16 poruka u ovoj temi

Ima li netko da je bio (ili je trenutno) vani na stažu? ili netko tko planira ići pa ima neke informacije. konkretno me zanima njemačko govorno područje :)

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

Nama je rečeno da je staž integralni dio edukacije i da se ne može odrađivati vani.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

pa ako mogu iz drugih zemalja EU dolaziti k nama na staž, onda ne vidim razlog zašto ne bi moglo i obrnuto. mislim da je to samo izgovor jer im se nije dalo baviti se time...

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Prije 5 godina, dok RH jos nije bila zemlja clanica EU je bilo vrijedilo otprilike sljedece: pola staza (sest mjeseci) se moglo odraditi u inozemstvu, no onda je lijecnicka komora to morala priznati, a prizna(va)nje bi moglo trajati do pola godine (!?), pa je samim tim bilo potencijalno poprilicno neisplativo jer bi se uzalod izgubila dragocjena mogucnost polaganja drzavnoga ipita sto ranije.

Kako to sada funkcionira kada je staz samo pet mjeseci i kada ga vise ne raspisuje HZZO, vec svaka bolnica sama za sebe, i kada iz rugih zemalja EU (kojih?) dolaze studenti odraditi staz u RH imas priliku sama saznati iz prve ruke odlucis li se na taj korak. Ono sto ti sa potpunom sigurnoschu mogu reci, bzw., napisati, jest sljedece, ukoliko zelis vidjeti kako je to u njemackom govornom podrucju, posalji nekoj bolnici upit za hospitacijom od cetiri tjedna na jednom i/ili vise raspolozivih odjela. U pravilu je izvedivo i sasvim je dovoljno za steci dojam za buducnost. Cak i ako zelis da ti to bude samo dodatna stavka u zivotopisu.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

mi smo znali vidjeti po odjelima strance, cini mi se Poljska, Latvija ili tako nesto, neki su bili i izvan EU (ali mislim da je to u sklopu priznavanja diplome). jedina je razlika sto je njima staz na 6. pa su oni zapravo jos uvijek studenti pa ne znam tocno kako se to gleda. 

i da. staz raspisuje HZZO, ne vise svaka bolnica za sebe

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Jedno je vidjeti strance na odjelima, oni tu mogu biti samo na najobicnijoj razmjeni, neovisno o tome kako je ta razmjena organizirana, a drugo je ako ti stranci sigurno odradjuju pripravnicki staz u Republici Hrvatskoj.

E sad, pitanje je sto ti tocno s tim stazom u njemackom govornom podrucju zelis postici; je li ti zelja: 1.  imati to kao stavku u zivotopisu, 2. vidjeti bi li mogla raditi jednog dana u takvom okruzenju, 3. pronaci vec tako moguceg buduceg poslodavca ili nesto dvatestisedmo.

Jer ovo pod brojem jedan je samo sebi svrha, druge dvije tocke mozes napraviti bez da sluzbeno odradis staz u SR Njemackoj ili R. Austriji, hospitacija je za to sasvim dovoljna, a nju mozes odraditi u razdobolju u kojem si, sluzbeno gledano, na stazu. Helveticki savez je prica za sebe, njega otpisi za sada slobodno.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 10/3/2017 at 5:52, Ćaća said:

Prije 5 godina, dok RH jos nije bila zemlja clanica EU je bilo vrijedilo otprilike sljedece: pola staza (sest mjeseci) se moglo odraditi u inozemstvu, no onda je lijecnicka komora to morala priznati, a prizna(va)nje bi moglo trajati do pola godine (!?), pa je samim tim bilo potencijalno poprilicno neisplativo jer bi se uzalod izgubila dragocjena mogucnost polaganja drzavnoga ipita sto ranije.

Al kaj nije državni ispit na kraju 6. godine da bi završio faks i dobio titulu dr. med. i onda 6 mj staža nakon faksa?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , TheThing said:

Al kaj nije državni ispit na kraju 6. godine da bi završio faks i dobio titulu dr. med. i onda 6 mj staža nakon faksa?

Nije. Na kraju fakulteta je završni ispit, s njime dobivaš diplomu i titulu.

Sa položenim državnim ispitom, koji slijedi nakon odrađenoga staža (koji je do sada gotovo uvijek bio trajao godinu dana), dobivaš dozvolu za samostalan rad.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 10/10/2017 at 3:11, Ćaća said:

Sa položenim državnim ispitom, koji slijedi nakon odrađenoga staža (koji je do sada gotovo uvijek bio trajao godinu dana), dobivaš dozvolu za samostalan rad.

Aha, a nakon završnog ispita možeš otić stažirat van i polagat državni u toj zemlji?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 16 sati , TheThing said:

Aha, a nakon završnog ispita možeš otić stažirat van i polagat državni u toj zemlji?

Nalon završnog (ispita) odradi staž u Republici Hrvatskoj. Jednostavnije je, provjereno. Pa nakon toga otiđi van na specijalizaciju.

A ako hoćeš nedje ići samo kako bi si podebljao životopis, otiđeš za vrijeme staža na nekakvu praksu u inozemstvo.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Koje generacije neće više imati staž? Upisani 2014/2015 ili kasnije?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 14. listopada 2017. at 5:28, Ćaća said:

Nalon završnog (ispita) odradi staž u Republici Hrvatskoj. Jednostavnije je, provjereno. Pa nakon toga otiđi van na specijalizaciju.

A ako hoćeš nedje ići samo kako bi si podebljao životopis, otiđeš za vrijeme staža na nekakvu praksu u inozemstvo.

E da, post gore me podsjetio, mi smo generacija 2013/14 i nama je ukinut staž. Ministar je na TeaTimeu pričao nešto o nultoj godini specijalizacije kao zamjeni za staž, no u tom slučaju nije mi jasno kad bi se polagao državni ispit... Nakon upisa specijalizacije? Ili odmah nakon faksa?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 10/18/2017 at 3:39 AM, TheThing said:

E da, post gore me podsjetio, mi smo generacija 2013/14 i nama je ukinut staž. Ministar je na TeaTimeu pričao nešto o nultoj godini specijalizacije kao zamjeni za staž, no u tom slučaju nije mi jasno kad bi se polagao državni ispit... Nakon upisa specijalizacije? Ili odmah nakon faksa?

Nulta godina specijalizacije = staž koji nije plaćen. 

Vjerojanto će to biti stvarno neplaćen staž od godinu dana ili će se raditi po bolnicama kao ispomoć / sekundarac s nekom mizernom plaćom. 

Sumjam da će mijenjati pravilnik o program specijalizacija i uvest na svaku od njih dodatnu godinu. I dalje će specka biti odvojena od tog nultog koraka unazad. 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
On 10/18/2017 at 3:39, TheThing said:

To cemo znati najvjerojatnije tek onda kada bude napisan novi pravilnik o specijalizacijama doktora medicine. Trenutacno dostupni je jos uvijek iz 2011.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 12 sati , TheThing said:

Sad sam našao i ovo

Da, kao, prestalo je vrijediti i neki (koji su tražili) su dobili nove ugovore u kojima nema vraćanja novaca nakon specijalizacije ako odeš. Bar oni koji su bili pokrenuli sudski proces zbog toga. Koji ugovor će ih dočekati na potpisu ljudi sad i ne znaju.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu