Complex

Kako se ponašate prema paranoidnim pacijentima (ili prijateljima)?

9 poruka u ovoj temi

Ne mislim paranoidnim pacijentima u smislu shizofrenije, iako da se mene pita, i ovi koji vjeruju u globalne urote farmaceutske industrije i da ih doktori namjerno truju radi zarade bi isto bili u toj kategoriji. 

Zamislite situaciju da kao liječnik obiteljske medicine nadzirete pacijenta kojemu je netko propisao, npr. zbog gadnog lupusa, kortikosteroide, i onda sasvim slučajno imate zajedničkog prijatelja na Facebooku i vidite da taj pacijent piše gluposti o vašoj uroti protiv njega, kako na njemu eksperimentirate i zarađujete, kako on te lijekove ne uzima i sl. Što biste napravili kad vam sljedeći put dođe? Trudite li se objašnjavati mu, ili ga šaljete nekom drugom? Ima li uopće smisla takvim ljudima pokušati nešto objasniti, kada znate da mu nikada nećete moći prenijeti razloge zašto se nešto radi tako kako se radi?

Vrijeđa li vas takvo panašanje pacijenta na osobnoj razini?

Ili ako još ne radite, za prijatelje. Svatko valjda ima te prijatelje koji su "alternativci", vjeruju u astralne projekcije i snagu volje u liječenju, nemaju zapravo nikakav doticaj s medicinom a stalno po internetu pišu protiv nje ili se pred vama silno trude dati do znanja kako je njima sve to s*anje. Jeste uspjeli održati prijateljstvo s njima? Jeste ikad ikoga uspjeli razuvjeriti? Pokušate li im pomoći kad vas na kraju, a uvijek da, traže pomoć oko nečega?

Meni se sad u posljednje vrijeme čini da su SVI van medicine otprilike takvi, da nitko više ne vjeruje u ovo što radimo, i s obzirom na moje tanke živce, više ne mogu sjediti ni u društvu s tim ljudima. Jeste i vi svedeni na medicinare? :D

Sorry za puno pitanja, pokušavam utvrditi jesam normalan :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Imala sam jednu frendicu koja je konstantno brbljala protiv medicine. Protiv cijepljenja. Protiv psihijatrije. Kako postoji lijek za rak ali mi ga sakrivamo. Kako nju boli džon što doktori odlaze iz Hrvatske, njoj je to svejedno. Kako su doktorima previsoke plaće i kako ona treba imati više nego doktori. List goes on. Onda joj je otac obolio od teške neurološke bolesti, i naravno zove, znam li ikoga, tko je najbolji za to itd. Na tren sam razmišljala da budem bolji čovjek i da joj pomognem kako znam, ali onda se sjetiš svih stvari koje je pred tobom izgovorila i nije mi se dalo. Rekoh da nikoga ne znam. Neka se nosi sad sa sustavom kako zna. Ružno od mene, nije ona kriva što ne zna i što je polueducirani društvenjak, ali je kriva što je umišljena, bezobrazna, frustrirana, pa se tim opravdavam. Ako netko u društvu pred doktorom konstantno žuga protiv medicine, onda očito ima problema ne samo sa zdravim razumom, nego i s tim doktorom.

Ukratko, ne volim te ljude, tjeraju me da budem gora osoba.

Apropo ove s kortićima, ja bih to poslala nekom drugom, da je ne moram gledati, njenom bih specijalistu javila da te lijeove ne uzima kako on jadnik ne bi povećavao dozu ili dodavao nešto drugo misleći da ne funkcionira terapija.

Bio je negdje podatak da samo četvrtina pacijenata zapravo uzima terapiju koja im je propisana. Treba stvarno neki zakon koji kaže ako ne uzimaš da drugi put ne možeš dobiti ništa, ne bi mi bilo ni malo žao. Empatija mi je nula :rofl:

P.S. Najjače su mi ipak alternativne medote koje oni sebi nađu za "samoliječenje". Tako je jedna od tih mojih slavnih frendica tjedan dana sjedila u lavoru čaja od kamilice jer su je mučili hemoroidi. Bar se čovjek nasmije :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Nevjerojatno ali istinito - upravo zadnja 24 sata sam svjedok svih navedenih stvari :'D
I upravo pred nekoliko minuta sam s majkom bogorodicom (koja je i mene kao svoje dijete jednom morala dat na cijepljenje) raspravljao o profilu pacijenata i uzaludnom studiranju medicine vs. pacijenti koji samo dođu po dijagnozu i onda idu alternativcima... :Đ

I ja uvijek izvučem iz rukava "a šta da od dijabetesa oboliš, a od hemofilije, a bi li pak hitnu odbio - lijekovi koje koriste imaju iste korijene kao i ambulantna praksa". Boli ih briga dok su im sitnice problemi, jer nemaju pametnijeg posla pa pričaju samo da bi pričali, niti znaju šta znači pojam "struka" pa nemaju poštovanja prema ijednoj. Tipični moderni sveznajući čovjek. (khm, ovo je generalizacija za koju se ipak nadam da je ekstrem).

Jedna draga profa patologije je rekla "znanje je jedina stvar koja nas može spasit". I upravo o tome se radi. Pitam se ja koliko tih koji hejtaju tzv. "opću" medicinu su ikad bacili oko na ijednu studiju u nečemu kao BMJ ili NCBI. A takvih studija je na tisuće... I, sve je to laž? Ljudi posvećuju svoje živote ne sa plemenitom namjerom otkrivanja nečeg novog nego pisanju lažnih podataka? 

Uistinu se sve to može osobno shvatit; po razmišljanju tog našeg paranoidnog prijatelja ispada da smo mi mediciniari sotone koji jedva čekamo završit faks da bi mogli mučit ljude.

Problem modernog čovjeka je podizanje standarda; ilitiga "daš prst, pa hoće cijelu ruku". Da je itko od tih aktivista protiv cijepljenja vidio kako je izgledao tetanus, polio, TBC sa šitenjem na kosti ili bubrege, gledali bi doktora kao boga. Ali ne, populacija je sad da zdravija no ikad, i onda ako ti se pojavi nuspojavica od cjepiva su doktori gamad koja samo skraćuje životni vijek. *skoro opet erupcija bijesa zbog uskogrudnog puka*

I nije samo medicina problem, sve je. Avioni, mobiteli, tableti... "hrana je bila OČAJNA na letu, sjedala pretijesna... mrzim ovaj mobitel prespor je, mrzim ovaj kompjuter ne mogu igrat najnoviju igru"... LETIŠ for god's sake, imaš ČUDO u ruci koje nije bilo zamislivo prije 10 godina. Megalomanska evolucijska potreba homo sapiensa da eksponencijalno stremi savršenstvu će ga urušit u samog sebe. #doli #doturi #živila #filozofija

Uredio TheatreOfMind

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ljudi su  debili

Ali mi smo tu da pomognemo tim debilima.... u toku radnog vremena i u krugu našeg radnog prostora i u okviru naših  mogućnosti.  Moramo biti svjesni da imamo posla sa debilima, da ćemo cijeli život raditi sa debilima i napraviti sve da tim istima njihov intelekt i obrazovanost ne skrate život, uvjeriti ih, liječiti, savjetovati i imati strpljenja za njih, biti ljubazan,ne biti bahat, arogantan ili nedaj bože agresivan, jer na to smo pristali i za to smo plaćeni, u suprotnom smo mi debili, najlakse je bit debil, a kad je doktor debil ne pati jedna osoba nego puuno njih.

A van radnog vremena mizantropija rulz, boli me *musko spolovilo* i ako odluce da se tumor mozga lijeci dnevnim sufokacijama u kadi, bitno znati da nisam pogrijesio u svom pristupu, i da sam dao sve od sebe i s te strane da sam miran, a ako netko ne zeli da mu se pomogne to nije moja stvar.

Opcenito mislim da bi se vec na faxu trebali nositi sa tim, jer toga ce biti sve vise, kako umire neobrazovana generacija kojoj su doktori bogovi na scenu stupa maaalo obrazovanija i pismenija, ali zdravim razumom ni malo obdarenija generacija polupismenih genijalaca kojoj bi trebalo ograniciti pristup internetu informacijama za njihovo dobro. Nadam se da ce google-ov projekt selektiranja prvih rezultata pretrazivanja i oni "kvadratici" uciniti bar nesto dobro, i nadam se da će i u nas zaživjeti tužbe prema novinarima za širenje histerije i neprovjerenih informacija 

A genijane teoreticare zavjera ignoriram ukoliko nisu medicinske struke, živci rade jedino ukoliko su medicinske struke, onda samo sto krv ne potece :P

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sve si dobro reka, na kraju se svodimo na dr. Housea - dijagnosticiramo za svoj gušt ... :B mda :lol:

Opet se vraćamo na onu da su pravo vlastitog mišljenja i sloboda govora jedna stvar, a pak težina/vrijednost nečijih riječi skroz druga stvar. Kad na TV-u imamo fizičara Paar-a koji govori o ledenom dobu vrlo živopisnim jezikom nasuprot meteorologu koji maše sa studijama, naravno da će ljudi ić za *svjetlucavijom* pričom - i naravno da senzaciji nije mjesto ni u kojoj znanosti, al ljudovima očito nije dovoljno žute štampe samo tamo gdje joj je mjesto. Ili pak trebaju bit hipsteri i glumit da nisu dio "klasične struje mišljenja" nego znaju nešto novo (bez dodatnog provjeravanja te informacije, nedajbože). Zanimljiva je ljudska psihologija. :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@boeing  Naravno da treba odraditi sve po pravilima struke, to ćeš napraviti ma tko bio. Samo je pitanje gdje su granice onoga što ti kao osoba moraš istrpiti. Je stvarno liječnikova dužnost tamo se smiješiti osobi koja je 10 minuta prije u čekaonici na Facebooku izjavila da ide kod, ne znam, trovača? Mislim da nije. Je li mi dužnost potrošiti sat vremena na nekoga da mu objašnjavam stvari koje učim godinama kako bi on pio terapiju? Mislim da nije. Ne pilam ni ja električara da mi objasni kako radi strujni krug prije nego mi promijeni štekač, nego vjerujem da zna što radi. Elementarno poštivanje, jebemu. Ako toga nema od pacijenata, dugujemo li im išta više od smjernica? Sad bismo se mi trebali postaviti na uši lažnim smiješcima, tetošenjem, objašnjavanjem da netko napravi nešto dobro za sebe? 

Za frendove vrijedi isto, ako se već svađaju s tobom o tvojoj struci o kojoj pojma nemaju, i ne prihvaćaju tvoje argumente, onda nemaju elementarnog poštivanja. Ne vidim razlog zašto ih ignorirati, jednostavno se s takvim ljudima više ne družim. 

Edit: Najkorisnije bi bilo recimo napraviti portal koji se bavi ljudima koji su umrli od sasvim izlječivih bolesti, ili bar onih koje su se mogle godinama bez problema kontrolirati, takve priče ne vidiš po novinama. Recimo, znala sam lika koji je uspio umrijeti od karcinoma prostate jer se išao liječiti terapijom suncem. Tru story. Zapravo, znala sam ga jer mi je išao onim rašljama razmiještati namještaj po stanu, to je trebalo biti indikativno :D

Uredio ~Sentinel~

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Mene sve to uzrujava i odbija strašno od ljudi. Medicina je prelijepa, obožavam je, pa možda zato sve preosobno shvaćam, toliko da me ovakvi "napadi" duboko frustriraju. Ne znam. Nadam se da prolazi s vremenom ta frustracija.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

A što kažete na ovu Jadranku koja prijeti pedijatrima i liječi autizam kapima? :D Je li paranoična ili samo jadnica?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Vrlo je teško liječiti pacijente koji imaju psihički ili duševni poremećaj. Također u praksi puno lijekova se prepisuje po preporuci specijalista psihijatara a ne poštujući smjernice HZZO-a, tako da nas kontrolori HZZO-a kažnjavaju, jer su postavljene dijagnoze u neskladu sa preporučenim lijekovima. Kao liječnica želim i trebam pomoći takvome pacijentu ali bez suradljivosti pacijenta i obitelji to je gotovo nemoguće. Nije dovoljno prepisati lijek, treba ga i piti. Također, lijek ne mora uvijek djelovati onako kako bi i trebao, ili kako mi to želimo. U svakome slučaju van posla, kad nema odnosa liječnik-pacijent bolje je izbjegavati ljude sa bilo kakvim psihičkim ili duševnim poremećajem, ako se to naravno može, jer to ne sluti na dobro, i vrlo često završi ružno, po obje strane. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu