Kojaiva

Maturanti generacije 2017/2018

244 poruka u ovoj temi

On 29. 12. 2017. at 21:28, klink1 said:

Koja si grupa?

2Z 
TI?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama
On 01. 01. 2018. at 8:25, JosipaLešo said:

2Z 
TI?

ma ja sam drugi ciklus, pitam za frendicu, al ona je 1

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

ej ekipa! ne znam koliko ovo čitaju stariji studenti, ali zanima me kolike su šanse da upadnem u zg s prosjekom 4,83, hrvatskim 92.50%, eng 82.33% i matkom 61.67%?
koliko je prošle godine bodova bilo za upad?

Uredio Mimi-Siku
uočena pogreška

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 02. 01. 2018. at 9:24, Mimi-Siku said:

ej ekipa! ne znam koliko ovo čitaju stariji studenti, ali zanima me kolike su šanse da upadnem u zg s prosjekom 4,83, hrvatskim 92.50%, eng 82.33% i matkom 61.67%?

najbitnije je kako ces rijesit prijemni, ipak on nosi 56% bodova

743,2 je imao zadnji

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 1/2/2018 at 9:24, Mimi-Siku said:

To ti je čisto solidan i realan rezultat za upast. S obzirom na prošlu godinu u najgorem slučaju da si 300. morala bi rješit tipa 63% prijemnog. Al to se svake godine mijenja pa nikad ne znaš. Ali da nemreš po maturama baš sam tako odredit jer prijemni može spasit one koji su loše napisali mature, a udesit one koji super napisali maturu.

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Evo da se i ja ubacim :)

planiram medicinu, bilo gdje.. Gledala sam neka pitanja za prijemni pa mi se cini obuhvaceno dosta opsirno. Koje materijale cete vi koristit? Ne sjecam se da sam neke sitnice igdi procitala, lagana panikica:wacko:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Ljudi,trebam malu pomoć oko kemije.Pitanja su vezana za polarnost tj nepolarnost molekula  ,Van der Waalsove sile i vodikove veze.Ako netko može i ima vremena da mi razjasni par stvari u vezi ovoga, bila bih mu stvarno zahvalna :)

1. Nisam dobro razumjela kada se točno molekula smatra nepolarnom ,a kada polarnom.Gledam li to prema razlici u elektronegativnosti između elemenata koji ulaze u sastav te molekule ?Ako je tako kolika je granica tj. koja je najmanja razlika u elektronegativnosti između elemenata u molekuli a da se još uvijek govori o polarnoj molekuli?(Ako je ovako,isključujem li iz ovoga inducirane dipole kao što je CO2 koji je nepolaran a razlika elektronegativnosti između C i O je 1?)

2.Kako da znam kada su polarne molekule međusobno povezane vodikovim vezama , a kada je su u pitanju Van der Waalsove sile?Ima li tu neka granica?

Bilo bi mi od pomoći ako bi netko napisao grupe spojeva koji su polarni i grupe spojeva koji su nepolarni.

Nadam se da će mi netko ovo pojasniti.Hvala u svakom slučaju :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , Quel said:

Ljudi,trebam malu pomoć oko kemije.Pitanja su vezana za polarnost tj nepolarnost molekula  ,Van der Waalsove sile i vodikove veze.Ako netko može i ima vremena da mi razjasni par stvari u vezi ovoga, bila bih mu stvarno zahvalna :)

1. Nisam dobro razumjela kada se točno molekula smatra nepolarnom ,a kada polarnom.Gledam li to prema razlici u elektronegativnosti između elemenata koji ulaze u sastav te molekule ?Ako je tako kolika je granica tj. koja je najmanja razlika u elektronegativnosti između elemenata u molekuli a da se još uvijek govori o polarnoj molekuli?(Ako je ovako,isključujem li iz ovoga inducirane dipole kao što je CO2 koji je nepolaran a razlika elektronegativnosti između C i O je 1?)

2.Kako da znam kada su polarne molekule međusobno povezane vodikovim vezama , a kada je su u pitanju Van der Waalsove sile?Ima li tu neka granica?

Bilo bi mi od pomoći ako bi netko napisao grupe spojeva koji su polarni i grupe spojeva koji su nepolarni.

Nadam se da će mi netko ovo pojasniti.Hvala u svakom slučaju :)

Polarnost molekule ti ne ovisi samo o razlici elektronegativnosti nego i o prostornoj konfiguraciji tj. strukturi molekule. Primjerice ako ti gledaš CCl4, postoji razlika u elektronegativnosti pa bi zaključak bio da je to polarna molekula, međutim s obzirom da se klor smješta u tetraedar koji je simetričan onda se te sile tj. ,,pomaknuti naboji'' međusobno ponište. Ista stvar je sa CO2 koja je lančasta pa su ta dva kisika simetrično postavljena... Nema ti nekog posebnog recepta za polarnost, nauči za najbitnije molekule i gotovo, probaj razmišljat ovako kako sam ti rekla ako baš dođe neki glupi spoj. Svakako ti razlika elektronegativnosti kod polarnih nije tolko velika kao kod ionskih (Koliko se sjećam nas su učili da ako ima ikakve razlike da je polarna molekula, samo pitanje u kolikoj mjeri se pomiče težište naboja, ali naravno, moraš uzet strukturu molekule u obzir). Inducirani dipoli su svi nepolarne molekule, samo što se zbog sudara ili vanjskog utjecaja privremeno pomaknuo elektronski oblak. 

Dakle, vodikova veza ti se može uspostavit samo i samo ako imaš F,N,Cl ili O na koji je povezan vodik. Znači bilo koja druga polarna molekula se veže Van der Waalsovim. Npr. SO2 bi trebao tvorit Wan der Waalsove. Dakle, da bi ti mogla  imat vodikovu vezu moraš imat spoj u kojem je vodik vezan na jako elektronegativan atom.

Čisto već kad si spomenula, mogu vam se pojavit trik pitanja na prijemnom di vas žele zeznut u stilu da u CCl4 nema polarnih veza (a ima ih, sve 4 su polarne....samo molekula u konačnici nije polarna zbog svog rasporeda atoma)

Uredio Simbelmyna
dodatni info

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hvala ti puno,stvarno si mi pomogla.Znači li to da ako su sve veze simetrične kao u tetraedru ili linearnoj molekuli ta je molekula nepolarna?(msm u slučaju da se radi o molekuli tipa CH4-koja je tetraedar ona je onda nepolarna)A ako se radi npr. o molekuli HCN a koja je linearna ona je polarna jer je sa jedne strane H a sa druge N pa se ne može uzeti onda pravilo te simetrije?Ispravi me ako sam pogrešno skužila,pls.Je li onda CHCl3 polarna?Hvala ti još jednom :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , Quel said:

Hvala ti puno,stvarno si mi pomogla.Znači li to da ako su sve veze simetrične kao u tetraedru ili linearnoj molekuli ta je molekula nepolarna?(msm u slučaju da se radi o molekuli tipa CH4-koja je tetraedar ona je onda nepolarna)A ako se radi npr. o molekuli HCN a koja je linearna ona je polarna jer je sa jedne strane H a sa druge N pa se ne može uzeti onda pravilo te simetrije?Ispravi me ako sam pogrešno skužila,pls.Je li onda CHCl3 polarna?Hvala ti još jednom :)

Tako je, CH4 je isto nepolarna, ne samo zbog strukture nego mislim da i razlika u elektronegativnosti nije velika. Alkani su opcenito svi nepolarne molekule. I ovo isto sto si rekla za HCN je potpuno korektno, bez obzira sto je linearna nisu isti atomi s obje strane znaci da ce atom dusika pokupit sve elektrone. CHCl3 je blago polarna jer klorovi atomi vole elektrone vise od vodika pa ih nikakva sila kao npr. kod CCl4 gdje svi klorovi zele zadrzat elektrone, ne sprjecava da mu ih oduzmu. :)

Ako bas zelis neki naputak, mislim da razlika u elektronegativnosti mora bit barem 0.5 da bi se uopce razmatralo da je polarna po mom misljenju. Pa onda kako su ionski spojevi posebni racunaj si 0.5 - 1.9 da bi mogla bit polarna ako se i sa strukturom poklopi. Za fluor, klor, dusik i kisik je odmah velika sansa cim ih ima da je polarna molekula.

Uredio Simbelmyna

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Hvala ti punoo.Sve mi je sada jasnije.Inače mi kemija slabije ide jer sam imala katastrofa profesore pa se trudim to sad nadoknaditi.Nadam se da ću stići do mature.Stvarno si mi pomogla :)

Uredio Quel

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Cao! Ja planiram upisat medicinu u Splitu al koliko vidim nema ovdje nitko iz ST, pa me samo zanima zna li netko kako ide to bodovanje i s koliko bodova mogu racunat da upadam!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 17 sati , sarab99 said:

Cao! Ja planiram upisat medicinu u Splitu al koliko vidim nema ovdje nitko iz ST, pa me samo zanima zna li netko kako ide to bodovanje i s koliko bodova mogu racunat da upadam!

Prosle god je zadnji imao 739 bodova, al su sad za ovu god izmijenili nacin bodovanja pa se bude malo promijenilo valjda. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 06. 01. 2018. at 21:41, MeredithGreyy said:

Evo da se i ja ubacim :)

planiram medicinu, bilo gdje.. Gledala sam neka pitanja za prijemni pa mi se cini obuhvaceno dosta opsirno. Koje materijale cete vi koristit? Ne sjecam se da sam neke sitnice igdi procitala, lagana panikica:wacko:

Idem na trinom tak da njihovo + udzbenici, kem i fiz u 24 i tak. Rano je jos za paniku haha:boff:

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 07. 01. 2018. at 9:40, klink1 said:

Idem na trinom tak da njihovo + udzbenici, kem i fiz u 24 i tak. Rano je jos za paniku haha:boff:

Kakvi rano za paniku???  Pa generalno mogu reći kako većina koje ja znam a koji žele upisati medicinu  nevjerojatno srljaju u  stanje histerije i šoka..   Što li će tek bit na ljeto pitam se pitam...   

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , pivac said:

Kakvi rano za paniku???  Pa generalno mogu reći kako većina koje ja znam a koji žele upisati medicinu  nevjerojatno srljaju u  stanje histerije i šoka..   Što li će tek bit na ljeto pitam se pitam...   

zato i kažem

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zna li netko slucajno zasto na postani student kada se zbroje bodovi za mefzg ispadne 980 bodova, samo su izbacili 20 bodova od ocjena i nigdje ih nisu premjestili?????

Uredio justoneguy

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , justoneguy said:

Zna li netko slucajno zasto na postani student kada se zbroje bodovi za mefzg ispadne 980 bodova, samo su izbacili 20 bodova od ocjena i nigdje ih nisu premjestili?????

na stranici mefa piše da prijemni od ove godine nosi 56%, a ne više 54% kao dosad, pa je to ta razlika

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
13 hours ago, klink1 said:

na stranici mefa piše da prijemni od ove godine nosi 56%, a ne više 54% kao dosad, pa je to ta razlika

ahaaaaa hvala puno

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zdravo

Dakle, zelim upisat medicinu i jos se nisam pocela pripremat (i koliko sam primjetila ovdje to mi je velika greska).

Zato imam jedno neobicno pitanje posebno za one koji su upali. Kakvi su zapravo bili vasi profesori, jesu li zahtjevali razumijevanje gradiva ili su se oslanjali na ono "izdiktiraj i nauči napamet"? 

Dolazila sam u susret s takvim prof i puno puta sam se morala oslonit na sebe i na druge ljude da shvatim odredjeno gradivo, ali priznajem nekad sam isla linijom manjeg otpora. 

Eto zanima me koliko zapravo prof odigraju svoju ulogu kroz 4 godine kad je u pitanju prijemni :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Planira li itko u Hrvatskoj iz Bosne upisati medicinu/stomatologiju/ med biokemiju/ farmaciju?? Uglavnom bilo što vezano za medicinu i zdravstvo :rolleyes: ako ima, neka mi se javi, bit cu zahvalna :hug:

Uredio MarcBo

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

hm hm  ako prijemni nosi 56% to otvara prostor za novo promišljanje, pa ako baš hoćete i kalkulacije vezane za  taktiziranje načina pripreme za maturu odnosno prijemni. Po meni je ovo pozitivan iskorak jer smanjuje  možebitni raskorak vezan za ocjene  pojedinih kandidata to jest uspjeh ostvaren po školama jer budimo realni  nisu sve škole   to jest vrijednost  ocjena  istovrsnog intenziteta. Dakle, morat ću strateški  izvršiti izmjenu plana učenja i posveti se određenim stvarima više nego što sam planirao  u prvom draftu plana.  Da u zg upisuje se 300 studenata, dakle  rješeno je možebitna nada da će biti više upisano na jesen. No dobro,  hladne glave i vrela srca  te čvrste desnice hitam ka proljeću  i ljetu u dane odluke. Ili jesi ili nisi !!!! 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

moj savjet vam je prolazit kroz kataloge znanja, proć zbirku sa starim pitanjima i pitanjima sa perpetuuma(kad sam ja pisala biologija je bila doslovno ista kao u plavoj zbirci, 3 ili 4 nova pitanja, fizika se ponovila od godine prije bar 5-6 pitanja i kemije se baš ne sjećam, ali ništa spektakularno) i probat smanjivat paniku ako se već sad počela stvarat jer sad vam je stvarno puno prerano za to. uživajte malo i u maturantskoj godini, stvarno je najljepša sa svim groznim stvarima od matura, prijemnog i toga da vas još u školi pilaju s povijesti i geografijom. i budite pozitivni! sav rad koji u ovo uložite će vam se isplatiti :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Zanima me je li nerealno ciljati na medicinu s ukupnim prosjekom oko 4.1?I uz to još imam katastrofalno znanje engleskoga jezika.Toliko je katastrofalno da me je strah pisati A razinu na maturi,a to ili znaš ili ne znaš!Fizika,kemija i biologija mi solidno idu i to mi je kao neka nada :D Molio bih ljude koji su upisali za savjet....pucam li previsoko?!

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 16 sati , valeee said:

Zanima me je li nerealno ciljati na medicinu s ukupnim prosjekom oko 4.1?I uz to još imam katastrofalno znanje engleskoga jezika.Toliko je katastrofalno da me je strah pisati A razinu na maturi,a to ili znaš ili ne znaš!Fizika,kemija i biologija mi solidno idu i to mi je kao neka nada :D Molio bih ljude koji su upisali za savjet....pucam li previsoko?!

znam ljude koji su doslovno u 1.mjesecu odlučno krenuli učiti i pripremati se za maturu i prijemni, i uspjeli upisat i visoko se plasirat :) tako da, ništa nije nemoguće

što se engleskog tiče, probaj proći stare mature i ispisivati si neke izraze koji se traže npr. kod onih zadataka u kojima ti moraš nadopuniti riječ i pogledaj si neke savjete za esej i one ''zanimljive'' riječi koje ocjenjivači vole :D

a ako ti ova tri predmeta idu, nemaš brige, prijemni ti je svejedno većina, oko prosjeka ne brini, sve se nadoknadi prijemnim  :D 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu