Kojaiva

Maturanti generacije 2017/2018

901 poruka u ovoj temi

prije 16 sati , paulacicmir said:

Znaci prema vama svima biologija mi nece bit problem na maturi i dovoljna je trinomova skripta? 

Ne znam za maturu jer je nisam pisala, ali ako ides na prijemni dovoljna je vjerojatno, biologija ionako ne bude teska nego oni ne znaju tri normalne gramaticke recenice slozit pa te to zbuni

Nemoj me uzimat za rijec naravno jer svatko ima drukcije predznanje...dobro je proci udzbenike, a po skripti ponavljati, nejasnoce procitat iz udzbenika, nesto sto se cini presturim nadopunit itd.

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama
prije 8 sati , Simbelmyna said:

Ne znam za maturu jer je nisam pisala, ali ako ides na prijemni dovoljna je vjerojatno, biologija ionako ne bude teska nego oni ne znaju tri normalne gramaticke recenice slozit pa te to zbuni

Nemoj me uzimat za rijec naravno jer svatko ima drukcije predznanje...dobro je proci udzbenike, a po skripti ponavljati, nejasnoce procitat iz udzbenika, nesto sto se cini presturim nadopunit itd.

Ma naucila bi ja sve 4 knjige da iman vrimena, al posto neman morat cu se vise bazirat na skriptu :blink::B

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kakva je po vama Pomakova zbirka zadataka iz kemije i ona sto je posebno organska kemija? Je li dovoljno iz nje zadatke raditi za drzavnu i prijemni? Hvala unaprijed :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Kakve su ovo gluposti oko dijelova dlake i mozdanih ovojnica... Pa  dijete drago, ne ides na cambridge... Radite po skripti, odlična je. Ako negdje niste sigurni samo nadopunite znanje. Ja sam osobno presao 1 i treci razred(springer udb od 300str) i skriptu, plus sam prosao cijeli katalog.. Nigdje ne pisu sranja ko sto je taj lik/likusa napisala.. Daj chill malo.. My nerves 

+ riješene mature od 2009-2017

Uredio Filip<<>¬

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

pročitajte prvu stranicu kataloga iz biologiju... tamo vam točno objašnjavaju da NE žele takve stvari koje spominjete, a na koje smo navikli na redovnoj nastavi. žele da znamo osnove, ali da ih apsolutno razumijemo, povezujemo gradivo različitih razreda i primjenjujemo u nove situacije. ali nemojte se zavarati, to je sigurno viša razina nego naučiti dura mater, pia mater haha

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

kad smo kod mature iz biologije evo jedan primjer.... što će onemogućiti djelovanje ptijalina koji dođe s hranom u želudac? (jesen 2015.)

od ponuđenih odgovora barem meni su logični i HCl i pepsin. HCl jer ptijalin ne može djelovati u području tako niskog pH koji je posljedica prisutnosti HCl, a pepsin jer on katalizira razgradnju proteina, a time i njihovu funkcionalnost (a ptijalin je protein). kao odgovor se prizna samo HCl. ima netko možda objašnjenje?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
6 hours ago, memorg30 said:

kad smo kod mature iz biologije evo jedan primjer.... što će onemogućiti djelovanje ptijalina koji dođe s hranom u želudac? (jesen 2015.)

od ponuđenih odgovora barem meni su logični i HCl i pepsin. HCl jer ptijalin ne može djelovati u području tako niskog pH koji je posljedica prisutnosti HCl, a pepsin jer on katalizira razgradnju proteina, a time i njihovu funkcionalnost (a ptijalin je protein). kao odgovor se prizna samo HCl. ima netko možda objašnjenje?

Za HCl si u pravu, za pepsin ne zato sto ce amilaza uveliko biti razgradjena, pepsin je samo za varenje proteina u hrani...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 6 sati , memorg30 said:

HCl denaturiše ptijalin, mijenja mu konformaciju i onemogućuje mu djelovanje.

HCl je "izravna" a pepsin ih sječe kao sjekira.

Uredio AlenG

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
5 hours ago, AlenG said:

HCl denaturiše ptijalin, mijenja mu konformaciju i onemogućuje mu djelovanje.

HCl iz "izravna" a pepsin ih sječe kao sjekira.

Hvala! Događa li se narušavanje kvaterne, tercijarne i sekundarne strukture svih proteina već u želucu djelovanjem HCl? Npr. znači li to da karboksipolipetidaza, tripsin i kimotripsin iz gušterače u duodenumu također samo cijepaju peptidnu vezu proteina već reduciranih do primarne strukture u želucu?

Uredio memorg30
pravopis

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 5 sati , memorg30 said:

Hvala! Događa li se narušavanje kvaterne, tercijarne i sekundarne strukture svih proteina već u želucu djelovanjem HCl? Npr. znači li to da karboksipolipetidaza, tripsin i kimotripsin iz gušterače u duodenumu također samo cijepaju peptidnu vezu proteina već reduciranih do primarne strukture u želudcu?

Eh to za koji stupanj strukture proteina nisam siguran. HCl denaturira proteine, a pepsin ih razgrađuje na peptone i polipeptide. Karboksipolipeptidaza razlaže peptide na aminokiseline (cijepa peptidne veze), a tripsin i kimotripsin razlažu proteine na peptide, vjerojatno one neke "veće". Nadam se da je ovo pomoglo nešto.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Znam da ovdje ima onih kaj idu u Mostar pa eto koga zanima.. Poslala sam im mejl i ovo je odgovor koji sam dobila nazad:

“U iducem tjednu ce biti natjecaj za upis u I godinu
Od 2. do 6. srpnja ce se predavati dokumentacija, a 9. srpnja je prijemni”

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 6 sati , MeredithGreyy said:

Znam da ovdje ima onih kaj idu u Mostar pa eto koga zanima.. Poslala sam im mejl i ovo je odgovor koji sam dobila nazad:

“U iducem tjednu ce biti natjecaj za upis u I godinu
Od 2. do 6. srpnja ce se predavati dokumentacija, a 9. srpnja je prijemni”

9.7. super!!!! nije dan za danom sa Zagrebom :bravo::merci:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Atmosfera   polako ali siguro hita ka usijanju. Matura samo što nije. Generalan zaključak što se tiče mene  je  kako nezaustavljivo srljam u progres..

Što bude biti će... 

PS Lupita i Meredith  bez mene  na banketu u  Mostaru.. Predaleko mi je i nisam osjetio  taj potrebiti touch za grad podno Veleža.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ne znam da li je itko učio, uči iz ove skripte

https://husovic.files.wordpress.com/2015/01/biologija-za-drzavnu-maturu.pdf

Autori Marko Galić i Kristina Kučanda

Sadrži, reći ću dosta pogrešnih informacija, koje se nekad samo prelete, a ne znam tko sve obrati pažnju
Primjerice na stranici 136 gdje ima slika srca, umjesto zasebno gornje i donje šuplje vene, 2x za dva različita krvna suda piše donja šuplja vena

I još jedna tako očita stvar
str. 140 na slici čovjek ima 2 lijeva plućna krila.

:yuno::yuno::yuno::yuno::yuno::yuno::yuno::yuno::yuno::yuno::yuno:

Ne znam, samo sam preletila, da li ima još grešaka, nisam sigurna, ali u brzini zbuni pa se na ispitu dvoumi netko da li je lijevo plućno krilo s 2 ili 3 režnja..

Ima li tko kakvo mišljenje ?

Uredio Number13

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 5 sati , Number13 said:

I još jedna tako očita stvar
str. 140 na slici čovjek ima 2 lijeva plućna krila.

wut, al kod covjeka uistinu jesu 2 režnja na lijevom plucnom krilu :blink:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 6 sati , pivac said:

Atmosfera   polako ali siguro hita ka usijanju. Matura samo što nije. Generalan zaključak što se tiče mene  je  kako nezaustavljivo srljam u progres..

Što bude biti će... 

PS Lupita i Meredith  bez mene  na banketu u  Mostaru.. Predaleko mi je i nisam osjetio  taj potrebiti touch za grad podno Veleža.

Hahah dobar si, ma to je zadnji izbor al treba poduzet sve mjere kad neš želiš, kaj ne :morning:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 21 sat , Lupita said:

wut, al kod covjeka uistinu jesu 2 režnja na lijevom plucnom krilu :blink:

Jesu, ali po ovoj skripti imamo 2 lijeva plućna krila
Mislim ne može se promašiti..

Untitled.jpg

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 9 sati , Number13 said:

Untitled.jpg

Ajde pa nije neka enormno velika greska, svako zna razliku iznedu lijeve i desne strane..

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
11 hours ago, Number13 said:

Untitled.jpg

Pa dobro to je stvarno irelavantno, znas daje desno haha

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zna li netko od vas kakva su pitanja na prijemnom na medicini u Mostaru, je li budu identicna onima iz prirucnika (iz biologije i fizike) jer je kemija svakako teska - nju mijenjaju navodno

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 8 sati , JosipaLešo said:

Ajde pa nije neka enormno velika greska, svako zna razliku iznedu lijeve i desne strane..

Naravno, ali ako ima ovakvih banalnih greški, što je s onim sitnicama s kojima netko nije upoznat ?
Nisam prešla cijelu skripu, ali ovo mi je čini nekako.. bezveze

Uredio Number13

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Popijte pivicu/kavu prije mature i samo chill. <3 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zna li itko kak je strukturirana nastava na medicinama u rijeci i osijeku.. npr znam da se u zg slusaju svi predmeti odjednom pa onda polazes, a split ide jedan po jedan.. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 5 sati , Kojaiva said:

Ljudii, nadam se da se spremate. Jos malo je biologija pa vam zelim svima puno srece, da svi uspijemo rijesit s dobrim postotkom, da bude lagana matura i da upisemo sta zelimo. 

Good luck! :grouphug:

hvala ti na iskrenim i lijepim željama i puna zdrava i sreće uz standaran hit čaše lomim ruke mi krvave     oči plaču  , pripreme za medicinu ne ponovile se...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku