Pomet

Vodič za maturante

41 poruka u ovoj temi

​Je li bolje rješavati plavu zbirku na kraju (u 5. mjesecu) kada naučimo/ponovimo cijelo gradivo, ili ju rješavati kroz godinu?

​Iskreno, onako kako je tebi lakše. mozes i kroz godinu pa prije prijemnog vidit opet  malo te zadatke,a mozes i na kraju... ja san npr na kraju pocea rijesavat, rijesia san sva tri testa ali nisan stiga ostalo ( neka pitanja se i ponavljaju) . naravno meni je sve to ipak pomoglo na prijemnom jedino je problem meni bila fizika, kao sto boba gori kaze ona ipak previse odstupa od mature, previse vremenski oduzme vrimena zato jer je bilo puno zadataka tipa postave neko pitanje i onda po rjesenjima moras racunat zadatak i odabrat  1 od tih 5, to mi je bilo najgore... bio se brzo rijesi samo su mi  neka pitanja sa krizanjima bila zeznuta, sican se da mi je za kemiju ostalo nekih 40 min za rijesit hahah kem je ugl slicna ko na maturi, puno je bilo pitanja o proteinima i detaljima o njima ... I jedan veelik problem mi je bilo vrime, znaci ti u 2 sata i 45 min moras rijesit 3 predmeta a pitanja su postavljena bas za misliti, onakva kao i u plavoj knjizi... neznam kako ce to biti sljedece godine teze ili lakse, ja opet polazem taj prijemni i nastojat cu se maksimalno spremit.. Zelim ti puno srece :D 

Uredio MedStudent555

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

evo nesto sta ja iman na laptopu vecinom su to materijali sta skupljeni s peripetuma sta sastrane al eto nek se nade sve na jednom mistu ...vecinu nisam ni prosla ima toga masu pa mozda nekom posluzi :)

narednim generacijama bi savjetovala da uce iz udzbenika jer nijedna skripta ne moze zaminit udzbenik.. naravno uz knjige skripte koristite za ponavljanje i od toga bi preporucila trinom / pomak 

sto se tice priprema oke je sve to, dobro sistematizirano al morate biti svjesni da vas nece ni pomak ni trinom upisat na fakultet,  dok vi tamo slusate nekog 6 h neko je doma u 6 sati aktivno naucija 10 puta vise gradiva ..al na pripreme sam i sama isla daleko od toga da ne valjaju al nisu kljucne definitvno

i jos koji savjet nemojte ucit ovo lito startajte na jesen ovo lito ostavite da se odmorite jer vam je to definitivno potrebno s obzirom na godinu koja je pred vama 

sretno svima :D

upisni.pdf

Trinom (B-K-F) - Dodatak za medicinski fakultet.pdf

rjesesve.pdf

Razredbeni ispit 2008.pdf

Prijemni ispit.pdf

prijemni ispit 2.pdf

prijemni 2014.doc

Kemija 2014.doc

Kemija - Trinom 2010-2011 (1).pdf

Fizika - Trinom.pdf

Fizika - skripta za prijemni.pdf

fiz.pdf

bio.pdf

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo i mojih par savjeta kako proci kroz maturu( imam iz toga dvogodisnje iskustvo hahah), 1. Pocnite uciti u 9.mj jer cete sami sebi biti zahvalni u 5.mj, tako cete sve obraditi na vrijeme i imat cete dovoljno vremena za ponavljanje.  2. Nabavite si Trinomovu skriptu jer je odlicna, a ako odlucite upisati Trinom necete pozaliti. 3. Ne dajte drugima da vas obeshrabre s glupim pricama o tome kako je nemoguce spremiti fiziku i kemiju ako "nisi za to" jer ako sam ja uspio spremiti fiziku i kemiju onda mozete i vi. I zadnje, minimalizirajte stres, znam da zvuci glupo i nemoguce ali pomaze. I jedino sto vam ostaje je uzeti knjige u ruke i dati sve od sebe. Sretno! Ako nekom treba nesto konkretno slobodno nek se javi ili tu ili u privatnoj poruci.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav dragi kolege i budući kolege, evo i mojih par savjeta za upis. Znam da se neke stvari dovoljno ponavljaju u odgovorima, ali nije loša stvar za psihu čut jedno te isto više puta da se dobi dojam sigurnosti u pročitano.

Dakle; Govorim iz osobnog iskustva i smatram da bi uz eventualne prilagodbe individualne bilo čisto dovoljno za prosječnu osobu.

Definitivno počnite učiti rano. Ne mora nužno biti 9. mjesec ako ste sigurni u nekakve temelje znanja, ali najkasnije na početku zimskih praznika. Nećete požaliti. Možda se čini ko puno posla i dug period učenja, ali ako ne možete ovo premostiti, pitajte se kako će na faksu bit.

Kao materijale za učenje preporučam (međuostalim) dotične skripte:

I definitivno priručnike za maturu elementa: Fizika u 24 lekcije, Kemija u 24 lekcije, Biologija za maturu. 

Usklađeno, spomenuti materijali su poprilično dobra literatura za učiti. Ukoliko imate relativno dobru podlogu, bit će dovoljno. Naravno, rješavajte prijašnje mature do trenutka kad vam dojade pa onda još malo.

Budite smireni, rasporedite vrijeme, učite po koji sat dnevno i vikendima malo jače. U tjednima prije početka matura i ispita, definitivno stisnite i zagrijte stolicu da budete u potpunosti u elementu. Jednom kad se ufurate i počnete konstantno biti "u elementu", kad počnete o gradivu razmišljati tijekom ležernih aktivnosti, znate da ste na pravom putu. 

Opustite se, stres bude neizbježan, ali definitivno ga smanjite koliko možete. 

Ispitima pristupite smireno i hrabro, ne preispitujte sami sebe, vjerujte u ono što ste mjesecima učili. Smatrate li da imate lošiju podlogu, pogledajte dodatne skripte koje su iznad navedene. 

Želim svima sreću i neka Vam se ostvari upis za kojim pretpostavljam žudite. Čekamo Vas u svijetu medicine :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 27.08.2015. at 4:33, AnyaStarsailor said:

S obzirom na moje dugogodišnje iskustvo s maturama i prijemnim, mogla bi neku pametnu podijelit s mlađim generacijama. :D
Kao prvo, shvatite ovo ozbiljno i na vrijeme se primite posla, pogotovo ako niste dovoljno radili kroz srednju. Vremena ima dovoljno i zabušavanjem ćete si samo nabit pritisak zadnjih par mjeseci, bit živčani i svašta. Znači bolje svaki dan učit koji sat nego zadnjih mjesec dana panično prolazit stotine stranica.

E sad, o svakom predmetu ponešto...

Hrvatski - Skripte/priručnici će vam bit dovoljni ako ste imalo pratili kroz srednju (ja sam koristila priručnik matura@hr i bila jako zadovoljna njime). Za esej pokušajte pročitat sve lektire i prije pisanja obavezno proći sve sažetke. VIša razina nije ništa preteško i neizvedivo.

Engleski - Nemam neki pametan savjet jer sam ja samo prošla jednu staru maturu da vidim kakvi su zadaci i to je bilo sve od mojih priprema. Ugl. mislim da nemate šta tu radit osim rješavat stare mature da se upoznate s testom.

Matematika - Pokušajte riješit sve stare mature i pomoći si Tonijem Milunom (čovjek spašava živote svojim videima :D), od priručnika preporuke idu za Matematiku u 24 lekcije. Ako niste na ti s matematikom, krenite s rješavanjem čim ranije da vidite koja vam područja štekaju i po potrebi zamolite nekog ili platite koji sat individualnih instrukcija da vam se to pojasni ako ne možete sami shvatiti. I na ispitu pazite na predznake, minuse, pluseve i slično jer vas može koštat ocjene :D

Biologija - Po mom iskustvu, rijetko koja skripta je potpuna i preporučam učenje iz udžbenika i ponavljanje iz priručnika (ja sam imala Elementov i dosta sam zadovoljna njime). Biologiju možete ostavit za kraj i krenut koja dva mjeseca ranije, bit će dovoljno da sve lagano savladate. Za prijemni riješite sve zadatke iz plave knjige, dosta ih se ponavlja i vidjet ćete na koja se područja treba koncentrirati (organizacija stanice i funkcija organela, mejoza/mitoza, hormoni, križanja...).

Kaj se tiče udžbenika, za prvi razred sam koristila Od molekule do organizma, drugi razred većinom iz priručnika (update: s obzirom na novi katalog, moja preporuka je da i drugi razred učite iz udžbenika), za treći Springerov narančasti udžbenik Biologija 3 (koji je najbolji ikad) i za četvrti Genetika, evolucija od ŠK (ekologiju sam iz priručnika). Na maturi sam postigla 94% i na prijemnom sam svaki put imala više od 90%.

Kemija - Krenut čim ranije, pogotovo ako niste na ti s njom. Meni se jako dobrim za učenje pokazao Repetitorij Školske knjige. Za rješavanje zadataka su must have Zbirka riješenih zadataka iz opće kemije i Zbirka riješenih zadataka iz organske kemije. RIješite obje i rasturit ćete maturu :) Za prijemni ista stvar, s naglaskom na organsku i riješit plavu knjigu. Rezultat prijemnog mi je varirao od pada do 65%, ove godine sam na maturi postigla 80%, a u srednjoj sam imala jedva dva tako da se sve da savladati ako se potrudite.

Fizika - Pokušajte svaki dan riješit nekoliko zadataka ili proći jednu lekciju. Ja sam za maturu koristila priručnik Školske knjige, a za prijemni Fiziku u 24 lekcije i mogu preporučiti oba. Mala prednosti ide Fu24 (ima ju za skinut na p-labu) jer je sličniji tip zadataka onima na prijemnom. Za teoriju su Paarovi udžbenici zakon. Za prijemni, naravno, riješite plavu knjigu i koncentrirajte se više na razumijevanje teorije jer je više takvih zadataka nego 'ubaci formulu' računskih. Za prijemni sam si sama napisala skriptu koju ću priložit na kraju. Na prijemnom sam imala svakakve rezultate, matura 83%

Da ne tipkam ponovo, quotat ću sebe s teme prošlogodišnjih maturanata :)

I prilažem priručnike i skripte koje imam:

Trinom - skripte iz hrvatskog, engleskog, matematike, biologije, kemije i fizike + zadaci za prijemni (bio/kem/fiz)

Pomak - skripte iz biologije, kemije i fizike + zadaci za prijemni (bio/kem/fiz)

Ostalo - udžbenici (biologija 1. i 4. razred, kemija 4. razred), skripte (Algebrina skripta iz engleskog, moja skripta iz fizike, skripta iz opće kemije) i priručnici (Fizika u 24 lekcije, matematika u 24 lekcije, matematika na državnoj maturi, fizika na državnoj maturi i engleski na državnoj maturi)

Matematika u 24 lekcije.pdf

Matematika na državnoj maturi - priručnik.pdf

Organska kemija - udžbenik.pdf

Opća kemija - skripta.pdf

Fizika u 24 lekcije.pdf

Fizika u 24 lekcije - rješenja.pdf

Fizika - skripta za prijemni by AnyaStarsailor.pdf

Fizika - priručnik (Božić, Božić).pdf

Engleski - priručnik (Gaudeamus).pdf

Engleski - Algebra.pdf

Od molekule do organizma - udžbenik.pdf

Genetika, evolucija - udžbenik.pdf

Pomak.rar

Trinom.rar

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

wow, ljudi, super ste! ja sam sve natrpala tu i spojila sve teme u jedne, i malo pinnala neke bitnije teme... valjda je sad urednije :) 

sad ću ja natipkati i svoju pričicu ^_^

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 7/14/2016 at 6:24 AM, gušterica said:

meni je fizika u 24lekcije jednostavno bila preopširna i rekla bih nepotrebna. Ja sam ju prošla cilu pa opet nisam napisala vrhunski (84%), smatram da ćete se s njom ispilat i bacit će vas u muku jer je dosta teška, a ja bih radije uzela nekakav priručnik za DM u knjižarama. Ima neki od školske knjige, mislim.

Da se malo ubacim u ovo hejtanje Fu24, potpuno se slažem, meni je isto bila mrska :D knjiga je jako opširna i neke stvari su potpuno nepotrebne za nas medicinare koji ćemo ju imat jedan semestar (i to teoriju) i doviđenja. ok, nađe se pitanja koja se javljaju na prijemnom i na maturi, ali postoje puno bolji načini za naučiti fiziku od te knjige.

moje preporuke su zbirke riješenih zadataka (paar, šips) ako imate lošu podlogu iz srednje, za prijemni poslije toga još prođite plavu zbirku i kad to završite nađite si još neke zadatke s prijemnog ovdje s foruma. za maturu samo riješiti prijašnje mature i to je to. meni su se svidjeli paarovi udžbenici, sami prosudite ak vam se da čitat.

i još jedna završna misao: vi se pripremate za test. nemojte učiti te predmete kao da ćete pisat diplomski rad iz njih. najlakša priprema za bilo koji test je poznavanje tog testa odnosno vrste pitanja. niš vam neće vrijediti sve to učenje ak vi doma ne prođete veliki dio tih matura i vidite kako stvari stoje. pitanja se ponavljaju, kako na maturi tako na prijemnom. eto, to je to, puno sreće, vidjet ćete da je to sve na kraju lagano :) 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

da, točno to. ne priprema se diplomski, tako da tu triba dobro razlučiti, nemojte ići u nepotrebne širine jer od šume na kraju se ne vidi stablo. ja san ostala posebno šokirana kad san čula da neki UOPĆE nisu ni pogledali ni riješili primjere mature, a ciljali su tako na mef, s argumentom 'pa ionako neće biti isto'.:rolleyes::lol:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

može jedan savjet starijih maturanata? :) je li bolje ići samo na zimsko-proljetne pripreme ili to + 5 dana u svibnju gradivo samo za prijemni?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu