Karlo085

Stomatologija(matura+psihomotorika) 2017

10 poruka u ovoj temi

Haha vidim da prevladavaju samo medicinari ali znam da su tu i tamo budući maturanti stoga se nadam da će pronaći ovaj topic ugl. pozdrav svima zanima me kako se spremate za maturu općenito koje knjige koristite dali mislite ići na pripreme te kako budući stomatolozi za psihomotoriku.Ja prolazim sa 4.7(mat.gim) te mi je prvi prioritet Zg stomatologija 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav maturanti i jedan veliki YAY za buduće stomatologe :) Drago mi je da je netko otvorio ovaj topic i nadam se da ćete se skupljati, sada i ubuduće. Ja ću rado podijeliti svoje iskustvo s psihomotoričkih testova jer sam iskusila sva tri (u Zg, Ri i St). 

Što se tiče pripremanja,imate dosta toga u 'Vodiču za maturante', ali potrebno je obratiti pozornost na sljedeće; od ove godine i Zagreb i Split tražili su sva tri izborna, a ne kao prije kad je npr. Zagreb tražio samo jedan od izbornih, tj. bodovao se samo jedan. Pa da sad ne tražite po 'postani student', ovo je princip bodovanja za:

- Zagreb - 220 bodova ocjene, po 150 bodova bio,fiz,kem, 100 bodova hrv, 90 bodova eng i 40 bodova mat, 100 bodova psih-mot. test.

Split - 250 bodova ocjene, po 100 bodova svih 6 predmeta, 150 bodova psih-mot. test.

Rijeka - 250 bodova ocjene, glavni se ne boduju, po 200 bodova izborni, 150 bodova manualni test.

Što se tiče testova, onaj u Splitu uvik bude prvi na redu, prije matura, a Zagreb i Rijeka poslije, čak dan za danom. Meni osobno je 'najteži' bio onaj u Splitu ( možda jer je bio prvi? ), ali unaprijed govorim, to vam stvarno NE znači toliko puno. Znam da iz te pozicije se možda ne čini tako, ali ako ste napisali dobro maturu, taj test vas ne može toliko zakinuti. Ali, to je moje iskustvo. Za testove se ne može puno pripremiti, a mislim da ni nema potrebe. Pa krenimo redom;

Split - moje viđenje Splita bilo je, pa hm, zbrčkano :) Par dana prije prve mature, jedan maaali izlet u Split, yay! Dakako zadržali smo se samo na fakultetu, jer je provedba testa koji sve skupa traje 15min, bila razvučena na 3 sata. yup! Sastoji se od 3 dijela - savijanja žice u oblik ključa kojeg oni izlože, tj. njegovu sliku preko projektora, ubacivanje metalnih štapića u kutijicu i test kocaka.

Prvi dio: radi se o bakrenoj, mekoj žici. Ako budete išli u bravarske dućane po tu žicu, uzmite baš tu - meku, bakrenu, narančastu. Nemojte se kažnjavati tvrđom jer ćete si napraviti medvjeđu uslugu (kao bolje tvrđe, nego mekše, ako savladam teže, bit ću bolji na lakšem - ne! ). Na njihovim stranicama budu razni oblici koji bi kao mogli doći - zvijezde, strelice, ključ, ali uglavnom bude ključ. Pa si ga vježbajte malo doma da dobijete ruku i procijenite veličine za glavu i one zupce.

Drugi dio: famozni čavlići nisu čavlići nego metalni valjkasti štapići. Kutija je mala, rupice plitke tako da ti štapići ne upadnu već stoje ko cvijeće u vazi :lol:. Ima se kao proba prvi red, onda se radi 'zapravo' i popunjava se dva reda, cilj je što brže, dakako. Tete koje štopaju vrime su izuzetno drage.

Treći dio: famozne kocke. To je kao test mentalne rotacije a radi se o kockama u tetris oblicima koje zauzimaju nekakav položaj u prostoru, 3D. Imaju ponuđene 4 opcije za jedan oblik, kao pod a,b,c,d i treba odabrati DVA koji odgovraju tom obliku. Ako razumite. Drukčije je zakrenut od prvotnog, a na vama je da zaključite koji odgovaraju ponuđenom po NEČEMU. Za ta dva dobije se 1 bod. Uglavnom to je teška besmislica jer one 4 strane koliko već koje se dobiju mogu se komotno rješavati i mozgati pola sata, ali se dobije nekoliko minutica. Tu ne znam šta bi vam rekla, meni je pola ostalo prazno jer sam išla maalo promišljati, dok su drugi bezveze označavali. Ovdje vrijedi ona - više sriće nego pameti je dobrodošlo.

- Rijeka - kod Rijeke nema tog psiho dijela ( kockica ) već je to samo manualni test. Po mome, najstomatološkiji, čak se drži i stomatološka pinceta :) Dosta domišljat testić, izvrsno organiziran, bude se gotovo u 20min. Dakle, ispituju se samo ručice,i vrijeme, a ako vam ne ide rotiranje u glavi, nema veze, niko vas ne pita. Mi smo imali sljedeće;

- navijanje matice na vijak - yas, so bravarski!! ali bit je motati maticu ko da nema sutra, samo motajte dok više ne bude išlo. i pazite na stranu u koju motate :') 

- slaganje domina u 20 sec - što je više moguće, po kraćem bridu, koji je btw malko neravan. Moj savjet - slažite šta sporije i sigurnije. Bolje dva u zraku, nego 7 koje srušite u zadnju sekundu. Jer, jel, ručice se malo tresu.

- slaganje šarenih štapića u kutijicu - isto u 20 sec ako se ne varam. Pincetom se grabe kao sitne pribadače (one igle sa šarenom glavicom) i cilj je u drugu kutijicu posložiti ih po bojama, opet, što je moguće više.

- labirinit - kao nekakav labirnit čiji su bridovi osjetljivi na dodir (vaše pogreške :) ), to je kao kutija na čijoj gornjoj strani je izrađen labirnit i sad se prolazi nekim štapićem kroz taj labirint a cilj je imati što manje dodira. To se ne može vježbati ni da se hoće ! 

Prije početka budu dane upute kao i video prezentacija istih :D

Zagreb - test u Zagrebu održava se na filozofskom, tako da bute vidili taj faksić, a vjerojatno pili kavu blizu strojarstva. Moj savjet - nabavite baby puder! Vjerojatno će ga imati i drugi oko vas jer, za razliku od Splita gdje već pripreme, tu ga nema. Da ručice ne budu mokre! Koncept isti kao i u Splitu, ali kocke su puuuuno lakše. Mi smo ove godine imali kocke na čijoj svakoj strani piše neko slovo, pa je puno lakše skužiti koja kocka odgovara ponuđenoj. U zg samo ima negativnih bodova, pa ne bi bilo poželjno bezveze zaokruživati. Ključ, ista priča ko i gore, ima se 3 pokušaja, i u St i u Zg, najbolji se ocjenjuje. Za svakog se ima cca 2min, tj. kad oni kažu da se stane. Ali dovoljno je to vremena, pa nema žurbe. I štapići isti ko i gore. Ne mogu se sjetiti koje je vrime dobro, mislim oko 2 i nešto minute da su odlične za 50 rupica. 

eeto, ako vas još nešto u vezi toga zanima, pitajte!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bila sam ove godine u Rijeci i Zagrebu i mogu reći da mi je Zgareb ostavio puuuno bolji i službeniji dojam, što se tiče samog testa. U Rijeci su bili poprilično nervozni, štopali na mobitel, bezvoljno pričali itd. Nije prošlo pre loše, ali za domino (UŽAS), 6 sam ih srušila i onda su mi samo 2 ostala. Važno je da samo 1 ruka smije bit na stolu, mi smo ih slagali jedam do drugog s najvećim razmakom 1 mm. Pločice su jako neravne, pre lagane - kao od pluta i jako ih je lagano srušiti. Vidi se da je pločicama glavna uloga slaganje jednu do druge polegnuto za samo igranje domina, a ne slaganje okomito na testu manualne pretnosti, na kojem, već samom po sebi ima dovoljno nervoze.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hej i meni je stomatologija Zagreb prvi izbor....pripremam se vec dugo za maturu pa me zanima koje ste materijale I skripte koristili da jos pogledam

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Posti vidim da ste u vodama pripremanja bio/kem, moze li mi neko objasniti Lewisovu strukturu?? :unsure:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Je li mozda netko zna koliko je prosle godine zadnji imao na dentalnoj u Splitu?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 6/3/2017 at 5:21, Lo97 said:

Je li mozda netko zna koliko je prosle godine zadnji imao na dentalnoj u Splitu?

722 :D

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pitanje...

Test s kockama izgleda ovako? 

Dolje su još neki primjeri koje sam našla u aplikacijama "MyJob" i "IQ test". 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.aztest.iqtest

https://play.google.com/store/apps/details?id=myjob.akinola.com.myjob

Zna netko možda kako je ove godine bilo na prijemnom u Rijeci na stomatologiji? Čula sam da je bilo nešto sa perlicama i novčićima. 

Screenshot_20170729-021343.png

Screenshot_20170729-020551.png

Screenshot_20170729-021013.png

Screenshot_20170729-021242.png

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 7/28/2017 at 10:20 PM, MaraOvcar said:

Pitanje...

Test s kockama izgleda ovako? 

Dolje su još neki primjeri koje sam našla u aplikacijama "MyJob" i "IQ test". 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.aztest.iqtest

https://play.google.com/store/apps/details?id=myjob.akinola.com.myjob

Zna netko možda kako je ove godine bilo na prijemnom u Rijeci na stomatologiji? Čula sam da je bilo nešto sa perlicama i novčićima. 

Screenshot_20170729-021242.png

U Zagrebu su ove kockice sa slovima, s tim da ima i slova X i O.

npr. ovako bude zadano:

Mogu li ove kockice biti jednake?

image.jpg

Uredio artychoka

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav, eto meni više ovo ne treba, pa ako je netko zainteresiran neka se javi porukom. Kupljeno preko Amazona. Meni je stvarno pomoglo kod one psihomotorike :) 

20170819_185629.jpg

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu