Mateja1996

Kemija - postavi pitanje

25 poruka u ovoj temi

Pozdrav! Vidim da ovdje ima puno vas koji ste jako dobro upoznati s kemijom. :D Ako netko ima vremena,trebala bih pomoć. :)

Pitanje iz zbirke: Koji će od navedenih plinova imati najviše vrelište? Zašto? CH4,NO2,SO2

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Ajme, ja to sve zaboravila :D

CH4 nije sigurno, nije polaran, najmanje energije je potrebno da se molekule razdvoje pa ima sigurno od ovih najniže vrelište. Eh sad, između ova dva, treba odrediti koji je polarniji (što je polarniji, to jača sila između njih, teže ih je razdvojiti - više vrelište), odnosno, u kojem od ta dva postoji veća razlika elektronegativnosti između elemenata.

Google Naš Svemogući <3 kaže za vrijednosti elektronegativnosti sljedeće:

Dakle, kisik ima 3.44, dušik 3.04, a sumpor 2.58. Razlika između sumpora i kisika je 0.86, a između dušika i kisika 0.4. Ako su te brojke točne. Polarniji je onda SO2, me thinks. Ali treba to uzeti s rezervom :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Oprosti što te mučim :$,ali zašto to pravilo ne vrijedi za MgO i Bao? :o Prema rješenjima je tvoj zaključak točan (y),ali ako to primjenim za MgO i Bao ne poklapa se rezultat s rješenjima iz zbirke.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

To je drugi faktor, veličina molekule. Sad se ne sjećam točno je li manje molekule imaju jače međusobne veze ili veće, barij je puno teži od magnezija pa je molekula BaO puno veća. Mislim da su to one van der waalsove sile, veća sila je ako je površina molekule veća, teže razdvojiti. Ne sjećam se vrijedi li to samo za one spojeve s ugljikom, po tima sam drmala za prijemni :D Ali te su van der waalsove sile slabe mislim. MgO, malen, nabijen, teško to razdvojiti. Provjerim još kasnije, sad kasnim.

Ne mučiš me zaboga, zato je forum tu, da se pitaju stvari i da odgovori tko može.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

'' Ionska veza je jača što je razlika elektronegativnosti elemenata veća.'' - Ovo sam pronašla na internetu,ali to ne vrijedi kod MgO i BaO. Prema Coulombovom zakonu F= k * Q (+) * Q (-) / r^2 ,ispada da MgO ima više talište jer Mg ima manji polumjer u odnosu na Ba,ali mene muči zašto ne vrijedi ovo za elektronegativnost. :/

U redu. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Da, manji polumjer, veći naboj u odnosu na polumjer, pa bi onda zaista bio MgO.

Ovo s van der waalsovim silama vrijedilo bi za dugolančane molekule, poput onih organskih kiselina, gdje bi bilo da veća, odnosno, duža molekula ima više vrelište.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

A valjda tu prevladava ova veličina, nemam drugo objašnjenje. Možda netko drugi bolje zna :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Coulombove sile su sile izmedu cestica naboja i one su dosta jace sta je udaljenost izmedu tih cestica manja, sto se vidi i po formuli.
Kod ionskih molekula, molekule se ne vezu kao i kovalentni spojevi vec rade resetke i kod njih nema polarnosti kao kod kovalentnih spojeva - zato kod kovalentnih spojeva vrijedi to s elektronegativnosti, a kod ionskih ne. (nemoj uzeti ovo zdravo za gotovo, najbolje je pitati nekog profesora za tocno objasnjenje :) )

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Khm,da. Na intenetu piše da vrijedi to za elektronegativnost i za ionske spojeve,ali izgleda da ne. :unsure:
Budem se još posavjetovala s profesoricom. Zahvaljujem svima! :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

moze pomoc ... evo imam jedan zadatak: koji je element 4. periode koji daje 2+ ion s polupopunjenom d - orbitalom ? hvala unaprijed!

e zanima me jos jedno moze li voda sublimirat? :rolleyes:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ovaj zadatak sta sam dala je iz kem u 24 lek i tamo je rj mangan iako moze bit krivo rj :huh:

a sto se tice tog tvog zadatka to se racuna pomocu formule deltaT = i *k*b tj ja bi rekla kako je to vodena otopina znaci voda ona vrije na 100 al ode na 103 znaci da je promjena za 3 stupnja tako i lediste treba umjesto nule na kojese inace voda  ledi bit -3 stupnja ; rj temp ledista je -3 stupnja ... jel imas rj slucajno ? :unsure:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ali Mn 2+ ne popuni pola d-orbitale. :o
Računala sam po toj formuli,ali mi ne ispada u skladu s rješenjem. Rj.: 10,73 °C

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja sam ovako računala:
ΔT = i*K(eb)*b = t(otopina) - t(otapala) --> vrelište

ΔT = i*K(kr)*b = T(otapalo) - T(otopina) --> talište

I sada sam iz svake formule izvukla i*b i izjednačila i dobila : t(otopina)-t (otapalo) / K(eb) = T (otapalo) - T(otopina/ K(kr) i onda sam uvrstila ovo što mi je poznato (ebulioskopska i krioskopska konstanta su od vode).

Uredio Mateja1996

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

hmmm to bi tribalo nes tako ic neznam tocno stvarno nisam jos do tu dosla <_< kemija me ubija :unsure:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 29. 04. 2017. at 10:18, durozecevic said:

ima li ovdje itko, trebam pomoc?

Pitaj, možda netko odgovori.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 15 sati , Feniks48 said:

Pitaj, možda netko odgovori.

izracunaj masu cinka u jednoj toni rude s masenim udjelom cinkova oksida 0.6
U biti buni me jel krivo zadatak napisan, zar nije ZnS glavni sto se tice cinkovih ruda...moze li netko mi pojasnit ili objasnit kak rjesiti to ak sam u krivu?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 14 sati , Dominik512 said:

izracunaj masu cinka u jednoj toni rude s masenim udjelom cinkova oksida 0.6
U biti buni me jel krivo zadatak napisan, zar nije ZnS glavni sto se tice cinkovih ruda...moze li netko mi pojasnit ili objasnit kak rjesiti to ak sam u krivu?

Nije bitno koji je spoj zadan. Što se tiče rješavanja, evo mog postupka (ne garantiram točnost :D)

Untitled.jpg

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok ljudi, imam pitanje hitnooo!

Znači kad računam brzinu reakcije, kad uzimam u obzir stehiometrijski broj a kad ne?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu