Underwood

Plaćanje studija

14 poruka u ovoj temi

S obzirom da ne znam jel ova tema možda postoji tu negdje pa ću otvoriti novu. Stvari ovako stoje, ja sam završila jedan stručni studij u Zagrebu na zdravstvenom veleučilištu i studirala sam besplatno tj. na teret ministarstva. Sada se pripremam upisati medicinu i ne znam jel se plaća ili ne s obzirom da čujem razne informacije (puna cijena, pola cijene) da ne spominjem da je na mom završenom faksu bilo ljudi koji su došli s raznih fakulteta i nisu platili (ponovno su se upisivali, nisu se prebacivali). Uz sve to koliko čitam svako sveučilište (ponekad i fakultet) ima svoju politiku vezano uz plaćanje. Bila bih jako zahvalna na svim informacijama koje imate (pogotovo me zanima kakva je situacija u Rijeci s obzirom da mi je to prvi izbor). Thanks ljudi unaprijed :D 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Prvu godinu plaćaš, ostale su ti besplatne ako daješ sve u roku. Teško mi je povjerovat da su ljudi studirali na drugom faksu i upisali na veleučilištu i ne platili baš ništa, osim ako su studirali prije 2010. Ako nije tako onda su za*ebali državu nekako, što je oke :D al nije standard

Politika plaćanja je na razini ministarstva, dakle države, javni fakulteti tj. sveučilišta mogu samo odredit koliko ćeš plaćat godinu/ECTS bod ako padneš/nije ti prvi upis godine, kao i uvjete padanja godine na pojedinom fakultetu.

Doduše, ni ovo ti nije sigurno jer do tvog upisa mr. Orešković još stigne štošta promijenit

Uredio Silentium Aeternum

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Prvu godinu plaćaš, ostale su ti besplatne ako daješ sve u roku. Teško mi je povjerovat da su ljudi studirali na drugom faksu i upisali na veleučilištu i ne platili baš ništa, osim ako su studirali prije 2010. Ako nije tako onda su za*ebali državu nekako, što je oke :D al nije standard

Politika plaćanja je na razini ministarstva, dakle države, javni fakulteti tj. sveučilišta mogu samo odredit koliko ćeš plaćat godinu/ECTS bod ako padneš/nije ti prvi upis godine, kao i uvjete padanja godine na pojedinom fakultetu.

Doduše, ni ovo ti nije sigurno jer do tvog upisa mr. Orešković još stigne štošta promijenit

Ni ja nisam vjerovala, ali nisu ništa platili kao zbog razina studija. Bili su na sveučilišnom pa su došli na veleučilište, a ministarstvo jasno odjeljuje te kategorije, bar su tako rekli. A i to što veliš, živi bili pa vidjeli :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja sam isto završila studij na ZVU, i upisala pretprosle godine medicinu u Rijeci...tad je bila priča u Rijeci da ako si studirao bez plaćanja, plaćaš prvu godinu pola cijene (dalje ako sve očistiš ne plaćaš ništa)......ja sam na ZVU plaćala studij, pa sam ovdje upisala bez plaćanja....

ali to je bila isključivo politika Sveučilišta u Rijeci, a u ostalima (barem ZG i OS) se plaćala puna školarina prvu godinu bez obzira jesi li prvi faks plaćao ili ne....

e sad, nisam gledala kako je to bilo ove godine, ali pretpostavljam da nisu mijenjali :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja sam isto završila studij na ZVU, i upisala pretprosle godine medicinu u Rijeci...tad je bila priča u Rijeci da ako si studirao bez plaćanja, plaćaš prvu godinu pola cijene (dalje ako sve očistiš ne plaćaš ništa)......ja sam na ZVU plaćala studij, pa sam ovdje upisala bez plaćanja....

ali to je bila isključivo politika Sveučilišta u Rijeci, a u ostalima (barem ZG i OS) se plaćala puna školarina prvu godinu bez obzira jesi li prvi faks plaćao ili ne....

e sad, nisam gledala kako je to bilo ove godine, ali pretpostavljam da nisu mijenjali :)

​Hvala na informaciji :). Ništa onda, budem slala upit na sveučilište, valjda se nije promijenilo ništa, mislim sigurno je bolje platiti pola nego cijeli iznos...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ovako je bilo prošle godine za Rijeku :

Student koji je koristio pravo studiranja na nekom od visokih učilišta u RH u statusu redovitog studenta bez
plaćanja studija te mijenja studij i ponovno upisuje 1. godinu studija iste razine u statusu redovitog studenta na
nekoj od sastavnica Sveučilišta u Rijeci, obvezan je platiti puni iznos participacije u troškovima studija utvrđene
u točki I. ove Odluke.    

Student koji je studirao na nekom od visokih učilišta u RH u statusu redovitog studenta uz plaćanje  ili u statusu
izvanrednog studenta ima pravo upisati 1. godinu nekog drugog studija u okviru Sveučilišta u Rijeci u statusu
redovitog studenta i ne plaća  participaciju u troškovima studija.

Redoviti student prilikom prijelaza sa studija drugog visokog učilišta izvan Sveučilišta u Rijeci ili sa studija jedne
sastavnice na drugu sastavnicu Sveučilišta u Rijeci, jednokratno plaća pola iznosa participacije u troškovima
studija utvrđenog u točki I. ove Odluke

To sam našla u nekom dokumentu koji su objavili prošle godine,mislim da ce tako biti i ove :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Odgovorili su mi sa sveučilišta u Rijeci nakon što su pitali ministarstvo i kao plaćam punu participaciju, ali me zanima plaćam li ja samo prvu godinu pod uvjetom da skupim dovoljan broj ECTS-a ili moram i dalje nastaviti s plaćanjem svake godine? Njihovi odgovori su mi nejasni u tom pogledu jer kao plaćam prvu godinu i plaćam dok ne skupim isti broj ECTS-a koliko sam skupila na veleučilištu? Za to pak nikad nisam čula 

Uredio Underwood

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koliko ja znam plaća se samo prva godina studija pod uvjetom da drugu skupiš dovoljan broj ECTS-a u tom slučaju ništa ne plaćaš :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koliko ja znam plaća se samo prva godina studija pod uvjetom da drugu skupiš dovoljan broj ECTS-a u tom slučaju ništa ne plaćaš :D

​E ne znam očito su promjenili jer dobila sam odgovor kao da u najboljem slučaju nakon 3 godine ja neću morati plaćati na medicini ako ostvarim dovoljan broj ECTS-a. Meni je to u krajnjem slučaju bezobrazno jer koliko znam ljudi koji odustaju od fakulteta i odu na neki drugi plaćaju prvu godinu, a mi koji smo eto odlučili završiti jedan studij pa krenuti na drugi  završimo u puno goroj situaciji (plaćamo trostruko više)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​E ne znam očito su promjenili jer dobila sam odgovor kao da u najboljem slučaju nakon 3 godine ja neću morati plaćati na medicini ako ostvarim dovoljan broj ECTS-a. Meni je to u krajnjem slučaju bezobrazno jer koliko znam ljudi koji odustaju od fakulteta i odu na neki drugi plaćaju prvu godinu, a mi koji smo eto odlučili završiti jedan studij pa krenuti na drugi  završimo u puno goroj situaciji (plaćamo trostruko više)

​Ugl, čula sam i ja (pošto sam stariji maturant i student) da se razgovara o tome da se na drugom fakultetu kojega bi upisali na teret ministarstva (redovno), plaća onoliko godina koliko ste ih završili na prvom fakultetu, tj. onoliko godina koliko vam je država financirala studiranje. znači ako ste studirali godinu dana na teret ministarstva, onda plaćate jednu godinu, ako ste studirali 5 godina, onda plaćate 5 godina. da ponovim, to NIJE KONAČNO, nego je izjava ministarstva koja aludira na to dosta nejasna, tako da se sada, koliko sam shvatila, razjašnjavaju te izjave :) 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Ugl, čula sam i ja (pošto sam stariji maturant i student) da se razgovara o tome da se na drugom fakultetu kojega bi upisali na teret ministarstva (redovno), plaća onoliko godina koliko ste ih završili na prvom fakultetu, tj. onoliko godina koliko vam je država financirala studiranje. znači ako ste studirali godinu dana na teret ministarstva, onda plaćate jednu godinu, ako ste studirali 5 godina, onda plaćate 5 godina. da ponovim, to NIJE KONAČNO, nego je izjava ministarstva koja aludira na to dosta nejasna, tako da se sada, koliko sam shvatila, razjašnjavaju te izjave :) 

​Ajoj dok oni razjasne :lol:, pogotovo sad kad je smjena vlasti pa se neće ništa događati odmah na početku. Mislim da mi je najpametnije početi gledati opcije studentskog kredita :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Ajoj dok oni razjasne :lol:, pogotovo sad kad je smjena vlasti pa se neće ništa događati odmah na početku. Mislim da mi je najpametnije početi gledati opcije studentskog kredita :)

​Neka se ne događa ništa po pitanju tog plaćanja još jedno 6 mjeseci, a za ostalo neka rade i prekovremene :P 

Vidjet ćemo šta će biti, kažu ljudi da su i prodekani zbunjeni i čekaju odgovore, za koje ne znaju kada će stići jer im još nitko ništa ne javlja... Ako šta saznam prije nego bude "javno", javim!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

​Neka se ne događa ništa po pitanju tog plaćanja još jedno 6 mjeseci, a za ostalo neka rade i prekovremene :P 

Vidjet ćemo šta će biti, kažu ljudi da su i prodekani zbunjeni i čekaju odgovore, za koje ne znaju kada će stići jer im još nitko ništa ne javlja... Ako šta saznam prije nego bude "javno", javim!

​Može :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo napokon i informacije o plaćanju: plaća se onoliko godina koliko ste studirali na teret ministarstva. Ja sam završila tri godine dakle ja bi morala platiti tri godine na sljedećem fakultetu. I vidim npr. kod upisa na sveučilište u Rijeci da neki fakulteti (medicina je među njima) traže datum upisa prošlog fakulteta i ispis ECTS bodova skupljenih na njemu tak da prema tome vide koliko se plaća

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu