Prince

Maturanti generacije 2015 2016

855 poruka u ovoj temi

Za matematiku ti je Mu24 i više nego dovoljna. I riješit cim više starih matura (ako ti nije jasno, pogledaš video Tonija Miluna di rješava te zadatke)

Hrvatski, više od skripte ti ne treba

Engleski isto ok, samo starije mature da vidiš princip

Fizike po mom mišljenju ima i previše (al kuzim, tako sam se i ja prve godine nakrcala materijalima). Ja plavu i žutu zbirku nisam ni taknula na kraju.

Kemiju u 24 lekcije nisam imala, al i ovo bi trebalo bit dosta. Eventualno neki dobar udžbenik iz organske.

Biologija ok, Springerova knjiga rastura :D

Ne treba ti više od ovog, ja sam u početku radila grešku i natrpala se hrpom različitih materijala, a bilo je nepotrebno. 

Zadatke s prijemnog (famoznu plavu knjigu) imaš za skinut tu na forumu, kao i hrpu drugih materijala: http://perpetuum-lab.com.hr/forums/forum/63-primjeri-pitanja-s-prijemnog-ispita-i-državne-mature-i-skripte/

Ako imaš još kakvih pitanja - pucaj! Bila sam 3 puta na prijemnom pa imam iskustva :D 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Za matematiku ti je Mu24 i više nego dovoljna. I riješit cim više starih matura (ako ti nije jasno, pogledaš video Tonija Miluna di rješava te zadatke)

Hrvatski, više od skripte ti ne treba

Engleski isto ok, samo starije mature da vidiš princip

Fizike po mom mišljenju ima i previše (al kuzim, tako sam se i ja prve godine nakrcala materijalima). Ja plavu i žutu zbirku nisam ni taknula na kraju.

Kemiju u 24 lekcije nisam imala, al i ovo bi trebalo bit dosta. Eventualno neki dobar udžbenik iz organske.

Biologija ok, Springerova knjiga rastura :D

Ne treba ti više od ovog, ja sam u početku radila grešku i natrpala se hrpom različitih materijala, a bilo je nepotrebno. 

Zadatke s prijemnog (famoznu plavu knjigu) imaš za skinut tu na forumu, kao i hrpu drugih materijala: http://perpetuum-lab.com.hr/forums/forum/63-primjeri-pitanja-s-prijemnog-ispita-i-državne-mature-i-skripte/

Ako imaš još kakvih pitanja - pucaj! Bila sam 3 puta na prijemnom pa imam iskustva :D 

​e hvala ti puno,ma i kod mene je problem sta sam se natrpala i vise nisam znala od kuda da krenem,pa zato nikako da krenem..

matematika i fizika mi idu poprilicno dobro tako da s njima necu imat problema,najvise me strah kemije jer jednostavno nemam dobru podlogu i zato cu to morat dobro pripremiti ali ja sam optimisticna,tako da nadam se najboljem :)

a od kemije imam od profila staru knjigu i sad novu koja je preimenovana(temelji organske kemije) tako da mislim da će mi one bit dosta. zanimljiva  mi je jako organska kemija tako da cu nju brzo pohvatat,jedino me strah ovih stvari sa prve dvije godine jer ja stvarno ne znam osnove :(

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Nema na čemu :)
Ako ti fizika dobro ide, onda definitivno nema potrebe za toliko knjiga, drž se Fizike u 24 lekcije, a ostalo ako ti ostane još vremena.

Za kemiju kužim, ja sam isto imala užasnu podlogu i ona me koštala upisa na medicinu. Opća na prijemnom nije prestrašna, oni očito više vole organsku, al na maturi je prošle godine bila hrpa ravnoteža i takvih stvari. S kemijom ti je onda najbolje krenut čim ranije i fokusirat se na nju, ostalo će lako. Pogotovo biologija za koji ti ne treba puno vremena da naučiš :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

e super onda,morat ću malo tu kemiju zapet i tjt. fiziku ću se onda držat fu24 pa cemo vidit ako stignem još nešto :)
hvala još jednom puno puno,ovaj forum mi je otkriće godine :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

e ljudi, molim vas ak se nekom ovo da pogledat, uglavnom nisam sigurna jesam dobro odredila brojeve svega u mitozi i mejozi i zanima me jel fakat vrijede sljedeće 'formule' za mitozu i mejozu koliko god bilo smiješno da i za to postoje :D.

MITOZA:

interfaza=2n

profaza=2n

metafaza=2n

anafaza=4n

telofaza=4n

citokineza=2n

MEJOZA:

interfaza=2n

p1=2n

m1=2n

a1=2n

t1=2n

citokineza=n(dvostruki kromosomi)

p2=n

m2=n

a2=2n

t2=2n

citokineza=n(jednostruki kromosomi)

e sad u ovom mom dokumentu sam si ja uzela da je 2n=8 i radila kolko čeg ima i fakat nisam sigurna

mm.docx

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

e ljudi, molim vas ak se nekom ovo da pogledat, uglavnom nisam sigurna jesam dobro odredila brojeve svega u mitozi i mejozi i zanima me jel fakat vrijede sljedeće 'formule' za mitozu i mejozu koliko god bilo smiješno da i za to postoje :D.

MITOZA:

interfaza=2n

profaza=2n

metafaza=2n

anafaza=4n

telofaza=4n

citokineza=2n

MEJOZA:

interfaza=2n

p1=2n

m1=2n

a1=2n

t1=2n

citokineza=n(dvostruki kromosomi)

p2=n

m2=n

a2=2n

t2=2n

citokineza=n(jednostruki kromosomi)

e sad u ovom mom dokumentu sam si ja uzela da je 2n=8 i radila kolko čeg ima i fakat nisam sigurna

mm.docx

​Te "formule" su koliko sam pogledao dobre, ali vrijede samo za broj kromosoma u stanici (iako se pojam "kromosom" drugačije definira ovisno u kojoj se fazi nalazimo). Ja kad rješavam te zadatke nikad ne učim to napamet nego si crtam u glavi, ali ti radi kako ti je lakše ^_^ Mislim da ti je ovo u dokumentu sve dobro, ali neka slobodno još netko provjeri.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Te "formule" su koliko sam pogledao dobre, ali vrijede samo za broj kromosoma u stanici (iako se pojam "kromosom" drugačije definira ovisno u kojoj se fazi nalazimo). Ja kad rješavam te zadatke nikad ne učim to napamet nego si crtam u glavi, ali ti radi kako ti je lakše ^_^ Mislim da ti je ovo u dokumentu sve dobro, ali neka slobodno još netko provjeri.

Ajmeeeee hvala ti puno :), ma ja si isto crtam, al kad nisam sigurna, onda da imam nekaj za provjeru ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Gle ja nebi tia da bude nekih zabuna sad ako nabavis tu zbirku jer svi govore da je staro izdanje odlicno (nisam ima ovo starije izdanje) a opet nemas sto ni izgubit, ja pauziram godinu i prosa san organsku kem u 4. raz i bia san na natjecanju i mogu rec da je ova zbirka definitivno na toj razini i mislin da je vise nego dovoljna za prijemni. Pozz ;):D

​Bez brige, svaka pomoć je dobrodošla, a i vidim da dosta ljudi ima pozitivno mišljenje o njoj tako da nema greške ;) 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ljudi sad su mi javili iz antikvarijata da nemaju one zbirke za organsku i anorgansku kemiju od profila pa me zanima ako znate di bi to mogla nabavit :(

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok :)  evo ako moze pomoc. Ovaj je zadatak bia na maturi ove godine ljetni rok, zadnji je zadatak i nije mi nista jasno a inace mi ovo ide. (ovo sto je u zagradi su nabojni brojevi pa da se ne zbunite

13. Izvedeno je nekoliko pokusa s metalima i otopinama njihovih soli. Rezultati pokusa
prikazani su jednadžbama sljedećih kemijskih reakcija:
Cu(2+) + Zn → Cu + Zn(2+)
Mg + Zn(2+) → Mg(2+)+ Zn
Mg(2+) + Al → reakcija se ne odvija
2 Al + 3 Zn(2+) → 2 Al(3+) + 3 Zn.

13.1. Koji je od navedenih metala iz 13. zadatka najjače redukcijsko sredstvo? (po meni bi tocan odgovor treba biti aluminij iz ove zadnje reakcije jer otpusta najvise elektrona ali je tocan odg Mg)

13.2. Koji je od navedenih metala iz 13. zadatka najslabije redukcijsko sredstvo?

13.4. Koja od navedenih ionskih vrsta iz 13. zadatka može biti oksidacijsko sredstvo
u reakciji s metalima svih drugih navedenih kemijskih elemenata?

13.3 je neki laksi zadatak... ugl trazi se samo da se napise elementi .... evo pa ako moze neko odvojit par minuta na obasnjenje ako neko zna. Hvala :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ljudi sad su mi javili iz antikvarijata da nemaju one zbirke za organsku i anorgansku kemiju od profila pa me zanima ako znate di bi to mogla nabavit :(

http://www.profil-klett.hr/web-shop/proizvod/anorganska-kemija

http://www.profil-klett.hr/web-shop/proizvod/temelji-organske-kemije

Novija izdanja koja bi trebala biti (skoro) identična starim.

Bok :)  evo ako moze pomoc. Ovaj je zadatak bia na maturi ove godine ljetni rok, zadnji je zadatak i nije mi nista jasno a inace mi ovo ide. (ovo sto je u zagradi su nabojni brojevi pa da se ne zbunite

13. Izvedeno je nekoliko pokusa s metalima i otopinama njihovih soli. Rezultati pokusa
Mg + Zn(2+) → Mg(2+)+ Zn

13.1. Koji je od navedenih metala iz 13. zadatka najjače redukcijsko sredstvo? (po meni bi tocan odgovor treba biti aluminij iz ove zadnje reakcije jer otpusta najvise elektrona ali je tocan odg Mg)

13.2. Koji je od navedenih metala iz 13. zadatka najslabije redukcijsko sredstvo?

13.4. Koja od navedenih ionskih vrsta iz 13. zadatka može biti oksidacijsko sredstvo

13.3 je neki laksi zadatak... ugl trazi se samo da se napise elementi .... evo pa ako moze neko odvojit par minuta na obasnjenje ako neko zna. Hvala :D

​Šta se ne rješavaju ti zadatci pomoću one tablice za elektrodne potencijale? Prema njoj Mg ima E°=-2,36V, a Al E°=-1,66V prema tome Mg je jači reducens, a bakar najslabiji reducens (najjači oksidans)

Uredio Daenerys

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok :)  evo ako moze pomoc. Ovaj je zadatak bia na maturi ove godine ljetni rok, zadnji je zadatak i nije mi nista jasno a inace mi ovo ide. (ovo sto je u zagradi su nabojni brojevi pa da se ne zbunite

Mg + Zn(2+) → Mg(2+)+ Zn

13.3 je neki laksi zadatak... ugl trazi se samo da se napise elementi .... evo pa ako moze neko odvojit par minuta na obasnjenje ako neko zna. Hvala :D

1. Redukcijska moć pada od natrija prema zlatu, tako da je magnezij drugi najjači nakon natrija.

2. Cu istom logikom ko zadatak prije.

4. Cu2+ - oksidirani oblik redoks-sistema koji je jace oksidacijsko sredstvo može oksidirati reducirani oblik svakog redoks-sistema kojemu je odgovarajući oksidirani oblik slabije oksidacijsko sredstvo. Ili jednostavnije - bakar jer je najjači oksidans među navedenima, a svi ostali su slabiji od njega.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

http://www.profil-klett.hr/web-shop/proizvod/anorganska-kemija

http://www.profil-klett.hr/web-shop/proizvod/temelji-organske-kemije

Novija izdanja koja bi trebala biti (skoro) identična starim.

​Šta se ne rješavaju ti zadatci pomoću one tablice za elektrodne potencijale? Prema njoj Mg ima E°=-2,36V, a Al E°=-1,66V prema tome Mg je jači reducens, a bakar najslabiji reducens (najjači oksidans)

​Znam, u tome i je stvar, puno bi lakse bilo pomocu tablice ali se ona ne dobije na maturi :(

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

1. Redukcijska moć pada od natrija prema zlatu, tako da je magnezij drugi najjači nakon natrija.

2. Cu istom logikom ko zadatak prije.

4. Cu2+ - oksidirani oblik redoks-sistema koji je jace oksidacijsko sredstvo može oksidirati reducirani oblik svakog redoks-sistema kojemu je odgovarajući oksidirani oblik slabije oksidacijsko sredstvo. Ili jednostavnije - bakar jer je najjači oksidans među navedenima, a svi ostali su slabiji od njega.

​Hvala, ali opet to mi se cini kao da bi trebali znati napamet onu tablicu el potencijala a nemamo je na maturi.. to je problem :huh:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne treba ti tablica, samo trebaš znat kako raste i pada elektronegativnost po skupinama i periodama.

čim veca ektronegativnost - jace oksidacijsko sredstvo (elektron akceptor), čim manja - jace redukcijsko sredstvo (elektrondonor)

Zato su metali jača redukcijska, a nemetali jača oksidacijska sredstva.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne treba ti tablica, samo trebaš znat kako raste i pada elektronegativnost po skupinama i periodama.

čim veca ektronegativnost - jace oksidacijsko sredstvo (elektron akceptor), čim manja - jace redukcijsko sredstvo (elektrondonor)

Zato su metali jača redukcijska, a nemetali jača oksidacijska sredstva.

Ahaa, e sad mi ima smisla, puno hvala :D 

Uredio MedStudent555

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja nemam pojma za tu novu jer još nije postojala kad sam ja bila maturantica :D
Ali mogu poslikat koju lekciju iz svoje stare sad za vikend kad dođem doma pa da netko ko ima novu usporedi da znamo koliko su zapravo slične ili čak iste :)

​Nabavio sam tu novu od profila i skenirao sam prvu lekciju pa kad budeš imala vremena možeš usporediti koliko su (ako uopće) slične. :) 

http://imgur.com/a/QYrTO

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

jel zna netko jel ima neka dobra zbirka sa zadacima iz biologije iz genetike?

za ove zbirke iz kemije, ja sam ove zbirke iz opće i organske nabavila na Interliberu i to izdanja iz 2003. i 2005. bile su onak baš na hrpi i to prošle godine, tak da škicnite ove godine,tad dofuraju ak imaju kaj još ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Nabavio sam tu novu od profila i skenirao sam prvu lekciju pa kad budeš imala vremena možeš usporediti koliko su (ako uopće) slične. :) 

​Provjerim onda sutra navečer, nemam ju tu sa sobom :)

jel zna netko jel ima neka dobra zbirka sa zadacima iz biologije iz genetike?

​Mislim da takvo što postoji samo za fakseve.

Evo ide u privitku praktikum iz genetike s mog faksa, na kraju svake vježbe ima hrpa zadataka. Pri kraju su već stvari koje se ne rade u srednjoj na biologiji tipa izračunavanje varijabilnosti i derivecije, ali na početku di su monohibridna i dihibridna križanja bi se našlo za riješit :)

praktikum-iz-genetike-1.pdf

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Evo, poslikala sam i ja alkane u staroj :D
http://imgur.com/a/3e3YO

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Super :D skoro pa iste :) , raspored zadataka za ponavljanje je malo drugaciji, svi zadaci su slicni a neki cak i isti

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok svimaaa, zanima jel itko mislio ići u Algebru na pripreme za prijemni? 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hej, ljudi :D nova sam na forumu pa ne zamjerite ako se malo ne snađem ispočetka :D
Zanima me koji su vama prioriteti - Zg, St, Ri ili Os? i kakvi su vam bili prosjeci? Mislite da će nam to puno utjecati? :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hej, ljudi :D nova sam na forumu pa ne zamjerite ako se malo ne snađem ispočetka :D
Zanima me koji su vama prioriteti - Zg, St, Ri ili Os? i kakvi su vam bili prosjeci? Mislite da će nam to puno utjecati? :)

​Dobrodosla :lol:

Evo vako: meni je osnovni prioritet zg al vjv ce i rijeka doc u obzir mada zasad ni ne razmisljam o tome.Planiram da cu  upasti u zg jer san vec i krenija raditi i zasad sve ide bez problema a i nemogu neki predmet posebno izdvojiti da mi bas neide. Prosjek mi je recimo oko 4,8-4,85, al stv koga god od starijih da pitas reci ce ti da je najmanje bitan :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Dobrodosla :lol:

Evo vako: meni je osnovni prioritet zg al vjv ce i rijeka doc u obzir mada zasad ni ne razmisljam o tome.Planiram da cu  upasti u zg jer san vec i krenija raditi i zasad sve ide bez problema a i nemogu neki predmet posebno izdvojiti da mi bas neide. Prosjek mi je recimo oko 4,8-4,85, al stv koga god od starijih da pitas reci ce ti da je najmanje bitan :)

​Hehe, meni je isto prvi i osnovni prioritet Zg, budući kolega ako Bog da :) meni bude oko 4.2, valjda budem popravila maturom i prijemnim :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu