Sign in to follow this  
Followers 0
kitty_the_angel

Skripta iz farmakologije

12 posts in this topic

Ova skripta/prijevod je odlicna, ucila po tomu, kad se naviknes na stil pisanja i malo drugaciju (mozda cak bolju) organizaciju informacija nego u Katzungu sasvim dovoljno za prolaz. U mom slucaju ovo + rijesena baza za pismeni  = 4. Thumbs up!;)

Svaka čast na prijevodu, skripta je super :) a dok sam učila sam uočila par greškica u prijevodu pa evo:

str 15. piše da lijekovi koji se metaboliziraju sa obje faze prvo prolaze kroz fazu II - lijekovi mogu prvo proći kroz fazu II, ne moraju

str 81. piše da inhalacijski anestetici u cnsu smanjuju protok krvi - povećavaju ga

str 134. piše da odrasli bolje toleriraju hormon rasta - toleriraju ga lošije

str 137. piše da konivaptan i tolvaptan smanjuju renalnu ekskreciju - smanjuju renalnu retenciju

str 148. piše da su mnogi androgeni sintetizirani da im se pojača anabolički učinak bez smanjenja androgenog - bez povećanja androgenog

str 157. piše da vit D inhibira izlučivanje PTH smanjenjem kalcija u serumu - povećanjem kalcija u serumu

str 182. piše da samo flukonazol ima nisku koncentraciju u cns-u - samo on ima visoku konc. u cns-u

str 203. piše da se ciklosporin veže za citofilin - veže se za ciklofilin

To je to, nisu kardinalne greške ali kad sam već primjetila da prijavim i poboljšam skriptu koja spašava život na farmi :D

Uredio Phoebe

prije 14 sati , Phoebe said:

Svaka čast na prijevodu, skripta je super :) a dok sam učila sam uočila par greškica u prijevodu pa evo:

str 81. piše da inhalacijski anestetici u cnsu smanjuju protok krvi - povećavaju ga

Kako točno piše i gdje? Anestetici "kao" povećavaju protok krvi, ali isto tako većina povećava intrakranijalni tlak i ruši sistemski tlak, a perfuzija mozga je razlika između srednjeg arterijskog i intrakranijalnog tlaka, posljedično, inhalacijski anestetik smanjuje cerebralnu perfuziju? Što piše u divnoj farmakologiji?

prije 14 sati , ~Sentinel~ said:

Kako točno piše i gdje? Anestetici "kao" povećavaju protok krvi, ali isto tako većina povećava intrakranijalni tlak i ruši sistemski tlak, a perfuzija mozga je razlika između srednjeg arterijskog i intrakranijalnog tlaka, posljedično, inhalacijski anestetik smanjuje cerebralnu perfuziju? Što piše u divnoj farmakologiji?

Ova skripta je prijevod engleske verzije skraćenog Katzunga a u njoj piše: 

They reduce vascular resistance and thus increase cerebral blood flow.

Sad sam išla provjeriti i ovu našu  verziju knjige i piše:

Inhalacijski anestetici usporuju metabolizam u mozgu. Budući da smanjuju otpor krvnih žila u mozgu, jače topljivi anestetici povećavaju protok krvi kroz mozak. Povećanje protoka krvi kroz mozak je klinički nepoželjno u bolesnika koji imaju povećani intrakranijalni tlak zbog tumora mozga ili ozlijede glave. Naime, povećanje protoka krvi u mozgu povećava volumen krvi u mozgu, što dovodi do daljnjeg povećanje intrakranijalnog tlaka.

Screen Shot 2016-09-02 at 01.13.29.png

Pa da, exactly my point. Usko gledanje farmakologije, kao i u svemu drugom. Kao, u početku povećaju protok kroz mozak, povećaju intrakranijalni tlak, i onda sruše sistemski tlak, znači ukupno, smanje perfuziju mozga. Tlak pefuzije mozga = srednji arterijski - intrakranijalni. Ako se gleda izolirano samo ta vrijednost volumena krvi koja perfundira, djeluje srašno bitno, wow, povećava dotok krvi u mozak. Ako gledaš klinički, kompletnu sliku, ode perfuzija u Čečeniju.

Bezze, nije ni bitno, dosadno mi je i mrzim farmakologiju :D 

On 9/1/2016 at 13:32, ~Sentinel~ said:

Pa da, exactly my point. Usko gledanje farmakologije, kao i u svemu drugom. Kao, u početku povećaju protok kroz mozak, povećaju intrakranijalni tlak, i onda sruše sistemski tlak, znači ukupno, smanje perfuziju mozga. Tlak pefuzije mozga = srednji arterijski - intrakranijalni. Ako se gleda izolirano samo ta vrijednost volumena krvi koja perfundira, djeluje srašno bitno, wow, povećava dotok krvi u mozak. Ako gledaš klinički, kompletnu sliku, ode perfuzija u Čečeniju.

Bezze, nije ni bitno, dosadno mi je i mrzim farmakologiju :D 

Definitivno više vjerujem tebi nego onoj odvratnoj knjizi :D al eto, farma </3 , mislim da ne znam nikog tko je ne mrzi :lol:

Sign in to follow this  
Followers 0

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu