bar što se zadataka tiče. Teorija baš i ne. Mi u školi nikad nismo baš teoriju gledali,imamo samo jedan test od 10 pitanja svake godine.Tako da,oko teorije se moram dobrano potrudit.

Kemija: Teorija po udžbenicima (1. profil,2. izgubio ga-moram uzet neki(koji preporučate?),3.profil,4. profil) ,a za zadatke imam 2 zbirke,još 2 moram nabavit. S kemijom stvarno ne očekujem probleme,to mi ide,bio sam i na natjecanjima,zadatci mi idu,tako da...
Naravno,treba učit.

Biologija: Po udžbenicima. To samo treba učit i pamtit.
Nego,recite,za prvi razred imam od Alfe,a za 4. mi je na popisu od školske knjige.
Jeste radili po njima,kakvi su?

Hrvatski : trenutno čitam lektire,ta djela ću proučit detaljno,preko zimskih praznika jedan tjedan ću proć hrvatski i onda 2 tjedna prije mature sve to opet. Ne znam oće li to bit dosta,ali ne znam ni šta bi drugo radio s tim hrvatskim.

Matematika: Počinjem s rečenicom: JA OVO NE ZNAM! . Ići ću na privatne satove,vježbat po Dakić-Elezović,kupio sam onaj profilov zeleni priručnik,50 % mi je dosta.

Engleski: za ovo se stvarno ne bojim. Živio sam u inozemstvu,bio sam 5. na državnom. Riješit ću stare mature,još neke ispite i to bi bilo to.

Eto ga :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Onda ću mu poslat poruku,zamolit ga.

Ali dobro,našao sam onaj udžbenik iz kemije 2001. godinu (onaj stari,opširniji,ne novo izdanje) ,našao Paara,našao jednu zbirku iz kemije. Našao Springera,doduše ne znam je li to pravi narančasti,čekam da mi kažete u onoj drugoj temi xDDD

Fizika: Od škole imam udžbenike Plavčić-Simić-Andreis koji nisu neka sreća pa ih neću ni koristiti. Koristit ću već provjereni tandem Paar+Fu24,a tu će još bit i žuta zbirka. Fizika mi ide relativno dobro,bar što se zadataka tiče. Teorija baš i ne. Mi u školi nikad nismo baš teoriju gledali,imamo samo jedan test od 10 pitanja svake godine.Tako da,oko teorije se moram dobrano potrudit.

Kemija: Teorija po udžbenicima (1. profil,2. izgubio ga-moram uzet neki(koji preporučate?),3.profil,4. profil) ,a za zadatke imam 2 zbirke,još 2 moram nabavit. S kemijom stvarno ne očekujem probleme,to mi ide,bio sam i na natjecanjima,zadatci mi idu,tako da...
Naravno,treba učit.

Biologija: Po udžbenicima. To samo treba učit i pamtit.
Nego,recite,za prvi razred imam od Alfe,a za 4. mi je na popisu od školske knjige.
Jeste radili po njima,kakvi su?

Hrvatski : trenutno čitam lektire,ta djela ću proučit detaljno,preko zimskih praznika jedan tjedan ću proć hrvatski i onda 2 tjedna prije mature sve to opet. Ne znam oće li to bit dosta,ali ne znam ni šta bi drugo radio s tim hrvatskim.

Šta se ankete tiče, bolje vam je to kasnije kad se već zaključaju razine koje ćete pisat, jer ih vjerojatno još dosta ne zna šta bi pisalo uopće...

Žutu zbirku iz fizike ostavi za kraj. Prvo prođi cijelu Fu24, tamo su zadaci slični onima u žutoj, ali ih je manje, a prođu sve vrste. Tako da bi rješavanje 800 (karikiram) zadataka iz mehanike bilo jednim dijelom gubljenje vremena. Nakon šta sam ja prošao cijelu Fu24, uhvatio sam se žute, ali nije me bila neka volja više, t6ako da senisam baš proslavio.

Za drugi razred iz kemije mi se sasvim dobrim čini onaj palvo narančasti profilov.

Za biologiju se pokazao najboljim (meni bar, a imao sam sva moguća izdanja) od molekule do organizma, s tim da sam imao staro izdanje http://www.google.hr/imgres?q=od+molekule+do+organizma&hl=hr&biw=1024&bih=605&tbm=isch&tbnid=CYeGXTnTJdWS3M:&imgrefurl=http://www.njuskalo.hr/knjige-gimnazija/molekule-organizma-oglas-1629267&docid=5iC-46ErBtv-MM&itg=1&imgurl=http://www.njuskalo.hr/image-big/knjige-gimnazija/molekule-organizma-slika-3712634.jpg&w=450&h=337&ei=01QmUIKuLYzTsgaU7IHwDw&zoom=1&iact=hc&vpx=523&vpy=264&dur=3039&hovh=194&hovw=260&tx=76&ty=112&sig=110254588626415453449&page=2&tbnh=136&tbnw=181&start=20&ndsp=24&ved=1t:429,r:3,s:20,i:140 . Neznam kakvo je novije u odnosu na staro, ali mogu reć da im je citologija jako dobra! A to se pokazalo VRLO važnim i na maturi i na prijemnom.

Za hrvatski ti samo mogu reć da je, ukoliko si bio aktivan na satu tokom srednje i ako znaš pisat dobre eseje, 2 dana ponavljanja prije mature sasvim dovoljno za 80ak posto. (Provjereno! :)). S tim da gramatiku nisam ni pogledao a bila je ubojita xD

Eto :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Da,za fiziku sam tako nekako i mislio.

Plavo-narančasti.....ovaj http://www.google.hr/imgres?um=1&hl=hr&safe=off&client=firefox-a&hs=lFE&sa=N&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=734&bih=330&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=zamyvgoUDrR6tM:&imgrefurl=http://www.njuskalo.hr/knjige-gimnazija/opca-kemija-2-profil-oglas-5371041&docid=SBJSUMVHQs-cyM&imgurl=http://www.njuskalo.hr/image-big/knjige-gimnazija/opca-kemija-2-profil-slika-14345945.jpg&w=258&h=337&ei=GnEmUJ3HC433sgbpn4HQBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=80&vpy=-52&dur=705&hovh=257&hovw=196&tx=115&ty=156&sig=107623019343786620226&page=1&tbnh=97&tbnw=75&start=0&ndsp=14&ved=1t:429,r:0,s:0,i:69 ?

A hrvatski...nisam baš aktivan na satu, a pogotovo ne pišem dobro eseje wacko.png
Rješavao sam ovaj vaš test od ove godine,one stvari koje ne bi bio znao a odgovori su bili rečeni na vijestima sam stavio krive i riješio sam 79 %...a ja stvarno nisam osoba sa zavidnim znanjem iz književnosti.
Kad bi mi krajnji rezultat na maturi bio 79% lupao bi se nogom u guzicu,to bi bilo savršeno.
Posvetit ću 3 tjedna hrvatskom+ detaljizirano proučavanje lektira,valjda će bit dosta. Mora bit.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Da,za fiziku sam tako nekako i mislio.

Plavo-narančasti.....ovaj http://www.google.hr...29,r:0,s:0,i:69 ?

A hrvatski...nisam baš aktivan na satu, a pogotovo ne pišem dobro eseje wacko.png
Rješavao sam ovaj vaš test od ove godine,one stvari koje ne bi bio znao a odgovori su bili rečeni na vijestima sam stavio krive i riješio sam 79 %...a ja stvarno nisam osoba sa zavidnim znanjem iz književnosti.
Kad bi mi krajnji rezultat na maturi bio 79% lupao bi se nogom u guzicu,to bi bilo savršeno.
Posvetit ću 3 tjedna hrvatskom+ detaljizirano proučavanje lektira,valjda će bit dosta. Mora bit.

Da, to je ta knjiga. A za hrvatski najbolje ti znaš ;). Ja sam uvijek super pisao eseje i mislio sam da to ne trebam nimalo ponavljat pa san se zeznio i napiso lošije od očekivanog. Procjeni koliko (ne)znaš i po tom se vremenski mjeri ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koji su autori toga što si našao? :D

Naravno,treba učit.

I ja sam hodočastila po natjecanjima i stvarno je volim pa valjda neće biti problema s ljubljenom kemijom. :lol:
Ali naravno, treba učiti. :)

Koje lektire čitaš? One što pišu da će biti za esej ili?
Imam za hrvatski jednu skriptu od jedne prijeteljice, samo bih je trebala dovršiti jer nedostaje dio 3. i cijeli 4. razred. Ali to bi mi bilo dobro ponavljanje pa mi se uskoro mogla baciti na to. Kad završim uploadat ću je. ;)
A za lektire sam jučer našla jednu prilično detaljnu skriptu, samo ne znam gdje da je tu na P-Labu uploadam ili stavim link. :thinking:

Engleski: za ovo se stvarno ne bojim. Živio sam u inozemstvu,bio sam 5. na državnom. Riješit ću stare mature,još neke ispite i to bi bilo to.

Svaka čast! I ja sam živjela u inozemstvu skoro pola svog života, ali znam njemački kojeg nisam upisala kao 2. strani jezik u gimnaziji tako da ću najvjerojatnije polagati engleski. :lol2:

Za biologiju se pokazao najboljim (meni bar, a imao sam sva moguća izdanja) od molekule do organizma, s tim da sam imao staro izdanje http://www.google.hr...,r:3,s:20,i:140 . Neznam kakvo je novije u odnosu na staro, ali mogu reć da im je citologija jako dobra! A to se pokazalo VRLO važnim i na maturi i na prijemnom.

Čula sam i ja da je Od molekule do organizma najbolja.
Imam novije izdanje http://www.skolskaknjiga.hr/images_artikli/020587.jpg
Zna li netko jel starije izdanje bolje? :neznam:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Imam novije izdanje http://www.skolskakn...ikli/020587.jpg
Zna li netko jel starije izdanje bolje? dntknw.gif

Od molekule do organizma je super. Baš sam rješavao biologiju i koja god pitanja su bila iz 1. razreda imaju u toj knjizi (koliko sam ja vidio). Kod mene je isto izdanje kao kod tebe, ne vjerujem da je starije bolje, može biti samo jednako dobro.

Za 3. razred imam Život 3 jer smo radili po njemu (koliko sam skužio i većina vas je, pa stvarno ne znam šta profesori vide u tvoj slikovnici od knjige - i to za gimnaziju?!), a izgleda da ću nabaviti tog Springera što ga hvalite.

A kako mislite učiti hrvatski? Po skriptama ili (mrtvim) čitankama? Ja bih nekako radje po skriptama. Kad pogledam udžbenik iz gramatike - katastrofa je to napisano, preopširno i sve to, srećom to mi i nije toliki problem, ali opet treba pogledati.

Matematiku sam i ja mislio vježbati po Dakić-Elezović nekako mi se čini da je u tim knjigama ono dovoljno (e sad koliko će me vrijeme poslužiti da uradim sve te knjige stvarno ne znam). Uredio Polonium

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koji su autori toga što si našao? biggrin.png

I ja sam hodočastila po natjecanjima i stvarno je volim pa valjda neće biti problema s ljubljenom kemijom. laugh.png
Ali naravno, treba učiti. smile.png

Koje lektire čitaš? One što pišu da će biti za esej ili?
Imam za hrvatski jednu skriptu od jedne prijeteljice, samo bih je trebala dovršiti jer nedostaje dio 3. i cijeli 4. razred. Ali to bi mi bilo dobro ponavljanje pa mi se uskoro mogla baciti na to. Kad završim uploadat ću je. wink.png
A za lektire sam jučer našla jednu prilično detaljnu skriptu, samo ne znam gdje da je tu na P-Labu uploadam ili stavim link. thinking.gif

Svaka čast! I ja sam živjela u inozemstvu skoro pola svog života, ali znam njemački kojeg nisam upisala kao 2. strani jezik u gimnaziji tako da ću najvjerojatnije polagati engleski. lol.gif

Imam novije izdanje http://www.skolskakn...ikli/020587.jpg
Zna li netko jel starije izdanje bolje? dntknw.gif

Pa ja i ti smo stranci u ovoj državi lol.gif Mada ,ako kažeš da iz te države znaš njemački,onda sam ja vjerojatno bio dosta dalje xDD

Autori udžbenika iz kemije su Stričević-Sever. Traži izdanje 2001. i starije.
Ovako izgleda :http://www.google.hr/imgres?um=1&hl=hr&safe=off&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=734&bih=330&tbm=isch&tbnid=0SzGHduLUM2ddM:&imgrefurl=http://www.njuskalo.hr/knjige-strukovne-skole/organska-kemija-d-stricevic-b-sever-oglas-1280902&docid=qPxgZrOrKXtTSM&imgurl=http://www.njuskalo.hr/image-big/knjige-strukovne-skole/organska-kemija-d-stricevic-b-sever-slika-2859801.jpg&w=450&h=337&ei=HYQnUMWvDITIswajsYCIAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=330&vpy=11&dur=313&hovh=194&hovw=260&tx=125&ty=124&sig=107623019343786620226&page=4&tbnh=113&tbnw=166&start=41&ndsp=15&ved=1t:429,r:8,s:41,i:229

To je stara (bolja) verzija ovoga :http://www.google.hr/imgres?um=1&hl=hr&safe=off&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=734&bih=330&tbm=isch&tbnid=Nt3tcjHKGEvzLM:&imgrefurl=http://www.teen385.com/knjige/viewItem.php%3Fid%3D14977&docid=5lS1IrMAuaJY1M&imgurl=http://www.teen385.com/knjige/photos/20120607220416_kemija.jpg&w=304&h=400&ei=HYQnUMWvDITIswajsYCIAQ&zoom=1&iact=hc&vpx=410&vpy=-53&dur=123&hovh=258&hovw=196&tx=115&ty=109&sig=107623019343786620226&page=3&tbnh=125&tbnw=95&start=28&ndsp=13&ved=1t:429,r:3,s:28,i:170

Zbirka koju sam našao je Petreski-Sever : Zbirka riješenih primjera i zadataka iz opće kemije.
http://www.google.hr/imgres?um=1&hl=hr&safe=off&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=734&bih=330&tbm=isch&tbnid=di6GvbgCKaZgNM:&imgrefurl=http://www.njuskalo.hr/strucna-literatura/kemija-zbirka-rijesenih-primjera-zadataka-petreski-sever-oglas-3896302&docid=ISMZE5IZQtXp_M&imgurl=http://www.njuskalo.hr/image-big/strucna-literatura/kemija-zbirka-rijesenih-primjera-zadataka-petreski-sever-slika-9909965.jpg&w=274&h=337&ei=X4UnUPXaF4rzsgbvg4GQCA&zoom=1&iact=hc&vpx=187&vpy=-44&dur=964&hovh=249&hovw=202&tx=127&ty=159&sig=107623019343786620226&page=1&tbnh=96&tbnw=78&start=0&ndsp=12&ved=1t:429,r:2,s:0,i:75

Da,čitam one lektire s popisa za esej od sad već bivših maturanata.

Ma nabavit ću i ja Od molekule do orgazma.

Od molekule do organizma je super. Baš sam rješavao biologiju i koja god pitanja su bila iz 1. razreda imaju u toj knjizi (koliko sam ja vidio). Kod mene je isto izdanje kao kod tebe, ne vjerujem da je starije bolje, može biti samo jednako dobro.

Za 3. razred imam Život 3 jer smo radili po njemu (koliko sam skužio i većina vas je, pa stvarno ne znam šta profesori vide u tvoj slikovnici od knjige - i to za gimnaziju?!), a izgleda da ću nabaviti tog Springera što ga hvalite.

A kako mislite učiti hrvatski? Po skriptama ili (mrtvim) čitankama? Ja bih nekako radje po skriptama. Kad pogledam udžbenik iz gramatike - katastrofa je to napisano, preopširno i sve to, srećom to mi i nije toliki problem, ali opet treba pogledati.

Matematiku sam i ja mislio vježbati po Dakić-Elezović nekako mi se čini da je u tim knjigama ono dovoljno (e sad koliko će me vrijeme poslužiti da uradim sve te knjige stvarno ne znam).

Šta si to rješavao? Jel plavu knjigu od mefa?

Šta se hrvatskog tiče, nakon dugotrajnog razmišljanja i premišljanja ( koje je trajalo koji sekund :D) ja sam zaključio da s obzirom da hrvatski nosi samo 10 posto,nije vrijedan ultra velikog spremanja kao neki drugi predmeti. Ja sam to sebi ovako zamislio:

Sad čitam lektire,i svako djelo ću proučit detaljno,kad ga pročitam. Preko zimskih praznika,1 tjedan ću posvetit hrvatskom i u tom tjednu ću naučit o svakom razdoblju glavna obilježja i 1 glavnog predstavnika. To bi trebao uspit.
I onda ću još 2 tjedna pred maturu posvetit hrvatskom da prođem ostale važnije pisce/pjesnike i gramatiku. Ne vidim neku svrhu u pamćenju nekih ekstra detalja,jer toga ima toliko da i da spremamo samo hrvatski ne bi sve popamtili.

Rješavao sam ovogodišnji test,rješio sam 79,8%,ona pitanja koja ne bi znao a odgovorena su u vijestima/novinama stavio sam krivo. Kad bi mi postotak na maturi bio takav,ja bi bio presretan.

A matematika...kad čujem tu riječ dođe mi da plačem. :DDD:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Šta si to rješavao? Jel plavu knjigu od mefa?

Da, rješavao sam plavu mefovu knjigu (doduše, ne sve, više sam onako letimično pogledao i čini mi se da u ''molekuli i organizmu'' ima sve što se tog gradiva tiče (ima ono nešto o kromosomima što nisam mogao naći, ali to se vjerojatno radi u 4. razredu koliko sam skužio jer je tamo genetika). Isto tako sam preletio ispit mature i čini mi se da ima sve u tom udžbeniku iz 1. razreda.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Jel ovu novu mefovu od 6. mjeseca?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

E nemam novu mefovu. To se nadam da će netko od ovih bivših maturanata skenirati. :P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Da nebi sve ostalo na školi, gdje idete na ekskurzije? smile.png

Neće ići, to je za privatne poruke! ;)

Uredio Karlovsky120

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Matematiku sam i ja mislio vježbati po Dakić-Elezović nekako mi se čini da je u tim knjigama ono dovoljno (e sad koliko će me vrijeme poslužiti da uradim sve te knjige stvarno ne znam).

Našla sam na internetu u pdf-u skenirano V. izdanje (ja imam VI.) i čini mi se da su potpuno iste. dntknw.gif
Ako nekome treba, a ne da mu se nabavljati može si isprintati smile.pngovdje
Vjerojatno su mijenjali samo izgled korica. lol.gif

Život 3 je stvarno slikovnica od knjige. lolcina.gif To si u pravu.

A za hrvatski, to ću učiti po bilježnicama jer imamo sjajnu profesoricu i sve nam tamo piše. smile.png
Ali kupila sam od jedne cure koja je ove godine upisala MEF u Zagrebu skriptu za hrvatski, a našla sam je i na internetu pa evo. ovdje Rekla je da je dosta detaljna i opširna pa bi to trebalo biti dovoljno.

Pa ja i ti smo stranci u ovoj državi lol.gif Mada ,ako kažeš da iz te države znaš njemački,onda sam ja vjerojatno bio dosta dalje xDD

Autori udžbenika iz kemije su Stričević-Sever. Traži izdanje 2001. i starije.
Ovako izgleda :http://www.google.hr...,r:8,s:41,i:229

To je stara (bolja) verzija ovoga :http://www.google.hr...,r:3,s:28,i:170

Zbirka koju sam našao je Petreski-Sever : Zbirka riješenih primjera i zadataka iz opće kemije.
http://www.google.hr...29,r:2,s:0,i:75

Da,čitam one lektire s popisa za esej od sad već bivših maturanata.

Šta se hrvatskog tiče, nakon dugotrajnog razmišljanja i premišljanja ( koje je trajalo koji sekund biggrin.png) ja sam zaključio da s obzirom da hrvatski nosi samo 10 posto,nije vrijedan ultra velikog spremanja kao neki drugi predmeti. Ja sam to sebi ovako zamislio:

Sad čitam lektire,i svako djelo ću proučit detaljno,kad ga pročitam. Preko zimskih praznika,1 tjedan ću posvetit hrvatskom i u tom tjednu ću naučit o svakom razdoblju glavna obilježja i 1 glavnog predstavnika. To bi trebao uspit.
I onda ću još 2 tjedna pred maturu posvetit hrvatskom da prođem ostale važnije pisce/pjesnike i gramatiku. Ne vidim neku svrhu u pamćenju nekih ekstra detalja,jer toga ima toliko da i da spremamo samo hrvatski ne bi sve popamtili.

Rješavao sam ovogodišnji test,rješio sam 79,8%,ona pitanja koja ne bi znao a odgovorena su u vijestima/novinama stavio sam krivo. Kad bi mi postotak na maturi bio takav,ja bi bio presretan.

A matematika...kad čujem tu riječ dođe mi da plačem. DDD.gif

A ne znam za tebe, ali ja sam bila u Njemačkoj. DD.gif

Mislila sam si nabaviti od Sikirice Organska kemija. Ovako izgleda http://www.knjiga.ba..._biljeznica.jpg pa sad ne znam koja je bolja. thinking.gif
A to novo izdanje imam.

Uh, već sam mislila da čitaš sve od reda. cheesy.gif

Hrvatski je ipak 100 bodova tako da neću to zeznuti kad već sad znam 80% gradiva. Lektire pročitati, pokoji esej napisati i to bi bilo to. smile.png

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hvala za topic

Nema na čemu, to mi je posao, u neku ruku...
Ovo ide za sve zahvale, BTW...

Može li se i u ovaj topic dodati anketa kao za maturante prošle godine?

Može i jest. Ako tko ima kakvu ideju, ima mjesta za još jedno pitanje.

misliš AKO upišemo xD

KAD upišete. Šaka optimizma nikad nije na odmet. Kao što sam rekao u prvom postu, pokušajte ne očelaviti prije nego što se upišete...

Sad čitam lektire, i svako djelo ču proučit detaljno, kad ga pročitam.

Nije vrijedno truda. Bar po meni.
Ja sam dvije noči prije ispita bio na instrukcijama kod jedne tete koja mi je u jedno tri sata objasnila sve što trebam znati o pisanju eseja i sve bitno vezano uz zadržaj lektira. Jer, ruku na srce, tjeraju nas da to čitamo zato što misle da u tim knjigama postoji nešto bitno (što ne osporavam), na nama je samo da otkrijemo što je to i pišemo o tome u eseju.
Osim toga, treba se i osvrnuti na ono što se dobije u samom odlomku, ali ako se zna temeljna ideja djela, lako se izmuze materijala iz tog odlomka (i 4 citata, ako ih imate manje, skidaju vam bodove, samo da znate, ja nisam).

Ako dobim odobrenje, kasnije ču urediti ovaj post i ubaciti broj telefona tete.

Iz eseja sam dobio nešto blizu 80%, čime sma bio i više nego zadovoljan s obzirom na uložen trud.
I da, niti jednu lektiru s popisa nisam bio pročitao (osim Crnog mačka, kojeg sam stvarno htio pročitati), pogotovo ne Stranca (niti takao) i Zločin i kaznu (odustao nakon 40 stanica, bilo mi je presporo).

U svakom slučaju, lektire NE vrijedi čitati ako imate imalo mozga. Èitajte ih samo ako baš mislite da morate ili ako ih baš želite čitati. Eventualno prolistajte svaku, čisto da vidite stil pisanja. Moj savjet je da naðete neku profesoricu iz hrvatskog koja če vam u nekoliko sati instrukcija objasniti i reči sve što vam je potrebno na pristojno napišete esej.

I zadnja stvar, upravo se nalazim na krovu krova vikenice locirane Bogu iz nogu pa još malo lijevo, pa ne očekujte previše od mene još bar nekih tjedan dana... Imao sam osječaj kao da sam si žile rezao dok sam tu anketu stavio i natjerao laptop da ovo objavi...

Pa, zabavite se, uživajte u ostatku ljeta i ne oftopičarite (khm *Baki* khm :P)... :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Dobro dobro ajde kad inzistiraš , neću više DDD.gif Za svoje dobrololcina.gif

Btw. ako se smijem pohvalit, danas popodne sam položio vozački Mauridia_22.gifsmile.png

Caesia, ne znam kakav je taj od Sikirice,al za ovaj koji sam kupio sam čuo dosta preporuka. I na P-labu i van njega.

Ma znam ja da je 100 bodova, i potrudit ću se i ja oko toga,ali nije mi bitno hoće li to biti 79% ,81% ili 82%....bitno mi je da bude relativno dobar rezultat (~80%),a sad hoće li to biti 77 ili 83,nije presudno.

Ako ću dobit 77%,a napisat na prijemnom 1 točno pitanje više,ja odmah potpisujem.

Btw. Hvala za skriptu ;)

Uredio Baki

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Gost
Ova tema je sada zatvorena za daljnje odgovore.

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu