Kojaiva

Maturanti generacije 2017/2018

114 poruka u ovoj temi

Pozdrav! :) Evo ja sam jedna od (budućih) maturantica te generacije, planiram se ovo ljeto poprave spremit za matku, biologiju i fiziku, kemija i jezici mi nisu problem ali ću i njih proć za svaki slučaj. Što se literature tiče, počela sam polako nabavljat skripte a priručnike, zbirke i slično sam već poprilično nabavila (osobito preporučam Biblioteku Repetitio od Elementa). 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Pozdrav!
Pa evo ja planiram uloviti zaostatke i popuniti rupe iz kemije oko koje mi je najveca panika (i za nju su svi savjeti dobrodosli, unaprijed hvala :) ) i ponoviti fiziku i biologiju, osnovni predmeti nebi trebali biti problem.

Nadam se Zagrebu, ali nebi imala problema ni s Rijekom haha

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Bok. Imaš već na forumu(u starijim postovima) određenu literaturu koju su ljudi izabrali pa prouči to malo :D. Mislim da ne treba nikakve novce trošiti na pripreme jer ako se na vrijeme krene radit i pripremat sve se stigne. Ciljam upisat medicnu u Rijeci, drugih izbora baš i nemam.. Što se tiče matura pripremat ću se iz svih bilježnica iz srednje (bio, fiz, kem,mat) i možda nabavim ono u 24 lekcije za fiziku i kemiju. Engleski pogledat starije mature i pravila pisanja eseja. Hrvatski je lagan, skriptu neku nabaviš i to je to. Samo treba to shvatit ozbiljno i uspjet ćemo svi. Krenut ću se pripremat kad škola krene, a prek ljeta malo proć starije mature iz biologije, fizike i pogotovo kemije; svi kažu da je kemija koma i najteža matura pa ću oko nje imat najviše posla. Sretno nam

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 11. 06. 2017. at 4:21, Kojaiva said:

Pozdrav! Znam da je jos rano i sve ali me zanima ima li jos tko da je maturant/ica ove generacije i da se planira pocet pripremat ovo ljeto? Koju literaturu planirate koristiti, jeste ju nabavili, i koji gradovi su vam prioritet za faks. :D

Ovdje možeš pronaći isto nekih stvari vezani uz literaturu. 

Što se tiče ovako knjiga i svega toga, ja bih vam preporučio priručnike od Elementa: fiziku u 24 lekcije, kemiju u 24 lekcije i biologiju na državnoj maturi. Ukoliko vam je znanje jako slabo iz tih pojedinih predmeta na maturi, učite bolje iz knjiga. Fizika u 24 lekcije je odlična ukoliko želite 5 na prijemnom i sl. Ove godine su pojedine mature bile puno teže u odnosu na prošlu godinu. I da, krenite svi na vrijeme, a ne kao ja ove godine u zadnji čas jer nećete sve stići. Ljeto si ostavite za odmor jer ćete sve zaboraviti do 6. mjeseca ako tada krenete. Najbolje vam je vrijeme krenuti oko 11. mjeseca pa raditi pomalo. Pojačate intenzitet preko zimskih praznika i onda opet pomalo tako da si procijenite koliko vam je potrebno. 

Sretno svima iduće godine na maturi i prijemnom! :D 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Pozdrav, ja sam evo iz opce gimnazije, takoder buduci maturant (iako nas vec svrstavaju pod maturante :P ). Cilj mi je upisati mefZG, sto se tice spremanja ovo ljeto sam planirao popuniti rupe u znanju i ponoviti usput dosad nauceno gradivo iz bio, kem, fiz :D Koristit cu udzbenike i zbirke, kemija i fizika u 24 lekcije i upisat pripreme u trinomu jer malo vise mi steka kemija zbog profe koja je fakat prestara. Sto se tice osnovnih predmeta, skripte neke nac i redovne pripreme koje nam organizira skola, nista posebno. Eto, to su moji planovi, a skoro se sve skripte daju pronaci ovdje.

P.S. Ako netko zna dobru metodu kako nauciti kemiju, javite mi :rolleyes:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Za neke osnovne pojmove gledaj skice u udžbeniku(pokusi i to sve) i čitaj sve iz udžbenika par puta. Što se tiče onog malo težeg dijela(redoksa,stehiometrije...) to ne znam kaj da ti kažem haha, to trebaš brutalno skužit da ti postane lagano i jasno; sjedi, uči i ponavljaj(profilovi udžbenici su ti super iz kemije). Nema druge

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hey ljudi,

Vidim da ste vec krenuli s razmisljanjem o buducim bitnim dogadajima za vas. Pohvalno. ;) 

Odmorite se za ljeto i nemojte se opteretiti jer ce vam do 7. mjeseca 2018. biti pun kufer sva tri predmeta. Tako da samo lagano.

Sto se tice kemije, rjesite sve mature. Svake godine je teza i ne mozete sve sto pitaju nac u danasnjim udzbenicima. Najbolje vam je skupit sve sto ne znate sad pa da imate spremno za pitat profesore. Ove godine je meni osobno kemija bila teska, a ucila sam po udzbenicima i skriptama. Na prijemnom mi se barem po onom sto sam vidjela cini manje zahtjevnom. Nema nekog sad pametnog nacina ucenja, sami si morate stvorit nacin koji je najucinkovitiji. Ucite organsku redovito sad u srednjoj, pisite sto vise mozete u biljeznicu. Organsku treba shvatit, a ne bubat napamet po mom misljenju. Kemija u 24 vam dosta zdravo seljacki sve objasni.

Fizika je meni najdrazi predmet tako da s njom nisam imala problema na maturi. Ove godine su stavili teze zadatke i zadatke koji nisu bili bas najlaksi nego je trebalo razumjet sve. Dosta ljudi se iznenadilo tako da ce bit vjerojatno sljedece godine slicno kao i ove. Dobro bi vam bilo da rjesite zadatke kakve je je FER davao na svom prijemnom. Imam ja papire pa mogu poslat ako zelite.

Za biologiju si naucite i latinske nazive, vole ih stavljat.

Sve u svemu, samo lijepo adagio do 7. mjeseca, nemojte zapustit u skoli zbog mature i prijemnog. Ak ste radili sve 4. godine, necete imam problema ak i ne stignete i krenete tipa ozbiljnije tek u 4. mjesecu.

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 21. 06. 2017. at 0:59, Simbelmyna said:

Hey ljudi,

Vidim da ste vec krenuli s razmisljanjem o buducim bitnim dogadajima za vas. Pohvalno. ;) 

Odmorite se za ljeto i nemojte se opteretiti jer ce vam do 7. mjeseca 2018. biti pun kufer sva tri predmeta. Tako da samo lagano.

Sto se tice kemije, rjesite sve mature. Svake godine je teza i ne mozete sve sto pitaju nac u danasnjim udzbenicima. Najbolje vam je skupit sve sto ne znate sad pa da imate spremno za pitat profesore. Ove godine je meni osobno kemija bila teska, a ucila sam po udzbenicima i skriptama. Na prijemnom mi se barem po onom sto sam vidjela cini manje zahtjevnom. Nema nekog sad pametnog nacina ucenja, sami si morate stvorit nacin koji je najucinkovitiji. Ucite organsku redovito sad u srednjoj, pisite sto vise mozete u biljeznicu. Organsku treba shvatit, a ne bubat napamet po mom misljenju. Kemija u 24 vam dosta zdravo seljacki sve objasni.

Fizika je meni najdrazi predmet tako da s njom nisam imala problema na maturi. Ove godine su stavili teze zadatke i zadatke koji nisu bili bas najlaksi nego je trebalo razumjet sve. Dosta ljudi se iznenadilo tako da ce bit vjerojatno sljedece godine slicno kao i ove. Dobro bi vam bilo da rjesite zadatke kakve je je FER davao na svom prijemnom. Imam ja papire pa mogu poslat ako zelite.

Sve u svemu, samo lijepo adagio do 7. mjeseca, nemojte zapustit u skoli zbog mature i prijemnog. Ak ste radili sve 4. godine, necete imam problema ak i ne stignete i krenete tipa ozbiljnije tek u 4. mjesecu.

Hvalaa puno! Jel mozes poslat te papire za fiziku?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , Kojaiva said:

Tu su i neki postupci inace moji koje sam pisala, nezz jel na svima rjesenje, onaj jedan je kruzno usporeno gibanje pa taj zanemarite

IMG-20170612-WA0062.jpeg

IMG-20170612-WA0060.jpeg

IMG-20170612-WA0057.jpeg

IMG-20170612-WA0055.jpeg

IMG-20170612-WA0047.jpeg

IMG-20170612-WA0042.jpeg

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 11 sati , Simbelmyna said:

Tu su i neki postupci inace moji koje sam pisala, nezz jel na svima rjesenje, onaj jedan je kruzno usporeno gibanje pa taj zanemarite

IMG-20170612-WA0062.jpeg

IMG-20170612-WA0060.jpeg

IMG-20170612-WA0057.jpeg

IMG-20170612-WA0055.jpeg

IMG-20170612-WA0047.jpeg

IMG-20170612-WA0042.jpeg

Hvala ti puno! :)

On 21. 06. 2017. at 0:59, Simbelmyna said:

Hey ljudi,

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ako je kome potrebno prodajem udžbenike (sve 4 godine) Paar fizika ,PROFIL kemija (i zbirke) te biologija "Od molekule do organizma", Springer "Živi svijet 3" i Školska knjiga "Genetika i Evolucija".

Uredio PlasmaScale

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Je li fiziku bolje raditi po Laboru ili Paaru? U školi imamo Laborove udzb koji se meni osobno ne sviđaju iako mi ih je moja prof preporučila za pripremu, a ovdje se puno spominju Paarovi pa sam u dilemi. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , klink1 said:

Je li fiziku bolje raditi po Laboru ili Paaru? U školi imamo Laborove udzb koji se meni osobno ne sviđaju iako mi ih je moja prof preporučila za pripremu, a ovdje se puno spominju Paarovi pa sam u dilemi. 

Paar + fizika u 24 lekcije, po meni dobitna kombinacija :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Definitivno bih vam preporucio da skinete plavu zbirku sa pitanjima za prijamni, mozete ju naci skeniranu na forumu, ali pošto je fizika ove godine bila nesto teza trebali bi rijesiti bar dio plave zbirke iz fizike

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 15 sati , klink1 said:

U Laboru ima jako puno nepotrebnih stvari koje su bitne samo za one koje idu na natjecanja. Radio sam i po Laboru i po Paaru te moram reći da iz Labora nije vrijedno raditi jer sve nekako šturo objašnjeno i teško shvatljivo.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Vidim neki su vec krenuli, pohvalno :D Sta mislite kakve su sanse za upad? Cujem da ih se ove godine manje prijavilo nego prosle :wub: Zanimaju me sanse za upad :P Kako vi stojite, cemu se nadate, kakve prosjeke imate, koje postotke ocekujete? :) 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , brennan said:

preporučam vam da s početkom  šk.godine počnete čitati svu teoriju iz udžbenika, kemija profil, fizika paar, biologija alfa nije loša, ali za 3.razred obavezno springer :)

naravno, svaka literatura dobro dođe za vježbu, ali ne treba to previše raširivati jer se ne stigne sve ni proći

ja sam radila po fizici i kemiji u 24 lekcije, fizika odlična i sasvim dovoljna, a za kemiju još preporučam profilove zbirke :) 

za prijemni obavezno nabaviti zbirku od medicinske naklade s prijašnjih ispita i pogledati zadatke na perpetuumu

korisno je proći stare mature radi vježbe, ali ne oslanjati se samo na njih, jer svake godine dolazi do nekih promjena u maturi i novih tipova zadataka u kojima se traži da mislimo i zaključujemo

što se obveznih predmeta tiče, engleski eventualno pogledati savjete za esej, hrvatski po skripti, matematiku raditi po starim maturama :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , toni.d6 said:

Vidim neki su vec krenuli, pohvalno :D Sta mislite kakve su sanse za upad? Cujem da ih se ove godine manje prijavilo nego prosle :wub: Zanimaju me sanse za upad :P Kako vi stojite, cemu se nadate, kakve prosjeke imate, koje postotke ocekujete? :) 

odmorite ovo ljeto još, krenite polako u 9.mjesecu i stignete

dok dođe prijemni, bit će vam dosta svega :) 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Prosjek: 4.9

Prijemni: 82 %

Matura: mat(70 %) eng test dio (83 %) hrv test dio (85 %)

Javim jos maturu kad dode

Sanse za upad velike ako si fokusiran. Kada govorimo o potrebnom vremenu za sve to strpati u glavu na strani sam kvalitetnog rada, a ne kvantitativnog. Ja sam se spremala u Pomaku od 1. mjeseca, ali bi doma rijesila te lekcije koje smo obradili poslije priprema (nisam bas ucila). Intenzivnije sam pocela tek negdje u cetvrtom mjesecu, ali naravno nisam se zezala na pripremama nego sam zapisivala da kad krenem ucit ozbiljnije ne moram lupat glavom o zid jer nista ne kuzim. Jedino sto sam tijekom cijele godine ucila je one lekcije koje sam uvidjela da stvarno trebaju dobro sjesti. Tako da sam se njima vise posvetila. Kad je dosao 20.5. onda sam stisla pa ucila vecinu dana. Matematiku sam malo radila tjedan dana prije, hrv. i eng. isto (engleski ili znas ili ne znas...ponovila sam one linking words za esej). Naravno ne savjetujem da slijedis moj primjer osim ako si kontinuirano radio u skoli. Ja sam tri godine gurala glazbenu i natjecanja uz srednju pa sam zato imala rupa i morala ici na dodatne pripreme, a i one ti daju neku dodatnu dozu sigurnosti i usmjerenosti te vidis gdje stojis u odnosu na ostale. :)

Slazem se s @brennan ja sam krenula kasno pa mi je svejedno vec bio pun kufer u 6. mjesecu opet isto ponavljat.

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , Simbelmyna said:

Prosjek: 4.9

Prijemni: 82 %

Matura: mat(70 %) eng (83 %) hrv(85 %)

Javim jos maturu kad dode

Sanse za upad velike ako si fokusiran. Kada govorimo o potrebnom vremenu za sve to strpati u glavu na strani sam kvalitetnog rada, a ne kvantitativnog. Ja sam se spremala u Pomaku od 1. mjeseca, ali bi doma rijesila te lekcije koje smo obradili poslije priprema (nisam bas ucila). Intenzivnije sam pocela tek negdje u cetvrtom mjesecu, ali naravno nisam se zezala na pripremama nego sam zapisivala da kad krenem ucit ozbiljnije ne moram lupat glavom o zid jer nista ne kuzim. Jedino sto sam tijekom cijele godine ucila je one lekcije koje sam uvidjela da stvarno trebaju dobro sjesti. Tako da sam se njima vise posvetila. Kad je dosao 20.5. onda sam stisla pa ucila vecinu dana. Matematiku sam malo radila tjedan dana prije, hrv. i eng. isto (engleski ili znas ili ne znas...ponovila sam one linking words za esej). Naravno ne savjetujem da slijedis moj primjer osim ako si kontinuirano radio u skoli. Ja sam tri godine gurala glazbenu i natjecanja uz srednju pa sam zato imala rupa i morala ici na dodatne pripreme, a i one ti daju neku dodatnu dozu sigurnosti i usmjerenosti te vidis gdje stojis u odnosu na ostale. :)

Slazem se s @brennan ja sam krenula kasno pa mi je svejedno vec bio pun kufer u 6. mjesecu opet isto ponavljat.

a kak su ti lezali kem i fiz? jesi imala tu rupe kakve? i zasto bas pomak, a ne trinom? :P 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

a kak su ti lezali kem i fiz? jesi imala tu rupe kakve? i zasto bas pomak, a ne trinom? :P 

Fizika mi je uvijek nekako isla jer mi je bila zanimljiva. Nju je trebalo izbrusiti. Na prijemnom sam je rijesila na kraju najlosije(27/36) jer je bila najteza. Tako da iako se meni isprva kemija cinila tezom, laksa je. Ne mogu rec da sam kad sam krenula ucit sve kuzila, ni sad mi neke stvari nisu do kraja potpuno legle. Citas podatke, lociras sto ne razumijes, trazis odgovore po knjigama, internetu... Sjedis nad knjigom i ne bubas nego pokusavas shvatit neku pojavu i onda samo sve kombiniras s formulama. U srednjoj smo mi radili po plavoj zbirci (prije testa bi nam profesor zadao popis oko 50 zadataka i ako si to znao rjesit ne bi bilo problema).

Kemija mi je definitivno imala najvise rupa (nisam imala pojma racunske zadatke, kiseline i baze, ravnotezu i kinetiku, galvanske č...)

Profa je bila super samo sam ja puno falila u skoli... Neke lekcije smo imali za samostalan rad pa nisam uspjela razumjet sama nego bi nabubala napamet. Profa u Pomaku je bila odlicna, sve objasnila na vrlo jednostavan nacin.

Ja sam isprva mislila u Trinom, ali onda sam kopala po netu i pisalo je na nekim forumima da je Pomak bolji za MEF. Pa sam rekla idem vidjet kako je tamo. Plus odrzavalo se u mojoj skoli pa mi se to svidjelo haha. :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , Simbelmyna said:

Fizika mi je uvijek nekako isla jer mi je bila zanimljiva. Nju je trebalo izbrusiti. Na prijemnom sam je rijesila na kraju najlosije(27/36) jer je bila najteza. Tako da iako se meni isprva kemija cinila tezom, laksa je. Ne mogu rec da sam kad sam krenula ucit sve kuzila, ni sad mi neke stvari nisu do kraja potpuno legle. Citas podatke, lociras sto ne razumijes, trazis odgovore po knjigama, internetu... Sjedis nad knjigom i ne bubas nego pokusavas shvatit neku pojavu i onda samo sve kombiniras s formulama. U srednjoj smo mi radili po plavoj zbirci (prije testa bi nam profesor zadao popis oko 50 zadataka i ako si to znao rjesit ne bi bilo problema).

Kemija mi je definitivno imala najvise rupa (nisam imala pojma racunske zadatke, kiseline i baze, ravnotezu i kinetiku, galvanske č...)

Profa je bila super samo sam ja puno falila u skoli... Neke lekcije smo imali za samostalan rad pa nisam uspjela razumjet sama nego bi nabubala napamet. Profa u Pomaku je bila odlicna, sve objasnila na vrlo jednostavan nacin.

Ja sam isprva mislila u Trinom, ali onda sam kopala po netu i pisalo je na nekim forumima da je Pomak bolji za MEF. Pa sam rekla idem vidjet kako je tamo. Plus odrzavalo se u mojoj skoli pa mi se to svidjelo haha. :)

Hvala ti puno na odgovoru! Sto se tice fizike, sad me malo strah, ali ima vremena. Za kemiju u potpunosti suosjecam :/ Sto se tice priprema, ja cu probati sa trinomom, ionako je bitnija tvoja, odnosno moja volja i predanost ja bih rekao :D 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Za pripreme iz fiz preporucam Khan Academy. Ja sam iz fizike na prijemnom prakticki skoro sve znao osim optike jer sam budala i nisam ju vjezbao hahaah

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ajd da i ja napisem kako sam se pripremao da olakšam buducim maturantima koji ce se mozda prestrasiti kad cuju kako treba jaaaakoooo puno uciti za upad na mef. Znaci 5.0 sve 4 godine, 400 bodova na prijemnom i ocekujem +90% iz hrv. i eng. i oko 80% mat (inace mat sam ocekivo oko 100%). Fiziku sam radio po fiz u 24 lekcije, a kemiju iz kem u 24, biologiju alfini udzbenici. S tim da do kraja nastave nisam skoro nista ni pipnuo od materijala. Od kraja nastave do pocetka mature ucio sam samo kemiju (ona je i bila prva ), i napravio sam cijelu kem u 24 i nikakvu drugu literaturu, nisam koristio cak ni udzbenike iz nastave. Na pripreme nikakve nisam isao. Nakon kemije ostalo mi je par dana za uciti biologiju ( stigo sam do spuzvi u drugom raz. i odusto od bio xD). Zatim fiz u 24 i to u nekih 3 dana jer je jedna cura pitala na fejsu moze li se to proc za dva tjedna pa su joj odgovorili da ne i da za to trebaju mjeseci, pa sam se ja zainatio i prosao u rekordnom roku. Eng nista, hrv prosao sve citanke dan prije mature , mat nista. I nakon matura do prijemnog svaki dan ucenje, prosao sam jos jednom fiz i kem u 24, s tim da biologiju opet skoro nista xD ( na prijemnom bio. 28/36). Tako da ljudi stvarno nemate brige i ako imate malo "dume", pregazit cete to ko plitak potok.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu