melika

Pitanje - površinska napetost / isparavanje

9 poruka u ovoj temi

Ljudi,pomgajte jel znate odgovor na pitanje u vezi površinske napetosti zašto tekućina nastoji smanjiti površinu nije mi jasno zašto???

kemija.docx

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
Podijeli na drugim stranicama

i zanima me važnost visoke topline isparavanja-nije mi jasno kakve veze to ima s znojenjem.doduse ima jer se nase tijelo mehaničkim radom zagrijava pa se višak topline nastoji izbaciti iz organizma,a naravno da ne moze biti niska toplina jer bi se onda naše tijelo jako brzo znojilo.jesam li u pravu ili jos nesto trebam znati?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , melika said:

Ljudi,pomgajte jel znate odgovor na pitanje u vezi površinske napetosti zašto tekućina nastoji smanjiti površinu nije mi jasno zašto???

kemija.docx

Sto je veca povrsina tekucine, to je vise cestica koje su u povrsinskom sloju tekucine tj. u doticaju sa zrakom. Te cestice zbog toga imaju vecu potencijalnu energiju i onda sila napetosti djeluje tako da smanjuje kolko moze tu povrsinu jer svaki sustav tezi minimalnoj potencijalnoj energiji.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

i zanima me važnost visoke topline isparavanja-nije mi jasno kakve veze to ima s znojenjem.doduse ima jer se nase tijelo mehaničkim radom zagrijava pa se višak topline nastoji izbaciti iz organizma,a naravno da ne moze biti niska toplina jer bi se onda naše tijelo jako brzo znojilo.jesam li u pravu ili jos nesto trebam znati?

Ne razumijem sasvim pitanje. Znojenje nije nista drugo nego fazna promjena, odnosno, prelazak vode iz tekuceg u plinovito agregacijsko stanje. Postoji formula koja govori o toplinskoj snazi isparavanja i unutar te formule postoji konstanta L koja opisuje svojstva sredstva. Ako gledas kožu ona ima jako velik taj broj L i zbog toga se nase tijelo dobro hladi putem znojenja (tj. mogli bismo rec da je velika toplinska snaga isparavanja - ili kako ti kazes visoka toplina isparavanja koja se gubi u vremenu). Hope this helps.

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 13 sati , Simbelmyna said:

Ne razumijem sasvim pitanje. Znojenje nije nista drugo nego fazna promjena, odnosno, prelazak vode iz tekuceg u plinovito agregacijsko stanje. Postoji formula koja govori o toplinskoj snazi isparavanja i unutar te formule postoji konstanta L koja opisuje svojstva sredstva. Ako gledas kožu ona ima jako velik taj broj L i zbog toga se nase tijelo dobro hladi putem znojenja (tj. mogli bismo rec da je velika toplinska snaga isparavanja - ili kako ti kazes visoka toplina isparavanja koja se gubi u vremenu). Hope this helps.

HVALA!

prije 13 sati , Simbelmyna said:

Sto je veca povrsina tekucine, to je vise cestica koje su u povrsinskom sloju tekucine tj. u doticaju sa zrakom. Te cestice zbog toga imaju vecu potencijalnu energiju i onda sila napetosti djeluje tako da smanjuje kolko moze tu povrsinu jer svaki sustav tezi minimalnoj potencijalnoj energiji.

Mene zanima kako je povezano to da je mnogo topline potrebno za isparivanje vode s znojenjem?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Mene zanima kako je povezano to da je mnogo topline potrebno za isparivanje vode s znojenjem?

Zamisli da recimo znoj nije voda (i sol) nego recimo alkohol. Etanol (nisam provjeravala, ali znam da trebam začepiti bocu alkohola kad je već otvorim, kao sad :D ) ima manji toplinski kapacitet nego voda, i da znojiš etanol, on bi lakše isparavao. Za istu količinu energije koju uložiš da mu digneš temperaturu da isparava, etanol bi više isparavao. Znoj isparava čak manje nego voda. Znoj je sol + voda (poliži ako ne vjeruješ :D ), a sol povisuje vrelište, a snizuje ledište. Da znojiš alkohol, brže bi se hladio.

Bar je meni očigledan odgovor toplinski kapacitet.

Uredio Halifax

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

imam još jedno pitanje jos:zašto je isparivanje slabije kad je zrak vlažan,pa teže podnosim vrućinu?

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku
prije 16 sati , melika said:

imam još jedno pitanje jos:zašto je isparivanje slabije kad je zrak vlažan,pa teže podnosim vrućinu?

Zato što je zrak već prepun vlage ( vodena para) i znoj ti ne može ispariti s tijela.  

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

Znate jesu li jesu li one primarne sekindarne itd strukture kod proteina zavrsni oblici ili prijelazni oblici 

Podijeli ovu poruku

Poveznica na poruku

• Recently Browsing   0 korisnika

Ni jedan registrirani korisnik ne pregledava ovu stranicu