brennan

Maturanti generacije 2016/2017

1159 poruka u ovoj temi

prije 12 sati , az1803 said:

Ok, da, jasno mi je to, ali me baš zanima taj slučaj s Rijekom...gdje se vidjelo lani (ili kad je to bilo) da upadaš iako si npr. 131. na ljestvici (a primaju 125 "domaćih"), ako upadaš jer nisu upisali dovoljan broj stranaca. Jesu pomicali crtu ili kako? Jer mi ne vidimo te strance nigdje i nemamo pojma koliko od 25 previđenih stranaca se upisuje. ili?

Znam da mnogi neće upisivati nikoga ispod crte i da će ta mjesta za strance ostaviti mjesta za jesen...sumnjam da će ostati naših "domaćih" mjesta :)

ako imas pravo prednosti na osnovu toga što ti je tata branitelj ili ostaloga, i da si 1000. upadaš ako si položio državnu maturu.. nezz zašto je točno primljena ta osoba, vjv jedan od razloga što sam nabrojao..

prije 12 sati , Dominik512 said:

Hoce li nama pretpostavljam, vecini dat bod za ono s kiselinom da se neutralizira sapunom?

naravno da ne, jer i lužina nagriza kožu

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama
prije 14 sati , Drago2412 said:

naravno da ne, jer i lužina nagriza kožu

Ma otkad to sapun djeluje nagrizajuće kao lužina ili možda lužina nastaje kao produkt neutralizacije...?

Odgovor je ne, ali radi topline koja se otpušta za vrijeme neutralizacije (uvijek egzoterman proces) koja bi dodatno nadražila opeklinu nastalu kiselinom

Uredio Clarissa

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 29.06.2017. at 12:19, Drago2412 said:

Na dosta fakulteta ti zna upisati par ljudi više, iz nekoliko razloga... npr ako mef zg prima 300 ljudi, i onaj koji je 300. na ljestvici ima isto bodova kao i onaj 301. onda primaju obojicu.. također ako netko ima pravo prednosti, roditelja branitelja, invalidnost ili nešto treće isto se upisuje izvan kvote pa zna biti više ljudi od previđenog broja.. a i neki fakuleti imaju kvotu za strance pa ukoliko ju ne popune upisuju ove iza ljestvice (ali neki ukoliko ne popune kvotu za strance ostavljaju mjesta prazna...)

A ubrajaju li se Hrvati iz Bosne u tu kvotu, iako su pisali maturu kod nas? Pripadaju li onda oni stranim drzavljanima ili?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 18 sati , Clarissa said:

Ma otkad to sapun djeluje nagrizajuće kao lužina ili možda lužina nastaje kao produkt neutralizacije...?

Odgovor je ne, ali radi topline koja se otpušta za vrijeme neutralizacije (uvijek egzoterman proces) koja bi dodatno nadražila opeklinu nastalu kiselinom

Ma naravno da sapun ne nagriza, nego u kontaktu sa kiselinom nebi popravio situaciju, nego obrnuto, to sam htio reci haha

prije 11 sati , Lo97 said:

A ubrajaju li se Hrvati iz Bosne u tu kvotu, iako su pisali maturu kod nas? Pripadaju li onda oni stranim drzavljanima ili?

A tu je posebna situacija, al mislim da je vecina njih prijavljena u hrv i imaju dvojno drzavljanstvo pa nebi trebalo biti problema.. al bilo bi dobro obratiti ncvvou za svaki slucaj

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 22 sati , Daenerys said:

Evo da malo pozdravim buduće brucoše :D

Znam da ste sigurno svi pod stresom sad kada imate još tjedan dana do prijemnog, ali pokušajte se i malo opustiti. Stekli ste hrpu znanja i trebate doći na prijemni mirni i puni samopouzdanja. Učite koliko stignete i nemojte se prestrašiti kada vidite nekolika stotina ljudi kako čeka pisanje prijemnog ispred faksa.

Sretno svima i nadam se da ćete svi upasti :) 

Ako ne padnemo matematiku na DM.. :wacko:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 30. 06. 2017. at 11:30, Daenerys said:

Evo da malo pozdravim buduće brucoše :D

Znam da ste sigurno svi pod stresom sad kada imate još tjedan dana do prijemnog, ali pokušajte se i malo opustiti. Stekli ste hrpu znanja i trebate doći na prijemni mirni i puni samopouzdanja. Učite koliko stignete i nemojte se prestrašiti kada vidite nekolika stotina ljudi kako čeka pisanje prijemnog ispred faksa.

Sretno svima i nadam se da ćete svi upasti :) 

Puno hvala! Imaš li neke pro tips za prijemni (npr. koji premet si ostaviti za kraj, s kojim početi?) :huh:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kako sam maturu napisao morat ću imati minimalno ~70% riješen prijemni da upadnem. Pucam po šavovima polako, nekako mi se 70% čini puno previše.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , Save said:

Kako sam maturu napisao morat ću imati minimalno ~70% riješen prijemni da upadnem. Pucam po šavovima polako, nekako mi se 70% čini puno previše.

Dobrodošao u klub! :unsure:

ja isto moram jako dobro napisat. Nije nemoguce ali mene stres pojede. Dan prije se samo treba odmorit, naspavat i sve ce bit super. I samo da vam kazem da krenete dovoljno rano na prijemni. Ako idete po zagrebackoj uletit cete u veliku guzvu jer nastane cep na cesti posto 1000 ljudi ide na prijemni

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 15 sati , Save said:

Kako sam maturu napisao morat ću imati minimalno ~70% riješen prijemni da upadnem. Pucam po šavovima polako, nekako mi se 70% čini puno 

Koliko je to loše, da se znam ravnat hahah

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 16 sati , Save said:

Da, nisam ni ja baš bajno napisala mature. Čini mi se da smo svi u istom sosu sad. Sretno! ☺️

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hey ljudi,

jel bi vam bio problem bacit pogled na ovaj zadatak?

Naime, po meni bi odgovor mogao biti i b i e pa me zanimalo zasto bi samo NH3 bio tocan odgovor.

Nadalje malo sam kopala po internetu i vecina stranica tvrdi da amonijak ni nije Arrheniusova baza jer prema toj teoriji da bi nesto bila baza mora sadrzavati u sebi OH- ion (npr. NaOH)

P.S. zanemarite ove neke moje piskarije jer sam to prije par mjeseci nesto pisala 

14989971375231684729190.jpg

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , Simbelmyna said:

Hey ljudi,

jel bi vam bio problem bacit pogled na ovaj zadatak?

Naime, po meni bi odgovor mogao biti i b i e pa me zanimalo zasto bi samo NH3 bio tocan odgovor.

Nadalje malo sam kopala po internetu i vecina stranica tvrdi da amonijak ni nije Arrheniusova baza jer prema toj teoriji da bi nesto bila baza mora sadrzavati u sobi OH- ion (npr. NaOH)

P.S. zanemarite ove neke moje piskarije jer sam to prije par mjeseci nesto pisala 

Koliko ja znam po Arrheniusu ne treba u sebi sadržavati OH nego OH treba nastati, a iz NH3 nastaje..

A sto se tice odg e), nezz, i ja bi ga svrstao kao bazu jer odgovara svim teorijama... 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
12 hours ago, Simbelmyna said:

Nadalje malo sam kopala po internetu i vecina stranica tvrdi da amonijak ni nije Arrheniusova baza jer prema toj teoriji da bi nesto bila baza mora sadrzavati u sobi OH- ion (npr. NaOH)

S wikipedije: " an Arrhenius base is a substance that dissociates in water to form hydroxide (OH) ions; that is, a base increases the concentration of OH ions in an aqueous solution. "

Ovdje se uklapa NH3 jer kad ga otopimo u vodi povećava se koncentracija hidroksidnih iona. Mislim da MOŽDA CN- ovdje nije odgovor jer se ta tvar ne otapa u vodi jer ne možemo izolirati ion, već se njegova konjugirana kiselina HCN može otopiti u vodi. Baš zeznuto pitanje... a možda su oni zeznuli pa slučajno stavili dva odgovora?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , Save said:

S wikipedije: " an Arrhenius base is a substance that dissociates in water to form hydroxide (OH) ions; that is, a base increases the concentration of OH ions in an aqueous solution. "

Ovdje se uklapa NH3 jer kad ga otopimo u vodi povećava se koncentracija hidroksidnih iona. Mislim da MOŽDA CN- ovdje nije odgovor jer se ta tvar ne otapa u vodi jer ne možemo izolirati ion, već se njegova konjugirana kiselina HCN može otopiti u vodi. Baš zeznuto pitanje... a možda su oni zeznuli pa slučajno stavili dva odgovora?

Kako se po toj definiciji NH3 uklapa? Postoji razlika između disocijacije i hidrolize !!! Po meni NIJEDAN od ponuđenih odgovora nije točan jer nijedan disocijacijom ne daje OH- ione (što je uvjet Arrheniusove teorije). Dakle točno je što je @Simbelmyna napisala (Prema Arrheniusu - da bi nesto bila baza mora sadrzavati u sebi OH- ion (npr. NaOH)) 

Iz koje skripte je ovo pitanje?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , Clarissa said:

Kako se po toj definiciji NH3 uklapa? Postoji razlika između disocijacije i hidrolize !!! Po meni NIJEDAN od ponuđenih odgovora nije točan jer nijedan disocijacijom ne daje OH- ione (što je uvjet Arrheniusove teorije). Dakle točno je što je @Simbelmyna napisala (Prema Arrheniusu - da bi nesto bila baza mora sadrzavati u sebi OH- ion (npr. NaOH)) 

Slazem se jer ni CN- zapravo ne daje OH- ione. Mislim da Arrhenius podrazumijeva da u disocijaciji daje OH- ione sto mogu samo hidroksidi, a npr. NH3 jer bas kemijska reakcija otapanja... Hvala kaj ste svi pogledali po meni nista ovdje nije tocno ili je i b i e moguc odgovor. A opet zasto nas onda uce da Arrhenius povecava koncentraciju H3O+ ili OH- iona ako to nije ispravna definicija, odnosno, nepotpuna je? Ne znam. 

Iz plave zbirke za MEF, ona njihova iz Medicinske Naklade :)

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Po meni odgovor bi treba biti pod  zbog toga sta vodena otopina cn minus reagira luznato i povecava koncetraciju hidroksidnih iona sto je dokaz arheniusove terorije baza, takoder zbog ovoga minus ima jedan slobodan elektronski par koji moze dati pa je zbog toga elektron donor i onda je bata po lewisovoj teoriji  a isto tako moze primit proton pa ce dat hcn pa je on takoder proton akceptor sta je dokaz bronstedove teorije.to mi je jedino nekako ima smisla

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Takoder kad bolje razmislin CN- ne moze bit baza po lewisovoj teoriji ali nisan siguran ali b je sigurno po svima baza iljadu posto

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 11 sati , Ante1234 said:

Po meni odgovor bi treba biti pod  zbog toga sta vodena otopina cn minus reagira luznato i povecava koncetraciju hidroksidnih iona sto je dokaz arheniusove terorije baza, takoder zbog ovoga minus ima jedan slobodan elektronski par koji moze dati pa je zbog toga elektron donor i onda je bata po lewisovoj teoriji  a isto tako moze primit proton pa ce dat hcn pa je on takoder proton akceptor sta je dokaz bronstedove teorije.to mi je jedino nekako ima smisla

Da, medutim i NH3 ima elektronski par koji moze donirati, znaci Lewisova je baza. Isto tako je i proton akceptor zbog toga sto NH3 + H20 --> NH4+ + OH-

A sad ako gledamo tu reakciju s vodom, vidimo da bi ako idemo po onoj definiciji Arrheniusa da baza povecava koncentraciju OH- iona u vodenoj otopini i tu NH3 zadovoljio taj uvjet.

Problem je upravo u toj Arrheniusovoj teoriji... to i je dilema price. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Arheniusova teorija koliko se sican posto ja ne polazen prijemni u zagrebu pa mi je mozak na pasi govori o tome dali neka tvar u vodenoj otopini povecava luznatost bez obzira jeli to reakcija disocijacije ili hidrolize bar ja tako msl da je tako da i cn- njegova otopina je liznata ali i nh3 je takoder luznata zbog nh4oh

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Tako da msl da je problem u lewisovoj teoriji a mi u skoli ne da nismo prosli ni jednu od ovih tri pa ne znan kako tocno ova lewisova djeluje samo znan da moze dat slobodni elektronski par

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
12 hours ago, Clarissa said:

Shvaćam da postoji razlika između disocijacije i hidrolize. Naime, u mom citatu s wikipedije piše "disocijacija u vodi", a vjerujem da je to isto što i hidroliza. Evo našao sam na khanacademy gdje kaže da baze prema Arrheniusovoj teoriji nisu dobro definirane, tj. zavisi o osobnom tumačenju, evo slika:

asd211base.png

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Baza ili ne baza - to je pitanje!

I kaj sad ako se pojavi ovakvo pitanje? Ili nedaj Boze pita te nesto u stilu sta je NH3? pa ti nabroji i sad ti pogadaj jesi oni teorija 1 ili 2

Jel imamo pravo na zalbu? 

Jadni @Save ce jos zaradit bad reputation zbog ovog pitanja haahah

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , Save said:

Shvaćam da postoji razlika između disocijacije i hidrolize. Naime, u mom citatu s wikipedije piše "disocijacija u vodi", a vjerujem da je to isto što i hidroliza. Evo našao sam na khanacademy gdje kaže da baze prema Arrheniusovoj teoriji nisu dobro definirane, tj. zavisi o osobnom tumačenju, evo slika:

asd211base.png

Hidroliza i disocijacija u vodi NISU isto.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

CN- je 100% baza po lewisu i bronstedu, po arrheniusu nisam siguran..

A NH3 je 100% po arrheniusu baza, jer ne treba biti disocijacija iskljucivo..  odg b) odgovara svakoj teoriji.. za e) nisam siguran dal odgovara po arrheniusu... 

+ odg na taj zadatak u trinomov skripti je pod a) haha

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Gost
Ova tema je sada zatvorena za daljnje odgovore.

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu