bitakje

Šivanja u HMP, DA ili NE?

8 poruka u ovoj temi

Dobio sam ponudu za posao u malom mjestu u kojem ću biti jedini liječnik u krugu od 100km. Sigurno će biti porezotina kakvih god. Na meni je da procijenim šta i gdje a s obzirom na moje iskustvo rada BEZ nadzora (koje nemam jer sam svjež sa stručnog ispita) pitanje se postavlja kada sam zašiti kada referirati 100km dalje? Neke kolege savjetuju po broju šavova ovisno o lokalizaciji rane, a 4 liječnika Obiteljske s područja Grada Zagreba su mi rekla demonstrativno :"Mi to ne radimo."

Tko ima iskustva o tome nek se javi, lijep pozdrav.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Mislim da ti nitko neće reći neki čvrsti kriterij kad šivati a kad ne...

Najbolje ti je da se osloniš na službene smjernice neke od jačih organizacija, gdje iz njihovih protokola vidiš imaš li potrebne uvjete za šivanje ili nemaš, pošto svaka rana zahtijeva drugačiji pristup, ovisno o lokaciji, tipu povrede i sl.

Npr.
http://www.sglos-pct...-guidelines.pdf

Ako smjernice zahtijevaju Doppler kontrolu, a ti njoj nemaš pristup iako bi možda i mogao sam ušiti, šalji dalje, pokriješ svoju guzu i gotovo :)

Ne mogu ti reći konkretno za kirurške rane, ali problem je isti kao niz drugih s kojim ćeš se susresti i primjerice u manjim bolnicama... Recimo, imaš status asthmaticus, znaš točno da za njega trebaš dati aminofilin, znaš u kojoj dozi, sve ti je pod kontrolom - ali u smjernicama piše, razumno, da ga ne smiješ dati ako nemaš EKG nadzor. A tebi baš taj tjedan nisu kupili EKG traku. Ili nemaš uopće EKG. Bruka te slati to dalje, bruka te kolegama slati nešto što sam možeš riješiti, ali ježiga, protokol je takav i držiš ga se kao pijan plota.

To te više-manje čeka sa svim. Zato, protokoli, imaš-nemaš, nemaš - šalji dalje. A i vidjet ćeš da sve to s prosljeđivanjem i nije tako strogo, u 99% slučajeva ti je samo na temelju nekog iskustva, i nitko ti neće praviti probleme i ako proslijediš nešto što formalno nisi morao.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Mislim da ti nitko neće reći neki čvrsti kriterij kad šivati a kad ne...

Najbolje ti je da se osloniš na službene smjernice neke od jačih organizacija, gdje iz njihovih protokola vidiš imaš li potrebne uvjete za šivanje ili nemaš, pošto svaka rana zahtijeva drugačiji pristup, ovisno o lokaciji, tipu povrede i sl.

Npr.
http://www.sglos-pct...-guidelines.pdf

Ako smjernice zahtijevaju Doppler kontrolu, a ti njoj nemaš pristup iako bi možda i mogao sam ušiti, šalji dalje, pokriješ svoju guzu i gotovo :)

Ne mogu ti reći konkretno za kirurške rane, ali problem je isti kao niz drugih s kojim ćeš se susresti i primjerice u manjim bolnicama... Recimo, imaš status asthmaticus, znaš točno da za njega trebaš dati aminofilin, znaš u kojoj dozi, sve ti je pod kontrolom - ali u smjernicama piše, razumno, da ga ne smiješ dati ako nemaš EKG nadzor. A tebi baš taj tjedan nisu kupili EKG traku. Ili nemaš uopće EKG. Bruka te slati to dalje, bruka te kolegama slati nešto što sam možeš riješiti, ali ježiga, protokol je takav i držiš ga se kao pijan plota.

To te više-manje čeka sa svim. Zato, protokoli, imaš-nemaš, nemaš - šalji dalje. A i vidjet ćeš da sve to s prosljeđivanjem i nije tako strogo, u 99% slučajeva ti je samo na temelju nekog iskustva, i nitko ti neće praviti probleme i ako proslijediš nešto što formalno nisi morao.

Hvala ti.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

....po mom iskustvu rada u bolnicama...sve ovisi o stečenom iskustvu,koliko češ biti revan u praćenju smjernica, i uglavnom kad sam bio u kirurškoj hitnoj ,naravno kao tehničar(sad još malo pa i kolega) ,naši kolege kirurzi šivaju sve što im se pošalje iako ,naravno,većinu sitnih porezotina može i dr opće prakse...ali nitko ti neće ništa zamjeriti jer si pokriven i uvijek sve samo možeš proslijediti.....na kraju samo ovisi o tvojoj procjeni i entuzijazmu,a koliko sam prikupio informacija od naših kirurga koji uvijek nešto gunđaju ali naprave :) i ne prigovaraju nikome.Neke opće ambulante nemaju niti opremu a niti sestru koja bi asistirala..(osim mene :) )....malo se šalim....

Uredio mv_cpp

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Britanci rulaju, njihov NHS ima odgovore na sva pitanja. Vladari guidlinesa. Sad imam poriv odnijeti laptop na more i to prevoditi, iako se čini drama teško zbog generike.

Wound Care Guidelines and Dressings Formulary June 2012.pdf

Anyway, ako trebaš konkretnije odgovore od ovih, ne bi sigurno škodilo, raspitat ču se još kod nekog od kirurga kad nekog pogodnog sretnem.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne škodi ako se još ima i pokoja dodatna stvar za pročitati. Guidelines za sve. Hvala još jednom ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

i ja radim u malom mjestu u općoj plus dež na hitnoj tako da mi mlađi dr šivamo posjekotine, znači ako nešto nije preduboko, ako nisu zahvaćene tetive, živci i slično i akos 3e ne radi o licu, stavimo koji šav. Bonica je udaljena 50 km, tako da mi je glupo zbog 3 šava nekoga slati.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Obožavam šivanje rana. Znači, liječnica sam na selu. Ambulanta je udaljena od bolnice 14 km. Sve što mogu, ali i smijem šivam. Ne donosi puno novaca taj DTP, mislim svega 15kn, a i puno vremena zahtijeva, međutim kako volim šivanje, uvijek šivam. No, vrlo je važno procijeniti što se može i smije šivati, a što ne.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu