Runichoue

Najbolje i najgore knjige na studiju medicinu

4 poruke u ovoj temi

Imao sam zanimljivu raspravu s kolegama prije nekoliko dana u vezi najgorih i najboljih udžbenika na studiju medicine, te koje udžbenike znamo i sada za vrijeme posla povremeno otvoriti i nešto korisno pročitati. 
Čisto me zanima mišljenje ostalih studenata i doktora, pa kome se da može napisati svoj popis/ mišljenje. :D

Najbolje:
1. Infektologija od J.Begovac i sur. ( odlično napisane kliničke slike )
2. Interna medicina od B. Vrhovac ( zastarjela, ali i dalje povremeno zna poslužiti )
3. Fiziologija Guyton ( dobro pisana )
4. Patologija od I.Damjanov ( dobro pisana )

Najgore:
1. Psihološka medicina od R. Gregurek
2. Imunologija od I. Andreis
3. Fetalna medicina i opstetricija od J.Đelmiš
4. Kirurgija od T.Šoša

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Loše knjige:

Kemija i biokemija:  nekoć davno korištena Karlsonova i danas Harperova biokemija na vrlo loš način pristupaju biokemiji, jer cijelo vrijeme ostavljaju dojam kao da nedostaje neko predznanje da bi se jasnije razumjelo gradivo. To je izbjegnuto u Stryerovoj verziji.

Temelji neuroznanosti  - zbrda zdola pisan udžbenik s iznimno mnogo podataka koji nisu pretjerano smisleno složeni uz povremene pokušaje humora unutar vrlo šturog opisivanja neuroanatomije, -histologije i -fiziologije.

Imunologija (Andreis, Batinić, Čulo, Grčević, Taradi) - vrlo loše pisana knjiga, bolno je očito koliko je ljudi pisalo knjigu i svaki od njih mijenja pristup određenoj temi.

Medicinska mikrobiologija (Smilja Kalenić) - većina opisa kliničkih slika su bolje napisani u starim knjigama (mikrobiologija, virologija, parazitologija) nego u ovoj. Isti problem kao s Imunologijom gdje je više autora pisalo, no ovoga puta je došlo i do izražaja kako je sve složeno u jednu cjelinu u vrlo kratkom vremenu, umjesto da se uzeo svaki od dijelova od svih autora te se pristupilo svakom području na jednak način.

Patofiziologija - moram li doista tu nešto pisati? (zanima me je li netko čitao patofizu od Damjanova na engleskom pa da može nešto reći o tome)

Klinička farmakologija (Katzung) - da nije kolegica prevela review cijele knjige, dobar dio studenata bi i dalje bio dosta izgubljen u ovom zbrda zdola pisanom udžbeniku u kojem kojem dobar dio vremena nemaš pojma je li nešto bitno ili nije, pojmovi koji su boldani nekad nemaju neki značaj, a oni koji nisu znaju biti iznimno bitni. Eventualna pohvala za lijepe ilustracije i povremeno korisne tablice.

Dobre knjige:

Infektologija - nemam što dodati, stvarno super knjiga.

Interna medicina - osobno, malo predetaljna za studentsku razinu i dobro bi joj došao update, ali generalno vrlo korisna knjiga koja služi debelo izvan okvira interne.

Pedijatrija - većinom to the point s odličnim pristupom i načinom objašnjavanja. Ne bi ih ubilo da dodaju malo slika da manje podsjeća na Anatomiju by Marušić.

Guytonova fiziologija - jedan od najbolje pisanih udžbenika koje sam sreo. Nekad se čini da je tekst bespotrebno raštrkan ili rascjepkan, ali sadržajno je taman za sve potrebe koje srećemo tijekom faksa.

Patologija - jako dobro pisana, odlično koncipirana knjiga i definitivno bi trebala biti uzor knjigama na pretklinici.

Nisam siguran:

Kirurgija by T. Šoša - knjiga nije loše pisana, no povremeno je potrebno čitati i po 5 puta isti tekst kako bi uopće bilo jasno "što je pjesnik htio reći" i onda bih te sljedeće jutro shvatio. E sad, netko bi rekao da je to dovoljno da knjiga bude loša, ali ne bih se složio kad uzmem u obzir ostatak knjige. U usporedbi s nekim drugim udžbenicima, sadržajno su i pristupom slični.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 9/15/2017 at 1:31 AM, Edoc'sil said:

Loše knjige:

Temelji neuroznanosti  - zbrda zdola pisan udžbenik s iznimno mnogo podataka koji nisu pretjerano smisleno složeni uz povremene pokušaje humora unutar vrlo šturog opisivanja neuroanatomije, -histologije i -fiziologije.

Medicinska mikrobiologija (Smilja Kalenić) - većina opisa kliničkih slika su bolje napisani u starim knjigama (mikrobiologija, virologija, parazitologija) nego u ovoj. Isti problem kao s Imunologijom gdje je više autora pisalo, no ovoga puta je došlo i do izražaja kako je sve složeno u jednu cjelinu u vrlo kratkom vremenu, umjesto da se uzeo svaki od dijelova od svih autora te se pristupilo svakom području na jednak način.

Patofiziologija - moram li doista tu nešto pisati? (zanima me je li netko čitao patofizu od Damjanova na engleskom pa da može nešto reći o tome)

Klinička farmakologija (Katzung) - da nije kolegica prevela review cijele knjige, dobar dio studenata bi i dalje bio dosta izgubljen u ovom zbrda zdola pisanom udžbeniku u kojem kojem dobar dio vremena nemaš pojma je li nešto bitno ili nije, pojmovi koji su boldani nekad nemaju neki značaj, a oni koji nisu znaju biti iznimno bitni. Eventualna pohvala za lijepe ilustracije i povremeno korisne tablice.

Nisam siguran:

Kirurgija by T. Šoša - knjiga nije loše pisana, no povremeno je potrebno čitati i po 5 puta isti tekst kako bi uopće bilo jasno "što je pjesnik htio reći" i onda bih te sljedeće jutro shvatio. E sad, netko bi rekao da je to dovoljno da knjiga bude loša, ali ne bih se složio kad uzmem u obzir ostatak knjige. U usporedbi s nekim drugim udžbenicima, sadržajno su i pristupom slični.

Zaboravih skroz na temelje neuroznanosti ... također užasna knjiga. Mikrobiologije se slabo sjećam, ali predmet je sam po sebi vrlo beskoristan.

Patofiziologija nije toliko loša koliko je preopširna i pre znanstveno orjentirana. 

Farmakologija od Katzunga definitivno nije za 3. godinu medicine, nego više za specijalističko usavršavanje. 

Meni osobno kod Kirurgije od T. Šoša smeta što je previše nedorečena. Nije dovoljno dobro pisano da bi poslužila za ponavljanje internističkog dijela, ali takđer nije niti dovoljno dobro, praktično ili opširno pisana da bi poslužila za kirurški dio. Nekako je izgubljena između dvije grane, ali i zastarjela. Tako da kada me zanima nešto iz interne otvorim drugi udžbenik ( Vrhovec, smjernice ili stranu knjigu ) ili ako me zanima nešto kirurško, opet ću rađe otvoriti drugi strani kirurški udžbenik ( ili ponovno smjernice i sl. ) koji će mi detaljno i ciljano opisati što me zanima. Sjećam se da neke stvari interništičke koje se često pitaju na usmenm iz kirurgije ne pišu u Šoši, ali isto tako i kirurška pitanja se ne mogu odgovoriti u potpunosti s tom knjigom. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Osim klasika poput Vrhovca na popisu kriminalne literature, želim dodati i knjigu iz fizikalne medicine. Bože dragi što je ono. Proklet bio dan kad sam uzela to čitati, proklet bio i dan kad mi je mozak crvrknuo tako da ne mogu učiti iz skripte ko normalni ljudi.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu