Sign in to follow this  
Followers 0
Mr Mojo

Kako postati profesor pretkliničkog predmeta?

12 posts in this topic

Bok ljudi :)

Ispričavam se ako je ovo pitanje negdje već postavljeno, pretražio sam podosta foruma, a i na tražilici ništa ne izbacuje tako da sam se odlučio na novi topic. Još nisam student medicine tako da bi ova pitanja mogla zvučati malo glupo, ali što je tu je. 

Koliko ja shvaćam, medicina ima pretkliničke i kliničke predmete. Mene konkretno zanima rad na fakultetu, profesorski posao. Kod kliničkih predmeta osoba prvo završi medicinu, specijalizira i napiše doktorat pa na kraju ima titulu dr. sc. (i dr. med. spec. uz to?) i onda ima preduvjete za raditi na fakultetu, ako ne griješim? 

Mene zanimaju ovi pretklinički predmeti, kako netko postane profesor takvog predmeta? (npr. anatomija)

Specijalizira u čemu god i pritom paralelno objavljuje znanstvene radove iz tog pretkliničkog predmeta?  

Koliko ja znam, ne moras specijalizirat da bi doktorirao, tako da se doktoratom mozes bavit cim diplomiras. Kod pretklinike, kao i za svaki posao, raspise se natjecaj i ti se zaposlis. Budes prvo asistent, pa docent pa profesor i sl. (Ne znam koje su sve tocno titule). Za svaku tu titulu moras ispuniti odredene uvjete, poput rada sa studentima, odredeni broj objavljenih radova, broj odslusanih kongresa i ostalo. Za biti profesor na pretklinickom predmetu ne trebas imati specijalizaciju. Kliniku predavaju klinicari, odnosno osobe koje su to odredeno podrucje specijalizirale.

Na pocetku (bar kod nas u Splitu) vam objasnjavaju kako sve to funkcionira.

Hvala puno!!

Još samo jedno pitanje - je li moguće onda nakon fakulteta specijalizirati i raditi u tom specijaliziranom području određeni niz godina pa se kasnije u karijeri prebaciti na asistiranje na fakultetu u tim pretkliničkim predmetima? 

Jedan dio života raditi "praktičnije", a drugi dio raditi na fakultetu.

Ne vidim zašto ne bi mogao :) iako ne poznam nekog profesora koji je to napravio. Neki profesori rade i na pretklinici i klinici, ali na pretklinici ne sudjeluju u potpunosti.  

Specijalist nečega da ode raditi na pretkliniku? Prvo, nije lud da ide s više plaće na nižu, drugo, pretklinika je u Hrvatskoj otužna. Većina ide na pretkliniku jer ih zanima znanost, a toga u Hrvatskoj nema. Mislim, ima, ali je poprilično otužno. Publicirati možeš i kad si kliničar.

Specijalist nečega da ode raditi na pretkliniku? Prvo, nije lud da ide s više plaće na nižu, drugo, pretklinika je u Hrvatskoj otužna. Većina ide na pretkliniku jer ih zanima znanost, a toga u Hrvatskoj nema. Mislim, ima, ali je poprilično otužno. Publicirati možeš i kad si kliničar.

​Zar profesori na fakultetu ne bi trebali imati dobre plaće? Recimo jedan profesor anatomije ili patologije? (doduše treba dosta godina i rada da se stekne ta titula)

Pa sigurno da imaju, recimo 10-12 tisuća kuna, što je vjerojatno nakon godina i godina rada, ne postaju profesori s 30, nego s 50+. Ja mislim da znanstveni novak ima minimalac? Ne znam sigurno, znam da su se žalili. 

Dok jedan liječnik specijalist, dakle 5-6 godina nakon faksa, ima bar 10 i to može samo rasti. Da ne govorim koliko se natuče na dežurama.

Ne znam točno plaće na fakultetu, velim, ali nisu bajne i na klinici se sigurno znatno više zarađuje.

A vidjet ćeš i sam kad preživiš prve 3 godine faksa da ti s pretklinike nisu nimalo cool kao kliničari :D , samo vama imponira to sve, zato što ih se još bojite :D 

Ne znam točno plaće na fakultetu, velim, ali nisu bajne i na klinici se sigurno znatno više zarađuje.

​Stažisti 4100 - 4700; Liječnik opće prakse 6000 – 7500; Specijalizant – 8000 – 9500; Specijalist – 10000 – 12000; Zn. novak – asistent - 5500 – 5700; Docent – 8000 - 9000; Profesor – 12 000. Ovo je izvađeno iz prezentacije s faksa. Računaj da su sada kliničarima (i sestrama) digli plaće za 4%. I, koliko znam, većina kliničara ima izvore prihoda s više strana, s obzirom da neki rade i na faksu i u bolnici, a neki znaju surađivat s privatnicima?

To je osnovna plaća za specijaliste, bez dežurstava menisčini, znam da neki bez problema tuku 15 000+, stariji pogotovo. 

I eto, pogledaj recimo karijeru nekoga poslije medicine tko ide u znanost, imat će par godina plaću manju od 6 000, onda će sljedećih dvadesetak godina čekati da dođe do tih 10+. Onda imaš nekoga tko ode raditi u hitnu i natuče 9000. Ili kao specijalizant 9000, u roku od 5 godina mu je plaća viša od ovih koji nakon 30 godina postanu izvanredni profesori. I to je to.

Privatno ne računam :D 

Jest. Imaju oni dosta bonusa, uz prekovremene koji nastaju zbog stanja kakvo je.

Radit na medicinskom faksu se isplati osobama koje su završile neki drugi oblik faksa (tipa na katedri za fiziku, kemiju ili biologiju). Vjerujem da im je to veći prihod nego otić predavat u srednju ili osnovnu. I zanimljivije, na kraju krajeva :D 

Liječnik opće prakse 6000 kn... To je žalosno, ali stvarno. Zamisli recimo da si završio i ideš u opću praksu, nemaš stan, platiš stanrinu najmanje 2000 kn, 1000 kn za režije, i još da ti padne na pamet uzeti kredit za automobil i to plaćati recimo 500 kn... Ostaje ti 2500 kn, odnosno, manje od 100 kn dnevno za osobne troškove, odjeću, hranu, zabavu. 

Da se čovjek zapita, nije ni čudo što svi odoše.

Sign in to follow this  
Followers 0

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu