Pomet

Vodič za maturante

41 poruka u ovoj temi

Za prijemni (jer maturu nisam pisala):
Nemojte se previše oslanjati na priručnik - tj. na stara pitanja s prijemnih. Težište mora biti na dobrom razumijevanju i poznavanju gradiva. Pitanja prođite tek kad ste to svsentyli. Prije će vas ona samo deprimirati, a poslije, ako ste dobro radili, bi trebalo biti lako. Poanta vašeg rješavanja pitanja treba biti upoznavanje s njihovim stilom ("cakama"), a ne učenje. Posebno to vrijedi za fiziku. U priručniku ima puno zadataka, a na prijemnom se redovito nabaci dosta teorije i onda svi budu iznenađeni. Morate to zbilja razumjeti, a ne samo pamtiti formule - iako i njih treba, naravno, znati.
I mislim da je rasprava Kolega, pomozi! nešto apsolutno najkorisnije što se tu može naći. S jedne strane možete bez srama pitati stvari koje vam nisu jasne, a s druge strane možete ponavljati gradivo pomažući drugima. Naravno, fora je imati skripte, čuti savjete i biti u toku s događanjima, ali mislim da je ovo prilično jedinstveno po svom sadržaju.

Najljepši trenuci:
Onaj osjećaj kad znaš da nešto ZNAŠ. Nepokolebljivo apsolutno znanje, ako uspijete tako dobro naučiti. Tog nažalost baš i nema na faksu, ali zato će vam faks otvoriti nove vidike i opet ste na dobitku...

Najgori trenuci:
Strah prije testa. Samo se treba smiriti i skoncentrirati, spremali ste se i sad ćete to iskoristiti. I bit će sve u redu...

Uredio Iida

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Za prijemni (jer maturu nisam pisala):
Nemojte se previše oslanjati na priručnik - tj. na stara pitanja s prijemnih. Težište mora biti na dobrom razumijevanju i poznavanju gradiva. Pitanja prođite tek kad ste to svsentyli. Prije će vas ona samo deprimirati, a poslije, ako ste dobro radili, bi trebalo biti lako. Poanta vašeg rješavanja pitanja treba biti upoznavanje s njihovim stilom ("cakama"), a ne učenje. Posebno to vrijedi za fiziku. U priručniku ima puno zadataka, a na prijemnom se redovito nabaci dosta teorije i onda svi budu iznenađeni. Morate to zbilja razumjeti, a ne samo pamtiti formule - iako i njih treba, naravno, znati.
I mislim da je rasprava Kolega, pomozi! nešto apsolutno najkorisnije što se tu može naći. S jedne strane možete bez srama pitati stvari koje vam nisu jasne, a s druge strane možete ponavljati gradivo pomažući drugima. Naravno, fora je imati skripte, čuti savjete i biti u toku s događanjima, ali mislim da je ovo prilično jedinstveno po svom sadržaju.

da, Kolega, pomozi! je, osobito što se fizike tiče, vrlo, vrlo dobar...

meni je priručnik važan, jer ti kad sve naučiš nekako dadne do znanja, što možeš "zaboraviti", a što će biti važno, osobito što se bio i anorganske kemije tiče...
a i čisto ti dadne dobar osjećaj kad riješiš seriju od 100 pitanja s 90 posto :lol2:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ili stalno razmisljate da morate pocet ucit (od 10. mjeseca) a zapravo ucite zadnja dva tjedna od jutra do mraka, i skuzite da vam je to tlaka, al da nije TAKO strasno i da cete ocito moc prezivjet na faksu ako bude trebalo zapet.

I onda zadnji dan imate zivcane slomove oko kemije jer rjesavate neki zadatak i svaki krivo rjesite :D dodjete na prijemni, zaboravite osobnu, napravite cijeli cirkus, al na kraju budete 6. i sve to zaboravite :D

all in all, ne bih ponovila, al drago mi je da me natjeralo da naucim stvari koje nisam u srednjoj.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

I samo bih nadodala da je isto jako bitno biti redovan u učenju za nastavu. Najbolje se odmah riješiti svakog testa i odmah se javiti za svaki usmeni. Imate više vremena za učenje drugog, a i kada se skupe dobre ocjene, na kraju godine vas manje gnjave...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

mislim da je najvaznije rec "nikad ne odustajte" makar je tjedan dana pred prijemni a vi niste ni otvorili knjigu nije jos nista gotovo sve se to stigne...ma samo nemojte bit ko ja, krenite ucit u 9 mjesecu makar sat vremena dnevno ni ne znate koliko je to zapravo puno

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sad ovako s odmakom šta bi volio da mogu sam sebi reći prije godinu dana:

Nulta stvar: krenuti na vrijeme

Prva stvar: repeticije, pripreme, hrpa priručnika, materijala, prijemnih NE POMAŽU ako se ne grije stolica. I to ako se ne grije stolica za običnim školskim udžbenikom u većini slučajeva.

Druga stvar: ponavljanje je mater, ćaća i socijalni radnik učenja.

Treća stvar: četvrti razred osobito kemiju i genetiku učiti redovito u školi-ogromna ušteda vremena i živaca.
E onda po predmetima:

KEMIJA: Prvu početi učiti, idealno preko ljeta i to prva dva razreda koji su vjerojatno najzahtjevnije gradivo na prijemnom i traže puno učenja s razumijevanjem i vremena da se "slegnu". 4. razred je također težak ali je olakotna okolnost ta što se uči u školi. 3. razred učiti na samom kraju-ionako se ne gleda na prijemnom u tolikoj mjeri u usporedbi sa ostalima.

BIOLOGIJA: Zašto je krenuti rano učiti kad je sama hrpa činjenica-bacite težište na prave stvari-za nju uvijek ima vremena(osim genetike).

FIZIKA: 24 lekcije-najbolja priprema i za maturu i za prijemni pogotovo-zaboravite udžbenike i žutu zbirku. Knjiga ne otkriva toplu vodu i nećete moći naučiti fiziku u par mjeseci. Zahtjevna je i traži puno vremena ali njeno težište na razumijevanje teorije će vam se višestruko isplatiti.

MATEMATIKA: 24 lekcije-ista priča kao i za fiziku s tim da je ona zapravo za višu razinu

Eto puno sreće i krenite s poslom ali i opušteno ima vremena...a čak možda nađete i nešto zadovoljstva u učenju smile.gif

Ovo je jedna pametna! Okanite se Plave zbirke, prirucnika, nekih knjiga za ponavljanje i slicnog. To neka vam sluzi za ponavljanje u 6. mjesecu. Ucite iz normlanih, odvratnih, debelih knjizurina po gimnazijskom programu i amen. Ako ne upadnete, uvijek postoji PBF HAHA :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Imam pitanje vezano za fiziku. Maturant sam, te sam svake godine išao na natjecanja iz fizike i mislim da je shvaćam jako dobro, pa me zanima dali su mi žuta zbirka i udžbenik dovoljni ili ću trebati potražiti drugu literaturu i to proučiti?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Imam pitanje vezano za fiziku. Maturant sam, te sam svake godine išao na natjecanja iz fizike i mislim da je shvaćam jako dobro, pa me zanima dali su mi žuta zbirka i udžbenik dovoljni ili ću trebati potražiti drugu literaturu i to proučiti?

Pozdrav :) Nisam tu da ti govorim o fizici jer meni jako loša u školi, nego da nam se pridružiš u temi za maturante

http://perpetuum-lab.com.hr/forum/topic/55026-maturanti-generacije-201112/page__st__1064

Tamo se o svemu raspravlja, a o fizici ponajviše ;)
Sretno!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ne bi to vise ponavljala, jednom je bilo dovoljno tog stresa. Samo evo za buduce maturante: udebljajte se jer cete za prijemni sve izgubiti. Prijemni dijeta- najbolja dijeta :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ne bi to vise ponavljala, jednom je bilo dovoljno tog stresa. Samo evo za buduce maturante: udebljajte se jer cete za prijemni sve izgubiti. Prijemni dijeta- najbolja dijeta biggrin.png

S ovim se slažem. :D na prijemni sam došla kao zombi, mršava, nenaspavana, nemarno svezane kose... Za one koji su me slučajno prepoznali, ne izgledam ja stvarno tako. :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ja sam svejedno debel :D. Savjetujem da se uhvatite na vrijeme učenja, i da pročitate lektire s popisa na vrijeme ;)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Sarmo, potpis na cijeli tvoj post osim:

Ljudi na forumu spominju žutu i plavu zbirku,ja sam osobno teoriju naučila tako da svaki dio kužim,nisam riješila niti jedan zadatak i rezultat na kraju je bio iznimno dobar.

Istina je da se sa dooobro naučenom teorijom glatko prolazi kroz zadatke, ali praksa u rješavanju zadataka donosi sigurnost na ispitu. 90% vremena učenja fizike su zadatci, osim za nadarene matematičke tipove koji su imali jaku fiziku u srednjoj.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Dragi ovogodišnji maturanti, želim vam puno uspjeha u svemu što vas sad čeka, mature, prijemni..

Imate dovoljno vremena sve pripremiti, ne morate početi odmah, oko zimskih praznika bi bilo idealno. :D

Znam da sam ja u ovo vrijeme prošle godine počela čitati forum u želji da čujem dojmove maturanata. To mi je puno pomoglo, pa se zato i ja priključujem da podijelim svoje iskustvo :D

Savjetujem vam da učite organsku kemiju redovito jer je jako opširna i poprilično je zastupljena na maturi i prijemnom. Gradiva prijašnjih razreda pređite po udžbenicima (Meni su najbolji bili oni od školske knjige) i downloadajte skriptu Kristine Kučande na forumu drzavna-matura. Uz nju možete ponavljati i ima dosta korisnih stvari koje se nekad znaju pojaviti (boje plamena metala, reagensi, indikatori itd.) , a ima i drugu skriptu sa svim obrazloženim i riješenim zadacima prijašnjih matura.

Nadalje, fiziku sam za prijemni pripremala iz priručnika Fizika u 24 lekcije koja jest malo teža, ali koncipirana je baš kao i prijemni. Treba dobro poznavati teoriju i zaključivati, to im je važnije nego neki abnormalno težak zadatak s puno računa. Ipak imamo 36 pitanja po predmetu i 2 sata i 45 minuta za sve to riješiti, zato su ovakvi zadaci i stavljeni. I da, Udžbenici Vladimira Paara su odlični, pa ako ste, kao i ja, prospavali neko gradivo, pomoći će vam u shvaćanju osnovnih principa.

Formule za prijemni treba znati napamet jer često iz njih morate zaključiti nešto. Po mom mišljenju žuta zbirka nije baš korisna toliko za prijemni, ali za maturu vam može pomoći. Mi smo za maturu imali organizirane pripreme tako da se za to nisam baš puno ni trudila, moram priznati.

I konačno, biologija. Vjerojatno ćete oko nje imati najmanje muke, zanimljiva je i od svih ponuđenih najlakša za naučiti. Preporučujem udžbenike školske knjige.

Za prijemni vam je također u izdanju priručnik sa zadacima od prijašnjih godina, pa ga ne bi bilo loše pogledati, čisto da se "ufurate" u to. Meni je koristila. Naravno, ima i ovdje, na Perpetuumu , dosta skripti i zadataka, tako da se ne morate puno brinuti. Potrebna je samo dobra volja i trud koji će se, ne sumnjam, isplatiti.

Ako imate pitanja slobodno gnjavite :ludjak::D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Maturanti, puno uspjeha vam želim pa da iduće godine budemo kolege :)
Samo smireno i polako, sve se stigne i sve se da naučiti, uhvatit će vas panika kao i većinu prije vas, ali nije to ništa strašno, ključ svega je DOBRA ORGANIZACIJA :)

za maturu pratite što se traži po onim katalozima, to si nađite u udžbenicima iz srednje jer sve ima tamo :) ne traži se više od onoga što piše..

za prijemni imate mjesec dana da se pripremite i to je dovoljno ako ste te predmete već učili za maturu :)

kao što već vjerojatno znate, priča se da je kemija najteža na maturi od izbornih, kao i na prijemnom. organsku učite jer je bilo dosta, treći razred samo osnovne stvari jer se ta pitanja daju logički zaključiti, a prvi i drugi detaljno kao i četvrti.. također meni je bila korisna skripta od K.Kučande u kojoj ima riješenih nekoliko matura i objašnjeni su postupci

fizika je na maturi lagana, zadatci se mogu riješiti u 3 reda, doslovno (ja sam iz prirodoslovno-matematičke gimnazije pa mi to nije bio problem, mi smo fiziku radili po plavim zbirkama u kojoj ima puno težih zadataka nego na maturi), a teoriju treba pročitati iz udžbenika, tamo piše sve što se traži, prođite si starije mature da vidite princip, tako ćete znati što se točno traži i na koji način se rješava

biologija je najlaška i za nju ne treba toliko vremena, ja sam učila po udžbenicima po kojima smo radili u školi (od školske knjige, ali sam još i iz nekih profilovih čitala sa strane)

za prijemni si nabavite priručnik sa zadatcima za prijemni (oko 70kn) da vidite po kojem principu su zadatci, te također po katalogu znanja koji je na stranici faksa gledajte po udžbenicima što treba.. ja sam fiziku ispisivala tek toliko da zapamtim formule, a teoriju čitala iz udžbenika iz srednje (autor Jakov Labor); kemiju sam radila po udžbenicima i zbirkama Kemija 1, Kemija 2 i Organska kemija; biologiju po udžbenicima iz srednje isto i napravila sam si skriptu (u skriptu iz pomaka sam upisivala ono što mi je trebalo dodatno i detaljnije, a izbacila sam one stranice koje se ne traže (gradivo 2.razreda)i dodala neke stranice udžbenika)

ako nekoga još nešto zanima samo pitajte :) radite ono što traži faks koji želite, posvetite se više onome što se više boduje i što se više traži na određenom faksu, ja sam pocela dosta kasno uciti, ali sam sve stigla, sve solidno napisala, dovoljno dobro da uz sam uz dobro napisan prijemni uspjela :) na ono na što sam najopuštenija išla to sam najbolje napisala :) matura je jako napuhana i uopće nije tako strašna kao što se priča, ne vjerujte svima sve što kažu, matura je lagana i ako se pripremite i ako dođete smireni bit će sve okej :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Maturanti ^_^

Evo javljam se da dam dvije-tri "pametne"... Savjetovala bih vam da s pripremama biologije, kemije i fizike (učenje, ne nužno pohađanje organiziranih priprema) počnete što prije. Vjerujte mi da ljeto prije 4. razreda nije prerano i da će vam svaki sat, svaka lekcija koju ste prošli kasnije puno značiti: ponajprije će vam smanjiti stres i uliti samopouzdanja onda kad će vam to posebno trebati (razbolje mature i prijemnog). I to odmah krenite s onim šta najmanje znate i ne dajte se obeshrabriti, sve se može postići predanim radom. Fiziku preporučujem Fiziku u 24 lekcije (ponavljam, ne dajte se zastrašiti, ova je gadna, ali medicina često uzima koncept pitanja iz nje-bar mi se čini), kemiju udžbenike i biologiju neku skriptu/e (potražite neku provjerenu na netu ili kopirajte/kupite od starijih). I da, matematiku sustavno ponavljajte tijekom godine, s naglaskom na riješavanje i razumijevanje zadataka prijašnjih matura. Engleski i hrvatski se ne trebaju pripremati, eventualno se za esej iz hrvatskog treba ponešto naučiti o književniku i razdoblju. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Lijepi pozdrav svim ovogodišnjim maturantima! :)
Na početku,želim vam reći da se odmorite još ovih desetak dana praznika. Ne brinite toliko oko te mature,nije to tako veliki ''bauk''. Samo hrabro i sa samopouzdanjem i uspjet ćete ostvariti svoje ciljeve. Prvo krenite od onoga što vam najslabije ide,od onih predmeta koji vam zadaju najviše muke.

Literatura koja je meni pomogla u pripremanju za maturu:

Hrvatski - skripta s interneta.
Matematika - http://www.tonimilun.com/ .
Engleski - prođite starije mature i malo ponovite pravila za pisanje eseja.
Biologija - Biologija na državnoj maturi (školska knjiga ; Sanja Mikulić,Mišo Rašan,Dalibor Sumpor),knjiga je stvarno dobro napravljena,prati ispitni katalog postavljen na stranici NCVVO. Ako se pripremate za prijemni,ne trebate učiti biljke i životinje,ali ćete uz ovu knjigicu trebati i udžbenike iz biologije koje koristite na nastavi jer je potrebno jako dobro naučiti čovjeka (ove godine je bila dosta zastupljena genetika koju ćete raditi u 4. razredu).
Fizika - Fizika u 24 lekcije.
Kemija - skripta koju je sastavila Kristina Kučunda,možete ju pronaći na ovom forumu.
+ proučite malo stare mature,ponekada se zadaci ponavljaju.
Nadam se da sam vam bar malo pomogla. Uživajte u 4. razredu i želim vam puno sreće u ostvarivanju svojih ciljeva! Ako trebate pomoć,slobodno pitajte. Pozdrav! :grouphug:

Hrvatski jezik - gramatika i knjizevnost.pdf

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav svim maturantima :)

Matura nije nista strasno, vidjet cete to i sami. Ja se nisam pripremala nista pretjerano za maturu , prijemni polagala nisam tako da tu nemam sto rec. I da niste u ove 4 godine radili skoro nista imate dovoljno vremena to popravit, ocjene nek vas ne zabrinjavaju, one nisu realan pokazatelj stanja, cesto oni s prosjekom oko cetvorke napisu maturu puno bolje nego netko s 5.0.

Engleski- ako razumijete film na eng bez titlova 90% prolazite, pitanja su takva da ne ukljucuju previse gramatike, vise je pitanja citanja tekstova s razumijevanjem, na netu ima hrpa stranica s takvim zadacima. Esej je sablonsko pisanje na odredjenu temu. Drzite se par pravila i kakvog takvog vokabulara i to je to.

Hrvatski- sto rec? Ocjena na eseju uvelike ovisi o sreci jer nemaju svi ispravljaci iste kriterije. Potrudite se procitat tih 15 djela, ali prolazilo se i bez toga, samo sa dobrom interpretacijom djela. Moj savjet je-procitajte, tko zna sto ce vam bit tema.

Matematika- najbolje je vjezbati svaki dan, svaki drugi jer tako ostajete povezani s gradivom. Matematika u 24 lekcije je dovoljna no ni udzbenici nisu losi ako niste u mogucnosti doci do nje . Knjiga matematika na drzavnoj maturi-visa razina ,u izdanju sk cini mi se, nije losa, ali mat24 je po meni puno bolja.

Sto se tice izbornih:

Kemija- Udz i zbirke i trebalo bi vam bit dovoljno, za 4 razred preporucujem alfin udz, dosta je opsirniji od profilovog.

Fizika- preporucujem mladjeg brata mat24 -famoznu fiziku u 24 lekcije, ako budete imali problema s trazenje iste na perpetuumu javite ,i se na pm , imam je na kompu. Za teoriju je dovoljan paar.

Biologija-po meni najlaksi predmet, ako ste radili ista prethodnih godina mjesec dana je i vise nego dovoljno.

Nadam se da sam pomogla :) 

Pripreme, pod ovim smatram placene pripreme u vecim gradovima, npr. Pomak, itd. su ... Dobro razmislite jesu li zaista potrebne jer tih par tisuca kuna mozete puno bolje potrosit. Najveci problem s njima jest iluzija ucenja, sjedite na tim predavanjima i imate osjecaj da je to dovoljno , ali nije. Bez samostalnog rada nema tog predavaca koji ce vam sve usadit u glavu. Pripreme 1-1 bi bile puno bolje iako je i njihova ucinkovitost upitna.

Sretno :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hellou, prošla sam to sve već pa će možda nekome koristit moji savjeti/iskustvo.

Mislim da je prerano počet se spremat već sad, ali ako mislite da samo tako možete upisat se - go for it. 
U 4 godine srednje ste naučili sami procijenit svoje znanje.

hrvatski - spremala sam samo gramatiku, neke definicije i detalje, malo prošla glasovne promjene i te gluposti (kopirala dijelove matura@hr);
za esej - valjda ste pročitali djela, savjetujem par dana prije još proć bitno o autorima i razdobljima za uvod

matematika - dobro se naspavat prije, nije teško. Kad uzmete 2-3 stara ispita ćete vidit šta se od vas traži. Većina ponavlja vektore i krivulje drugog reda (3. razred) za ispit. Knjižica s formulama je korisna, ali bilo bi bolje da znate neke sitnice ili da bar znate di se šta u knjižici nalazi da ne trošite vrime tražeći. Upoznajte se sa svojim digitronom ako već nemate neki fini, nemojte doć na ispit s novim i da ne znate izračunat kotangens.

engleski - a ne znam šta tu triba reć, naučit formu eseja, možda napisat par njih čisto da vidite koliko teksta ide, malo da koristite one lipe fraze.

biologija - kopirala sam neka poglavlja (zoologija) iz Elementove knjige za maturu, 3. razred prošla čovjeka iz udž od Školske knjige (koji je super). 4. isto + teke. SAVJET: stare mature, slike se ponavljaju, stalno. :)

kemija - meni nije bila problem, ali većina se najviše boji kemije na maturi, triba proć 2. razred račun i obavezno elektrokemiju, 4. razred sve, 1. geometrija molekula valjda, mislim da se sve drugo provlači kroz ostale godine, 3. razred ako stignete. Ne znam iz čega bi učili, nađite stare bilježnice, udžbenike ako ih niste prodali, sigurno ima koja skripta na scribdu (navodno je ona od K. Kučande super), ali opet, stare mature...

fizika - imala sam ok profesora, ali nisam bila puno zainteresirana i puno toga sam zaboravila do 4. razreda, ali fiziku sam na kraju spremala 2 dana i prošlo je odlično. XD
Mnei je, kao i u školi, pomogla plava zbirka (imam pdf ako kome triba) jer ima kratke uvode u cjeline i rješila bi tu i tamo neki zadatak. Dosta ljudi je koristilo Elementovu knjigu i bili su zadovoljni. I naravno, stare mature.
E da, knjižica formula iz fizike, meni se čini malo manjkava i neke stvari se teško mogu izvest iz onoga šta su oni ponudili pa se rješavajući stare mature poslužite nekim mementom/zbirkom/bilježnicom za dodatne formule. 

To je to, prije ispita se naspavajte, ako nešto ne znate, idite dalje pa se vratite da ne gubite vrime. :)

Za prijemni ne znam jer nisam išla u Zg.

Sretno! :grouphug:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Prvo, želim vam svima puno sreće i uspjeha u učenju, a kasnije i u polaganju matura i prijemnog. :goodluck: 

Drugo, ali ne manje bitno - nemojte slušati druge nego ponajprije sebe! Da, stariji su iskusniji i mogu vam udijeliti pokoji savjet, ali ne morate slijepo slušati sve što vam se kaže. Mislite svojom glavom i ako vi mislite da je trenutak sada za početak učenja, onda krenite. Nekome možda je bilo dovoljno krenuti iza Božića, nekome iza Uskrsa, ali sami najbolje znate s kojom količinom znanja raspolažete i koliko vam treba da nešto naučite. Uostalom, svi smo različiti i svi učimo na način koji nam paše. Neki možda nešto brže nauče, nekima će za to trebati malo dulje, a neko drugo gradivo će prije savladati i tako.

Treće, što se tiče priprema - mnogi ljudi očekuju da će im same pripreme jako puno pomoći. Sama sam išla na jedne pripreme, pričala sam s puno ljudi i došla do jednog zaključka: ako ćete ići na pripreme, morate to isto gradivo još sami naknadno proći, učiti i ponoviti. Same pripreme su ništa ako sami to ne ponovite. Ukoliko vam stvarno nešto ne ide, zašto ne, odite na nekakve pripreme, raspitajte se kakvi su i na koji način se radi. Možda je čak najbolje pronaći nekog dobro profesora ili profesoricu i nakon što skupite određena pitanja, stvari koje vam nisu jasne - otiđete na instrukcije 1:1 i objasne vam točno ono što vam nije jasno.

To bi bilo sve od mene, ako netko ima kakvih pitanja, slobodno neka pita, tu sam. Znam kako vam je sada svima, imate cilj upisati medicinu, a ustvari nemate pojma što stoji iza tih vrata. I to je tako, imate hrpu neodgovorenih pitanja, svašta vas zanima.  Medicinu ni ne možete zamisliti bez da ju sami ne upišete i isprobate. To je jedno sasvim novo iskustvo koje vam nitko ne može prenijeti. :wub: 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Jel planira netko koristiti Biologija na maturi, od elementa...? Kemija i fizika su im dobre...

​Da dam svoje mišljenje za ove knjige:

1. Fizika u 24 lekcije: Ta knjiga je dušu dala za maturu. Neki su zadaci možda čak i nešto teži. Prođete li sve mature i cijelu tu knjigu nebi smijeli imat ispod 85% na maturi. No za prijemni za fakultet u Zagrebu ta knjiga po meni nije dovoljna. Kemija na maturi i kemija na prijemnom je još kako tako slična. Biologija isto tako. No za fiziku postoji po meni značajan odmak u težini kad se kompariraju zadaci na maturi i na prijemnom. Preporučam da prvo čitate udžbenike iz fizike i da stvarno pokušate shvatit teorijsku podlogu iza nastavnih cijelina. Onda ova Fizika u 24 lekcije i onda barem još nešto tipa žuta zbirka.
  2. Što se tiče Kemije u 24 lekcije. Rekao bi da tu piše pa barem 95% potrebnog. Jedino u mom sjećanju što pri riješavanju zadataka iz prijemnih ispita nisam našao u toj knjizi objašnjeno su oksidacijski brojevi u reakcijama u organskoj kemiji.
  3. Što se tiče Biologije. Ono što imam za reć vrijedi i za sva ova 3 priručnika. Teorija i "tok misli autora" da tako to nazovem ovdje ide jako brzo. I učiti isključivo po njima ne preporučam. Treba cijeline koje se uče/ponavljaju iz tih priručnika pročitat prvo nekoliko puta iz udžbenika (koliko kome je potrebno da se slegne gradivo) i onda ponavljat po tim priručnicima. Udžbenici su ipak pisani kao nekakva priča koja se nadograđuje. I ako vam nešto odmah nije jasno, možda naiđete na neku rečenicu/primjer/pokus gdje se objašnjava neki zamršeniji dio gradiva pa postane jasnije.

Uredio Boba Fett

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu