4 poruke u ovoj temi

Zašto bi netko s 25 godina ostao u Hrvatskoj kad može u Norvešku, gdje će imati na ruke 90-ak tisuća kuna svaki mjesec i 3 mjeseca godiišnjeg odmora kao obiteljski liječnik?

​mora san reagirat kad sam vidio post :o  kako toliko, zvuči predobro da bi bilo istinito... u čemu je kvaka, porez možda? jel uzimaju naše doktore, samo one s 5,0 ili?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

​mora san reagirat kad sam vidio post :o  kako toliko, zvuči predobro da bi bilo istinito... u čemu je kvaka, porez možda? jel uzimaju naše doktore, samo one s 5,0 ili?

​Nije samo da zvuči predobro, tako jest :D Bar tako veli ovaj jedan frend koji će uskoro u Norvešku, doduše, kao specijalist, i koji već godinu dana uči norveški. Možda je taj jezik problem najveći. Ali nije se žalio da je težak do sada.

Plaću oko 90 000 kn za liječnika obiteljske kažem zato što mi je jedan kolega koji gore radi rekao da mu je takva plaća, a evo gledam sada po internetu veli da je prosječna plaća u Norveškoj oko 45 000 eura godišnje. Za liječnika opće medicine negdje oko 50 000 kuna u prosjeku, brojke odgovaraju pričama koje čujem povremeno, među njima i ta da je zakonom propisano da liječnik treba imati plaću bar 2x veću od prosječne. To bi onda bilo više od 100 000 eura godišnje, prije poreza naravno, a porez najviši na svijetu ipak ima Hrvatska :D Kako to raste s godinama staža ne znam, kao ni koliko je točno poticaj ako odeš u ruralne sredine a ne urbane, samo vele da su poticaji poprilični.

Godišnjeg ima 3 mjeseca, provjereno iz više izvora. Navodno, ako ostaneš raditi ljeti, dobiješ i nekakav bonus :D 

Gleda se samo diploma, nikakve ocjene ni ništa. U zadnje vrijeme prednost imaju liječnici iz istočne europe, smanjili su uvoz azijata, još uvijek su u ogromnom deficitu. Posao nije problem naći, kad diplomiraš, samo se registriraj na Linkedin i napiši gdje stažiraš, bar 2 ponude dnevno dobiješ, uglavnom iz Irske doduše.

P.S. Vele da brat jednog ministra u trenutnoj Vladi, onoga koji eto priča kako bismo mi koji smo se školovali u Hrvatskoj a idemo sad vani trebali vraćati nekakve pare, odlazi na Sjever. Zanimljivo, ha. Što ćeš dalje pričati.

Uredio ~Sentinel~

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

može se možda i na specijalizaciju tamo? dok ja završim neće (ako ne promjene) bit staža

ako uzimaju i naše za specku to je super,samo gdje se to može vidjet? i što onda ako ne ocjene ulazi u obzirkad se biraju kandidati? vjerovatno neka potvrda o znanju jezika?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

To ne znam točno kako ide za specijalizaciju, mogu se jedino raspitati. Ali zamisli polagati specijalistički na tom jeziku :D

Bolje ti je ovdje odspecijalizirati, i onda vratiš državi dug. Od plaće vani taj dug vratiš za godinu-dvije. Ako uopće bude u budućnosti duga, vele da nije legalan, jer specijalizant za to vrijeme koje specijalizira RADI i ne bi trebao vraćati novac koji je zaradio, nego samo za edukaciju, to bi došlo oko 3000 eura godišnje. Ali to je drugi par cipela. 

Nema ocjena, ti si završio medicinu i kvalificiran si za posao, ostalo ih ne zanima. Jezik moraš znati, imaju stupnjevi koje moraš položiti, kao i za engleski i njemački, ono B1, B2 itd.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu