xyzxyz1

Peritoneum

5 poruka u ovoj temi

Trbušna maramica ili potrbušnica (lat. peritoneum) je serozna membrana koja obavija trbušnu šupljinu i većinu organa koji se nalaze u njoj. Sastoji se od sloja mezoteliuma podržanog tankim slojem vezivnog tkiva.

Trbušna maramica omogućuje neometane i neosjetne pokrete želuca i crijeva u trbušnoj šupljini. Osim toga, ima zadatak da štiti trbušnu i karličnu šupljinu i njihove organe od raznih infekcija, pri čemu može akutno ili hronično i sama da oboli. U takvim slučajevima, upala može biti ograničena na jedan dio ili proširena na cijelu maramicu.[1] Upala peritoneuma se naziva peritonitis.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

@xyzxyz1 jesi ovo htio staviti među tekstove na wiki ili što? Mislim, nema puno smisla tema o peritoneju :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav. Prošle sedmice na ispitu sam izvukla pitanje iz abdominalne regije, uglavnom morala sam mišiće nabrojati i sl.i na kraju me prof.pitao šta se nalazi ispod svih mišića abdomena odg.sam peritoneum iii pala sam ispit..Eh ako ima neko da mi pojasni malo oko odg.jer to će me o5 pitati a stvarno ništa dr.mi nije logično, jedino rebra, mm.intercostales, organi, ali sve sam mu to nabrojala.. :-/

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

@OkyDoky Valjda bi odgovor bio fascia transversalis? Bilo bi malo čudno da su mišići direktno na masti, hvataju se na aponeurozu ispod njih.

Uredio ~Sentinel~

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Stvorite korisnički račun ili se prijavite za komentiranje

Morate biti član foruma za komentiranje

Create an account

Registrirajte novi korisnički račun. Lako je!

Registriraj novi korisnički račun

Prijava

Veći imate korisnički račun? Prijavite se.

Prijavi se

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu