med-et-smil

Rijeka Vs. Zagreb

21 poruka u ovoj temi

Nisam uspjela naći sličnu temu pa sam napisala vlastitu.
Još od razdoblja kad su moji roditelji studirali, zagrebački fakulteti bili su priznatiji. Kako stvari stoje danas? Točnije, koja je situacija s MefZg i s MefRi? Je li se stanje izjednačilo? Je li netko studirao na oba fakulteta pa da može reći svoje dojmove? Općenito me zanima vaše mišljenje o ovoj problematici.

Hvala unaprijed i lijep pozdrav,
buduća kolegica (nadam se)
:D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Ovako sužena tema nema, ima malo šira:

'?do=embed' frameborder='0' data-embedContent>>

Danas stvari stoje tako da je Republika Hrvatska već preko pola godine punopravna članica Europske Unije, a sama ta činjenica je dovoljna da se unutar EU, a možda i šire, ne postavljaju nepotrebna pitanja poput toga koji je fakultet priznatiji.

Na oba fakulteta su studirali neki, ali nisu oba dijela - pretkliniku i kliniku - prošli na istom, tako da ti pravu usporedbu ne može dati zapravo nitko. No, kao što već napisah, sada je RH u EU, gdje god da završiš, ako u RH ne bude posla za tebe, lako otiđeš van RH raditi. Pod uvjetom da se EU do tada ne raspadne dakako.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

To ti ovisi što tražiš, to pitanje. Kako Ćaća kaže, ne vjerujem da ima neke razlike u kvaliteti niti ćeš biti manje spremna za rad ako odeš u Rijeku a ne u Zagreb. Možda zagrebačke klinike tijekom studija nude malo više, veći su centri, možeš više stvari vidjeti i iskusiti, ali nije to ništa što nećeš nadoknaditi već u prvoj godini specijalizacije. Niti će ti specijalizacija patiti radi toga. Ako si dobar, dobar si i u Zagrebu i u Rijeci. S faksom u Rijeci nećeš imati problem biti kompetitivan u Zagrebu.

Ono što je meni problem u Zagrebu jest što je fakultet fizički jebeno naporan. To putovanje od sat vremena s jednog mjesta na drugo i što u danu izgubiš 2-3 sata na kretanje na nastavu i s nje ti uzima fizički danak. Možda se ne čini puno, ali to ti je isto kao da živiš recimo u Sinju i svako jutro voziš u Split na faks i natrag. Toliko vremena gubiš, i to u najboljem scenariju, pošto ponekad moraš recimo ujutro biti na Šalati, onda poslijepodne ići na Rebro. Ili biti na Rebru pa poslijepodne ići na Vrapče. Ili dobiješ fakin Dubravu do koje samo vožnja tramvajem traje pun sat. Ono čekanje tramvaja više ne računaš pod "izgubljeno vrijeme", to je samo crna rupa u sjećanju :rofl:

Studentski život vjerujem da je bolji u Zagrebu, iako naravno medicinari malo toga iskoriste. Knjižnica na faksu sad opet radi nedjeljom pobogu, i ne, ne možeš naći mjesto ni nedjeljom :D

S druge strane, Rijeka ima novi krasan kampus odmah pored bolnice, to neka oni posvjedoče :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ako gledamo striktno fakultete i to pretkliniku ... ne bih rekao da je Zagreb bolji. Malo predmeti jesu drugačije organizirani, ali u Rijeci je čak i veći pritisak oko učenja nego u Zagrebu zbog stalnog ispitivanja na seminarima/ vježbama i skupljanja bodova. Toga nema u Zg-u ... kad naučiš onda izađeš.

A što se tiče te famozne klinike, opet ne mislim da je bolje u Zagrebu. Možda Zg je opremljen i ima bolju tehnologiju, ali to ne dolazi uopće do izražaja na studentskim vježbama. Što čujem od kolega iz Ri, vježbe su im bolje organizirane.

Zasada sam razočaran izvedbom kliničkih predmeta u Zagrebu.

A usporedba Zagreb : Rijeka kao gradovi ... tu je Zagreb daleko iznad Rijeke.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav, ima netko možda iskustva s prebacivanjem sa medicine u Zagrebu na medicinu ili stomatologiju u Rijeci? Hvala :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok :) evo zanimaju me malo novija misljenja u vezi ove teme, zg ili ri jer stvarno neznam koji bi upisa pa ako moze par misljenja iz iskustva, kako ste vi birali, na koji nacin itd.. oba faksa mi se cine super ali stvaarno nezz na koji bi (na oba najradije hahah :D ) znam da ima vrimena jos do sljedece god i upisa ali se ne mogu nikako odlucit

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok :) evo zanimaju me malo novija misljenja u vezi ove teme, zg ili ri jer stvarno neznam koji bi upisa pa ako moze par misljenja iz iskustva, kako ste vi birali, na koji nacin itd.. oba faksa mi se cine super ali stvaarno nezz na koji bi (na oba najradije hahah :D ) znam da ima vrimena jos do sljedece god i upisa ali se ne mogu nikako odlucit

​Evo nakon jedne godine na medicini u Rijeci, nije mi nimalo žao što sam ovako odlučila, a dugo sam vremena razmišljala i raspitivala se za tuđa iskustva kao što ćeš ti, vjerujem. Organizacija nastave u trimestre je predobra jer slušaš manje kolegija istovremeno i onda bude sasvim dovoljno vremena za učenje anatomije. Tu je i manje ljudi što znači manje grupe, profesori i asistenti su pristupačniji. Nama je čak cijelu godinu bila ista docentica na anatomiji i onda nam je svima zapamtila imena, a koliko znam, u Zagrebu se puno češće mijenjaju asistenti. Općenito, cijela anatomija u Ri je super organizirana (samo usmeni ispiti uz odgovaranje preparata samo na kolokvijima, na vježbama dodatni bodovi - a ne ocjene koje utječu na završnu ocjenu, mnogo prilika za ispravak kolokvija, kosturnice subotom i ponekad dodatno organizirane vježbe samo s preparatima pred kolokvije, točno određena literatura - Križan i Osnove profesorice Bobinac, ful dobra predavanja, ...). Izdvajam anatomiju obzirom da je ona najveći i realno najbitniji dio prve godine, ali i ostali kolegiji su bili super. Nije sve bilo savršeno, ponekad ne bismo znali gdje nam se održavaju vježbe iz Psihološke ili slične stvari, ali nije bilo nikakvih većih problema. I ove ili prošle godine uveli su nešto klinike u Zagreb pa ispada da mi Riječani tu gubimo, ali u razgovoru s frendovima zaključila sam da je možda bolje nama u Ri. Prvo, zato što je njima tim odlascima u bolnicu oduzeto dosta vremena koje bi trebali uložiti u učenje pretkliničkih predmeta. Zatim, zato što je po mišljenju nekih nepotrebno prije Propedeutike na 3.godini učiti mjeriti tlak, auskultirati, vaditi krv i provoditi vrijeme na klinici. A i od nekolicine sam čula da su im ti odlasci u bolnicu zapravo dali do znanja da to možda ipak nije za njih jer bi ih slali na odjele tipa intenzivna i ljudi bi ostali šokirani viđenim. "Težina" je zasigurno podjednaka na svim medicinskim fakultetima u Hrvatskoj, svugdje ćeš trebati pokazati mnogo znanja i uložiti mnogo truda da zavrijediš titulu liječnika. Osjeti se da neki smatraju da fakulteti u Rijeci nisu na razini zagrebačkih, ali mogu ti reći da su u krivu bar kad je riječ o medicini. Riječki profesori su stručnjaci u svom području jednako kao i zagrebački, bar što se tiče pretklinike (o klinici nemam mnogo saznanja).
Znam da se nekim ljudima grad nije svidio jer u Rijeci ima puuuuuno kiše i stepenicaa. Ali kamo god odlučiš otići, trebat ćeš se prilagoditi na novu okolinu, klimu, nove ljude, život bez roditelja i nekima to pođe za rukom uspješnije, a nekima malo manje uspješno. Razmišljaj i o daljini jer primjerice meni je bilo jako potrebno svaka 2 ili 3 tjedna maknuti se malo vikendom i pobjeći kući na odmor što ne bih mogla da sam upisala medicinu u Zagrebu. 
Raspitaj se još malo jer sam ti ja samo jedna strana priče. Rijeka mnoge moje kolege i mene zasad nije razočarala ni u jednom pogledu! :) 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Evo nakon jedne godine na medicini u Rijeci, nije mi nimalo žao što sam ovako odlučila, a dugo sam vremena razmišljala i raspitivala se za tuđa iskustva kao što ćeš ti, vjerujem. Organizacija nastave u trimestre je predobra jer slušaš manje kolegija istovremeno i onda bude sasvim dovoljno vremena za učenje anatomije. Tu je i manje ljudi što znači manje grupe, profesori i asistenti su pristupačniji. Nama je čak cijelu godinu bila ista docentica na anatomiji i onda nam je svima zapamtila imena, a koliko znam, u Zagrebu se puno češće mijenjaju asistenti. Općenito, cijela anatomija u Ri je super organizirana (samo usmeni ispiti uz odgovaranje preparata samo na kolokvijima, na vježbama dodatni bodovi - a ne ocjene koje utječu na završnu ocjenu, mnogo prilika za ispravak kolokvija, kosturnice subotom i ponekad dodatno organizirane vježbe samo s preparatima pred kolokvije, točno određena literatura - Križan i Osnove profesorice Bobinac, ful dobra predavanja, ...). Izdvajam anatomiju obzirom da je ona najveći i realno najbitniji dio prve godine, ali i ostali kolegiji su bili super. Nije sve bilo savršeno, ponekad ne bismo znali gdje nam se održavaju vježbe iz Psihološke ili slične stvari, ali nije bilo nikakvih većih problema. I ove ili prošle godine uveli su nešto klinike u Zagreb pa ispada da mi Riječani tu gubimo, ali u razgovoru s frendovima zaključila sam da je možda bolje nama u Ri. Prvo, zato što je njima tim odlascima u bolnicu oduzeto dosta vremena koje bi trebali uložiti u učenje pretkliničkih predmeta. Zatim, zato što je po mišljenju nekih nepotrebno prije Propedeutike na 3.godini učiti mjeriti tlak, auskultirati, vaditi krv i provoditi vrijeme na klinici. A i od nekolicine sam čula da su im ti odlasci u bolnicu zapravo dali do znanja da to možda ipak nije za njih jer bi ih slali na odjele tipa intenzivna i ljudi bi ostali šokirani viđenim. "Težina" je zasigurno podjednaka na svim medicinskim fakultetima u Hrvatskoj, svugdje ćeš trebati pokazati mnogo znanja i uložiti mnogo truda da zavrijediš titulu liječnika. Osjeti se da neki smatraju da fakulteti u Rijeci nisu na razini zagrebačkih, ali mogu ti reći da su u krivu bar kad je riječ o medicini. Riječki profesori su stručnjaci u svom području jednako kao i zagrebački, bar što se tiče pretklinike (o klinici nemam mnogo saznanja).Znam da se nekim ljudima grad nije svidio jer u Rijeci ima puuuuuno kiše i stepenicaa. Ali kamo god odlučiš otići, trebat ćeš se prilagoditi na novu okolinu, klimu, nove ljude, život bez roditelja i nekima to pođe za rukom uspješnije, a nekima malo manje uspješno. Razmišljaj i o daljini jer primjerice meni je bilo jako potrebno svaka 2 ili 3 tjedna maknuti se malo vikendom i pobjeći kući na odmor što ne bih mogla da sam upisala medicinu u Zagrebu. 
Raspitaj se još malo jer sam ti ja samo jedna strana priče. Rijeka mnoge moje kolege i mene zasad nije razočarala ni u jednom pogledu! :) 

​wow :) hvala ti na odgovoru :D 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Evo nakon jedne godine na medicini u Rijeci, nije mi nimalo žao što sam ovako odlučila, a dugo sam vremena razmišljala i raspitivala se za tuđa iskustva kao što ćeš ti, vjerujem. Organizacija nastave u trimestre je predobra jer slušaš manje kolegija istovremeno i onda bude sasvim dovoljno vremena za učenje anatomije. Tu je i manje ljudi što znači manje grupe, profesori i asistenti su pristupačniji. Nama je čak cijelu godinu bila ista docentica na anatomiji i onda nam je svima zapamtila imena, a koliko znam, u Zagrebu se puno češće mijenjaju asistenti. Općenito, cijela anatomija u Ri je super organizirana (samo usmeni ispiti uz odgovaranje preparata samo na kolokvijima, na vježbama dodatni bodovi - a ne ocjene koje utječu na završnu ocjenu, mnogo prilika za ispravak kolokvija, kosturnice subotom i ponekad dodatno organizirane vježbe samo s preparatima pred kolokvije, točno određena literatura - Križan i Osnove profesorice Bobinac, ful dobra predavanja, ...). Izdvajam anatomiju obzirom da je ona najveći i realno najbitniji dio prve godine, ali i ostali kolegiji su bili super. Nije sve bilo savršeno, ponekad ne bismo znali gdje nam se održavaju vježbe iz Psihološke ili slične stvari, ali nije bilo nikakvih većih problema. I ove ili prošle godine uveli su nešto klinike u Zagreb pa ispada da mi Riječani tu gubimo, ali u razgovoru s frendovima zaključila sam da je možda bolje nama u Ri. Prvo, zato što je njima tim odlascima u bolnicu oduzeto dosta vremena koje bi trebali uložiti u učenje pretkliničkih predmeta. Zatim, zato što je po mišljenju nekih nepotrebno prije Propedeutike na 3.godini učiti mjeriti tlak, auskultirati, vaditi krv i provoditi vrijeme na klinici. A i od nekolicine sam čula da su im ti odlasci u bolnicu zapravo dali do znanja da to možda ipak nije za njih jer bi ih slali na odjele tipa intenzivna i ljudi bi ostali šokirani viđenim. "Težina" je zasigurno podjednaka na svim medicinskim fakultetima u Hrvatskoj, svugdje ćeš trebati pokazati mnogo znanja i uložiti mnogo truda da zavrijediš titulu liječnika. Osjeti se da neki smatraju da fakulteti u Rijeci nisu na razini zagrebačkih, ali mogu ti reći da su u krivu bar kad je riječ o medicini. Riječki profesori su stručnjaci u svom području jednako kao i zagrebački, bar što se tiče pretklinike (o klinici nemam mnogo saznanja).Znam da se nekim ljudima grad nije svidio jer u Rijeci ima puuuuuno kiše i stepenicaa. Ali kamo god odlučiš otići, trebat ćeš se prilagoditi na novu okolinu, klimu, nove ljude, život bez roditelja i nekima to pođe za rukom uspješnije, a nekima malo manje uspješno. Razmišljaj i o daljini jer primjerice meni je bilo jako potrebno svaka 2 ili 3 tjedna maknuti se malo vikendom i pobjeći kući na odmor što ne bih mogla da sam upisala medicinu u Zagrebu. 

​Evo ja sam prva godina i potpisujem sve sto si rekla... Ne bih Ri mjenjala za nista :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sinoć baš bila na par pića s ekipom koja je studirala u Zagrebu, a radi s Riječanima, i sada vele - kad prvi put pođeš raditi s Riječanima, baš su "vau", šivaju, stavljaju venske puteve, a ti blejiš sa strane ko tele u šarena vrata. Ali za mjesec dana i ti šivaš i stavljaš venske puteve, a onda zamjećuješ da su ipak slabiji Riječani u teoretskom znanju, a to je puno teže nadoknaditi. Koliko je tu istine, ne znam :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo već neko vrime, kao maturant,  se raspitujem  izmdu ri ili zg-a i dalje ne mogu odlucit (naravno uz pretpostavku da upadnem na oba)... cini mi se da i rijeka i zagreb imaju svoje prednosti i nedostatke.. u necem je zg bolji od ri i obrnuto..npr u zadnje vrime vise sam za rijeku i onda  uvik iskoci neka prednost vezana za  zg toliko da opet pocnem preispitivat odluku -.-'' .. znam da do mature ima jos dosta i dat cu sve od sebe da upadnem na bilo koji od 4 mefa naravno zg i ri su prioritet, ali stvarno vise neznam sto da radim u vezi ove odluke. To me sad kopa! heheh

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ne znam kako je poslije... Al usporedit cu samo anatomiju Ri vs Zg ... A ona jest temelj za dalje

Kolokviji su nam svi usmeni i praktični... Znaci prvo dođeš na preparat, ako se sznalazis i znas sve pronaci, onda ides na usmeni.

Mi danas imali kolokvij, ispitivalo je 13 profesora, ne znas kod koga ces dopast, znači učiš ko kreten...

Frendica mi je u Zg na medicini i kaže da još nisu imali praktični dio kolokvija i da su im kolokviji pismeni i da je proslo 80 posto generacije...

Ne mozes mi reci da se isto uci i za pismeni i za usmeni...

Nezz, mislim da se ne smije podcjenjivati fakultete, zato mi je pun kufer toga SAMOO ZAGREEB! sto čujem od 90 posto ljudi koji nemaju veze s medicinom...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ali za mjesec dana i ti šivaš i stavljaš venske puteve, a onda zamjećuješ da su ipak slabiji Riječani u teoretskom znanju, a to je puno teže nadoknaditi. Koliko je tu istine, ne znam :)

Mislim da to sve ovisi o pojedincu... Na oba fakulteta postoje ljudi koji se provlače kroz sustav, koji uče samo da prođu, a ne za znanje, ali naravno da ima i onih koji se trude, uče, dobivaju dekanove nagrade kako na pretklinici, tako i na klinici. Jedino je stvar što u Zg na više od 300 ljudi ima 20-ak dekanovaca, a u Ri na 130 ljudi maksimalno 3. Uostalom, sve ovisi o tome na koga "nabasaš". Mislim da je sadržaj, praktični i teoretski, koji pruža medicina u Rijeci opsežan, kvalitetan i da svatko ima priliku steći odlično znanje. A uvijek je bilo i dobrih i loših studenata.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Slažem se ja s vama da se može kad se hoće, moj komentar se odnosio na zamjedbe kolega iz prakse.  Jesu oni radili s "dekanovim nagradama" ili nekim drugim, ne znam.

Na anatomiju se ne bih osvrtala, tu nastavu ne shvaćam uopće tako dramatično bitnom za bilo što, kasnije ti ne treba ni 5% nje osim ako nisi valjda radiolog ili kirurg. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Vidi nize.​

Evo već neko vrime, kao maturant,  se raspitujem  izmdu ri ili zg-a i dalje ne mogu odlucit (naravno uz pretpostavku da upadnem na oba)... cini mi se da i rijeka i zagreb imaju svoje prednosti i nedostatke.. u necem je zg bolji od ri i obrnuto..npr u zadnje vrime vise sam za rijeku i onda  uvik iskoci neka prednost vezana za  zg toliko da opet pocnem preispitivat odluku -.-'' .. znam da do mature ima jos dosta i dat cu sve od sebe da upadnem na bilo koji od 4 mefa naravno zg i ri su prioritet, ali stvarno vise neznam sto da radim u vezi ove odluke. To me sad kopa! heheh

Odluci se na temelju toga gdje ti je jeftinije boraviti za vrijeme studija, odnosno koji grad i ozracje ti se vi​se svidjaju. Jer sto se fakulteta tice, nakon obadva ces postati lijecnik, odnosno doktor medicine. A nakon skoro dvije godine pravog klinickog rada ti mogu sa sigurnoscu reci da je daleko vaznije ono sto ces nauciti na specijalizaciji od onoga sto ces nauciti na fakultetu. Dakle, koji god fakultet odabral(i), jednako je dobar izbor.

ne znam kako je poslije... Al usporedit cu samo anatomiju Ri vs Zg ... A ona jest temelj za dalje

Kolokviji su nam svi usmeni i praktični... Znaci prvo dođeš na preparat, ako se sznalazis i znas sve pronaci, onda ides na usmeni.

Mi danas imali kolokvij, ispitivalo je 13 profesora, ne znas kod koga ces dopast, znači učiš ko kreten...

Frendica mi je u Zg na medicini i kaže da još nisu imali praktični dio kolokvija i da su im kolokviji pismeni i da je proslo 80 posto generacije...

Ne mozes mi reci da se isto uci i za pismeni i za usmeni...

Nezz, mislim da se ne smije podcjenjivati fakultete, zato mi je pun kufer toga SAMOO ZAGREEB! sto čujem od 90 posto ljudi koji nemaju veze s medicinom...

Poslije je tako da je svejedno gdje si bio studirao. Objektivno promatrano barem. 

Tocno, ne smije se podcjenjivati, ali isto tako niti precjenjivati..

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Slažem se s Ćaćom; Na kraju ti dođe na isto, zato odaberi grad u kojem ti je jeftinije boraviti. Ja sam svojedobno odabrala Zagreb samo zbog toga.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Da, slažem se da ne treba ni podcjenjivati ni precjenjivati, al to se događa stalno...

Vi koji odlučite u Ri, slobodno se javite ako vam što treba :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu